Sunteți pe pagina 1din 23

Proiect didactic

(Lectură și scriere pentru dezvoltarea gândirii critice)


Cadru L.S.D.G.C.

Aria curriculară: Limbă şi comunicare


Instituția: Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan”
Profesor: Marincaș Marinela Adriana
Data: 12. XII. 2018
Locul: Sala de clasă
Clasa: a XI-a F, bilingv-franceză
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învătare: Curente literare în secolul al XIX-lea și începutul secolului al XX-lea
Subiectul: „Luceafărul” - prin prisma teoriei inteligențelor multiple
Tipul orei: lectură interpretativă de sinteză
Competenţe generale:
 Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare/ Comprehensiunea şi
interpretarea textelor;
 Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
 Construirea unei viziuni de ansamblu asupra fenomenului cultural românesc, prin integrarea și relaționarea
cunoștiințelor asimilate;
 Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textului studiat;
 Interpretarea textului prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de lectură;
Competenţe derivate :
 Să cunoască semnificațiile simbolice ale poemului;
 Să dramatizeze, printr-un joc de rol, dialogul Hyperion-Demiurg/ sau dialogul Cătălin – Cătălina;
 Să reprezinte grafic printr-o figură geometrică/ printr-un grafic/ o problemă cu ipoteză și demonstrație,
relația dintre Luceafăr și fata de împărat;
 Să ilustreze printr-un desen/ schiță o ipostază a Luceafărului;
 Să exemplicice printr-un ritm/ o melodie/ un dans, trăirile personajelor;
 Să realizeze o scurtă dezbatere argumentată;
 Să analizeze condiția nefericită a geniului în lume, pornind de la secvențe de text;
 Să realizeze un interviu cu Hyperion.
Valori și atitudini:
* Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
* Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de literatura română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea
personală şi îmbogăţirea orizontului cultural.
Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.
Metode şi procedee: teoria inteligențelor multiple, conversaţia euristică, dezbaterea, tehnica imersiunii
în subiect,, grafice, lectura critică şi creativă.
Resurse materiale: fişe cu textul poemului, fişe de lucru pe baza celor 7 tipuri de inteligență, flipchart,
scheme.
Material bibliografic:
1. Gardner, Howard, Inteligențe multiple, Editura Sigma, București, 2007.
2. Eftenie, Nicolae, Introducere în metodica studierii limbii și literaturii române, Colecția Metodica Activă,
Editura Paralela 45, 2008.
 Motivație: Provocarea pentru profesorul contemporan este să utilizeze cât mai eficient profilul de
inteligență al fiecărui elev: „Într-o lume imperfectă pe care o putem influența în bine sau în rău,
conștientizarea faptului că orice încercare contează este cea care ne definește ca ființe umane.”(Howard
Gardner)
1. Care este importanța lecției în general? Lecția este valoroasă întrucât oferă un model modern de
interpretare a poemului, vizând respectarea particularităților psihologice și individuale ale elevilor. Prin
aplicarea teoriei inteligențelor multiple se dorește direcționarea interesului asupra a ceea ce poate să facă
elevul, nu asupra a ceea ce nu poate.
2. Cum interacționează cu demersurile didactice anterioare, dar cu cele viitoare? Demersul didactic propus
este o „verigă” importantă în lanțul studierii liricii eminesciene, captând atenția elevilor prin originalitatea
activităților desfășurate.
3. Ce oportunități de aplicare a gândirii critice propune lecția? Activitatea proiectată răspunde dezideratelor
gândirii critice prin demersul activizator centrat pe dezvoltarea capacităților de analiză și interpretare ale
elevilor, importante în descoperirea semnificațiilor profunde ale poemului eminescian.
4. Ce cunoștințe și semnificații vor fi transmise? Activitățile propuse urmăresc un demers interpretativ,
hermeneutic, bogat în semnificații textuale și contextuale.
5. Cum vor folosi elevii aceste cunoștințe? Noile cunoștințe, aflate în urma unor activități interpretative, pot fi
utilizate în contextul situațiilor care cer producere de text, cum ar fi examenul de Bacalaureat sau evaluările
școlare curente.
6. Ce trebuie să știe și să poată realiza în prealabil un elev pentru a dobândi competențe în urma demersului
didactic? Elevii trebuie să demonstreze că au cunoștințe despre poem (surse de inspirație, teme, motive,
antiteze, simboluri, elemente romantice etc) și cunosc trăsăturile romantismului.
7. Cum se va verifica însușirea noului conținut informațional? Feedback-ul activității se va realiza pe întregul
parcurs al lecției, prin răspunsurile elevilor.
8. Cum vor fi gestionate resursele și timpul afectat diverselor activități? Activitatea se va desfășura pe
parcursul unei ore de curs și va integra resursele cognitive ale elevilor, dar și capacitatea de analiză și
interpretare. Un impediment ar putea fi caracterul cronofag al acestei activităţi şi dificultatea de a lucra sub
presiunea timpului.
9. Cum va contribui lecția la dezvoltarea unei viziuni asupra literaturii? Lecția propusă anticipează
modalitățile diferite de a interacționa cu literatura și magia cuvântului poetic, de a afla în spațiul lor miracolul
creațiilor literare.
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
crt. instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Forme de
procedurale organizare
1. Moment ♣ Profesorul asigură ordinea şi pregăteşte Se pregătesc pentru ora de limba şi Conversaţia Frontal
organizatoric materialele necesare pentru lecţie. literatura română.

2. Evocare ♣ Anunță tema și obiectivele lecției: Elevii răspund la întrebările Conversaţia


euristică
„Luceafărul”-prin prisma teoriei profesorului, recapitulând astfel
inteligențelor multiple cunoștințele despre poem.
Profesorul reactualizează, prin întrebări și
răspunsuri, cunoștințele despre poem. Se activitate

verifică tema (elevilor li s-a cerut să prezinte frontală

câteva mituri regăsite în poemul Sunt evidențiate miturile esențiale


„Luceafărul”). Se punctează apoi importanța regăsite în poemul eminescian. aprecieri
Investigația
verbale
miturilor în literatură: Astfel: (mitul Zburătorului, mitul
- îndărătul oricărei reprezentări poetice se cuplului edenic, mitul Genezei, mitul
ascunde cel puțin un mit, așadar, un simbol ens-ului de geniu etc.) Se punctează
capabil să stârnească întrebări în conștiința că prezența mitului în operă constituie
lectorului. un element de filon romantic.
- mitul impune un exercițiu de descifrare a Elevii fac referiri și la alte mituri
sensurilor aflate îndărătul semnificației, căci, existente în literatură.
în literatură, totul devine semn, joc între fanic
și criptic, între accesibil și inaccesibil, între
rostit și ne-rostit.
3 Realizarea ♣ Această etapă a lecției vizează activizarea Elevii se așează în bănci, în funcție de
sensului celor opt tipuri de inteligență umană, tipurile de inteligență identificate și Teoria aprecieri
determinate în urma analizei chestionarelor. conlucrează la rezolvarea sarcinilor inteligențelor verbale
Profesorul împarte elevilor fișele de lucru și le didactice, implicându-se activ. multiple
comunică timpul aferent soluționării sarcinilor ♣ La finalul activității, comunicarea
didactice. se face prin intermediul unui raportor
Se propun sarcini didactice, după cum care face cunoscut modul în care au
urmează: fost rezolvate sarcinile, printr-un Învăţare prin
activitate pe
poster sau prin activităţi specifice, descoperire
grupe
1. Inteligența corporal-kinestezică argumentându-şi răspunsurile.

(Actorii): Actorii vor recita secvențe observarea

 Dramatizați, prin joc de rol, dialogul reprezentative din poem, încercând sistematică

Hyperion-Demiurg. să transmită emoția de dincolo de


cuvinte.

2. Inteligența vizual-spațială (Pictorii):


Pictorii vor realiza un desen sugestiv
 Ilustrează, printr-un desen/schiță,
și vor interpreta semnificațiile
singurătatea Luceafărului, pornind de la lectura critică
acestuia.
poemul studiat, dar și de la poezia
„Singurătate”, scrisă de Mihai Eminescu.
3.Inteligența logico-
Matematicienii vor realiza grafice,
matematică(Matematicienii)
diagrame, figuri geometrice sugestive
 Reprezintă printr-o figură geometrică/
pentru evidențierea iubirii imposibile
printr-un grafic/ o problemă, relația dintre
dintre Luceafăr și fata de împărat.
Luceafăr și fata de împărat.
Muzicienii vor interpreta un cântec/
4. Inteligența muzical-ritmică
vor crea o linie melodică potrivită
(Muzicienii):
pentru a reda trăirile personajelor.
 Exemplificați, printr-un ritm/o melodie/
un dans, trăirile personajelor, așa cum sunt Analiștii vor oferi posibile
transpar în strofele redate mai jos. răspunsuri: aprecieri
5. Inteligența intrapersonală (Analiștii): o A iubi înseamnă a-ți depăși verbale
 Analizați condiția nefericită a geniului în egoismul, căci iubirea este o formă
raport cu iubirea, având ca punct de inspirație superioară de cunoaștere. Prin teoria
nota poetului de pe marginea unui manuscris, iubire omul își caută liniștea. inteligențelor
dar și strofele poeziei redate. Lingviștii vor sublinia diferențele
multiple
 „Dacă geniul nu cunoaşte nici moarte şi dintre cele două condiții (geniu vs.
numele lui scapă de noaptea uitării, pe de altă om comun). Vor aduce argumente ca:
parte, însă, pe pământ, nu e capabil de a - Geniul: e înzestrat cu inteligență,
ferici pe cineva, nici capabil de a fi fericit. El este obiectiv, are capacitatea de a-și
n-are moarte, dar n-are nici depăși limitele, aspiră spre
noroc.”(Manuscrisul 2265) cunoaștere, este capabil să se
activitate pe
6. Inteligența verbal-lingvistică sacrifice pentru o idee, este o ființă
echipe
(Lingviştii): solitară.

 Realizați o scurtă dezbatere pornind de la - Omul comun: acționează

moțiunea: instinctiv, este subiectiv, incapabil

 Geniu (a cunoaște) sau Om comun să-și depășească sfera limitată, se


conduce după voința de a trăi, este
(a trăi)?
incapabil de sacrificiu, este o ființă
sociabilă.
Valorificați și experiența culturală!
Jurnaliștii își prezintă răspunsurile,
7. Inteligența interpersonală
se fac completări, aprecieri și,
(Jurnaliștii):
desigur, sistematizări.
 Realizați un interviu cu un personaj, la
Naturaliștii vor comenta legăturile
alegere, Hyperion/ Demiurg.
dintre cele două teme.
 Analizați evoluția sentimentului de
dragoste dintre Cătălina și Cătălin.
8. Inteligența naturalistă (Naturaliștii):
 Comentează legătura dintre Natură și
Iubire, în poemul Luceafărul, pornind de la
strofele de mai jos.
4. Reflecție ♣ Acesta îndrumă demersul didactic înspre Elevii își prezintă răspunsurile, se fac
rezolvarea cerinţelor, face aprecieri verbale completări, aprecieri și sistematizări.
pe întreg parcursul lecției, adresează întrebări Ei vor răspunde prin prisma frontal Aprecieri
deschise menite să ajute la aflarea propriilor lor experienţe de verbale
răspunsurilor, oferă indicații etc. cunoaştere.
Concluziile lecției:
♣ Luceafărul este un poem culme,
inspirat chiar din viața poetului
ridicată la rangul de simbol.
5. Extindere ♣ Profesorul comunică elevilor tema pentru Elevii notează tema. Explicaţia *Note în
acasă: catalogul
 Exprimă-ți opinia, într-un eseu de scriptic și în
aproximativ o pagină, despre mesajul sau cel
semnificațiile textului studiat, pornind de la electronic
următoarea apreciere critică: „Luceafărul e
un înger scutit de cădere. Demiurgul nu-I
permite coborârea pe pământ și întruparea
(moartea), ci îi dezvăluie esența divină.”
(Dumitru Caracostea)
ECHIPA 1
(Actorii)

1. Inteligența corporal-kinestezică (Actorii):


 Dramatizați, prin joc de rol, dialogul Hyperion-Demiurg.
Şi din a chaosului văi,
Jur împrejur de sine, Tu vrei un om să te socoţi
Vedea, ca-n ziua cea dentâi, Cu ei să te asameni?
Cum izvorau lumine; Dar piară oamenii cu toţi,
(........................................) S-ar naşte iarăşi oameni.
Căci unde-ajunge nu-i hotar,
Nici ochi spre a cunoaşte, Ei numai doar durează-n vânt
Şi vremea-ncearcă în zadar Deşerte idealuri -
Din goluri a se naşte. Când valuri află un mormânt,
Răsar în urmă valuri;
Nu e nimic şi totuşi e
O sete care-l soarbe, Ei doar au stele cu noroc
E un adânc asemene Şi prigoniri de soarte,
Uitării celei oarbe. Noi nu avem nici timp, nici loc
Şi nu cunoaştem moarte.
- De greul negrei vecinicii,
Părinte, mă dezleagă Din sânul vecinicului ieri
Şi lăudat pe veci să fii Trăieşte azi ce moare,
Pe-a lumii scară-ntreagă; Un soare de s-ar stinge-n cer
S-aprinde iarăşi soare;
O, cere-mi, Doamne, orice preţ
Dar dă-mi o altă soarte, Părând pe veci a răsări,
Căci tu izvor eşti de vieţi Din urmă moartea-l paşte,
Şi dătător de moarte; Căci toţi se nasc spre a muri
Şi mor spre a se naşte.
Reia-mi al nemuririi nimb
Şi focul din privire, Iar tu, Hyperion, rămâi
Şi pentru toate dă-mi în schimb Oriunde ai apune...
O oră de iubire... Cere-mi cuvântul meu dentâi -
Să-ţi dau înţelepciune?
Din chaos, Doamne,-am apărut
Şi m-aş întoarce-n chaos... Vrei să dau glas acelei guri,
Şi din repaos m-am născut, Ca dup-a ei cântare
Mi-e sete de repaos. Să se ia munţii cu păduri
Şi insulele-n mare?
- Hyperion, ce din genuni (..........................................)
Răsai c-o-ntreagă lume, Şi pentru cine vrei să mori?
Nu cere semne şi minuni Întoarce-te, te-ndreaptă
Care n-au chip şi nume; Spre-acel pământ rătăcitor
Şi vezi ce te aşteaptă.

(„Luceafărul”, de Mihai Eminescu)


ECHIPA 2
(Pictorii)

2. Inteligența vizual-spațială (Pictorii):


 Ilustrează, printr-un desen/ schiță, singurătatea Luceafărului, pornind de la poemul studiat, dar și
de la poezia „Singurătate”, scrisă de Mihai Eminescu și redată mai jos.
„Cu perdelele lăsate, Ah! de câte ori voit-am
Şed la masa mea de brad, Ca să spânzur lira-n cui
Focul pâlpâie în sobă, Şi un capăt poeziei
Iară eu pe gânduri cad. Şi pustiului să pui;

Stoluri, stoluri trec prin minte Dar atuncea greieri, şoareci,


Dulci iluzii. Amintiri Cu uşor-măruntul mers,
Ţârâiesc încet ca greieri Readuc melancolia-mi,
Printre negre, vechi zidiri, Iară ea se face vers.

Sau cad grele, mângâioase Câteodată... prea arare...


Şi se sfarmă-n suflet trist, A târziu când arde lampa,
Cum în picuri cade ceara Inima din loc îmi sare
La picioarele lui Crist. Când aud că sună cleampa...

În odaie prin unghere Este Ea. Deşarta casă


S-a ţesut păinjeniş Dintr-odată-mi pare plină,
Şi prin cărţile în vravuri În privazul negru-al vieţii-mi
Umblă şoarecii furiş. E-o icoană de lumină.

În această dulce pace Şi mi-i ciudă cum de vremea


Îmi ridic privirea-n pod Să mai treacă se îndură,
Şi ascult cum învelişul Când eu stau şoptind cu draga
De la cărţi ei mi le rod. Mână-n mână, gură-n gură.”

(„Singurătate”, de M.Eminescu)
ECHIPA 3
(Matematicienii)

3. Inteligența logico-matematică (Matematicienii):


 Reprezintă printr-o figură geometrică/ printr-un grafic/o problemă cu ipoteză și demonstrație,
relația dintre Luceafăr și fata de împărat.
„A fost odată ca-n poveşti, nod
A fost ca niciodată. Pe umerele goale.
Din rude mari împărăteşti, (...)
O prea frumoasă fată. - Din sfera mea venii cu greu
(...) Ca să-ţi urmez chemarea,
Şi pas cu pas pe urma ei Iar cerul este tatăl meu
Alunecă-n odaie, Şi mumă-mea e marea.
Ţesând cu recile-i scântei (...)
O mreajă de văpaie. - O, eşti frumos, cum numa-n vis
Un înger se arată,
Şi când în pat se-ntinde drept Dară pe calea ce-ai deschis
Copila să se culce, N-oi merge niciodată;
I-atinge mâinile pe piept,
I-nchide geana dulce; Străin la vorbă şi la port,
Luceşti fără de viaţă,
Şi din oglindă luminiş Căci eu sunt vie, tu eşti mort,
Pe trupu-i se revarsă, Şi ochiul tău mă-ngheaţă.
Pe ochii mari, bătând închişi (...)
Pe faţa ei întoarsă. - Cobori în jos, luceafăr blând,
Alunecând pe-o rază,
Ea îl privea cu un surâs, Pătrunde-n casă şi în gând
El tremura-n oglindă, Şi viaţa-mi luminează!
Căci o urma adânc în vis
De suflet să se prindă. Pe negre viţele-i de păr
Coroana-i arde pare,
Iar ea vorbind cu el în somn, Venea plutind în adevăr
Oftând din greu suspină: Scăldat în foc de soare.
- O, dulce-al nopţii mele domn, (...)
De ce nu vii tu? Vină! - Din sfera mea venii cu greu
Ca să te-ascult ş-acuma,
Cobori în jos, luceafăr blând, Şi soarele e tatăl meu,
Alunecând pe-o rază, Iar noaptea-mi este muma;
Pătrunde-n casă şi în gând (...)
Şi viaţa-mi luminează! - O, eşti frumos cum numa-n vis
Un demon se arată,
El asculta tremurător, Dară pe calea ce-ai deschis
Se aprindea mai tare N-oi merge niciodată!
Şi s-arunca fulgerător,
Se cufunda în mare; Mă dor de crudul tău amor
A pieptului meu coarde,
Şi ochii mari şi grei mă dor,
Şi apa unde-au fost căzut Privirea ta mă arde.
În cercuri se roteşte,
- Dar cum ai vrea să mă cobor?
Şi din adânc necunoscut Au nu-nţelegi tu oare,
Un mândru tânăr creşte. Cum că eu sunt nemuritor,
Şi tu eşti muritoare?
Uşor el trece ca pe prag (...)
Pe marginea ferestei Da, mă voi naşte din păcat,
Şi ţine-n mână un toiag Primind o altă lege;
Încununat cu trestii. Cu vecinicia sunt legat,
Ci voi să mă dezlege.
Părea un tânăr voievod
Cu păr de aur moale, Şi se tot duce... S-a tot dus.
Un vânăt giulgi se-ncheie De dragu-unei copile,
S-a rupt din locul lui de sus,
Pierind mai multe zile.”
(„Luceafărul”, de M. Eminescu)
ECHIPA 4
(Muzicienii)

4. Inteligența muzical-ritmică (Muzicienii):


 Exemplificați, printr-un ritm/o melodie/ un dans, trăirile personajelor, așa cum sunt transpar în
strofele redate mai jos.
„A fost odată ca-n poveşti, Îi cade draga fată.
A fost ca niciodată.
Din rude mari împărăteşti, Cum ea pe coate-şi răzima
O prea frumoasă fată. Visând ale ei tâmple,
De dorul lui şi inima
Şi era una la părinţi Şi sufletu-i se împle.
Şi mândră-n toate cele,
Cum e Fecioara între sfinţi Şi cât de viu s-aprinde el
Şi luna între stele. În orişicare sară,
Spre umbra negrului castel
Din umbra falnicelor bolţi Când ea o să-i apară.
Ea pasul şi-l îndreaptă
Lângă fereastră, unde-n colţ Şi pas cu pas pe urma ei
Luceafărul aşteaptă. Alunecă-n odaie,
Ţesând cu recile-i scântei
Privea în zare cum pe mări O mreajă de văpaie.
Răsare şi străluce,
Pe mişcătoarele cărări Şi când în pat se-ntinde drept
Corăbii negre duce. Copila să se culce,
I-atinge mâinile pe piept,
Îl vede azi, îl vede mâini, I-nchide geana dulce;
Astfel dorinţa-i gata;
El iar, privind de săptămâni, Şi din oglindă luminiş
Pe trupu-i se revarsă, Şi lumea ta o lasă;
Pe ochii mari, bătând închişi Eu sunt luceafărul de sus,
Pe faţa ei întoarsă. Iar tu să-mi fii mireasă.

Ea îl privea cu un surâs, Colo-n palate de mărgean


El tremura-n oglindă, Te-oi duce veacuri multe,
Căci o urma adânc în vis Şi toată lumea-n ocean
De suflet să se prindă. De tine o s-asculte.

Iar ea vorbind cu el în somn, - O, eşti frumos, cum numa-n


Oftând din greu suspină: vis
- O, dulce-al nopţii mele domn, Un înger se arată,
De ce nu vii tu? Vină! Dară pe calea ce-ai deschis
N-oi merge niciodată;
Cobori în jos, luceafăr blând,
Alunecând pe-o rază, Străin la vorbă şi la port,
Pătrunde-n casă şi în gând Luceşti fără de viaţă,
Şi viaţa-mi luminează! Căci eu sunt vie, tu eşti mort,
Şi ochiul tău mă-ngheaţă.
El asculta tremurător,
Se aprindea mai tare Trecu o zi, trecură trei
Şi s-arunca fulgerător, Şi iarăşi, noaptea, vine
Se cufunda în mare; Luceafărul deasupra ei
Cu razele-i senine.
Şi apa unde-au fost căzut
În cercuri se roteşte, Ea trebui de el în somn
Şi din adânc necunoscut Aminte să-şi aducă
Un mândru tânăr creşte. Şi dor de-al valurilor domn
De inim-o apucă:
Uşor el trece ca pe prag
Pe marginea ferestei - Cobori în jos, luceafăr blând,
Şi ţine-n mână un toiag Alunecând pe-o rază,
Încununat cu trestii. Pătrunde-n casă şi în gând
Şi viaţa-mi luminează!
Părea un tânăr voievod
Cu păr de aur moale, Cum el din cer o auzi,
Un vânăt giulgi se-ncheie nod Se stinse cu durere,
Pe umerele goale. Iar ceru-ncepe a roti
În locul unde piere;
Iar umbra feţei străvezii
E albă ca de ceară - În aer rumene văpăi
Un mort frumos cu ochii vii Se-ntind pe lumea-ntreagă,
Ce scânteie-n afară. Şi din a chaosului văi
Un mândru chip se-ncheagă;
- Din sfera mea venii cu greu
Ca să-ţi urmez chemarea, Pe negre viţele-i de păr
Iar cerul este tatăl meu Coroana-i arde pare,
Şi mumă-mea e marea. Venea plutind în adevăr
Scăldat în foc de soare.
Ca în cămara ta să vin,
Să te privesc de-aproape, Din negru giulgi se desfăşor
Am coborât cu-al meu senin Marmoreele braţe,
Şi m-am născut din ape. El vine trist şi gânditor
Şi palid e la faţă;
O, vin'! odorul meu nespus,
Dar ochii mari şi minunaţi Ca două patimi fără saţ
Lucesc adânc himeric, Şi pline de-ntuneric.”

(„Luceafărul”, de Mihai Eminescu)

ECHIPA 5
(Analiștii)

5. Inteligența intrapersonală (Analiștii):


 Analizați condiția nefericită a geniului în lume, având ca punct de inspirație nota poetului de pe
marginea unui manuscris, dar și strofele redate mai jos:
 „Dacă geniul nu cunoaşte nici
moarte şi numele lui scapă de  „O, cere-mi, Doamne, orice preţ
noaptea uitării, pe de altă parte, Dar dă-mi o altă soarte,
însă, pe pământ, nu e capabil de a Căci tu izvor eşti de vieţi
ferici pe cineva, nici capabil de a fi Şi dătător de moarte;
fericit. El n-are moarte, dar n-are
nici noroc. Reia-mi al nemuririi nimb
(Manuscrisul 2265) Şi focul din privire,
Şi pentru toate dă-mi în schimb
O oră de iubire...

Din chaos, Doamne,-am apărut


Şi m-aş întoarce-n chaos...
Şi din repaos m-am născut,
Mi-e sete de repaos.”
(„Luceafărul”, de Mihai
Eminescu)
ECHIPA 6
(Lingviștii)

6. Inteligența verbal-lingvistică (Lingviştii):


 Realizați o scurtă dezbatere pornind de la moțiunea:

Geniu (a cunoaște) sau Om comun (a trăi)?

Geniu ? Om comun ?
(a cunoaște) (a trăi)
o o

o o

o o

o o

o o

o o

o o

Valorificați și experiența culturală!


ECHIPA 7
(Jurnaliștii)

7. Inteligența interpersonală (Jurnaliștii):


 Realizați un interviu cu un personaj, la alegere: Hyperion/ Demiurg etc.
 Analizați evoluția sentimentului de dragoste dintre Cătălina și Cătălin (perechea pământeană),
pornind de la strofele-cheie din tabloul II.
(exemplu)

Întrebare:................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
Răspuns:.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................

Întrebare:................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
Răspuns:.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................

Întrebare:................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
Răspuns:.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
...............................................................................................................................................................................

Întrebare:................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
Răspuns:.................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
................................................................................................................................................................................
ECHIPA 8
(Naturaliștii)
8. Inteligența naturalistă (Naturaliștii):
 Comentează legătura dintre Natură și Iubire, în poemul
Luceafărul, pornind de la strofele de mai jos
Căci este sara-n asfințit
Și noaptea o să-nceapă; Miroase florile-argintii
Răsare luna liniștit Și cad, o dulce ploaie,
Și tremurând din apă. Pe creștetele-a doi copii
Cu plete lungi, bălaie.
Și împle cu-ale ei scântei
Cărările din crânguri. Ea, îmbătată de amor,
Sub șirul lung de mândri tei Ridică ochii. Vede
Ședeau doi tineri singuri Luceafărul. Și-ncetișor
Dorințele-i încrede
– O, lasă-mi capul meu pe sân,
Iubito, să se culce – „Cobori în jos, luceafăr blând,
Sub raza ochiului senin Alunecând pe-o rază,
Și negrăit de dulce; Pătrunde-n codru și în gând,
Norocu-mi luminează!"
Cu farmecul luminii reci
Gândirile străbate-mi, El tremură ca alte dăți
Revarsă liniște de veci În codri și pe dealuri,
Pe noaptea mea de patimi. Călăuzind singurătăți
De mișcătoare valuri;
Și de asupra mea rămâi
Durerea mea de-o curmă, Dar nu mai cade ca-n trecut
Căci ești iubirea mea de-ntâi În mări din tot înaltul
Și visul meu din urmă." – „Ce-ți pasă ție, chip de lut,
Dac-oi fi eu sau altul?
Hyperion vedea de sus
Trăind în cercul vostru strâmt
Uimirea-n a lor față;
Norocul vă petrece,
Abia un braț pe gât i-a pus
Ci eu în lumea mea mă simt
Și ea l-a prins în brațe...
Nemuritor și rece."
(„Luceafărul”, de Mihai Eminescu)

S-ar putea să vă placă și