Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Clasa a VII-a
Subiectul lecţiei: Subiectul
Tipul lecţiei : Actualizare a cunoștințelor dobândite anterior
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
 se dea definiţia subiectului;
 să identifice tipurile de subiecte;
 să identifice subiectul prin diferenţiere de alte părţi de propoziţie;
 să recunoască părţile de vorbire prin care este exprimat subiectul;
 să construiască enunţuri cu diferite tipuri de subiecte, aflate în situaţii contextuale diverse;
 să analizeze corect, sintactic şi morfologic, subiectele şi părţile de vorbire prin care este exprimat;
 să nu confunde subiectul cu alte părţi de propoziţie;
 să manifeste interes pentru însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române, prin cunoaşterea topicii şi punctuaţiei
subiectului.
Strategii didactice
 Metode şi procedee: conversaţie euristică, exerciţiul, redescoperirea dirijată, activitatea individuală, gândirea critică (gândiţi /
comunicaţi), analiza;
 Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea online.
 Mijloace didactice: fişe de lucru, textul de evaluare, texte lingvistice.
Secvenţele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
lecţiei didactice
Moment Se cere elevilor să se pregătească pentru ora de limba română, cu cele Elevii pregătesc caietele și manualele necesare orei. Conversaţie
organizatoric necesare unei bune desfăşurări. Profesorul face prezența

II. Captarea -Răspundeți la întrebări și notați pe caiete prima literă a Elevii răspund la întrebări și notează pe caiet Joc didactic
fiecărui răspuns răspunsurile și vor constata că vom actualiza (rebus)
atenție
a) Primul numeral cardinal. cunoștințele acumulate anterior despre subiect.
b) Antonimul lui rău
c) Anotimpul alb.
d) Verbul „existenţei” (indicativ prezent, pers.a III-a, sg.)
e) Omonimul verbului „car”.
f) Timp în engleză.
g) Antonimul lui greu
h) Răsare noaptea

Se va obţine titlul lecției: Subiectul

Se va cere elevilor să răspundă la următoarele întrebări: Elevii răspund la întrebările adresate.


a) Ce este subiectul?
b) În ce caz stă subiectul?
c) Care sunt întrebările la care răspunde subiectul?
d) De câte feluri este subiectul?(Dați exemple)
e) Prin ce poate fi exprimat subiectul?
III. -După cum am anticipat prin întrebările adresate elevilor și Scriu titlul în caiete. Conversaţie
răspunsurile primite, elevii vor actualiza împreuna cu profesorul,
Realizarea
cunoștințele dobândite anterior despre Subiect.
sensului
Profesorul explică la tablă materialul din Anexa1 Îşi notează în caiete schiţa de pe tablă.
IV. Reflecţia Se cere elevilor să construiască enunţuri în care subietul să fie Munca în
exprimat prin diferite părți de vorbire. echipă

-Subliniază subiectele exprimate şi complementele directe din textul:


Elevii lucrează.
„Priveam şi eu firul de apă. O dungă neagră aşternea parcă pârâul
Vor observa că subiectul poate fi confundat cu
peste lunca din faţa mea. Urma lui îmi trezea amintiri dureroase.”
complementul direct (răspund la aceeaşi întrebare „ce?”) Gândiţi /
Explicaţi, oral, deosebirea dintre subiect şi complement direct.
mai ales în propoziţiile în care înaintea predicatului sau Lucraţi /
între predicat şi subiect se află şi un complement direct. Comunicaţi
Pentru a nu face greşeala de a lua complementul direct
drept subiect, nu te grăbi să subliniezi subiectul până nu
pui întrebarea „cine face acţiunea?”. Complementul
direct determină un verb. Atributul un subiect.
Analizaţi subiectele din exemplele:
Vor constata că subiectul se poate confunda cu cazul
„Radu este strigat de tata. (Subiect simplu, exprimat printr-un sub.
vocativ. Acesta nu are funcţia sintactică, arată chemarea,
comun)
îndemnul şi se izolează prin virgulă.
-Adu-mi cartea de pe masă. (subiect
-Ai auzit, Radule?
Dar Radu n-a auzit: plecase din casă pe furiş.”
Vor observa că, de obicei, subiectul stă în faţa
predicatului, dar poate să stea şi după predicat(în
Urmăriţi cu atenţie textele, observaţi poziţia subiectului în propoziţie
mijlocul propoziţiei) şi la sfârşitul propoziţiei.
şi punctuaţia în relaţia lui cu predicatul:
1. „Oraşul alb cu pârâul său limpede scânteia sub lumina
soarelui”.
2. „În căderea lor prăpăstioasă, doborau fagii în calea lor”.
3. „Îşi urmă neabătut drumul călătorul.”
Elevii construiesc enunţurile cerute. Gândiţi /
Alcătuiţi trei propoziţii în care subiectele să stea: la începutul
Lucraţi /
propoziţiei, la sfârşitul propoziţiei şi la mijlocul ei.
Comunicaţi
Vor constata că între subiect şi predicat se pot intercala
Construiţi cinci propoziţii, în care între subiect şi predicat să se afle unele adverbe nelegate sintactic în propoziţia în care se
unul dintre adverbele: desigur, fireşte, bineînţeles, prin urmare, află: aşadar, desigur, fireşte, bineînţeles, prin urmare şi
aşadar. Explicaţi punctuaţia folosită. că acestea se pun între virgule sau linii de pauză. Ex. Eu, Gândiţi /
bineînţeles, voi veni. Mama – fireşte – era îngrijorată. Lucraţi /
Comunicaţi
Vor observa că atunci când subiectele multiple se
Construiţi propoziţii cu subiecte multiple, în care conjuncţiile şi, nici, construiesc cu şi, sau, ori, nici aflate între subiecte, între
ori, sau atât între subiecte, cât şi înaintea primului subiect. Explicaţi acestea nu se pune virgulă. Ex: Mama şi sora mea sunt
punctuaţia folosită. în oraş./ Bunicul ori bunica vor veni la noi./ Mircea sau
Maria vor face tema.

Elevii vor constata că se pune virgulă, în schimb,


Alcătuiţi două enunţuri cu subiecte multiple exprimate prin nume de înaintea primului subiect, având caracter enumerativ.
persoane şi două cu denumiri geografice. Explicaţi punctuaţia în Ex.: Şi mama, şi bunica m-au certat./ Ori eu, ori mama
cazul subiectelor multiple. vor pleca la ţară. / Sau Mircea, sau Maria vor reface
tema. / Nici eu, nici tu n-ai rezolvat nimic.
Elevii vor constata că între elementele care alcătuiesc
subiectul multiplu se pune virgulă.

Face aprecieri asupra modului de pregătire a elevilor pentru lecţie.


Se recomandă ca temă pentru acasă, ex.4 și 5 de pe fișa de lucru
Rebus
1. Parte de vorbire ce denumește obiecte..............................SUBSTANTIV
2. Primul numeral cardinal....................................................UNU
3. Antonimul lui rău..............................................................BUN
4. Anotimpul alb....................................................................IARNA
5. Verbul „existenţei” (indicativ prezent, pers.a III-a, sg.)....ESTE
6. Omonimul verbului „car”..................................................CAR
7. Timp în engleză..................................................................TIME
8. Antonimul lui greu.............................................................UȘOR
9. Răsare noaptea....................................................................LUNA
ANEXA 1
DEFINIŢIE: Subiectul este partea principală de propoziție care arată cine face acțiunea.
CAZUL: N
ÎNTREBĂRI: CINE? CE? (CARE ESTE LUCRUL CARE?)
FELUL:
EXPRIMAT (apare în propoziții):
Simple – (exprimat printr-o singură parte de vorbire) Ion aleargă;
Multiplu – (exprimat prin mai multe părți de vorbire) Ion și Vasile aleargă;
NEEXPRIMAT (nu apare în propoziții):
Inclus- prezent în desinențele verbelor. Mergem în parc. (Noi)
Subînțeles – cunoscut dintr-o propoziție anterioară. Cade zăpada scândeietoare și strălucește la soare. (Zăpada)
EXPRIMAT PRIN:
Substantiv COMUN sau PROPRIU: Trenul merge.
Locuțiune substantivală: Mă colpeșesc aducerile aminte.
Pronume: El cântă.
Numeral CARDINAL sau ORDINAL: Al doilea a întârziat.
Verb/locuțiune, interlecție, MODURI NEPERSONALE (infinitiv, gerunziu, supin) A citi este o plăcere.
Interjecție: Uneori se aude ham-ham.

TOPICA:
 stă în faţa predicatului:
 după predicat (în mijlocul propoziţiei):
 la sfârşitul propoziţiei:
 Subiectul nu se desparte prin virgulă de subiect.
Exercițiul 1
Subliniază subiectele şi complementele directe din textul de mai jos; explicaţi, oral, deosebirea dintre părţile de propoziţie cerute:
„Priveam şi eu firul de apă. O dungă neagră aşternea pârâul peste lunca din faţă mea. Urma lui îmi trezea amintiri dureroase.”

Exercițiul 2
Precizați felul subiectelor din exemplele:
Pădurea părea că doarme în liniștea serii.
A plânge nu este o rușine.
Venea plângând.
Oraşul alb cu pârâul său limpede scânteia sub lumina soarelui.
În căderea lor prăpăstioasă, doborau fagii în calea lor
Îşi urmă neabătut drumul călătorul

Exercițiul 3
Construiţi cinci propoziţii, în care între subiect şi predicat să se afle unul dintre
adverbele: desigur, fireşte, bineînţeles, prin urmare, aşadar.

Exercițiul 4
Construiţi propoziţii cu subiecte exprimate prin verbe la gerunziu, supin și infinitiv.

Exercitiul 5
Alcătuiţi două enunţuri cu subiecte multiple exprimate prin substantive proprii și două enunțuri cu subiecte incluse.

S-ar putea să vă placă și