Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data: 09/02/2021
Clasa: VII-a
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: substantivul .Categorii gramaticale ale substantivului
Tipul lectiei: de actualizare, consolidare și sistematizare a cunoștințelor

Obiective operationale:
O.1- să identifice substantivul într-un text dat;
O.2- să clasifice substantivul după formă și înțeles;
O.3- să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen, caz);
O.4- să utilizeze corect substantivele în diferite situații de comunicare;

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele, analiza gramaticală


Mijloace de invatamant: tablă, cretă, texte literare;
Forme de organizare a activitatii: activitatea frontală combinată cu activitatea independentă individuală;

1
Scenariul didactic
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
Evocare se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar se pregătesc pentru lecţie conversaţia
desfăşurării lecţiei în bune condiţii
profesorul scrie o serie de cuvinte pe tabla și cere ca elevii ascultă cu atenție și vor nota pe conversația
elevii să fie atenți și să noteze cuvintele care exprimă caiet cuvintele precizate
lucruri, ființe, fenomene.
profesorul le cere elevilor să prezinte cuvintele elevii vor identificate cuvinte precum: conversaţia
identificate și să precizeze ce sunt ca parte de vorbire floare, soare, ploaia, casa, fluturași
- profesorul comunică elevilor titlul lecţiei şi obiectivele - cuvintele identificate sunt substantive
operaţionale - ascultă cele comunicate de profesor
Realizarea profesorul începe o discuție pornind de la titlul lecției și Elevii vor rezolva cerința și vor oferi conversația
sensului le va cere elevilor să realizeze ciorchinele substantivului răspunsuri și exemple, se vor face exercițiul
urmând indicațiile date: corectări și precizări unde este cazul.
a. definiție a. parte de vorbire flexibilă
b. ce denumește? b. ființe, lucruri, fenomene, stări,
c. clasificare: relații
- după formă c. după formă: simple, compuse;
- după înțeles după înțeles: comune, proprii.
d. categorii gramaticale: categoriile gramaticale: număr: metoda ciorchinelui
- număr singular, plural; gen: masculin, feminin,
- gen neutru; caz: nominativ, genitiv, dativ,
-caz acuzativ, vocativ.

Reflectii - elevii primesc o fișă de lucru pe care o vor rezolva elevii rezolvă sarcina primită și vor conversația
individual. După ce au rezolvat cerințele, elevii citesc corecta unde este cazul
răspunsurile (Anexa 1)
- elevii vor primi un test de evaluare pentru verificarea
cunoștințelor dobândite
Extindere profesorul va preciza tema pentru acasă, manual, , elevii notează tema în caiete conversația

2
exercițiile

Anexa 1
Substantivul

1. Subliniază cu o linie substantivele simple și cu două linii substantivele compuse din următorul text:
Pe câmp floarea-soarelui își pleacă capul sfioasă în fața soarelui. Razele îi mângâie cu blândețe petalele firave, iar vântul le flutură ca
niște aripi delicate de înger. Din depărtare se văd ca un foc ce stă să ardă. Fiecare floare se bucură de bunătatea soarelui. Doar ciuboțica-
cucului plăpândă se pierde prin frumusețea zugrăvită de natură.

2. Construiește un text de 3 rânduri în care să integrezi substantive comune și substantive proprii.


3. Alege forma corectă de plural a următoarelor substantive comune:
festivaluri – festivale
chitări – chitare
suporţi – suporturi
jante – jenţi
ingrediente – ingredienţi
colonei – coloneli
monede – monezi
ciocolate –ciocolăţi
coale – coli

3
R: festivaluri, chitare, suporturi, jante, ingrediente, colonei, monede, ciocolate, coli
4. Precizează care este pluralul următoarelor substantive comune:
albuş
rucsac
chibrit
coşmar
furtun
hotel
pervaz
trabuc
aragaz
croasant
R: albușuri (nu albușe), rucsacuri (nu rucsace sau rucsaci), chibrituri (nu chibrite), coșmaruri (nu coșmare), furtunuri (nu furtune), hoteluri
(nu hotele), pervazuri (nu pervaze), trabucuri (nu trabuce), aragazuri (nu aragaze), croasanți (nu croasante)
5. Precizează femininul următoarelor substantive la singular şi la plural:
eschimos
filolog
pedagog
stomatolog
R: eschimosă-eschimose; fililogă-filologe; pedagogă-pedagoge; stomatologă-stomatologe
6. Alege forma corectă a următoarelor substantive compuse:
răufăcător / rău-făcător
argint viu /argint-viu
vicepreşedinte / vice-preşedinte
redactor şef / redactor-şef
binecuvântare / bine-cuvântare
floare de colţ / floare-de-colţ
strâmbă lemne / strâmbă-lemne
untdelemn / unt de lemn / unt-de-lemn
blocturn / bloc-turn

4
R: răufăcător, argint-viu, vicepreşedinte, redactor-şef, binecuvântare, floare-de-colţ, strâmbă-lemne, untdelemn, bloc-turn
7. Alege varianta corectă de dativ-genitiv a următoarelor substantive comune:
vulpii – vulpei
mamei – mamii
fetei – fetii
unei nore – unei nurori
mătuşei – mătuşii
aripei – aripii
R: vulpii, mamei, fetei, unei nurori, mătuşii, aripii

Anexa 2
Folosește-ți cunoștințele și deprinderile!
Nota

Citește cu atenție și rezolvă următoarele cerință. Pentru fiecare răspuns corect vei primi două puncte. Se acordă două puncte din oficiu.

1. Sunt scrise corect toate substantivele din seria:


a. capod, cucoană, epure, cămașe;
b. capot, cocoană, iepure, cămașe;
c. capot, cucoană, iepure, cămașă.

2. Taie substantivul care nu este scris corect din următoarele serii:


a. greier, servici, nasture;
b. cearceaf, graur, tutore;
c. schelete, biscuit, piepten.

5
3. Cu cs sau cu x? Alege varianta corectă.
asterisc – asterix
rucsac – ruxac
escursie – excursie
escroc – excroc
escavator – excavator
eschimos – exchimos
escortă – excortă
ficsaţie – fixaţie
macsilar – maxilar
sconcs – sconx

4. Cu oa sau cu ua. Alege varianta corectă.


fermoar – fermuar
savoare – savuare
acoarelă – acuarelă
roa - roua
patinoar – patinuar
balansoar – balansuar
igoană – iguană
coafor – cuafor
coafeză – cuafeză
coafură – cuafură

R: 1-c; 2-a: servici, b: cearceaf, c: piepten; 3- asterisc, rucsac, excursie, excavator, eschimos, escortă, fixaţie, maxilar, sconcs; 4- fermoar,
savoare, acuarelă, roua, patinoar, balansoar, iguană, coafor, coafeză, coafură

S-ar putea să vă placă și