Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic la matematică

Elaborat: Crintea Nina
Data:
Clasa: a IX-a
Subiectul/Tema:  Monoame. Operații cu monoame.
Tipul lecției: De formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Competențe Specifice : 1, 2, 4, 5, 9.
Subcompetențe: 2.1; 2.2; 2.4; 2.5.

Obiectivele operaționale: Elevul va fi capabil


O1: Să definească noțiunea de monom și să recunoască parțile componente.
O2: Să recunoască în diferite contexte forma canonică a unui monom și monoamele asemenea.
O3: Să determine gradul unui monom în raport cu o nedeterminată cât și cu toate nedeterminatele.
O4: Să aplice proprietățile la efectuarea operațiilor cu monoamele ( adunarea, scăderea, înmulțirea, împărțirea și ridicarea la putere cu exponent natural)

Metode și procedee:  analiza, conversația euristică, explicația, analogia, exercițiul, cadranului, ciorchinelui.
Forme de organizare: frontal, individual.
Mijloace didactice: tabla, creta colorată, manualul de matematică.
Materiale didactice: fișă cu un șir de expresii algebrice, fișe pentru evaluare, ciorchinele.

Bibliografie:
1. ACHIRI, I., BRAICOV, A., ȘPUNTENCO, O.Matematica. Manual clasa a 9-a. Chișinau : Ed. Prut Internaționl,, 2016. 228 p. ISBN 978-9975-54-
255-5

Scenariul lecției:
Secvențe Activitatea profesorului Activitatea elevului
Momentul oraganizatoric Salut elevii. Spun elevului de serviciu să-mi scrie Elevii se salută.
(2-3min) pe o foiță elevii absenți .

Verificarea temei de acasă și actualizarea Odată ce este un nou capitol și data trecută elevii au
structurilor anterioare avut evaluare sumativă, deci, temă pentru acasă
(5-7min) nu au avut.

         Prezint tema nouă: Monoame. Operații cu Elevii își notează tema în caiețele.
monoame.

         Actualizarea cunoștințelor:
         Puteți să-mi dați cîteva exemple de expresii
algebrice ?
În cazul în care elevii nu pot, le explic ce este o
expresie algebrică:
Expresiile algebrice sunt expresiile ce conțin
numere și litere legate prin operațiile de adunare,
scădere, îmulțire, împărțire, ridicare la putere și
radical.

Prezint fișa din timp pregătită cu expresiile


algebrice.

 Le explic elevilor că acest șir de  expresii


algebrice îl putem împărți în două după
criteriul “expresii ce conțin litere sub radical/ ce
nu conțin expresii sub radical”.
Împreună cu elevii le scrim pe tablă.
Prezentarea optima a conținutului nou. După ce am introdus noțiunea de expresie
 (20 min) algebrică rațională, dau definiția de monom. Elevii notează definiția în caiet.
Definiție:
 Expresiile algebrice raționale în care literele
sunt factori sau baze ale unor puteri cu exponent
natural se numesc monoame.
Exemple:

Observație: Nedeterminatele sau partea literală se


notează cu literele mari.
ü  Ex. 1a ( de determinat care dintre expresii sunt Ex.1  Intrușii sunt: 2,05. 
monoame),
ü   Ex. 2(de indicat coeficientul și partea literală) pag Elevii oral vor numi coeficientul și
58 (oral). nedeterminatele.
         Un monom este scris în forma
canonică(standard) dacă fiecare nedeterminată

La acest exercițiul monoamele nu sunt scrise în


forma canonică, deci, câte un elev va trece la
tabla și îl va aduce la forma standardă.

acestuia apare o singură dată și pe primul loc este


scris coeficientul.

Elevii fac notițe în caiet.

a. Fals
b. Adevărat
Exercițiul 15 (a, b) pag.59 (oral)
         Operații cu monoame
Pentru a efectua operații ( adunare, scădere,
înmulțire, împărțire) trebuie să avem termeni
asemenea.
         Definiție:
Vom numi monoame asemenea sau termeni
asemenea, monoamele ce au ceeași parte literală
(aceleași nedeterminate la aceleași puteri).

Exercițiul 5a pag. 58

         Adunarea și scăderea
Se adună sau  se scad numai monoamele care au
aceași parte literală.

Înmulțirea monoamelor

Produsul a două sau mai multe monoame este un


monom.
Amintim proprietatea a^n*a^m =a^n+m

Exercițiul 7(a,c) pag. 58


         Împărțirea monoamelor
Nu putem împărți un monom la monomul 0.

Amintim proprietatea a^n:a^m =a^n-m


Exercițiul 9(a,c) pag. 5

        Ridicarea la putere cu exponent natural


Puterea cu exponent natural a unui monom diferit
de zero este un monom.

Amintim proprietatea (a^n)^m =a^n*m

Exercițiul 8(a,c) pag. 58


Evaluarea curentă    Fiecare elev primește o fișă de lucru
(5-8min)  ( anexă). Elevii rezolvă conform variantei

Strâng toate fișele  pentru a le verifica

Bilanțul lecției Elevii activ răspund


Concluzii
(2-3 min)

Tema de acasă Exercițiul 11(a,c) pag. 58 (nivelul II) Elevii îsi notează tema în caiețele.
(2min) Exercițiul 16(a,c) pag. 59 (nivelul III)
Anexă fișele pentru evaluare

S-ar putea să vă placă și