Sunteți pe pagina 1din 7

Aprobat: Grgun Alexandra, prof. de limba i lit. Romn, L.T. Gh.

Asachi
......................................

Proiect didactic

Instituia de nvmnt: Liceul Teoretic Romn-Francez Gheorghe Asachi


Clasa: a VIII-a B
Disciplina: Limba i literatura romn
Student-stagiar: uu Viorica
Data: 16.10.2015
Subiectul orei: Lecturarea i interpretarea textului Ars poetica, de G. Vieru
Tipul leciei: Atelier de lectur
Timp alocat: 90 min.

Competene generale:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri nediverse


4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare,cu scopuri diverse

Competene specifice:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral,sesiznd progresia i coerena ideilor exprimate;
1.5 Aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament adecvat;
3.1 Dovedirea nelegerii unui text literar pornind de la cerine date;
3.2 Sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice studiate;
3.3 Identificarea valorilor etice si culturale ntr-un text,exprimandu-i impresiile i preferinele ;
4.3 Redactarea unui text argumentativ;
Obiective operaionale:
O1. S nscrie trsturile specifice a genului liric;
O2. S lectureze expresiv poezia Ars poetica de G. Vieru;
O3. S descrie succint starea de spirit a eului liric;
O3. S rezolve punctele ce vizeaz nelegerea textului, semnificaia versurilor, a mijloacelor artistice, a figurilor de stil i interpretarea textului;
STRATEGII DIDACTICE:
a.Metode i procedee: conversaia de reactualizare i sistematizare a cunotinelor, explicaia, lectura expresiv, exerciiul oral i scris, ciorchinele,
schema, acrostihul; 3 de ce
b.Mijloace didactice: fie de lucru, tabla

c.Forme de organizare: activitate frontal, individual i pe grupe;


Etapele leciei

Activitatea profesorului i a elevilor

Momentul

Profesorul

asigur

ordinea

organizatoric

materialele

necesare

pentru

lecie.

Strategii didactice

Forme de organizare

Timp

Evaluare

pregtete Conversaia
Noteaz

2 min
Frontal

absenele.
Elevii se pregtesc de or.

Aprecieri verbale

Conversaia

Verificarea

8 min

temei pentru

Citirea temei de acas (Elevii au avut de pregtit

acas

un eseu pe baza unei maxime de-a lui G. Vieru


despre mama i ex. 18, 20 pag.52)

Evocare

Alctuii un acrostih cu cuvntul ars poetica.


Dup ce finalizeaz, elevii dau citire versurilor lor.

Realizarea

Anunarea temei i obiectivelor leciei de

sensului

astzi ;
Profesorul noteaz pe tabl tema i

Acrostih

Individual

10 min

Aprecieri verbale

10min

Observaii

obiectivele, iar elevii n caiete ; elevii sunt


anunai c vor realiza un atelier de lectur.
Pentru a trece la textul propriu-zis, trece
cte un elev la tabl pentru a nsemna ntrun ciorchine caracteristicile genului liric.
Profesorul anun titlul poeziei i ntrea

Actualizarea
cunotinelor
anterioare

sistematice
Frontal

Ciorchinele

elevii ce le sugereaz titlul, fr a tie


coninutul.
RS : Titlul poeziei arat c aceasta este o
art poetic, o creaie n care este defenit
rolul i locul poetului n Univers.
Ce nseamn ars poetica sau arta poetic ?
Rs. Arta poetic (din latin ars
Aprecieri verbale

poetica; francez lart potique)


ori poetica este un concept cu normativ

Explicaia

caracter, specific esteticii ce desemneaz un


ansamblu de norme sau reguli privind
naterea sau facerea poeziei, ori, n
general, tehnica literaturii cu abordri
dinspre genuri sau specii literare, dinspre
prozodie, figuri de stil, compoziie, stilistic.

1 / 2 elevi citesc expresiv textul Ars

20 min

poetica, de G. Vieru
Dup citire, elevii sunt rugai s-i expun
impresiile postlecturale: ce-am vzut, ce-

Frontal

am auzit, ce-am simit.


Deducei starea de spirit a eului liric,
argumentai prin 3-4 rnduri.
Selectai din poezie toate figurile de stil i
comentai-le semnificaia.
Selectai din text cel puin 2 imagini

Tehnica 3 de ce

artistice i comentai-le prin 2-3 rnduri.


Selectai din text toate semnele/cuvintele
ce duc cu gndull la creaie.
Alctui enunuri n care cuvntul frunte

Jurnalul dublu

s fie att cu sens propriu, ct i cu sens


figurat.
Rs. Posibil: 1) Alina are o frunte lat.
2) Adrian a obinut locul de frunte la

Individual
Ciorchine

concurs.
Dai exemple de expresii/locuiuni, care s

Observaii
sistematice

conin lexemul moarte


Rs. Posibil: Fac moarte de om; Pn la
moarte;Pe via i pe moarte. A fi pe patul

Exerciiul

de moarte. De frica morii. Cu moartea n


suflet. A da moartea in ceva. A fi uitat de
moarte.
25 min
Construii axa lexical a poeziei.

Indivudual

Argumentai.

Frontal
Aprecieri verbale

Schema
Deducei tema i ideea poeziei,
Reflecie

comentndu-le prin 3-4 rnduri fiecare.


Identificai din text cele mai importante

Exerciiul

15 min
Frontal

motive i reprezentaile printr-o schem;


Selectai versul/versurile din care se pot

Ciorchinele

deduce motivele.
Alegei unul din motive i comentai-l prin

Observaii
sistematice
Individual

3-5 enunuri, conform algoritmului de


comentare a unui motiv.
Comunic elevilor tema pentru acas:
Scriei un mini-eseu de cel puin jumate de

Aprecieri
Explicaia

generale

pagin cu tematica: Nu este att de


Frontal

importat numele, ct creaia pe care o lai-n

5 min

urm, fcnd referire la textul studiat


astzi, Ars poetica.
Se fac aprecieri generale i individuale

Sunt notai elevii


care s-au
evideniat prin

Conversaia

cele mai originale

asupra modului n care s-a desfurat

i corecte

lecia.

rspunsuri.

Obiective operaionale:
O1. S nscrie trsturile specifice a genului liric;
O2. S lectureze expresiv poezia Ars poetica de G. Vieru;
O3. S descrie succint starea de spirit a eului liric;
O3. S rezolve punctele ce vizeaz nelegerea textului,
semnificaia versurilor, a mijloacelor artistice, a figurilor de
stil i interpretarea textului;

S-ar putea să vă placă și