Sunteți pe pagina 1din 7

Direcţia Educaţie Criuleni

Gimnaziul Işnovăţ

Clasa a VI – a

Subiectul:

Stan Nicolae,
profesor de limba şi literatura română,
grad didactic II,
masterand în management educaţional

2014-2015
Proiect didactic la limba şi literatura română

Instituţia de învăţămînt: LT „B. Dînga”, Criuleni


Profesor: Stan Nicolae, grad didactic II, master în mamagmentul educaţional
Clasa: a VI-a „b”
Data: 16 ianuarie 2015

Unitatea de învăţare: 9 Un rai din basme


Subiectul orei: Opera lirică. „Fiind băiet pădurii cutreieram” de Mihai Eminescu

Tipul lecţiei: de studiere a textului literar şi dezvoltare a competenţelor


de comunicare.
Durata: 45 min.

Perspectiva interdisciplinară: literatura – pictura.


Strategii didactice: explozia stelară, poligonul cunoaşterii, posterul hermeneutic,
ciuquianul, 6 pălării, filmuleţ, colajul,ciorchinelul,
lucrul cu manualul, exerciţiul, problematizarea.
Forme de lucru: frontal, individual, în grup.

Competenţe specifice şi subcompetenţe:


8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita
standardelor de conţinut.
8.1. Lectura expresivă a fragmentului de text epic.
8.2. Interpretarea textului liric.
4.1. Utilizarea dicţionarului explicativ.
10.1. Utilizarea formelor de iniţiere, menţinere şi încheiere a dialogului.
12.1. Analiza normelor elementare de etichetă verbală în textul studiat.

Obiective operaţionale:
O1- să comenteze subiectul operei literare;
O2- să explice sensul unor cuvinte din text;
O3- să identifice figurigurile de stil din text;
O4- să caracterizeze personajele principale din text.

Motivaţia: Conturarea unui univers afectiv şi atitudional manifestat prin


receptarea operei eminesciene.

Materialul didactic: Proiector, fişe , postere, planşe.


Bibliografie:
Limba şi literatura română, A.Grama-Tomiţa, L State, D. Onofrei, Cartier, 2012
Limba şi literatura română, Ghidul profesorului clasa a VI-a, Cartier, 2012
Limba şi literatura română, Ghid de implementare a curriculumului modernizat
pentru treapta gimnazială de învăţămînt, ed. Chişinău, 2011
Mai aproape de cuvînt. Interpretarea figurilor de stil în ciclul gimnazial, R. Moraru, V. Mocanu,
ed. Acva-color;
Curriculum şcolar pentru disciplina Limba şi literatura română cl.a V-a - a IX-a
Etapele Durata Activitatea profesorului Activitatea elevilor Activităţi
lecţiei de învăţare
şi evaluare
Evocarea 3 min. Organizarea clasei.
Consemnarea elevilor absenţi şi
crearea atmosferei propice
lecţiei. Profesorul le propune un
joc...
Portretul chinezesc
1. Ce cuvînt ţi-ar plăcea să fii... Activitate frontală Spargerea
2. Dacă ai fi o ţară, care ai fi? gheţii
4. Dacă ai fi o planetă, care ai fi? Dumnezeu, pentru că a
5. Ce culoare după părerea ta are existat întodeauna.
durerea, dar tristeţea? Universul, pentru că este Portretul
6. Cine este cel mai bătrîn? opera lui Dumnezeu. chinezesc
7. Ce lucru este mai frumos? Să te cunoşti pe tine
8. Care lucru este cel mai greu? însuţi.

3 min. Verificarea temei pentru acasă:

-Ce opere cunoaşteţi ale Elevii răspund la


scriitorului Mihai Eminescu? întrebări
-Ca ce s-a confirmat marele
poet?
-Cum înţelegeţi mottoul:”Geniul
n-are moarte, dar n-are şi
noroc”

1 min. Anunţarea suiectului şi a


obiectivelor lecţiei
Realizarea 25min Lectura expresivă a poeziei Elevii povestesc pe scurt Poligonul
sensului 1. Poezia face parte din genul? mesajul global al poeziei. cunoaşteri
2. Care sunt caracteristicele i
operei lirice?
3. Explicaţi lexemul:

Bucium- Instrument muzical de


suflat în formă de un tub,
lung de doi metri,folosit
de ciobeni şi de oameni
de la munte.

Tei- Arbore din familia


teliaceilor cu
frunzelemari în formă de
inimă, cu flori
mirositoare.
Pădure- Întindere mare de teren
acoperită de copaci.
Lucrul în
Lucrul în grupuri grup

Grupul I Pălăria albă Şase


1.Comentaţi mesajul global al pălării
poeziei „Fiind băiet, păduri
cutreieram...”.
Grupul II Pălăria roşie
Prezentaţi sentimentele pe care
le-a trăit eroul liric. Argumentaţi
Grupul III Pălăria neagră
Cu ce fapte, comportamente nu
sînteţi de acord? Ce va
nemulţumit în acestă poezie?
Grupul IV Pălăria Galbenă
Ce ai face dacă ai avea o bagetă
magică pentru această poezie
lirică?
Grupul V Pălăria verde
Imaginaţi-vă că băiatul s-ar fi
întîlnit cu o Zînă bună care
putea îndeplini trei dorinţe. Cum
credeţi, ce dorinţe ar avea
băiatul?Argumentaţi.
GrupulVI Pălăria albastră
Luaţi interviu de la autorul
poeziei, folosind întrebările:
Cine ...?
De ce ...?
Cu ce scop ...?
Cînd ...?
Unde ...?

Lucrul cu
Elevii dau răspunsuri la manualul
întrebări
a) Ce figuri de stil foloseşte Ex. 15. pag114.
Mihai Eminescu în poezie? Epitetul,metafora,
personificarea,
comparaţia.

b) Care figură de stil predomină Epitetul


în text?

c) Identificaţi figurile de stil din Lucrul cu fişele, pag.42-


text. 43.

d) Ce ne sugerează epitetul: Sugerează caracterul


„teiul vechi”, „ochii mari”, secular al codrilor care
„micul picior”, „păru-i blond şi apără fiinţa dragă
moale”, ”trupul ei cel alb”? poetului.
Sugerează idea de
puritate, gingăşie şi
graţie.
Identificaţi din poezie imaginile Elevii identifică
vizuale şi imaginile auditive. imaginile din poezie
Ex. 16, 17. pag 114-115.

Care sunt personajele Posterul


principale? hermeneut
ic
Prezentarea schematică a Personajele principale:
personajelor

Cine este? Băietul Crăiasa


Cum este? blînd frumoasă
liniştit tînără
îngînat înger blînd
visător cu părul
blond şi moale

Ce face? cuteeră vine


se culcă priveşte
visează se apropie
aude
Lucrul în
Reflecţia 10min Grupul I-Muzicienii grup
Dacă aţi avea posibilitatea să
realizaţi o melodie pentru
această operă ce instrumente
muzicale veţi încadra la
interpretare şi de ce anume?

Grupul II- Pictorii


Dacă aţi fi pictori şi va trebui să
redaţi o imagine în baza textului-
ce veţi reprezenta pentru a
transmite mesajul aşa cum se
desprinde din text?

Grupul III-Meteorologii
Dacă aţi fi meteorologi ce aţi
anunţa în buletinul meteo pentru
a transmite mesajul aşa cum se
desprinde din text?

Grupul IV-Literaţii
Dacă aţi avea posibilitatea să
modificaţi textul „Fiind băiet,
păduri cutreieram...”-ce aţi
modifica? unde şi cum?

Grupul V-Redactorii
Alcătuiţi şi redactaţi un
ciunquian al cuvîntului
Eminescu.

1Eminescu 1Eminescu
2 Lucitor, fermecător 2 Etern, îndrăgostit
3 visînd, adornind, luminînd 3 Iubind, comunicînd,
4 Visul lui e nemurire suferind
5 Geniul 4 Poetul trăeşte în inimile
noastre
5 Luceafăr
Grupul VI- Psihologii
Răspundeţi la întrebări:
1.Cine este Aron Pumnnul?
2.Cine şi în ce condiţii îi
schimbă familia poetului din
Eminovici în Eminescu?
3.În ce condiţii a cunoscut-o
M. Eminescu pe V. Micle?
4.Care e numele adevărat al
V. Micle?

Poezia are culoare... Verde.


Poezia are gust... Flori de tei.
Poezia miroase a ... Dimineaţă.
Poezia răsună ca... Un murmur de izvor.
Poezia arată ca... Un cîmp cu flori.
Poezia mă face mai... Romantic, hotărît.

Clustering
Cum credeţi, cine este Mihai Elevii alcătuiesc un
Eminescu? clustering din fişe.

Mihai Eminescu Senzaţional, model,


intelectual, clasic, erudit,
model erudit excepţional, exponent,
romamtic.
clasic romamtic

Exponent excepţional

Senzaţional intelectual

2 min Bilanţul cantitativ şi calitativ


Despre ce am discutat azi la
lecţie?
Realizarea obiectivelor
Activitatea elevilor
Aprecierea elevilor cu note.

Extensie 1 min Tema pentru acasă


Ex. 24. Pag 115.
Comparaţi poezia „Fiind băiet,
păduri cutreieram...” cu
„O, rămîi...” de acelaşi autor,
completînd Diagrama Venn.

S-ar putea să vă placă și