Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 22.11.2017
Clasa: a IV-a
Învăţătoare: Velicu Florentina
Şcoala Gimnazială nr. 1 Dorobanţu
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Să facem cunoştinţă cu personajele!
Subiectul lecţiei: Textul în care se prezintă un portret ( Texte suport “ Dina” după Victor Cilincă şi“Poveste cu un copil şi un peştişor
argintiu” după Ada Teodorescu )
Tipul lecţiei: transmitere şi asimilare de noi cunoştinţe

Competenţa cheie: competenţa de comunicare în limba română

Competenţe specifice: 2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte urmărind un set de repere.
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii.

Scopurile lecţiei: - formarea competenţelor de identificare a trăsăturilor fizice şi morale ale personajului principal şi caracterizarea
acestuia
- consolidarea abilităţilor de citire corectă, conştientă, şi expresivă a unui text literar;

Obiective operaţionale:
O1: să citească textul corect, conştient, fluent şi expresiv;
O2: să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal
O3: să realizeze caracterizarea personajului principal
O4: sǎ construiascǎ enunţuri corecte din punct de vedere gramatical
O5: sǎ descopere definiţia portretului literar
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale:
a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, observaţia, R.A.I., cvintetul.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
2. Resurse materiale: fişe de lucru, calculator, manual digital
3. Forme şi tehnici de evaluare:
- observarea sistematică
- aprecieri verbale
- temă de lucru în clasă
4. Resurse umane: 19 elevi
5. Resurse temporale : 45 de minute

Bibliografie
Molan, V., (2015), Didactica disciplinelor” Comunicare în limba română “ şi “Limba şi literatura română” din
învăţământul primar” Ed. Miniped, Bucureşti
Dolean, I.,(1999), “ Caiet de evaluare”, Ed. Aramis, Bucureşti
Florea, M., (2016), Cum să scrii o compunere”, Ed. Booklet, Bucureşti
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob. Unităţi de conţinut Activitatea elevilor Resurse Evaluare


op.
1. Moment O4 -Se pregătesc pentru
organizatoric Activitate frontală începerea orei şi îşi
 Organizarea colectivului de elevi. verifică materialele
 Crearea climatului necesar începerii orei. necesare

2.Verificarea -Corectează -Conversaţia -observarea


temei pentru O4 Activitate frontală eventualele greşeli. -Explicaţia -aprecieri
acasă  Verificarea temei pentru acasă, cantitativ şi frontale
calitativ.

3.Captarea şi
orientarea Activitate frontală -Enumeră personaje -aprecieri
atenţiei O4  Se propune elevilor să enumere personaje din din textul dat . -Exerciţiul frontale
O2 textul “Poveste cu un copil şi un peştişor -Stabilesc însuşiri ale -Conversaţia
argintiu” după Ada Teodorescu şi să le asocieze acestora.
acestora adjective potrivite. -Descriu cum şi-au
 Se cere copiilor să închidă ochii şi să-şi imaginat personajele.
-Explicaţia
imagineze cum arată anumite personaje. -Ascultă explicaţiile.
 Se explică elevilor că a închide ochii şi a-şi
imagina un personaj înseamnă a-l vedea” cu ochii
minţii”.
4.Anunţarea Activitate frontală
temei şi O4  Se anunţă şi se scrie la tablă titlul lecţei. -Scriu titlul lecţiei la -conversaţia
motivarea  Se prezintă obiectivele acesteia. tablă şi ascultă
obiectivele

5.Dirijarea -observarea
învăţării O4 Activitate individuală sistematică
O1  Se prezintă textul suport “ Dina” după Victor -Exerciţiul
Cilincă. -Citesc textul dat -aprecieri
O1
 Se cere elevilor să citească cu atenţie textul dat. individuale
O2 -Formulează
Activitate frontală
răspunsuri corecte -R.A.I. -aprecieri
O5  Se formulează întrebări pe marginea textului. -Exerciţiul frontale
 Se explică elevilor că trebuie să desprindă din
O3 text însuşirile fizice şi morale ale personajului
principal.( anexa 1). -Notează trăsături -aprecieri
O4
Activitate pe grupe morale şi fizice -Exerciţiul pe grupe
 Se notează trăsături fizice şi trăsături morale ale
Dinei. -Scriu definiţia
Activitate frontală portretului.
 Se prezintă activitatea grupelor. -Alcătuiesc enunţuri
cu cuvântul portret. -Exerciţiul
 Se explică elevilor că totalitatea trăsăturilor
morale şi fizice alcătuiesc portretul. Se scrie
definiţia la tablă. - Caracterizează oral
personajul principal -Exerciţiul -Temă de
 Se alcătuiesc enunţuri cu cuvântul portret.
-Completează lucru în
 Se realizează, oral, caracterizarea Dinei. clasă
propoziţi
Activitate individuală
 Se cere elevilor să completeze propoziţii
lacunare( ex. 1/ pagina 53).
-
6.Obţinerea -Exerciţiul,
performanţei O4 Activitate pe grupe -Ascultă cerinţele şi -Conversaţia -Temă de
 Se cere elevilor să alcătuiască un cvintet cu rezolvă sarcinile -Cvintetul lucru ţn
tema Dina.( anexa 2). primite, alcătuind un clasă
 Se prezintă cvintetele obţinute. cvintet
 Se reaminteşte elevilor ceea ce au învăţat la ora
de Arte vizuale şi abilităţi practice despre portret. -Observaţia
-Urmăresc portretele
 Se prezintă portretele copiilor realizate la această
oră cu aparatul de fotografiat.

7.Încheierea O4 -Notează tema Aprecieri


lecţiei  Se prezintă tema pentru acasă. -Receptează -Conversaţia stimulative
 Se fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei. aprecierile

Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU
-ACTIVITATE PE GRUPE
Notează , pe rândurile de mai jos, însuşiri fizice şi sufleteşti(morale) ale Dinei.

TRĂSĂTURI FIZICE TRĂSĂTURI MORALE

Anexa 2

FIŞĂ DE LUCRU
-ACTIVITATE PE GRUPE-
Realizaţi un cvintet cu tema DINA

_____________________________
____________________________________ ______________________________________
_________________________ ______________________________ ______________________________
__________________ _______________________ _________________________ ___________________
__________________________________________________

S-ar putea să vă placă și