Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Dată: 13.12.2023 Dată: 13.12.2023 Dată: 13.12.2023 Dată: 13.12.2023


Clasa: Pregătitoare Clasa: I Clasa: a II-a Clasa: a III-a, a IV-a
Prof.înv.primar: Stan Daniela Prof.înv.primar: Stan Daniela Prof.înv.primar: Stan Daniela Prof.înv.primar: Stan Daniela
Aurelia Aurelia Aurelia Aurelia
Școala: Gim. Băgaciu-Delenii Școala:Gim. Băgaciu-Delenii Școala: Gim. Băgaciu-Delenii Școala: Gim. Băgaciu-Delenii
Aria curriculară: Limbă și Aria curriculară: Limbă și Aria curriculară: Limba română Aria curriculară: Limba română
comunicare comunicare Disciplina: Limba şi literatura Disciplina: Limba şi literatura
Disciplina: Comunicare în limba Disciplina: Comunicare în limba română română
română română Unitatea de învățare:,, Vin Unitatea de învăţare:
Unitatea de învăţare:,, Iarna vin Unitatea de învăţare: “Poveşti la sărbătorile"  "În prag de sărbători"- cl. III
zăpezile” gura sobei” Subiectul lecţiei: Povestirea orală a  "Primim şi dăruim"- cl. IV
Subiectul lecţiei:,,Povestea lui Mos Subiectul lecţiei: ,,Povestea lui Mos lecţiei Subiectul lecţiei: Povestirea orală a
Crăciun" Crăciun" Textul suport:,,Povestea lui Mos lecţiei
Tipul lecţiei: predare-învăţare Tipul lecţiei: predare-învăţare Crăciun” Textul suport: ,,Povestea lui Mos
Tipul lecţiei: predare-învăţare Crăciun”
Tipul lecţiei: predare-învăţare

COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:


Comunicare în limba română Comunicare în limba română Comunicare în limba română Comunicare în limba română
1. să formuleze clar şi corect 1. să sesizeze intuitiv 1. să semnaleze, prin replici 1. să semnaleze, prin replici
enunţuri verbale potrivite corectitudinea unei propoziţii adecvate, înţelegerea adecvate, înţelegerea
unor situaţii date; ascultate; mesajului interlocutorului; mesajului interlocutorului;
2. să integreze cuvinte noi în 2. să formuleze clar şi corect 2. să citescă în mod conştient, 2. să identifice elemente de
enunțuri verbale potrivite corect, fluent, şi expresiv un
enunţuri; unor situaţii date; text necunoscut; bază ale organizării textului
3. să manifeste iniţiativă şi 3. să integreze cuvinte noi în 3. să manifeste interes pentru literar/nonliterar în pagină;
interes pentru a comunica cu enunţuri; lectura unor variate texte 3. să citescă în mod conştient,
ceilalţi; 4. să manifeste iniţiativă şi literare; corect, fluent, şi expresiv un
4. să manifeste curiozitate interes pentru a comunica cu 4. să redea prin cuvinte proprii text necunoscut;
pentru lectură; ceilalţi; conţinutul unui fragment 4. să manifeste interes pentru
Arte vizuale şi abilităţi practice 5. să manifeste curiozitate dintr- un text citit sau dintr- lectura unor
1. 2.3 Realizarea de aplicaţii pentru lectură; un mesaj variate texte literare;
simple, pe baza interesului Arte vizuale şi abilităţi practice audiat; 5. să redea prin cuvinte proprii
direct; 1. Exprimarea ideilor şi trăirilor Arte vizuale şi abilităţi practice conţinutul unui fragment
Muzică şi mişcare personale prin utilizarea 1. Exprimarea ideilor şi trăirilor dintr-un text citit sau dintr-un
1. Cântarea în colectiv; liniei, a punctului, a culorii şi personale prin utilizarea mesaj audiat
a formei; liniei, a punctului, a culorii şi Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare a formei; 1. Exprimarea ideilor şi trăirilor
1. Cântarea în colectiv; Muzică şi mişcare personale prin utilizarea
1. Cântarea în colectiv; liniei, a punctului, a culorii şi
a formei;
Muzică şi mişcare
1. Cântarea în colectiv;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul lecţiei La sfârşitul lecției elevul va fi OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi elevul va fi capabil: capabil: La sfârşitul lecţiei elevul va fi
capabil: -să integreze cuvinte noi într-o serie -să citească cursiv şi expresiv textul, capabil:
-să integreze cuvinte noi într-o serie de anunţuri proprii; respectând punctuaţia; -să integreze -să citească cursiv şi expresiv textul,
de anunţuri proprii; -să răspundă corect la întrebări cuvinte noi într-o serie de anunţuri respectând punctuaţia;
-să răspundă corect la întrebări respectând cerinţele; proprii; -să integreze cuvinte noi într-o serie
respectând cerinţele; -să formuleze corect întrebări; -să răspundă corect la întrebări de anunţuri proprii;
-să formuleze corect întrebări; -să desprindă învăţătura textului; respectând cerintele: -să redea oral conţinutul textului;
-să desprindă învăţătura textului; -să cânte împreună cu colegii; -să formuleze corect întrebări; -să răspundă corect la întrebări
-să cânte împreună cu colegii;, -să desprindă învăţătura textului; respectând cerinţele;
-să cânte împreună cu colegii -să desprindă învăţătura textului;
-să cânte împreună cu colegii
STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE:
STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee: ciorchinele, Metode şi procedee: ciorchinele, STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: ciorchinele, brainstorming, conversaţia, brainstorming, conversaţia, Metode şi procedee: ciorchinele,
brainstorming, conversaţia, explicaţia, problematizarea, explozia explicaţia, problematizarea, explozia brainstorming, conversaţia,
explicaţia, problematizarea, explozia stelară, jocul didactic,,Telefonul fără stelară, jocul didactic,,Telefonul fără explicaţia, problematizarea, explozia
stelară, jocul didactic,,Telefonul fără fir". fir". stelară jocul didactic,,Telefonul fără
fir". Mijloace didactice: hârtie albă şi Mijloace didactice: hârtie albă şi fir".
Mijloace didactice:hârtie albă şi colorată, instrumente de scris colorată, instrumente de scris Mijloace didactice: hârtie albă
colorată, instrumente de scris colorate, textul suport: ,,Povestea lui colorate, textul suport: ..Povestea lui şi colorată, instrumente de scris
colorate, textul suport: ,,Povestea lui Mos Crăciun", microfon. Mos Crăciun", microfon. colorate, textul suport:,,Povestea lui
Mos Crăciun",microfon. Forme de organizare:frontal, Forme de organizare: Mos Crăciun", microfon.
Forme de organizare: frontal, individual. frontal,individual. Forme de organizare:
individual. Modalităţi de evaluare: observarea Modalităţi de evaluare: frontal, individual.
Modalităţi de evaluare: observarea sistemică, orală, aprecieri verbale. observarea sistemică, orală, aprecieri Modalităţi de evaluare:
sistemică, orală, aprecieri verbale. verbale. observarea sistemică, orală, aprecieri
RESURSE: RESURSE: verbale.
RESURSE: Temporal: 50 min. Temporal: 50 min. RESURSE:
Temporal: 50 min. Spaţiale: sala de clasă Spatiale: sala de clasă Temporal: 50 min.
Spaţiale: sala de clasă Umane: propunătorul şi elevii clasei Umane: propunătorul şi elevii clasei Spaţiale: sala de clasă
Umane: propunătorul şi elevii clasei I a II-a Umane: propunătorul şi elevul clasei
pregătitoare a III-a, a IV-A
Bibliografie: Bibliografie:
Bibliografie: Ghid de practică pedagogică Programe şcolare pentru Bibliografie:
Ghid de practică pedagogică pentru elevi şi clasa a II-a, Limba şi Programe şcolare pentru
pentru elevi şi studenți.Limba şi literatura literatura română, MEC, clasa a IV-a, Limba şi
studenţi.Limba şi literatura română-învăţământ primar şi C.N.C.,2004. literatura română, MEC,
română- învăţământ primar şi preşcolar. Bout Odarca. Almaş, Dumitru, Povestiri C.N.C.,2004.
preşcolar, Bout Odarca. Programe şcolare pentru istorice, E.D.P.,Bucureşti, Almaş, Dumitru, Povestiri
Programe şcolare pentru clasa I, Limba şi literatura 2003. istorice, E.D.P.,Bucureşti,
clasa pregătitoare, Limba şi română, MEC, C.N.C.,2004. Iordachescu, Carmen, Să 2003.
literatura română, Vasile Molan, Maria Bizduna dezlegăm tainele textelor Iordachescu, Carmen, Să
MEC, C.N.C.,2004., Didactica limbii şi literaturii litertare, cls. a II-a, Editura dezlegăm tainele textelor
Vasile Molan, Maria române, 2006 Carminis, Piteşti, 2005. litertare, cls. a IV-a, Editura
Bizduna, Didactica limbii şi Ungureanu, Adalmina, Carminis, Piteşti, 2005.
literaturii române, 2006 Metodica studierii limbii şi Ungureanu, Adalmina,
literaturii române-învăţământ Metodica studierii limbii şi
primar, Editura literaturii române-învăţământ
AS'S, Iaşi, 2003. primar, Editura
1.MOMENT AS'S, Iaşi, 2003.
1.MOMENT ORGANIZATORIC 1.MOMENT
ORGANIZATORIC Crearea condițiilor necesare bunei ORGANIZATORIC 1.MOMENT
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a lecţiei, pregătesc Crearea condițiilor necesare bunei ORGANIZATORIC
desfăşurări a lecţiei, pregătesc materialele necesare desfăşurări a lecţiei, pregătesc Crearea condiţiilor necesare bunei
materialele necesare materialele necesare desfăşurări a lecţiei, pregătesc
2.CAPTAREA ATENŢIEI materialele necesare
2.CAPTAREA ATENŢIEI Se iniţiază un brainstorming pornind 2.CAPTAREA ATENŢIEI
Se iniţiază un brainstorming pornind de la cuvântul cheie ,,decembrie" Se iniţiază un brainstorming pornind 2.CAPTAREA ATENŢIEI
de la cuvântul cheie ,,decembrie" scris la tablă, sub forma unui de la cuvântul cheie ,,decembrie" Se iniţiază un brainstorming pornind
scris la tablă, sub forma unui ciorchine. scris la tablă, sub forma unui de la cuvântul cheie ,,decembrie"
ciorchine. Se realizează o discuţie legată de ciorchine. scris la tablă, sub forma unui
Se realizează o discuţie legată de Crăciun (când se sărbătoreşte, pe Se realizează o discuţie legată de ciorchine.
Crăciun (când se sărbătoreşte, pe cine asteptați în noaptea de Crăciun? Crăciun (când se sărbătoreşte, pe Se realizează o discuţie legată de
cine asteptaţi în noaptea de Crăciun? etc.) cine asteptaţi în noaptea de Crăciun? Crăciun (când se sărbătoreşte, pe
etc.) Vom cânta cântecul,,Moş Crăciun cu etc.) cine asteptaţi în noaptea de Crăciun?
Vom cânta cântecul,,Moş Crăciun cu plete dalbe". Un spiriduş ne va aduce Vom cânta cântecul,,Moş Crăciun cu etc.)
plete dalbe". un plic de la Moş Crăciun, în care plete dalbe". Vom cânta cântecul,,Moş Crăciun cu
Un spiriduş ne va aduce un plic de la vom găsi textul suport. Un spiridus ne va aduce un plic de la plete dalbe".
Moş Crăciun, în care vom găsi textul Moş Crăciun, în care vom Un spiriduş ne va aduce un plic de la
suport. găsi textul suport. Moş Crăciun, în care vom găsi textul
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A suport.
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR 3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR Voi anunţa obiectivele lecţiei pe OBIECTIVELOR 3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
Voi anunţa obiectivele lecţiei pe înţelesul elevilor si titlul lectiei. Voi anunţa obiectivele lecţiei pe OBIECTIVELOR
înţelesul elevilor si titlul lectiei. înţelesul elevilor si titlul lectiei. Voi anunţa obiectivele lecţiei pe
4.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII înţelesul elevilor si titlul lectiei.
4.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII Un elev de clasa a IV-a va citi 4.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
Un elev de clasa a IV-a va citi textul :,,Povestea lui Mos Crăciun". Un elev de clasa a IV-a va citi 4.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
textul :,,Povestea lui Mos Crăciun". Vom explica cuvintele necunoscute textul:,,Povestea lui Mos Crăciun". Elevul ne va citi textul : ,,Povestea
Vom explica cuvintele necunoscute şi vom integra cuvintele noi într-o Vom explica cuvintele necunoscute lui Mos Crăciun".
şi vom integra cuvintele noi într-o serie de anunţuri. şi vom integra cuvintele noi într-o Vom explica cuvintele necunoscute
serie de anunţuri. Vom discuta pe baza textului punând serie de anunţuri. şi vom integra cuvintele noi într-o
Vom discuta pe baza textului punând următoarele întrebări: Vom discuta pe baza textului punând serie de anunturi.
următoarele întrebări: - De ce textul are acest titlu? următoarele întrebări: Vom discuta pe baza textului punând
- De ce textul are acest titlu? - Ce făcea bătrânul mester? - De ce textul are acest titlu? următoarele întrebări:
- Ce făcea bătrânul mester? -Când vindea bătrânul mester - Ce făcea bătrânul mester? - De ce textul are acest titlu?
-Când vindea bătrânul mester jucăriile ? -Când vindea bătrânul mester - Ce facea bătrânul mester?
jucăriile ? - Cu cine s-a întâlnit bătrânul? jucăriile? -Când vindea bătrânul mester
- Cu cine s-a întâlnit bătrânul? -Unde a fost trimis bătrânul? - Cu cine s-a întâlnit bătrânul? jucăriile?
-Unde a fost trimis bătrânul? -Cine îl ajută pe meşter să facă -Unde a fost trimis bătrânul - Cu cine s-a întâlnit bătrânul?
-Cine îl ajută pe meşter să facă jucării pentru copii? -Cine îl ajută pe meşter să facă -Unde a fost trimis bătrânul
jucării pentru copii? jucării pentru copii? -Cine îl ajută pe meşter să facă
jucării pentru copii?
Elevii din clasa a III-a şi a IV-a vor
5.OBŢINEREA povesti oral lectura.
5.OBŢINEREA PERFORMANȚEI 5.OBŢINEREA
PERFORMANȚEI Fiecare elev va primi câte o stea, pe PERFORMANȚEI 5.OBŢINEREA
Fiecare elev va primi câte o stea, pe care va fi scris începutul unei Fiecare elev va primi câte o stea, pe PERFORMANȚEI
care va fi scris începutul unei întrebări.(ce?cine? unde? când? de care va fi scris începutul unei Fiecare elev va primi câte o stea, pe
întrebări.(ce?cine? unde? când? de ce?) întrebări.(ce?cine? care va fi scris începutul unei
ce?) Ţinând în mână un microfon, elevii unde? când? de ce?) întrebări.(ce?cine? unde? când? de
Ţinând în mână un microfon, elevii pe rând vor adresa câte o întrebare Ţinând în mână un microfon, elevii ce?)
pe rând vor adresa câte o întrebare altui elev, aşteptând răspunsul pe rând vor adresa câte o întrebare Ţinând în mână un microfon, elevii
altui elev, aşteptând răspunsul corect. altui elev, aşteptând răspunsul pe rând vor adresa câte o întrebare
corect. corect. altui elev, aşteptând răspunsul
6.ASIGURAREA corect.
6.ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI 6.ASIGURAREA
FEED-BACK-ULUI Ne vom juca jocul,,Telefonul fără FEED-BACK-ULUI 6.ASIGURAREA
Ne vom juca jocul,,Telefonul fără fir".Elevii vor desena cadourile mult Ne vom juca jocul,,Telefonul fără FEED-BACK-ULUI
fir"Elevii vor desena cadourile dorite. fir". Ne vom juca jocul,,Telefonul fără
mult dorite. Elevii vor desena cadourile mult fir".
dorite. Elevii vor desena cadourile mult
7. ÎNCHEIEREA LECŢIEI dorite.
7. ÎNCHEIEREA LECŢIEI Aprecierea modului în care s-a 7. ÎNCHEIEREA LECŢIEI
Aprecierea modului în care s-a desfăşurat lecţia. Aprecierea modului în care s-a 7. ÎNCHEIEREA LECŢIEI
desfăşurat lecţia. desfăşurat lecţia. Aprecierea modului în care s-a
desfăşurat lecţia.

S-ar putea să vă placă și