Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA:

CLASA: a V-a

PROFESOR:

OBIECTUL: MATEMATICĂ

TEMA LECŢIEI: Compararea, ordonarea şi reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor


zecimale

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢǍ: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

- să compare două fracţii zecimale finite;


- să ordoneze mai multe fracţii zecimale finite;
- să reprezinte corect fracţiile zecimale finite pe axa numerelor;

Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, culegerea;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Obiective Metode Procedee


Etapele lecţiei de Conţinutul lecţiei şi de
referinţă procedee evaluare
1. Moment - Asigurarea condiţiilor optime pentru
organizatoric desfăşurarea lecţiei.
- Verificarea prezenţei elevilor.
- Elevii vor avea pe bănci caietele de
teme şi maculatoarele şi se va verifica -observarea
2. Captarea tema prin sondaj. -conversaţia sistematică
atenţiei - Exerciţiile din temă, care nu au fost a atenţiei
efectuate de mai mulţi elevi, vor fi
făcute la tablă.
- Ne propunem să discutăm despre:
Compararea, ordonarea şi
reprezentarea pe axa numerelor -conversaţia -observarea
a fracţiilor zecimale sistematică
- Voi propune elevilor următoarele
probleme şi voi cere ca în desen sa
folosească culori diferite pentru partea
întreagă şi pentru cea zecimală:
3. Anunţarea Probleme:
temei şi 1. Să se deseneze un segment de
dirijarea 6,7cm şi altul de 8,2cm.
învăţării a) Care dintre cele două segmente este
mai lung?
b) Care dintre cele două fracţii
zecimale este mai mare?
Rezolvare:
Vom scrie: deoarece 8>6 şi
vom citi: „ 8,2 mai mare decât 6,7”. -activitate
individuală
2. Să se deseneze un segment de
4,7cm şi altul de 4,2cm.
a) Care dintre cele două segmente este
mai scurt?
b) Care dintre cele două fracţii -analiza
zecimale este mai mică? răspunsu-
Rezolvare: rilor
Vom scrie: deoarece 2<7 şi
vom citi: „ 4,2 mai mic decât 4,7”.

3. Să se deseneze un segment de
0,25dm şi altul de 0,28dm.
a) Care dintre cele două segmente este
mai scurt?
b) Care dintre cele două fracţii -aprecieri
zecimale este mai mare? verbale
Rezolvare:
Vom scrie: deoarece 8>5
şi vom citi: „0,28 mai mare decât 0,25”

Plan de lucru:
 Pentru a compara două fracţii
zecimale finite, se compară mai întâi
părţile lor întregi, cea mai mare fiind
fracţia cu partea întreagă mai mare.
Ex: 21,07>17,998 deoarece 21>17.
-explicaţia
 Dacă părţile întregi sunt egale,
atunci se compară părţile zecimale.
Ex: a) 4,37>4,12 deoarece 37>12;
b) 3,25>3,2 deoarece 25>20; -observarea
c) 2,02>2,017 deoarece 20>17; sistematică

OBS. Putem compara fracţiile


zecimale şi prin alte metode:
Pentru orice metodă folosită -problemati-
trebuie să fim atenţi ca cele două zarea
fracţii zecimale să aibă acelaşi
număr de cifre zecimale.

Exemplu: -analiza
2,02>2,017 deoarece 2020>2017; -explicaţia observaţiei
21,07> 17,998 deoarece 21070>17998. făcute

Prof. Utilizând diferite metode de


comparare a fracţiilor zecimale, putem -conversaţia
ordona crescător sau descrescător mai
multe fracţii zecimale.

Exemplu:
Fie numerele: 0,7; 1,2; 0,3; 1,25; 3,7.
- Avem: 0,7>0,3 deoarece 0=0 şi 7>3;
1,2<1,25 deoarece 1=1 şi 20<25; -explicaţia
- Observăm că 0,3 este cel mai mic
număr şi este urmat de 0,7<1,2
deoarece 0<1 şi mai avem 1,25<3,7
deoarece 1<3. După comparare
obţinem: 0, 3<0,7<1,2<1,25<3,7.
-observarea
Prof. Comparând şi ordonând crescător sistematică
fracţiile zecimale putem reprezenta pe
axa numerelor aceste fracţii, astfel: -conversaţia
* unitatea de măsură se împarte în 10
segmente de lungimi egale, lungimea
unui segment fiind o zecime; (dacă
avem nevoie continuăm):
* segmentul de lungime o zecime se -explicaţia
împarte şi el în zece părţi egale,
lungimea lui fiind de o sutime, etc.
Exemplu:
1,25

0 0,3 0,7 1 1,2 2

4. Retenţia şi - Se vor efectua la tablă exerciţii din -activitate -aprecieri


asigurarea Manual frontală verbale
transferului
5. Obţinerea - Se va distribui fiecărui elev o fişă de
performanţei şi lucru - ANEXA, iar după expirarea -activitate -aprecieri
asigurarea timpului se vor citi rezultatele şi se vor individuală verbale
feed-back-ului face eventuale observaţii.
6. Aprecieri,  Notarea fişelor de lucru în caietul -analiza
note şi tema profesorului; -conversaţia activităţii
pentru acasă  Temă din culegerea Puişor, pag.40-
ex.3,4,5,8;
ANEXA

Nume................................. Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul 1. Comparaţi, completând cu semnul


potrivit: potrivit:
a) 21,6 .... 21,58 a) 2,68 .... 2,5;

b) 73,093 …. 730,093 b) 73,93 …. 73,093

2. Ordonaţi crescător nunerele: 2. Ordonaţi crescător nunerele:


1,43; 0,5; 1,7; 0,437; 3,27. 1,23; 0,5; 4,07; 0,437; 4,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele: 3. Reprezentaţi pe axă numerele:


3; 3,3; 3,8; 4 5; 5,5; 6; 6,2.

Nume................................. Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul 1. Comparaţi, completând cu semnul


potrivit: potrivit:
a) 2,6 .... 2,58; a) 2,6 .... 2,58;

b) 73,193 …. 730,093 b) 73,093 …. 730,093

2. Ordonaţi crescător nunerele: 2. Ordonaţi crescător nunerele:


1,43; 0,5; 4,7; 0,437; 4,27. 1,43; 0,5; 2,7; 1,437; 2,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele: 3. Reprezentaţi pe axă numerele:


5; 5,3; 5,8; 6. 4; 4,7; 5; 5,2.

S-ar putea să vă placă și