Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Profesor:Olga Braga
Data: 04/02/2021
Clasa: VII-a
Disciplina:Limba Romana
Subiectul lectiei: Poemul eroic, „Scrisoarea III”, de Mihai Eminescu;
Tipul lectiei: De predare de noi cunoştinţe;

Obiective operationale:
O1. să formuleze idei principale;
O.2. să construiască texte orale de tip narativ, descriptiv şi informatic;
O.3.să descopere semnificaţiile şi sensul global a textului literar studiat;
O.4.să observe structuri în textul epic în versuri;
O.5. să selecteze fragmentele din text care precizează timpul şi spaţiul
acţiunii;

Metode si procedee: conversaţia euristică,lectura explicativă, dezbaterea, demonstraţia, algoritmizarea, exerciţiile


creatoare, jocul didactic;
Mijloace de invatamant: manualul, tabla;
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual;

Scenariul didactic
Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
didactice
Evocare Se stabileşte ordinea în sala de clasă şi Se pregătesc pentru ora de limba Conversatia

1
Moment se pregătesc materialele necesare bunei desfăşurări a orei şi literatura română.
organizatoric
Captarea atenţiei Pentru acest moment al lecţiei, voi utiliza planşe de cercetare Elevii prezintă viaţa şi opera lui Conversatia
realizate anterior de aceeaşi clasă pe tema „Eminescu, poet Mihai Eminescu.
naţional”. Voi cere elevilor să reconstituie grupele din etapa
cercetării şi să ofere informaţii referitoare la marele poet
Actualizarea 1.Se verifică tema de acasă din punct de vedere calitativ şi Elevii vor numi şi defini antiteza şi Conversatia
cunoştinţelor cantitativ. Se fac aprecieri asupra realizării temelor. hiperbola, figuri de stil folosite în
anterior realizarea portretelor celor doi
dobândite comandanţi de oşti. Conversatia

Prezentarea Se anunţă tema orei şi se enumeră succint obiectivele urmărite pe Ascultă cu atenţie noua temă şi Conversaţia
temei şi a parcursul lecţiei. obiectivele. Explicaţia
obiectivelor Se va scrie pe tablă titlul lecţiei iar elevii vor nota pe caiete. Notează titlul lecţiei pe caiete.
Realizarea Profesorul va explica în ce constă munca. -Ascultă indicaţiile profesorului. Exercitiul
sensului -Fiecare va primi ca sarcină să descopere, în prima parte a -Elevii discută pentru a stabili un
poemului, câte un tablou (– visul sultanului;– dialogul dintre titlu care să convină tuturor.
Mircea cel Bătrân şi Baiazid;– lupta de la Rovine). -Elevii caută, în text, răspunsurile
-Elevii vor fi solicitaţi să găsească un titlu sugestiv pentru tabloul pentru sarcina care le-a fost
pe marginea căruia vor lucra. distribuită.
-Fiecare va trebui să extragă din text întâmplările prezentate, -Notează răspunsurile.Prezintă şi
personajele, timpul şi spaţiul, precum şi mijloacele artistice ascultă prezentările
folosite de autor.
Reflectii Pornind de la definiţia oferită de manual, voi solicita elevilor să Elevii arată că fragmentul Conversatia
motiveze, succint, dacă prima parte poate fi considerată un poem desemnat este o creaţie cultă, în euristica
eroic. versuri, de mare întindere, ce
prezintă fapte măreţe.
Extindere Elevii vor primi ca tema pentru acasă Exerciţii din manual Elevii notează pe caiete tema Conversatia
pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și