Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 07.06.2023
Unitatea de învăţământ:
Clasa: I A
Propunător
Obiectul: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Vine vara!
Subiectul: Recapitulare - Alfabetul
Tipul lecţiei: recapitulare
Scopul: comunicarea în diferite situații
Competenţe generale şi specifice:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.1. identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
2.2. transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple
2.3. participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
2.4. exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes și încredere în sine
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
4.2. redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse
Obiective operaţionale:
O1 : să identifice în silabelele, cuvintele şi enunţurile din textul tipărit şi în cel scris de mână sunetele şi literele învăţate;
O2 : să citească în ritm propriu un text necunoscut;
O3 : să despartă corect în silabe;
O4: să pronunţe fluent cuvinte și propoziții;
O5: să alcătuiască cuvinte noi cu literele învăţate şi să le introducă în propoziţii;
O6: să alcătuiasă enunțuri scurte.
O7: să identifice în ordine alfabetică literele.
Obiectiv afectiv:
Dezvoltarea interesului pentru cultivarea unui limbaj expresiv și pentru lectură
Strategii didactice

Mijloace didactice: fişe de lucru cu diferite sarcini, planşe, floricele, frunze, albinuţe, fluturi decupaţi.
Metode de învăţământ, procedee: observația, conversația, explicația, expunerea, exercițiul, jocul didactic, metoda fonetică analitico-sintetică, ciorchinele;
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe echipe;

Demersul didactic

Etapele lecţiei Obiective Strategia didactică Metode de


operaţio- Conţinut esenţial evaluare
Metode Mijloace Forme de
nale formativă
organizare
a activităţii
Momentul - pregătirea materialelor pentru lecție conversaţia frontală
organizatoric - pregătirea elevilor pentru lecţie
- crearea atmosferei necesare pentru desfăşurarea activităţii/
ghicitori
Reactualizarea Se realizează prin câteva întrebări şi prin citirea unui text de
cunoştinţelor pe planşă. conversaţia planșe cu frontal observarea
însuşite O1 Se citeşte un text de pe o planşă scris de mână. explicaţia texte sistematică
anterior O2 E soare şi e bine. Primăvara a trecut. Florile ne zâmbesc jocul didactic
vesele. Păsările ne încântă cu jocurile lor . Noi suntem bucuroşi.
O4 Se apropie vacanța. explicaţia
Ultimul cuvânt de pe planşă este acoperit şi va trebui exerciţiul
recunoscut. conversaţia

Anunţarea Precizarea temei lecţiei noi și a obiectivelor urmărite. explicaţia frontal


temei noi şi a Sunt prezentate rezultatele care se aşteaptă de la elevi la
obiectivelor sfârşitul activităţii.
urmărite
Dirijarea O2 Se citeşte de câteva ori textul de pe planşa mare. explicaţia frontal observarea
învăţării O5 Se solicită rezolvarea unor exerciţii cu scopul reactualizării şi conversaţia sistematică
consolidării cunoştinţelor referitoare la sunetele şi literele
învăţate.
-exerciţii orale:
O5 1. Să alintăm cuvintele! planşa
băiat, copac, fluture, fată, floare, cântec, casă, oraş, bunică, exerciţiul model frontal
cercel
O1 2. Găsiţi cuvinte care: probă orală
încep cu sunetul a;
conţin sunetul i în interiorul cuvântului;
se termină în sunetul m;
Alcătuiţi cu ele propoziţii.
O5 3. Eu spun una, voi spuneţi multe!
vacanță, joc, pisică, şcoală, floare, iarbă, carte, ciupercă,
nucă, elev, primăvară,
Se fac aprecieri verbale.

Se va lucra pe echipe. Pe tablă se află planșa pentru răspunsuri.


O3 1.Citiţi cuvintele şi scrieţi câte silabe are fiecare. exerciţiul planşa frontal interevalu-
copăcel, soare, rândunică, Marcel, camion, pădure, căpșună, are
cireşe, copil, vară, margarete.
conversaţia
2.Înlocuiți prima literă pentru a obţine cuvinte noi: exerciţiul frontal
care soc halat port sac
O1 sare -oc -alat -ort -ac

O5 pere lat saci rată


-ere -at -aci -ată individual
explicaţia
Se cere să se citească cuvintele obținute. exerciţiul
O6 3. Transformaţi corespunzător cuvintele din paranteză
(pentru a se realiza acordul).
Printre crengile (copac)____________se zăresc păsări
zburdalnice.
Furnicile acestea (duce)__________hrană la mușuroi.
(Pasărea)__________________ au atins uşor marginea
streașinii.

4. Înlocuiți cuvintele subliniate în textul scris cu litere de


mână, apoi scrieți textul obținut.

Fiecare echipă va verifica răspunsurile.


Fişă de lucru fişa de observarea
O5 1. Ordonează cuvintele şi scrie propoziţia: conversaţia lucru frontal sistematică
Obţinerea Apropie, se, vară, vacanța. explicaţia
performanţei jocul didactic individual
O6 2. Separă prin linii cuvintele din propoziţii, apoi transcrie: probă scrisă
Copiiiauplecatînvizitălamuzeu.
Parculesteplindezumzetdealbine. autoevalu-
Vântuladieplăcut . are
autoapre-
3. Rezolvă prin metoda ciorchinelui! cieri
Găsiţi cât mai multe cuvinte care încep cu litera v.

O6 4. Alcătuiți propoziții folosind trei dintre cuvintele găsite la


exercițiul anterior.

O7 Se lucrează în echipă. Fiecare echipă are de descoperit prin


Încheierea unirea literelor în ordine alfabetică o imagine. conversaţia frontal
activităţii Se fac aprecieri privind participarea elevilor la lecţie,
implicarea lor în realizarea sarcinilor.
Autoaprecieri.

S-ar putea să vă placă și