Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 08.12.2021
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Nicolae Efrimescu” Săgeata
Clasele: pregătitoare și I
Prof.înv.primar: Gheoca Andreea Valentina
Durata: 45 minute
CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii

DISCIPLINA:Matematică și Explorarea Mediului DISCIPLINA: Matematică și Explorarea Mediului

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Magia iernii” UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: „Minte sănătoasă în corp


sănătos”
SUBIECTUL: „Numărul și cifra 9”
SUBIECTUL:„Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0
TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe la 31 fără trecere peste ordin”

TIPUL LECȚIEI: recapitularea și sistematizarea cunoștințelor

COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31; 1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris,
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31; în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare;
1.5.Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin
numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să utilizeze corect terminologia specifică (sumă, diferenţă, O1 – să realizeze în mod corect, oral și scris calcule matematice în
cu...mai mult/ cu....mai puţin etc.); concetrul 0-31 fără trecere peste ordin.
O2 – să opereze cu mulțimi de 8 elemente și 9 elemente, conform O2 – să utilizeze corect terminologia matematică specifică temei.
indicațiilor și exemplului oferit de învățătoare. O3 – să compare în mod corect cel puțin trei perechi de numere
comform indicațiilor învățătoarei.
O3 – să realizeze în mod corect corespondența între cantitate și O4 - să rezolve probleme cu numere naturale în concentrul 0-31
număr precum și număr și cifră în operarea cu mulțimi,
respectând indicațiile învățătoarei. fără trecere peste ordin;

RESURSE: RESURSE:
a) Procedurale: demonstrația, exercițiul, explicația, conversația a) Procedurale:.conversația,explicația,exercițiul, demonstrația,
metoda cubului, jocul didactic.
b) Materiale: nor și fulgi de zăpadă, planșă cu cifra 9, plastilină,
nasturi, bețișoare (obiecte pentru exercițiul individual), fișă de b) Materiale: caiet, fișă de lucru, flip-chart, scrisoare, cub, fulgi
lucru, caiet auxiliar, culori. de zăpadă.
c) Organizatorice: frontal,individual c) Organizatorice: frontal,individual
d) Umane: 6 d) Umane: 10
Bibliografie: Bibliografie:
*Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI * Programa școlară pentru disciplina MATEMATICĂ ȘI
EXPLORAREA MEDIULUI, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a EXPLORAREA MEDIULUI, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a
II-a, București, 2013 II-a, București, 2013
Exploratori în clasa pregătitoare- caiet transdisciplinar, caietul 2 Matematică și explorarea mediului-manual pentru clasa I Tudora
Adina Achim, Emanuela Patrichi, Anca Veronica Tăut, Editura Pițilă, Cleopatra Mihailescu, Editura Didactică și Pedagogică,
Sinapsis, Cluj-Napoca, 2021 București, 2021

Clasa Pregătitoare Clasa I

1.MOMENTUL ORGANIZATORIC 1. MOMENTUL ORGANIZATORIC


Elevii își pregătesc materialele necesare desfășurării lecției de
Creez condiţii optime pentru buna desfăşurare a orei de matematică.
matematică și explorarea mediului.
Verific dacă elevii şi-au pregătit materialele necesare. 2. CAPTAREA ATENȚIEI
ACTIVITATE DIRECTĂ
2. CAPTAREA ATENȚIEI
Poştaşul Tic – Pitic a lăsat o scrisoare:(Anexa 1)
ACTIVITATE INDIRECTĂ
Fiecare elev va primi un cartonaș pe care este scrisă ultima cifră 3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR
predată la clasă( cifra 8).Sarcina lor este de a desena tot atâtea Voi anunța pe înțelesul copiilor tema și sarcinile pe care le vom
elemente cât indică cifra.Primul elev care realizează sarcina desfășura pe parcursul lecției de astăzi.
corect va fi invitat să descopere ceea ce se ascunde în buzunarul 4. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII
lui „Puf Alb”(un nor care ascunde fulgii de zăpadă).Elevul arată
colegilor surpriza găsită și așază fulgul la tablă, sub îndrumarea ACTIVITATE DIRECTĂ
învățătoarei.
Calcul oral:
„Pentru a putea calcula bine azi la matematică „încălziţi-
3. VERIFICAREA CUNOȘTINȚELOR:
vă mintea”!
ACTIVITATE INDIRECTĂ
 12+10=
Pentru verificarea cunoștințelor voi atrage atenția elevilor asupra 23-3=
șirului de 8 fulgi de zăpadă, pe care l-am format la tablă.Unul  Măriţi numărul 21 cu 3; 20 cu 5!
dintre elevi va număra elementele din mulțime și va preciza câte  Micşoraţi numărul 28 cu 5; 25 cu 3!
sunt.Apoi le voi solicita tuturor să formeze o mulțime cu același  Cum se numeşte rezultatul adunării? ( sumă, total) Dar al
număr de elemente, folosind alte obiecte de același fel.Fiecare va scăderii? (diferenţă)
preciza câte elemente are mulțimea formată și dacă acesta  Aflaţi suma numerelor: 27 şi 1; 25 şi 2
corespunde cu numărul elementelor mulțimii de la tablă.Voi  Aflaţi diferenţa numerelor: 28 şi 8; 25 şi 4
adăuga un nou element mulțimii fulgilor de zăpadă, precizând că
 Joc didactic: „Copacul nins”
mulțimea nou formată are 9 elemente, cu unul mai mult față de Pe o planşă este desenat un copac gol, pe a cărui tulpină
mulțimea formată inițial.Pentru a evidenția acest aspect, este scris nr. 26
elementul adăugat va fi de o culoare diferită. Elevii primesc cate un fulg de zapada pe care este scrisă o
operaţie de adunare sau de scădere. Ei au ca sarcină să rezolve
4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR exerciţiul, după care să aşeze în copac, prin lipire, numai fulgii ale
Astăzi vom învăța mai multe lucruri despre numărul și cifra 9 pe căror operaţii au rezultatul de pe tulpină. Ceilalți vor fi lipiti sub
care l-am descoperit cu ajutorul lui Puf Alb. copac devenind covoraş.
5. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

ACTIVITATE DIRECTĂ

Voi prezenta cifra 9, explicând din ce elemente grafice este


comupusă, urmând ca elevii să realizeze mai întâi în aer, cu stiloul
închis pe bancă și din plastilină cifra 9. Apoi, folosind material
individual elevii vor forma fiecare o mulțime de 9 elemente după
23+2= 20+5= 28+1= 21+4=
modelul oferit de învățătoare.Pentru verificarea modului de
27-4= 20+6= 28-8= 26-3=
lucru ,voi chema fiecare elev la catedră să numere elementele din 28-4= 22+4= 24+2= 23+3=
mulțimea nou formată și să verifice dacă acesta corespunde cu 29-3= 29-5= 27-1= 28-8=
numărul de elemente din mulțimea lui.Elevii vor scrie cifra 9 21+5= 27-1= 26+2= 28-2=
după contur conform fișei primite.( Anexa 2). Apoi, ceștia vor
ordona mai întâi oral, apoi în scris numerele învățate.Le voi În continuare, elevii vor realiza în mod independent exercițiile
propune în continuare rezolvarea unor exerciții din caietul 1,2,3,4,5 pagina 60 din manual, după care le vor corecta
auxiliar.(1,2,3,4 pg 7 si 2,3 pg 11) împreună cu învățătoarea.
6.OBȚINEREA PERFORMANȚEI 6. ASIGURAREA FEED- BACK- ului

ACTIVITATE INDIRECTĂ ACTIVITATE DIRECTĂ

Le voi da elevilor o coală albă pe care să scrie cifra 9 și să Folosind metoda cubului, elevii vor avea de rezolvat următoarele
deseneze alaturi 9 globuri roșii.După ce vor termina , vom realiza sarcini, în ordinea pe care o indică fața de sus a cubului, de
împreună un joc de mișcare executând 9 bătăi din palme, 9 fiecare dată când acesta este aruncat de învățătoare.
Descrie modul de formare a numerelor:
sărituri ,9 bătăi din picior,9 pocniri de degete etc.
27 15 29
7. ÎNCHEIEREA LECȚIEI
Voi face aprecieri verbale asupra desfășurării activității.
Compară rezultatele obţinute:
18+10 29-8
16 +3 19 – 5
Asociază fiecărui exerciţiu rezultatul corespunzător:
21+3 17
19-2 24
23+3 23
Analizează exerciţiile de mai jos şi scrie semnul „+” sau „-„
17 3 =14
29 6 =23
20 5= 25
Aplică cunoştinţele pentru rezolvarea problemei:
Ionela are 25 globuri roșii şi 4 globuri verzi. Câte globuri
are Ionela?
8. ÎNCHEIEREA LECȚIEI
Voi face aprecieri verbale asupra modului în care s-a desfășurat
lecția.

ANEXA NR.1

SCRISOARE
Dragii noştri colegi,

Suntem tare bucuroşi să vă provocăm la un concurs de matematică.Ne-am gândit că v-ar plăcea să vă luaţi la întrecere cu noi.
De aceea, v-am trimis un set de jocuri, exerciţii şi probleme pe care să le rezolvaţi acum, în clasă.Fiţi foarte atenţi pentru că va
trebui să efectuaţi operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0 – 100, să comparaţi rezultate, să aflaţi termeni necunoscuţi, să
analizaţi şi rezolvaţi probleme cu o singură operaţie, chiar să compuneţi o problemă cu o singură operaţie.
Acum ne luăm rămas bun şi vă urăm mult succes!

Anexa 2
1.SCRIE CIFRA 9.

S-ar putea să vă placă și