Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Olga Braga


Data: 19/01/2021
Clasa:
Disciplina: Limba si literature romana
Subiectul lectiei: Verbul – Modul Condiţional optativ
Tipul lectiei: Mixta
 Obiective operationale:
 O 1. să identifice modul condiţional-optativ într-un text dat;
 O 2. să integreze corect într-o propoziţie modul condiţional-optativ;
 O 3. să conjuge corect un verb dat la modul condiţional-optativ;
 O 4. să identifice modurile şi timpurile învăţate într-un text dat;

Metode si procedee:
1.Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, schema.
2.Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: culegeri, fişe de lucru, tabla, manualul.
3.Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate ,,în perechi..

Scenariul didactic
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice
Evocare -Salutul -răspund la salut Conversația
-Notarea absenţilor -îşi pregătesc materialele necesare
orei
-Profesorul va avea grijă ca elevii să îşi pregăteas-că
materialele necesare orei de limba română.

se verifică tema selectiv. cei numiți își prezintă tema Conversatia

-Profesorul îi scoate la tablă pe cate un elev pentru Elevii ies la tablă și se zbat să Joc didactic de tip
câștige premiul.Câștigă cel care competiție
concursul “Știu timpurile verbale”
conjugă corect verbul dat.
Cer elevilor să scrie două propoziţii: una care să -răspund cerinţelor
exprime o dorinţă, cealaltă care să exprime o
condiţie.

-Profesorul anunţă tema şi obiectivele lecţiei: elevii îşi notea-ză titlul lecţiei. Explicatia
,,Astăzi ne vom consolida cunoştinţele despre modul
condiţional-optativ..
-Notează titlul ecţiei pe tablă. Modul Condiţional-
optativ.
Realizarea -readuc aminte modurile verbelor
sensului -explic de ce modul se numeşte condiţional-optativ.
-notează în caiete ceea cu nu îşi mai
Modul condiţional-optativ are această denumire, amintesc despre verb Exerciţiul
deoarece prin aceleaşi forme ale verbului se pot
exprima două moduri: condiţionalul şi optativul.

Verbul la modul condiţional exprimă o acţiune a


cărei realizare depinde de îndeplinirea unei condiţii.
Acest mod se foloseşte mai mult în frază, condiţia
fiind exprimată printr-o altă propoziţie: Dacă aş
pleca acum/ aş ajunge până în seară.
-notează noţiunile noi
– Realizarea actiunii aş ajunge depinde de
îndeplinirea condiţiei exprimate.
Verbul la modul optativ exprimă o acţiune dorită.
Aces mod se foloseşte mai mult în propoziţii
independente sau principale.
Aş merge şi eu cu tine.(P indep.)
Aş merge şi eu, dar nu am echipament.(PP)
-Modul condiţional –optative are 2 timpuri: prezent explicația
şi perfect.
Prez: vb auxiliar + infinitivul verbului de conjugat.
Perfect: a avea + fi + participiul vb. de conjugat.

- forme inverse:

Duce-m-aş în cale lungă/Dor să nu mă mai ajungă.


(VA)

Fecior de crai, vede-te-aş împărat! (IC, Harap Alb)


-sunt atenți la explicații și își
Ȋnchinare-aş şi n-am cui. (Toma Alimoş)
notează în caiete
Ortografia : a vedea, a face, a privi.

Este greşit: aş vede, aş făcea, aş privii.

-formele auxiliarului se scriu corect: aş, aţi.

aş face – eu realizez acţiunea

a-şi face – altul realizează acţiunea.


-împart fişe de lucru
Reflectii are loc pe parcursul etapei învățare prin descoperire
dirijarea învăţării şi se concretizează prin aprecieri
ale profesorului.
Extindere Profesorul anunţă tema pentru acasă: manual elevii își notează în caiet tema

S-ar putea să vă placă și