Sunteți pe pagina 1din 5

Liceul Teoretic “Garabet Ibrăileanu“, Iaşi

Limba şi literatura română

Profesor : LARISA BULAI

Data : 3.XII.2009

PROIECT DE LECŢIE

OBIECTUL : Limba şi literatura română

CLASA : a IX-a A

SUBIECTUL LECŢIEI : Tren de plăcere – I.L.Caragiale

TIPUL LECŢIEI : De însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili :

O1. să precizeze instanţele narative;

O2. să identifice momentele subiectului;

O3. să recunoască modurile de expunere;

O4. să evidenţieze specificul relaţiilor de familie din schiţele lui Caragiale.


STRATEGII DIDACTICE :

a) METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE :


expunerea, conversaţia, Brainstorming, jocul de rol, metoda 6-3-5.
b) MATERIAL DIDACTIC : manualul, tabla, creta, caiete de notiţe
c) RESURSE:
-sala de clasa;
-colectivul de elevi şi cunoştinţele lor anterioare;
-timp de lucru 50min.
d) FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:
frontală, individuală, lucru în grup.
e) MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
Mihaela Secrieru , Didactica limbii române pentru studenţii Facultăţilor de Litere
şi pentru pregătirea examenelor de titularizare, definitivat, grade didactice, ediţia a
IV-a, Ed. Studis, Iaşi, 2008
Mihaela Secrieru, Portofoliul de practică pedagogică pentru studenţii Facultăţilor
de Ştiinţe Umaniste,Iaşi, 2007
Desfăşurarea lecţiei

Evenimente Scenariul didactic Strategii Modalităţi de


instrucţionale didactice evaluare
Profesorul Elevii
1) Captarea Solicit elevilor să îmi Elevii răspund: „ Am Conversaţia /
atenţiei spună ce au făcut ora lecturat textul Tren frontal
(Captatio trecută, la limba şi de plăcere" de
benevolentiae ) literatura română. I.L.Caragiale.
2) Anunţarea Anunţ elevilor că Elevii ascultă şi Conversaţia / Capacitatea de
subiectului astăzi vom continua notează titlul frontal receptare a
lecţiei şi a pe acelaşi text, dar mesajului oral
obiectivelor vom identifica de către elevi
operaţionale momentele subiectului,
instanţele narative,
modurile de expunere
(anunţarea
obiectivelor).
Scriu titlul pe tablă şi le
indic să deschidă
caietele şi manualele şi
să noteze titlul.
3)Reactualizarea Solicit elevilor să îmi Elevii menţionează Conversaţia/ Capacitatea
cunoştinţelor dea cîteva informaţii cîteva dintre schiţele şi frontal; elevilor de
anterioare despre Caragiale şi piesele de teatru Brainstorming reactualizare a
necesare opera sa. ale lui Caragiale şi cunoştinţelor
învăţării care precizează faptul că dobîndite în
urmează scriitorul a fost un gimnaziu;
important dramaturg, Capacitatea de
precum şi autor de formulare şi
nuvele, momente şi transmitere a
schiţe. mesajului oral
Menţionez că textul pe Elevii oferă
care urmează să îl informaţii despre
studiem aparţine speciei schiţă şi le notează în
literare denumite schiţă. caiete. Mai mulţi elevi
Definesc, cu ajutorul menţioneză pe rînd că
elevilor, specia literară: schiţa include un număr
Schiţa este o naraţiune redus de personaje, în
de mici dimensiuni, cadrul căreia se relateză
în care se relatează un singur episod din
un singur episod viaţa unui personaj,
semnificativ din viaţa fiind de dimensiuni
unuia sau a mai multor reduse.
personaje. Scriu pe
tablă trăsăturile
esenţiale ale acesteia.
4)Comunicarea Ofer cîteva informaţii Elevii ascultă. Expunere/ Capacitatea
noilor despre Caragiale şi frontal; elevilor de a
conţinuturi; predilecţia sa de a sintetiza
Organizarea şi critica familia burgheză, informaţiile;
dirijarea făcînd referire la
învăţării schiţele
care ilustrează subiectul
Vizită, Dl. Goe,
Bacalaureat.
Solicit ca elevii să Joc de rol; Capacitatea de
lectureze textul, pe exprimare
roluri. orală;
O1. Cer elevilor să O1.Elevii identifică Capacitatea de
identifice instanţele mărcile narării la receptare a
narative: narator, persoana a III-a, narator unui text;
personaje, perspectivă obiectiv, perspectiva
narativă, timpul şi din afară, viziune
persoana la care se realistă, de cele mai Capacitatea de
relatează, indici spaţiali multe ori ironică la construcţie a
şi temporali. adresa personajelor, a argumentului;
Notez pe tablă cercurilor în care se
răspunsurile elevilor. „învîrt” şi a lumii în
care trăiesc.
O2. Împart clasa în O2.Elevii lucrează în Lucru în grup: Capacitatea de
grupuri de 6 elevi. grupe. După cele 5 6-3-5; lucru în grup şi
Fiecare grup trebuie să minute, se alege cîte un individual.
identifice cîte un lider din fiecare grup
moment al subiectului care răspunde la cerinţă
şi să noteze 3 idei şi notează fiecare
principale din acesta, în moment al subiectului
5 minute. pe tablă :
expoziţiunea
,intriga,desfăşurarea
acţiunii,punctul
culminant,
O3. Le sugerez spre deznodămîntul. Analiză pe text
analiza detaliată a O3. Elevii observă
textului dat să identifice predominanţa
modurile de expunere. dialogului intercalat cu
secvenţe de naraţiune,
prezenţa dialogului
reprezentînd un mijloc
de caracterizare a
O4. Propun elevilor personajelor. Conversaţia/
analizarea relaţiilor O4.Elevi menţonează o frontal
familiale pe baza relaţie nu tocmai bună
observării unor între Mihalache şi
secvenţe din text. cocoana Anica şi un
raport oarecum încurcat
între Mihalache şi soţia
sa. Elevii constată de
asemenea
comportamentul prea
afectuos al mamei faţă
de fiul său,
comportament specific
ironiei caragialiene
privind educaţia
copilului răsfăţat.
5) Obţinerea În decursul orei‚ încerc Conversaţia/ Capacitatea
feedback-ului antrenarea în discuţie a frontal elevilor de a
întregii clase şi interacţiona şi
stimularea participării de a se
active în vederea notării exprima liber
finale. şi coerent.
6) Stabilirea Tema pentru acasă
sarcinilor pentru constă în realizarea
acasă caracterizării
personajelor.

S-ar putea să vă placă și