Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Clasa: VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Poezia Ar fi ruşine de Liviu Damian. Lectură şi comentare.
Tipul lecţiei: mixtă.

Obiective operaţionale:

O1 – Să comunice despre personalitatea lui Liviu Damian in contextul literaturii basarabene;


O2 - Să lectureze poezia Ar fi ruşine de Liviu Damian;
O3 - Să analizeze poezia lecturată prin prisma algoritmului de scriere a unei analize literare
O4 - Să comunice in baza subiectului dat;
O5 - Să manifeste un comportament adecvat, exprimându-şi părerea personală.

1. Metode şi procedee didactice:


- Comunicare, explicare, lectura explicativă, analiză, atelierul textului, descriere, povestire, asalt
de idei, exerciţiu, exemplu, etc.

2. materiale didactice:
- Imagini, portretul poetului,cărţi cu poezii din creaţia poetului, fişe de lucru, rechizite şcolare.

3. Forme de organizare a activitatii:


- Frontal;
- Individual;

Etapele Activitatea profesorului Strategii


lecţiei
Evocare Salutul cu elevii: Comunicare
- Bună ziua elevi!
„... Nu se poate trăi în şabloane, Nu se poate
pune obloane
Între gândul ve vine de-afară Şi suflarea
stă în cămară.” (Liviu Damian, Satul din
efemer)
- Luaţi loc!
- Astăzi, vom studia o părticică din creaţia
poetului şi eseistului basarabean – Liviu
Damian.
Reactualizăm conţinuturi parcurse anterior. Comunicare

- Priviţi spre tablă, îl recunoaşteţi? Da, e el, e


Liviu Damian, poetul care a ştiut alături de
Labiş, de Vieru, de Matcovschi, să cunoască a Descoperire
citi din sufletul oamenilor, celor luptaţi de
destin, de un destin tragic istoric.
Portret
- Elevi, ce cunoaşteţi despre L. Damian?
Stend
- Le povestesc date generale din viaţa şi Imagini
activitatea personalităţii literare.
 Se naşte la 13 martie 1935, ân satul Povestire
Corlăteni, judeţul Bălţi. Trece ân neant la data
de 20 iulie, ân anul Fişe cu obiective
1986, la Chişinău.
 A fost poet şi eseist.
 De numele lui L. Damian se leagă ân mare
măsură efortul de intelectualitate a liricii
române din Republica Moldova şi tendinţele Povestire
ei spre modernitate.
 Debutează editorial cu placheta de versuri
Darul fecioarei, ân anul
1963;
 Cărţi: Planşe
- Sunt verb, 1968;
- De-a baba iarba, 1972; - Partea noastră de
zbor, 1974;
- Inima şi tunetul, 1982.  Eseuri:
- Îngînduratele porţi, 1975;
- Dialoguri la marginea oraşului,
1980;
 Premiul de Stat al RM, 1984;
- Iar acum vom diviza activitatea poetului ân Planşe
categoriile: 1 Frontal
1. Fila I. 2
POEZIA MEDITATIVĂ; 3
2. Fila II. 4
ESEUL MEDITATIV;
(realizarea 3. Fila III.
sensului) POEZIA DEDICATĂ LUI EMINESCU;
4. Fila IV.
ORIENTĂRI MITICO-FOLCLORICE ÂN POEZIA SA.

- Vă voi povesti despre tragismul istoric ân Povestire


perioada de activitate a lui Liviu Damian.
a. Criza ân literatură;
b. Activitatea lui Liviu Damian ân Comunicare
perioada marilor confruntări politice;
Explicare
c. Generaţia şaizecistă, fraţii de condei.
Exemplul
- Vom studia poezia din carte Ar fi ruşine.
a. Comunicare ânainte de lectura poeziei;
b. Lectura poeziei- lectura exemplu; Lectura
c. Lectura poezii de către elevi; explicativă Frontal
d. Comunicare după lectura poeziei;

- Să facem analiza literară conform algoritmului


ilustrat pe tablă:
1. Date generale despre autor; Manualul
2. Prezentarea operei; de studiu
3. Semnificaţia titlului;
4. Tema;
Fişă cu
algoritmul
respectiv
5. Ideea;
6. Mesajul;
7. Emoţii, sentimente, viziuni;
8. Figuri de stil, imagini plastice, expresii-
cheie; Explicare
9. Paralelismul poetic;
10. Elementul mitic*

- Să: lucrăm Fişă de lucru


Fişa 1 1
TEME APROFUNDATE iN OPERA 2
LUI LIVIU DAMIAN; 3
Fişa 2 4 Individual
CE EMOŢII ŞI SENTIMENTE APROFUNDEAZĂ
POEZIA iN
RAPORT CU STAREA POETULUI;
Fişa 3
NATURA iN CREAŢIA POETULUI;
frontal
- Sarcină individuală Fişa 4.
CE AR TREBUI SĂ FACEM ŞI NOI?
(idei argumentative in paralel cu viaţa noastră)
Joc didactic
Joc de înviorare creativ
Elemente din natură şi caracteristica lor...
- Comunicare de totalizare

Reflecţii L – Liviu Damian a fost un poet şi eseist; I – i se Acrostih


cuvinte să-i învăţăm poeziile, să-i cunoaştem complex de Frontal
opera; expresii şi idei;
V – viaţa şi activitatea sa reprezintă o pagină de
glorie în istoria literaturii romîne; I – Interesante
sunt eseurile, poeziile, mai ales despre Eminescu;
U – unic prin felul său de a fi, cu care s-a impus în
literatură, în perioada de conjunctură politică.
D – despre Damian se cunosc puţine dar merită de
studiat multe.

Evaluare - De pregătit un eseu meditativ „Viaţa Comunicare -


noastră ca un verb, numai acţiune”; - De explicare
memorat poezia dată.
- Aprecierea şi notarea elevilor.

S-ar putea să vă placă și