Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data:16/02/2021
Clasa: VIII-a
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: ,,Dincolo de nisipuri” de F. Neagu. Exerciții de vocabular
Tipul lectiei: Dobândire de noi cunoștințe

Obiective operationale:
O1: să citească expresiv textul;
O2:să releve semnificația întâmplării relatate și a personajului principal;
O3:să determine cadrul desfășurării acțiunii(indicii de timp și de spațiu);
O4:să analizeze limbajul operei din perspectiva oralității stilului, a graiului popular;
O5:să identifice figurile de stil și să interpreteze semnificația lor

Metode si procedee: : conversația euristică, argumentarea, lectura – model, reflecții personale, lucru cu dicționarul,
descoperirea, exercițiul.
Mijloace de invatamant: tabla,manualul de limba si literature romana.
Forme de organizare a activitatii: frontală, individuală.

1
Scenariul didactic
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
lectiei didactice
Evocare Bună ziua, dragi elevi! Elevii ascultă.
Vreau să vă întreb cum vă simțiți?
Dacă vă simțiți bine, vreau să vă provoc la
un joc. Jocul didactic
Câte un elev răspunde la câte o întrebare,
astfel ca să obținem o imagine. O săptămâna
1. Cât timp poate supraviețui omul fără
apă? România, Ucraina
2. Numește țările cu care se învecinează
țara noastră?
3. Dacă v-ar ruga cineva să regizați un ,,Amintiri din copilărie”
film, care text din cele învățate, l-ați
alege? 1945
4. Până în ce an a durat Războiul al II -lea

2
Mondial? Albă Conversația
5. Dacă ar fi să colorați fericirea, ce euristică
culoare ați alege? Apă
6. Dacă ați porni în deșert,
ce ați lua numaidecât cu dv.?
Este vitală pentru organism, este
Am reconstituit imaginea și am obținut o indispensabilă pentru supraviețuire, ș.a.
picătură de apă.
Ce este apa, ce semnifică pentru voi sau ce
știți despre apă? Viață, tinerețe, suplețe, hidratare
Acum invit un elev la tablă pentru a
construi câmpul asociativ al cuvântului ”
apă”.

Realizarea După părerea dvs., apa poate deveni un Elevii răspund. Argumentarea
sensului ideal în viața cuiva? De ce ?
Apa, în opera pe care o vom studia astăzi, Elevii notează.
într-adevăr, devine un ideal pentru
personajul principal. De ce? Povestitorul, memorialistul, nuvelistul,
- Deoarece autorul a vrut prin romancierul, scenaristul și dramaturgul
intermediul lui să scoată în evidență român. Se naște la 5 aprilie 1932, în
evenimentele ce s-au produs atunci, în România, într-o familie de țărani, a făcut Lecturarea –
anul 1946: până în 1945 a fost război, școală primară în satul natal, după care își model
după care se începe un an de secetă și face studiile la Liceul Militar, apoi Școala Reflecții
începe foametea. pedagogică nr. 2, după care se înscrie la personale
Notăm subiectul lecției de astăzi: facultatea de filologie la București.

3
”Dincolo de nisipuri” de F. Neagu. În anul 1954 debutează cu povestirea
Exerciții de vocabular. „Dușman cu lumea”, în revista „Tânărul
Se anunță obiectivele. scriitor”. În anul 1960 are loc debutul
Cine este, de fapt, autorul F. Neagu editorial cu volumul de povestiri „Ningea în
Bărăgan”.În anul 1960 publică „Somn de la
amiază”, iar în 1962 „Dincolo de nisipuri”.
Lecturând textului, ați întâlnit diferite „Vara buimacă”, piesa „Scoica de lemn”,
cuvinte necunoscute, le găsim în subsolul „Cartea cu prieteni”, „Insomnii de mătase”,
paginii și le dăm citire. „Echipa de zgomote” „Întâmplări aiurea și
Autorul dorind să păstreze coloritul local a călătorii oranj”, „Scaunul singurătății”.
folosit și un șir de denumiri de plante care La 24.05.2011,a încetat din viață la Spitalul
se întâlnesc prin regiunea de pe malul Universitar.
Buzăului. Elevii citesc

Lecturând textului, ați întâlnit diferite Lucru cu


cuvinte necunoscute, le găsim în subsolul dicționarul
paginii și le dăm citire.
Autorul dorind să păstreze coloritul local a
folosit și un șir de denumiri de plante care
se întâlnesc prin regiunea de pe malul
Buzăului.
ex. 3, pag.121 iederă, lăptuci, alior, oțelar, măcriș,
Care era pricina tuturor necazurilor mărăcini, brânduși
sătenilor? Descoperirea
În continuare, vom selecta cuvinte, din
text, pentru a construi câmpul semantic al Seceta.

4
cuvântului secetă

Seceta este provocată de lipsa de apă. Mâl uscat, lut pietrificat, priviri înfrigurate,
- Ce influență are lipsa de apă asupra ș.a.
pământului?
- Dar asupra omului? Moare orice verdeață și pământul se
Amețeală, nevroză, slăbiciuni, dureri de pietrifică. Exercițiul
cap- toate ducând la o stare de delir.
- Ce este delirul?
Ajunge până la stări de nebunie.
Explicați sensul îmbinărilor și figurile / Lucru cu
procedeele stilistice care stau la originea dicționarul
lor: DELÍR, deliruri, s. n. 1. Tulburare a
ex. 4, pag. 121. conștiinței, manifestată prin halucinații,
 secetă cumplită; aiurări, iluzii etc., întâlnită în unele boli
 ochii cârpiți de somn; mintale, în stări febrile etc. 
 fața casei; 2. Fig. Stare de exaltare, de extaz, de
 ( împrăștiați… ) ca făina orbilor; frenezie; entuziasm excesiv. – Din fr. Délire
 (ca) în anii buni;

 cădea noaptea;
 le sticleau ochii;
 goi pușcă;
 câmpul răsufla fierbinte;
 sălcii bătrâne.
 - tot pământul este sur și galben;

5
ex. 5, pag. 121. - abia trezit;
Găsiți sinonime pentru următoarele - partea principală a unei case și are ușa
expresii: acolo;
 a-și veni în fire; - care și unde;
 a-și pierde mințile; - în anii cu ploaie și belșug.
 a o ține tot așa;
 a se face foc ( de supărare). - se înnopta;
 - luceau ochii de foame ori de bucurie;
ex. 7, pag. 121. - fără nimic pe ei;
Identificați și scrieți pe caiete 5 cuvinte/ - ieșea parcă căldura din pământ, era totul
expresii din text caracteristice graiului fierbinte;
popular. - sălcii rupte , fără coajă din cauza secetei.
Răspuns posibil:
ex. 8, pag. 121. a-și reveni;
Scrieți sinonimele cuvintelor: a înnebuni;
 a ( se ) scula;
 nevastă; a continua;
 buruiană; a se supăra .
 gol;
 movilă;
 goană. Nu- i tutun, mă!
Câte două sinonime dintre acestea le Câte brânduși ai să aduci acasă, atâția pui
încadrați în enunțuri adecvate. au să scoată colștile noastre;
Până ați terminat voi însărcinarea S-au împrăștiat prin sat ca făina orbilor; Ne-
primită, eu am observat prin părțile au luat boarfele pe nimica toată, ne-au lăsat
Bărăganului și a meleagurilor natale ale goi pușcă.

6
Brăilei de unde s-a inspirat și autorul
nostru, niște nouri și ca să aducem ploaia, a se trezi;
trebuie să găsiți în text diverse figuri de stil ierburi;
și să le acroșați la tablă. dezbrăcat;
epitete; gramadă, delușor;
personificări; fugă, grabă.
metafore;
comparații;
hiperbole sau alte figuri de stil
Elevii construiesc enunțuri

Elevii ascultă.

,,Secetă cumplită”, ,,lut pietrificat”,


,,aliorul se încolăcea de căldură”, ,,răcoarea
apelor îl lovește în față”. ,,vine Buzăul”.
,,Le sticleau ochii”,,,Cîmpul răsufla
fierbinte”, ,,Cădea noaptea”, ,,Ca… în anii
buni”, ,,împrăştiaţi… ca făina orbilor”,
,,sălcii bătrân
Reflectii Grigore Vieru spunea: Elevii se gândesc și răspund.
„ Nu poţi atinge cu ochii un ideal dacă nu
eşti luminat de aura suferinţei.”
Raportaţi citatul la conţinutul de idei al
nuvelei, la acţiunile personajului Şuşteru.
Sunteți de acord cu acest gând sau nu?

7
Argumentați.
Să încheiem lecția cu ajutorul tehnicii 3-
2-1;
Numiți trei noțiuni/ expresii ce ați învățat
astăzi;
Spuneți două lucruri frumoase ce ați auzit;
Ce v-a învățat textul?
Dragi elevi, pentru a ne atinge un scop, un Meditează și răspund.
ideal trebuie să tindem spre aceasta, să ne
dorim și să muncim foarte mult.
Vă doresc să tindeți spre orizonturi
frumoase și pline de augur
Extindere Tema de acasă: Elevii noteaza tema in caiete Reflecția
Viața și activitatea autorului, Fănuș Neagu.
Identificarea momentelor subiectului din
opera: ,, Dincolo de nisipuri”
Notarea elevilor

S-ar putea să vă placă și