Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate

logopedică

Profesor logoped MITU MONICA


SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA
Data : 4. 04. 2012
Clasa : a V- a B- deficiente mentale severe/asociate
Aria curriculara : Consiliere si orientare
Disciplina : Terapia tulburărilor de limbaj
Tulburarea de limbaj : Dislalie – dislexie - disgrafie
Subiectul activitatii : Sunetul si litera „R”
Tipul activitatii : Corectiv-terapeutică
Forma de organizare a activitatii : terapie de grup – 2 elevi de nivel asemănător .
Durata : 45 minute .

OBIECTIV GENERAL :
Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de pronunţie corectă a sunetului „R” si de citire şi scriere corectă a literei „R” .

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Terapia generala :
o1 - sa execute corect exerciţii de gimnastica a corpului ;
o2 - sa execute exerciţii de respiraţie ;
o3 - sa execute exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului fono – articulator .
Terapia specifica :
a) cognitive
1. să pronunţe corect sunetul R în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, în cuvinte.
2. să recunoască auditiv sunetul R si locul său in silabe , cuvinte , propoziţii ;
3. să recunoască litera R si r de tipar ;
4. să citească în ritm propriu, atent şi conştient silabe, cuvinte si propoziţii ;
5. să scrie corect litera R si r mic de mana .
6. sa rezolve sarcinile cat mai corect .
b) afectiv – atitudinale
7. să isi menţină atenţia concentrata asupra activitatii cat mai mult timp ;
8. să colaboreze eficient cu colegii de grupă;
9. să participe activ la activitate .

STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica , demonstraţia articulatorie, explicaţia, exerciţiul, observaţia, jocul didactic, analiza
fonetică a cuvântului.

2
MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE : panou , planşe, foi flipchart, fişe de lucru, carioca, pixuri , creioane colorate, tablite si litere
magnetice .

Bibliografie

1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 1998


2. Cucoş Constantin – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 2000
3. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap, Editura Didactică şi Pedagogică RA, Bucureşti,
1998;
4. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor
didactice, Editura Polirom, Iaşi, 2005
5. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1995
6. BEJAN, LOREDANA, Activităţi practice în logopedie şi psihologie şcolară, Editura Primus Oradea, 2009.
7. JURCĂU, EMILIA; JURCĂU NICOLAE, Învăţăm să vorbim corect, Editura Printek, Cluj-Napoca, 1999.
8. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Să învăţăm cu...plăcere. Fişe de exerciţii logopedice în comunicarea orală şi
scrisă, Asociaţia Reninco România, 2007.
9. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Terapia tulburărilor de limbaj, E. D. P. Bucureşti, 1997.
10. VRĂŞMAŞ, ECATERINA (coordonator), Program de exerciţii logopedice pentru remedierea dislaliei, Asociaţia
Reninco România, 2009.
11. www.edu.ro
12. www.didactic.ro

3
DESFASURAREA LECTIEI

T OB Conţinutul activitatii STRATEGIA DIDACTICA


ETAPELE I .
LECTIEI M OP ACTIVITATEA LOGOPEDULUI ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE EVALUARE
PROCEDEE DE
P ELEVILOR
INVATAMANT

1. MOMENT Pentru buna desfăşurare a lecţiei voi Se pregătesc de Conversaţia


ORGANIZATO asigura: activitate. euristica
RIC
- aerisirea cabinetului de logopedie
- pregătirea materialelor
- intrarea ordonată a elevilor în
cabinet si aşezarea lor pe scaune.
2. CAPTAREA O In cabinet am adus un căţel mare de plus. Asculta cu atenţie . Conversaţia Jucărie de
ATENTIEI 7 Ii rog pe copii sa isi dea cu părerea cum se euristica plus ,
O numeşte căţelul. Este Zdreanţa care se va poezie
8 uita la noi cat de cuminţi suntem si la sfârşit ,planşe
O vă va recompensa daca veţi fii atenţi si didactice .
9 lucram frumos .
„Zdreanţă”
de Tudor Arghezi
„L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă
Cel cu ochii de faianţă?
E un câine zdrenţăros
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice
Ca să-l tot împiedice,
Ferfeniţele-i atârnă
Şi pe ochi, pe nara cârnă
Şi se-ncurcă şi descurcă,
Parcă-i scos din câlţi de furcă.”
4
Afişez la panou litera R mare si mic de
tipar si de mana .
Ii întreb cum face Zdreanţă când e
supărat : MARRRR ;deci el ştie sa
pronunţe corect sunetul R .
Le spun ca astăzi ne vom aminti cum se
pronunţa corect sunetul R, vom citi,
recunoaşte si scrie litera R.
3. TERAPIE o1 Începem cu câteva exerciţii de Execută jocuri şi Exerciţiul Frontala
GENERALA gimnastica generala si a mâinilor : exerciţii pentru Demonstraţia Orala
- ridicarea braţelor sus ; gimnastica generală, Imitaţia
- aşezarea mâinilor pe umeri ; pentru aparatul fono-
- mâinile pe langa corp ; articulator, pentru
- rotirea braţelor ; educarea respiraţiei.
- scuturarea mâinilor ;
- închidere şi deschidere a pumnului;
- cântatul la pian; Baloane,
- mişcarea bobârnac. instrumente
Executam apoi câteva : de suflat .
o2 1. Exerciţii de încălzire a aparatului fono-
articulator: Planşe
- Închiderea/ deschiderea ochilor ;
- mirare/zâmbet/ încruntare ;
- ţuguierea buzelor ;
- umflarea obrajilor ;
- limba sus-jos , stânga-dreapta;
- închiderea/ deschiderea gurii ;
- gargară, căscat, sforăit.
2. Exerciţii pentru educarea respiraţiei:
- suflatul în lumânare, umflarea Fisa cu
balonului, utilizarea jucăriilor de suflat. imagini si
3. Exerciţii pentru dezvoltarea auzului Pronunţă onomatopee. onomatopee
o3
fonematic (pentru aceste exerciţii
primesc o fisa ajutătoare cu imagini )
- cum face ursul: morr, morr, morr;
- cum sună telefonul: ţârr, ţârr, ţârr;
- cum face roata: scârţ, scârţ;
5
- cum face câinele supărat: mârrr ,mârr,
mârr;
- cum tremurăm de frig: bârr, bârrr;
- cum oprim caii: pârrr,
- cum chemăm oile: bârr .
4. TERAPIE După ce ne-am încălzit, ii întreb ce sunet Pronunţă sunetul r, Conversaţia Planşe Frontala
SPECIFICA si litera am spus ca repetam ?”R „ prin adoptarea unei euristica didactice Orala
Cum se pronunţa corect acest sunet ? poziţii corecte.
Pronunţăm sunetul R cu toţii (în şoaptă, Observarea
sistematica a
apoi cu voce normală) si le aduc aminte comportame
Explicaţia
poziţia care trebuie luată pentru pronunţarea - ntului.
sunetului ( buzele deschise, uşor zâmbet,
O dinţii uşor distanţaţi, limba vibrează ). Demonstraţia
1 Copiii repeta apoi concomitent cu articulatorie
logopedul silabe care conţin sunetul R: Repetă concomitent
-în poziţie iniţială: ra, re, ri, ro, ru, ră. cu profesorul silabe care
-în poziţie finală: er, ir, âr, ăr, ar, or, ur. conţin sunetul r. Exerciţiul
O -în poziţie mediană: ara, ere, iri, ără, uru,
2 oro.
-în poziţie iniţială şi finală: rer, rir, rar, ror,
O rur. Repetă concomitent cu
7 Citim/rostim apoi împreuna cuvinte si profesorul silabe care Analiza
stabilim unde in cuvânt se afla sunetul R : conţin sunetul r. fonetică a
O
8 la început , in interior , la sfârşit . Stabilesc locul cuvântului
O - rac, rând, ren, rest, roi, rod, romb, rus(-); sunetului r in cuvintele Planşe cu
9 - ora, zori, era, greu, brad, surd,urs,turn; rostite. cuvinte si
- car, cor, dor, fir, dur, ger, jar, mar, nor, pur, imagini
rar, fier,zer ,var,
- ramă, rază, raţă, rană, rege, rece, robot,
roată, român, rufe, rudă(--);
- bara, curea, erou, floare, gara, garaj, gura,
hora, mare ,mere, cartof, tigru,
- aur, abur, canar, cocor, fular, pahar, muştar,
greier, sudor, ţânţar, şofer ,zidar,ziar,şcolar .
- rachetă, radio, rândunică, răsărit, receptor,
reţetă, revistă, ridiche, robinet, rochie,
rugăciune(---);
6
- trompeta, trăsura, ursuleţ, lanterna,
cerneala ,grămada , brăţara , trandafir ,
leopard ;
- armurier , abecedar, ajutor, bucătar,
calendar, frăţior, iubitor, lănţişor, Scriu cuvinte pe tablita
puişor,pompier, semafor, verişor . magnetica cu ajutorul
Scriem câteva din cuvinte pe tăbliţa profesorului .
magnetica ca sa vadă mai uşor locul
sunetului R in cuvânt .
Le propun copiilor sa jucam „Eu spun
una, tu spui multe” : Profesorul logoped Jocul didactic
spune un cuvânt, iar elevul trebuie să Participă la joc. Explicaţia
transforme cuvântul din unul/una în mai
O mulţi/mai multe.
3 Desfăşor jocul didactic „Cuvintele Jocul didactic Tablita si
O alintate (mângâiate)”. Copilul trebuie să Participă la joc. Explicaţia litere
4 transforme cuvintele după model: raţă- magnetice .
O răţuşcă…
5 Bun după ce ne-am amintit cum se Conversaţia
pronunţa sunetul R si cum arata litera R de euristica
tipar vreau sa vad daca va mai amintit cum
O1 se scrie litera R mare si litera r mic de mana Rezolva fisa primita cu
Le dau elevilor o fisa pe care scriu un ajutor . Explicaţia
O
rând cu litera R mare si unul cu r mic , Analiza
7
silabe si cuvinte care conţin R la început , la fonetică a
O
mijloc si la sfârşit si o propoziţie scurta . cuvântului
8
O
9

O4
O5
O6
O

7
7
O
8
O
9

5. FIXAREA O1 Pentru fixare vor primi o fişă cu imagini, Denumeşte imaginile şi Conversaţia Fise de Individuala
CUNOSTINTE - vor trebui sa „citească” imaginile,sa le notează un X sub fiecare euristica lucru, Orala
LOR
O9 denumească şi notează un X sub fiecare imagine care conţine creioane
imagine care conţine sunetul r. sunetul r.
6. APRECIERI Se vor face aprecieri generale asupra Sunt atenţi la discuţie . Evaluarea Jucărioare Frontala
SI desfăşurării activităţii. Va fi evidenţiat Orala
RECOMANDA
RI
copilul care a manifestat interes, a fost activ
şi a răspuns corect, iar Zdreanţa va avea
grija sa ii răsplătească cu o jucărioara .

8
9

S-ar putea să vă placă și