Sunteți pe pagina 1din 3

Şcoala nr. 127 Data:21.10.

2004
Clasa a II-a C Învăţător: Botez Simina

Proiect de lecţie

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Tema lecţiei: „Prietenul adevărat”

Unitatea de învăţare: Toamnă mândră darnică

Tipul lecţiei: Recapitularea şi consolidarea cunoştinţelor

Durata: 2 ore

Scopul lecţiei:
- consolidarea deprinderilor de citire corectă, a unui text la prima vedere;
- consolidarea cunoştinţelor legate de structura textului;
- exersarea scrierii corecte sub diferite forme;
- îmbogăţirea şi activizarea vocabularului;
- dezvoltarea operaţiilor gândirii (analiţă, sinteză, comparaţie);
- dezvoltarea imaginaţiei şi a creativităţii.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:


O1 – să citească corect textul „Prietenul adevărat”;
O2 – să precizeze aşezarea textului în pagină, indicănd titlul şi numărul alineatelor din text;
O3 – să transcrie corect o propoziţie indicată;
O4 – să introducă cuvintele noi în alte contexte;
O5 – să găsească un alt final textului „Prietenul adevărat”.

Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, observarea.

Materiale didactice: Culegerea „Să dezlegăm tainele textelor literare” – clasa a II-a, editura Carminis;
Fişe de muncă independentă.
Etapele lecţiei Obiective Conţinuturile învăţării Metode şi Evaluare
operaţionale Activităţi de învăţare procedee
1 2 3 4 5
1.Moment Se pregătesc cele necesare începerii lecţiei de limba română.
organizatoric Se asigură liniştea.

2.Reactualizarea Se va citi în lanţ şi selectiv lecţia „Toamna” de Emil Gârleanu. Conversaţia Orală
cunoştinţelor Verificarea temei pentru acasă Exerciţiul Frontală
anterioare
3.Captarea Învăţătoarea va prezenta copiilor o întâmplare petrecută în drum spre şcoală. Se va discuta Conversaţia
atenţiei pe marginea întâmplării folosindu-mă de următorul plan de întrebări:
- A procedat corect Alina?
- Voi cum aţi fi procedat în locul Alinei?
- Aveţi prieteni?
- V-aţi ajutat vreodată prietenii? Cum?
Se explică înţelesul proverbului „Prietenul adevărat la nevoie se cunoaşte”. Explicaţia
4.Anunţarea Se anunţă titlul lecţiei şi obiectivele pe înţelesul elevilor – ceea ce au de realizat pe
titlului lecţiei şi parcursul orei.
a obiectivelor
5.Dirijarea O1 Elevii vor fi lăsaţi să descifreze textul în gând, după care fiecare copil va citi câte o Orala
învăţării propoziţie (citirea în lanţ) Frontală
Se va discuta textul după următorul plan: Conversaţia
- Care este titlul textului?
- Cum se numesc cele două personaje?
- Când se petrece actiunea?
- Ce îi cere Bogdan lui Gheorghiţă?
- Citiţi propoziţia!
- Citiţi propoziţia în care Bogdan explică lui Gheorghiţă de ce nu poate
veni cu el pe terenul de fotbal!
- Citiţi răspunsul lui Gheorghiţă la îndemnul lui Bogdan! Se explică Explicaţia
expresia: „a purta de grijă”.
- Cum i-a vorbit Gheorghiţă lui Bogdan? (se va explica cuvântul:
autoritar)
Se vor formula propozitii orale.
Se va scrie titlul lecţiei la tablă şi pe caiete, explicându-se aşezarea titlului în pagina
caietului.
1 2 3 4 5

O2 Se observă alineatele şi se precizează numărul acestora. Orala


O3 Se cere copiilor să transcrie propoziţia care conţine cuvăntul: autoritar, înlocuindu-l cu un Frontală
cuvânt asemănător.
Se citeşte pe roluri textul: „Prietenul adevărat”. Problematizarea
Se vor extrage din text însuşirile celor două personaje. Exerciţiul
Se rezolvă exerciţiul 2 de la pagina 26 din culegere, în care să grupeze însuşirile ce se Conversaţia
potrivesc lui Bogdan şi lui Gheorghiţă.
O5 Se va cere copiilor să găseasca finalul poveştii.
Se vor citi câteva variante de finaluri ale textului din culegere.
Se extrage învăţătura.
Se găsesc proverbe adecvate textului:
Exerciţiul 8/30 şi se vor transcrie pe caiet.
6.Obţinerea O2, O3 Se va rezolva individual fişa de muncă independentă unde au ca sarcină să scrie tilul textului, Munca Individuală
performanţei şi să precizeze numărul de alineate, să transcrie numele celor doi copii şi să descopere cui independentă Scrisă
evaluarea aparţine replica. (anexa 2)
cunoştinţelor
dobândite
7.Tema pentru Elevii primesc ca temă pentru acasă exerciţiul 3 pag. 26 (culegere) Conversaţia
acasă

8.Aprecieri Se fac aprecieri asupra modului în care au participat la lecţie Conversaţia


asupra activităţii
elevilor

S-ar putea să vă placă și