Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate integrată

Profesor: Lucaciu Adriana-Livia


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu”, Cluj-Napoca
Clasa: a III-a A
Data: 29. 03. 2021
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea tematică: La Paști
Subiectul lecției: La Paști, de George Topârceanu

Tipul lecției: Fixare și sistematizare a cunoștințelor


Forma de realizare: activitate integrată
Durata: 45 de minute
Discipline integrate:
 Matematică
 Arte vizuale și activități practice

COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare

3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare


COMPETENȚE SPECIFICE:

1. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1 Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil
1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare familiare
1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate
3.1 Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
3.3 Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
3.4 Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia

2. MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI


3.1.Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentǎri, în situaţii familiare
4.2.Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare

3. ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


2.2.Exprimarea ideilor şi trǎirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operaționale:
 O1.Să identifice cel puțin trei elemente caracteristice sărbătorilor pascale, făcând apel la cunoștintele învățate anterior;
 O2.Să citească în ritm propriu, fluent și expresiv poezia “La Paști”, pe baza cunoștințelor dobândite;
 O3.Să identifice cel puțin trei elementele esențiale ale textului (titlu, autor, strofe, versuri), făcând apel la cunoștințele
dobândite;
 O4.Să formuleze cel puțin trei răspunsuri la întrebările adresate de profesor, pe baza textului citit;
 O5. Să rezolve corect exerciţiile propuse de cadrul didactic, pe baza cunoştinţelor dobândite.

 O6.Să analizeze corect, din punct de vedere gramatical, părțile de vorbire învățate, pe baza cunoștințelor acumulate.
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
 Metode şi procedee : conversaţia euristică, explicaţia, exercițiul, demonstraţia, munca independentă, metoda ciorchinelui,
metoda cadranelor;
 Mijloace de învăţământ : tablă, video-proiector, markere, manual, vocabular, fișă de lucru, planșa suport;
 Forme de organizare : frontal, individual.
II. Temporale
45 de minute
III. Umane
27 de elevi.

IV. Bibliografice:

☺ Programa şcolară pentru disciplina Limba și literatura română aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003
/02.12.2014
☺ Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice aprobată prin ordinal ministrukui educației naționale nr.
5003/02.12.2014
Desfăşurarea activităţii
SECVENŢA Obiective ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICĂ oper. DIDACTICE
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: Conversaţia Observarea
organizatoric aerisirea sălii de clasă și pregătirea materialului didactic. comportamentului
non-verbal;
2’
2. Captarea Observarea
atenţiei JOC DE ENERGIZARE: “Iepurașul spune” comportamentului
O5 Profesorul ridică toti copiii in picioare şi spune clasei că el Joc de verbal şi non-
4’ este,în acest joc, Iepurașul. El va da comenzi copiilor, iar energizare verbal;
aceştia trebuie să fie foarte atenţi: Trebuie să împlinească
toate comenzile la care aud adăugat în faţă cuvintele
,,Iepurașul spune’’. Dacă profesorul spune comanda
simplă, fără a adăuga ,,Iepurașul spune’’ în faţă, copiii nu
o vor îndeplini.
Ex:
Dacă profesorul spune: ,,Iepurașul spune mâinile pe cap!’’
– copiii execută comanda.
Conversatia
Dacă profesorul spune doar: ,, Mâinile pe cap!’’ – copiii nu
trebuie să execute comanda, rămânând în poziţia comenzii
anterioare.

Profesorul va încerca să îi incurce sau să-i păcălească pe


copii, spunând tot mai grăbit comenzile, astfel încât
copiilor să le fie tot mai greu să fie pe fază. Exercitiul
3.Anunţarea Elevii sunt anunțați că la ora de Limba și Literatura Conversatia
temei şi a Română și pe parcursul orei vor avea mai multe sarcini de
obiectivelor realizat, astfel încât, Iepurașul, să fie fericit.
2’ Obiectivele lecției vor fi prezentate pe înțelesul copiilor și
afișate pe tablă. Explicația
Se scrie la tablă data și titlul lecției “ La Paști”, de George
Topârceanu.
4.Desfăşurarea
activităţii O2 Se citește poezia în gând, în șoaptă, în lanț, cu voce tare.
Se adresează elevilor întrebări pe baza textului: Observarea
25’ comportamentului
O3 1. Ce culoare aveau ouăle care dormitau pe Conversaţia non-verbal
farfurie?
2. Câte ouă erau necăjite?
3. De ce erau necăjite ouăle?
4. Ce culoare avea oul care le-a întrebat pe
O4
celelalte de nemulțumirea lor? Explicaţia Aprecieri verbale
5. Care ou și-a închipuit că a fost ouat de un stimulative
cozonac?
6. Cum se numește sarbătoarea pentru care erau
gătite ouăle?

Se cere elevilor să rezolve exercițiul propus la tablă, unind Evaluare orală


fiecare răspuns cu cozonacul potrivit. Exercițiul
O1

Aprecieri verbale
O5 Se împarte elevilor o fișă de lucru și se lucrează frontal, Conversația
mai multe tipuri de exerciții, folosind video-proiectorul. Explicația Aprecieri verbale
(ANEXA 1) Exercițiul

5.Obţinerea Folosind metoda cadranelor, elevii rezolvă sarcinile de Jocul didactic Aprecieri verbale
performanţei şi lucru propuse, apoi se discută (ANEXA 2)
conexiunea O5 Observarea
inversă La finalul fișei, elevii vor avea de personificat un ou, cu comportamentului
(feedback-ul) față zâmbitoare, serioasă sau tristă, în funcție de cum s-au verbal şi non-
simțit în cadrul orei ore. verbal;
10’

6. Evaluarea Se dă tema pentru acasă (ANEXA 3) și se fac aprecieri Aprecieri verbale


activităţii generale și individuale asupra participării elevilor la lecţie,
precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
2’
ANEXA 1
Numele și prenumele:__________________ 29.03.2021
FIȘĂ DE LUCRU

La Paști
de George Topârceanu

1. Notează cu A (adevărat) sau F (fals).

Pe farfuria din sufragerie erau zece ouă înroșite.

Ouăle erau fericite.

Oul frez era așezat lângă pasca cu orez.

Oul mov spune că el ar fi preferat să fie omletă.

Oul galben își închipuie că a fost ouat de un cozonac.

2. Scrie sinonime pentru următoarele cuvinte:

dormitau =________________ a-și închipui = _______________

mânjite = ________________ paradă= ______________

3. Încercuiește varianta corectă:

Iepurașul sa/s-a dus în pădure.

Mama nea/ne-a făcut pască cu ciocolată.

Dacă n-ai/nai uitat de noi, te rugăm sa ne aduci o surpriză.

Copiii săi/să-i așteaptă să vopsească ouăle.

Săi/să-i spui bunicului că mergem la el de Paști.


4. Scrie forma de plural a substantivelor:

farfurie- _________________ coajă- _________________

sufragerie- _________________ stradă- _________________

cozonac- _________________ pui- ________________

5. Găsește, în text, trei adjective pentru cuvântul OUĂ.


_________________ _________________ _________________

6. Subliniază pronumele personal din enunțurile de mai jos:


Ele dormitau pe farfurie.
Mergem la ei de sărbători.
Noi așteptăm vacanța de primăvară.

7. Înlocuiește substantivele subliniate cu pronumele potrivite:

De Paști, mama (______) gătește pască și cozonaci.


Maria și bunica (______) înroșesc ouă.
Iepurașul (______) aduce cadouri tuturor.

8. Transcrie enunțurile folosind forma corectă a verbelor:

Oul (stau) lângă pasca cu orez.


__________________________________________________________
Ouăle (suntem) fierte.
__________________________________________________________
Mama (vopsesc) ouă roșii.
__________________________________________________________

9. Analizează părțile de vorbire învățate din următoarea propoziție:

Oul roșu stă și el pe farfurie.


oul= ______________________________________________________
roșu= ______________________________________________________
stă= _______________________________________________________
farfurie=____________________________________________________
ANEXA 2
Numele și prenumele:__________________ 29.03.2021

La Paști
de George Topârceanu
-METODA CADRANELOR-

1. Încercuiește, cu verde, cum se simt 2. Alcătuiește două enunțuri în care


cele zece ouă fierte; cuvântul „gătește” să aibă înțelesuri
diferite.

recunoscătoare revoltate

__________________________________
jignite
mândre __________________________________
ÎNSUȘIRILE
OUĂLOR
fericite

nedumerite necăjite
mânjite __________________________________
__________________________________

3. Găsește un alt titlu pentru poezie. 4. Decorează oul folosind linii și puncte.

S-ar putea să vă placă și