Sunteți pe pagina 1din 18

Proiect didactic

Data:

08. 10. 2013

Instituia:

Liceul Teoretic Romn-Francez ,, Gheorghe Asachi;

Clasa:

a VII-a ,, A;

Disciplina:

Limba romn;

Profesorul: Studenta-practicant, Burca Zinaida;


Tema:

Viaa i activitatea lui Mihai Eminescu. Criasa din poveti.

Tipul leciei: De formare a priceperilor i deprinderilor;


Durata:

45 min;

Competen specific:
Competene :
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare dialogat i monologat;
4. Utlizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
Subcompetene:
2.2.S valorificarea categoriilor semantice nvate, n contexte diferite;
1.3.S integrarea categoriilor semantice n structuri lexicale proprii.
Obiective operaionale: elevii vor fi capabili :
O1 s citeasc expresiv un text liric ;
O2 s interpreteze semnificaia contextual a unor cuvinte i mbinri de cuvinte ;
O3 s explice rolul utilizrii variantelor lexicale ;
O4 s argumenteze funcia expresiv a semnelor de punctuaie ;
O5 s-i completeze cunotinele despre universul fabulos al creaiei eminesciene ;
O6 s disting cuvintele i mbinrile de cuvinte care contureaz cadre i secvene diferite n poezie ;

Strategii didactice:
a)
b)
c)
d)

Metode : conversaia euristic, analiza n baz de algoritm;


Procedee : explicaia , exerciiul oral i scris , lectura expresiv, analiza sintactic, comentarea, argumentarea ;
Forme de organizare : frontal, individual, grup ;
Mijloace de instruire : fie de lucru, caietul elevului, Graffiti (dezvoltarea gndirii asociative), texte lingvistice, agenda cu notie
paralele; (cercetare mprtit; clustering); harta cuvntului; cinquain ; test de cunotine.

Resurse educaionale :
Proiectul didactic
T. Cartaleanu, M.Ciobanu, O.Cosovan, Manualul de limba i literatura romn, clasa a VII , tiina,2007
Formarea de competene prin strategii didactice interactive. T.Cartaleanu, O.Cosovan ,Chiinu,2008
Ciorni Ion, Limba Romn ndreptar fonetic i gramatical, Editura LUMINA, Chiinu, 1991.

Desfurarea activitii :
Etapele leciei
Evocare

Obiect
ive

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Profesorul salut elevii i le spune s se Elevii slut profesorul i se pregtesc de


pregteasc de lecie.
lecie.
Profesorul face o caracterizare general
asupra lucrrilor i le spune c notele le
vor primi la sfritul orei.

Strategii
didactice
Conversaia

Timp

Evaluare

2 min

Evaluez
cunotinele
elevilor asupra
autorului.

Profesorul ntreab tema pentru acas :


Elevii rspund cte un citat depre Mihai
Fia biografic a lui Mihai Eminescu.
Eminescu, se recit poeziile acestui autor, i
Elevii au fost eventual mprii n 3 diagrama activitii autorului.
echipe, fiecare echip trebuie s prezinte :
recital, reper critic, date importante din
viaa autorului i operele.
Replica n lan

15 min

Profesorul propune elevilor un joc.


Elevii continu basmul, n lan, urmrind firul
Profesorul propune un nceput de basm pe narativ.
care elevii trebuie s-l continue n lan.
,, A fost odat un mprat ........

5 min

Ce semnific basmul pentru voi ?


Elevii rspund la ntrebri.
Ai trit momente n care va-i simit cantr-o poveste ?
Propun elevilor s scrie asocieri ale Elevii scriu ce semnific basmul i cu ce l
cuvntului ,, basm
asociaz.
Deducia

3 min

Basmul

Realizarea
sensului

Clustering

Profesorul citete un fragment din ,,Basm Elevii recunosc fragmentul, numesc opera i Lectura
de Goe Bogza
autorul, observnd explicarea fabuloas a expresiv
natere marelui poet.
Profesorul anun tema nou : ,, Criasa Elevii noteaz n caiete tema leciei.

Urmresc
sensibilizarea
elevilor.
2 min

din poveti de Mihai Eminescu.


Receptarea i observarea textului.

O1

Profesorul citete poezia , realiznd Elevii ascult poezia, apoi citesc ei textul.
lectura model a textului.
Le cere s citeasc ei poezia pentru a
nelege mai uor sensurile.
Ce impresii postlecturale avei ?
Care este starea eului liric ?
Sentimentele date vi sau transmis i
vou ?

Demonstraia

Definiie:
Basmul este o naraiune popular n proz de
mare ntindere i cu multe personaje care au
cel mai adesea fore supranaturale, unele Conversaia
Profesorul le spune s noteze definiia i reprezentnd binele i altele rul.
euristic
trsturile basmului.
Trsturi :
Aciunea este simpl,
Personajele sunt numeroase
Personajele au nsuiri supranaturale i
reprezint lupta dintre bine i ru
Apar
obiecte
miraculoase,
substane
miraculoase, ajutoarele care l ajut pe
personajul pozitiv, fiine supranaturale,
animale fabuloase
Elementele reale se mpletesc cu elementele
fantastice
Aciunea se desfoar att n lumea noastr,
ct i pe trmul cellalt
Timpul i spaiul sunt imaginare , neprecizate
Finalul basmului este de obicei fericit.
Creaie de dimensiuni mari.
Profesorul mparte clasa n 6 grupe i le
ofer cte o nsrcinare :
Lucrul n grup
Gsii sinonime pentru cuvintele din 1.Negur-cea, bezn.
prima strof i explicai, n contextul A nate - a aprea, a plsmui, acrea.
poeziei, nelesul lor:
A ntinde a desfura, a lrgi.

3 min

Pornind de la titlu ce tip de poezie este ?


Care este definiia basmului ?

5 min

5min

Apreciez
originalitatea
elevilor.

O2

O3

O4

Gr. 2 str.1
negur; a nate; a ntinde
Gr. 2 - str. 2
eztoare; tort; piatr (scump).
Gr. 3 - str. 3
bulgri( de lumin); a urzi; fin.
Gr. 4 - str.4
plecat; und; fermecat.
Gr. 5 - str.5-6
chip; vrjit; a iei.
Gr. 6 - str.7
faa; a luci; albatri.

2.eztoare edin, clac


Tort- torstur, torsur.
Piatr-roc, diamant.
3.Bulgri-scnteie
A urzi-a crea, a concepe
Fin-sensibil, delicat.
4.plecat- nclinat, aplecat.
Und-adiere, boare, suflare.
Fermecat- magic, vrjit.
5.chip-nfiare, portret, imagine
Vrjit-fermecat, ncntat.
A iei-a aprea, a se ivi
6.Fa- ntruchipare, chip
A luci- a sclipi, a lumina
Albatri -s siniliu, strveziu.
Conversaia
Profesorul le cere s numeasc varianta Elevii observ:
literar a cuvintelor din text i s explice - bogia expresiv a vocabularului
rolul lor n text :
eminescian;
s-adun- se adun
- expresivitatea limbajului ;
s rump-s rup
- structura fonetic a cuvntului creeaz un
anin- aga, apuca, atrna, prinde,
efect eufonic (muzical).
spnzura, suspenda, ine.
Ex .3 pag. 38
Exerciiul
1. Mama mea are o fin.
Alctuii enunuri n care s folosii 2. O adiere fin mi mngie obrajii.
omonimele:
3. Psrile se adun lng lac.
1.lac-lac
4. Am dat mesele cu lac.
2.fin-fin
5. Ce pr i-a crescut ?
3.pr-pr
6. Am sdit un pr la vie.
Ex . 7pag. 38
Elevii citesc ultima strof i-i expun
Optai pentru o variant: punctele de prerile; versul ca s confirme: a,b,c,d i
suspensie din ultima strof marcheaz compar .
grafic:
Concluzioneaz c () - exprim ateptare
a) bucurie
(ateptarea chipului iubit).
b) ateptare
Semnele de punctuaie evideniaz emoiile, Activitate
c) tristee
strile sufleteti, au funcie expresiv.
grup
d) uimire

Evaluez
capacitatea
elevilor de a da
cte mai multe
sinonime.

7 min

Apreciez
originalitatea
elevilor.

Ex 8 pag. 38
chipul fetei

Reflecie

O5

Descoperire
colul naturii

umbr, copila,
neguri albe, luna
pr galben, faa
argintie, cmpie, flori,
lucitoare, ochi
lac, valuri, trestia,
albatri.
trandafiri.
Profesorul mparte clasa n 6 grupe :

Interogare oral

Elevii realizeaz exerciiul.

Lucrul n grup

Gr. 1 Identificai i aranjai ntr-un


clustering elementele terestre din poezie
ce plasticizeaz tabloul feeric.

5 min

Gr. 2 Identificai i aranjai ntr-un


clustering elementele celeste din poezie,
care eternizeaz frumuseea naturii i a
sentimentelor.
Gr. 3 Identificai i aranjai ntr-un
clustering cuvintele i mbinrile de
cuvinte cu ajutorul crora se creeaz o
atmosfer de vraj , de basm.

O6

Extensiune

Gr. 4-5 n poezie domin un tablou de


lumini i de culori. Selectai cuvintele
care creeaz un spaiu luminos i colorat.
Prezentai aparte spaiile: lumin i culori.
Gr. 6 Selectai din poezie cuvinte i
mbinri de cuvinte care contureaz
chipul fetei criese. Propunei 2 trsturi
pe care considerai c le are criasa din
poveti.
Anexa 1
Tema pentru acas :
Elevii noteaz tema pentru acas.
Ex. 5,8 9 pag.39-40

Conversaia

Evaluez
capacitatea
elevilor de a
lucra n grup.

Elemente terestre

Elemente cereti

Atmosfera de basm

Lumin

Culori

Chipul fetei

Basm, de Geo Bogza


Pe vremea cnd Dumnezeu i Sfntul Petru umblau pe pmnt sub chipul unor monegi grbovi sprijinii n toiag i cu sandale rupte, se ntmpla s
bat pe la uile oamenilor la cderea nopii iar de multe ori erau izgonii.
Odat i-a prins noaptea pe cmp i odat cu ea o ploaie care le-a udat vemintele i i-a umplut de noroi. i tot rtcind ei, numai ntr-un trziu au ajuns
la marginea unui sat, abia au ndrznit s bat cu toiagul n prima poart. Cinii mari s-au repezit s-i sfie, dar numaidect s-a auzit un glas brbtesc,
ntrebnd cine bate. i au rspuns:
-Oameni buni!
Atunci omul, potolind cinii, i-a poftit n cas unde nevasta i copiii abia se treziser din somn. El a nceput s dea porunci, dar cu blndee.
- Mario, ia mai pune nite vreascuri pe foc! Tudore, d fuga la fntn dup o doni cu ap proaspt! Ileano, ia vezi tu de o oal cu lapte!
i le-au dat s se spele i s se tearg cu tergare albe i i-au osptat i i-au pus s doarm ntr-o odaie care mirosea a gutui i busuioc.
A doua zi diminea, iar le-au dat s se spele, i-au osptat, le-au pus i n traist nite mere cum nu mai vzuser i le-au urat drum bun.
Cum au ieit din sat, Sfntul Petru a nceput s se roage la Dumnezeu.:
- Doamne, f ceva pentru oamenii acetia, c tare ne-au primit frumos!
- Ce-ai vrea s fac, Sfinte Petre, c ai vzut c nu erau nevoiai.
- F ceva, f s-i vad mcar o dat sufletul.
- S-i vad sufletul, spui, Sfinte Petre?
- Da, Doamne, s-i poat vedea sufletul, aa cum vedem noi plopul acela, de acolo.
- Bine, Sfinte Petre, a spus Dumnezeu, privind gnditor satul din vale.
Iar dup o vreme, din neamul acela de oameni s-a nscut Mihai Eminescu.

Definiie:
Basmul este o naraiune popular n proz de mare ntindere i cu multe personaje care au cel mai adesea fore supranaturale, unele reprezentnd binele
i altele rul.
Tema basmului este lupta dintre bine i ru(Binele se nfrunt cu Rul)
Aciunea este simpl,
Personajele sunt numeroase
Personajele au nsuiri supranaturale i reprezint lupta dintre bine i ru
Apar obiecte miraculoase, substane miraculoase, ajutoarele care l ajut pe personajul pozitiv, fiine supranaturale, animale fabuloase
Elementele reale se mpletesc cu elementele fantastice
Aciunea se desfoar att n lumea noastr, ct i pe trmul cellalt
Timpul i spaiul sunt imaginare , neprecizate
Finalul basmului este de obicei fericit.
Creaie de dimensiuni mari
Pastelul este o creaie liric descriptiv, aparinnd literaturii culte care, prin intermediul unui peisaj, transmite sentimentele eului liric. Modul de
expunere folosit este descrierea. ntr-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate ntr-o descriere tip tablou.
Aceasta poate avea ca tem un anotimp, un col de natur, un moment al zilei, un aspect din viaa micilor vieuitoare etc.
Trsturile pastelului

Sunt prezentate trsturi caracteristice ale unui anotimp, col de natur


Sunt exprimate, prin tabloul creat, sentimentele poetului
Se folosesc figuri de stil specifice descrierii: epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparaia, repetiia, aliteraia,
enumeraia, asonana
Modul de expunere este descrierea.

Mihai Eminescu s-a nscut la 15 ianuarie 1850 la Botos ani. Parintii: caminarul Gherorhe Eminovici si Raluca Jurascu. Copilaria si-a petrecut-o la
Ipotesti, unde cunoaste timpuriu frumusetile naturii, asa cum va marturisi mai tarziu in poezia Fiind baiet paduri cutreieram
Studiile le ncepe acas cu un dascl neam. Urmeaz coala primara la Cernui, pe care o termina in 1860.
Mihai Eminescu debuteaz in 1866 cu poezia La mormntul lui Aron Pumnul publicata in broura Lcrimioarele invataceilor gimnazisti. Adevaratul
debut are loc in acelai an in revista Familia scoasa de Iosif Vulcan la Pesta.
Prima poezie publicata este De-as avea...:
De-as avea si eu o floare
Etapa Vieneza (1869-1872)
ncepe sa colaboreze la revista Convorbiri literare care-i publica poeziile Epigonii, Mortua est, Venere si madona.
Revine in tara si cu ajutorul lui Titu Maiorescu si a junimii obine o bursa de studii la Berlin.
Etapa Berlineza (1872-1874)
Audiaz cursul de filozofie si de istorie. Fr a-si ncheia studiile, revine la Iai. Este numit directorul bibliotecii centrale din Iai; datorita intrigilor lui
Petrini Mihai Eminescu este nlturat din aceasta funcie si este numit revizor colar.
Activitatea literara
Este foarte bogata si variata, innd cont de scurta existenta a poetului. Putem deosebi 3 etape:
etapa nceputurilor:
se observa influenta naintailor, a poeilor paoptiti Alecsandri, Bolintineanu:
se mai observa influenta poeziei populare: De-as avea
tematica poeziilor este variata anunnd direciile ale liricii de mai trziu:
poezie patriotica: Din strintate, Ce-ti doresc eu tie, dulce
Romnie
poezii ocazionale: La mormntul lui Aron Pumnul
poezii satirice: Junii corupi
- etapa desprinderii de influenta naintailor si a descoperirii unor drumuri noi si fertile:
in aceasta etapa scrie marele poeme, bazate pe antiteza: mprat si proletar, nger si demon, Venere si madona.
- etapa capodoperelor (1876-1883): acum scrie Luceafrul si Scrisorile

Genuri si specii cultivate de Eminescu


Genul liric
1. idila : Dorina, Lacul, Sara pe deal
2. ecloga: Floare albastra, Povestea teiului
3. satira: Junii corupti, Scrisorile, Criticilor mei
4. epistola: Scrisorile
5. romana: Pe langa plopii fara sot, De ce nu-mi vii
6. cntecul: Atat de frageda, O, ramai..., Somnoroase pasarele
7. meditaia: imparat si proletar, La steaua, Mortua est!
8. elegia: Revedere, Melancolie, O, mama, Mai am un singur dor
9. sonetul: Trecut-au anii, Venetia, Sonete
10. glossa: Glossa
11. gazelul: Gazel, moto la Calin (file din poveste)
12. oda: Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie, Oda
13. poemul: Calin, Luceafarul, Strigoii, Fata din gradina de aur, Memento mori
14. doina: Ce te legeni, Doina
15. poezia gnomica: Cu mane zilele-ti adaogi, Glossa
16. epigrama: Epigrame, Epigramatice
17. strigatura: Strigaturi
Genul epic
1. schia: La aniversara
2. nuvele: Sarmanul Dionis, Avatarii faraounului Tl, Cezara, Archaeus
3. roman: Geniu pustiu
4. basm cult: Fat-Frumos din lacrima
Genul dramatic
1. fargmente si proiecte dramatice: Ciclul Musatinilor, Decebal, Avram Iancu

Cu totul deosebit in felul sau, om al timpului


modern, deocamdat blazat in cuget, iubitor de
antiteze cam exagerate, reflexiv mai peste
marginile iertate [...], dar n fine poet, poet n
toata puterea cuvntului este Mihai Eminescu.
Titu Maiorescu

Obiective operaionale: elevii vor fi capabili :


O1 s citeasc expresiv un text liric ;
O2 s interpreteze semnificaia contextual a unor cuvinte i
mbinri de cuvinte ;
O3 s explice rolul utilizrii variantelor lexicale ;
O4 s argumenteze funcia expresiv a semnelor de punctuaie ;
O5 s-i completeze cunotinele despre universul fabulos al
creaiei eminesciene ;
O6 s disting cuvintele i mbinrile de cuvinte care contureaz
cadre i secvene diferite n poezie.

S-ar putea să vă placă și