Sunteți pe pagina 1din 10

Page |1

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 24.XI.2022 – 28.XI.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Învățământ preșcolar

NIVEL/GRUPA: Nivel II- Grupa mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTÂMÂNII:,,Flori de toamnă ”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să recunoască flori de toamnă, pe baza cunoștințelor deja asimilate;

O2 Să numească părțile componente ale crizantemei, pe baza imaginii date;

O3. Să observe colorarea crizantemei, în urma unui experiment;

O4. Să realizeze o vază, folosind diferite flori de toamnă;

O5 Să planteze cu grijă flori de toamnă.


Page |2

STRATEGII DIDACTICE:

● Metode și procedee: discuția, conversația, explicația, exercițiul, demonstrația,


observația.
● Mijloace de învățământ: flori naturale, jetoane cu flori, fișă de lucru, plastilina.
● Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

FORME DE EVALUARE: frontală, individuală

LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de grupă

DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

1. Curriculum pentru educaţia timpurie, MEN,2019


2. Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani
Page |3

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

La Grupa Curajoșilor, dimineața o începem cu puțină înviorare, alături de ursulețul


Baloo, dansând și reamintindu-ne pozițiile spațiale. Apoi, luând loc pe scăunele, formând un
cerc, încep să fac prezența, cântând: “Cine ești tu?”. Terminând prezența, încep să vorbesc
despre calendarul naturii. Aici, necesitând ajutorul copilașilor, îi întreb în ce anotimp suntem,
care sunt semnele anotimpului respectiv, iar apoi, desemnând un copil să se uite pe geam și să
observe cum este vremea afară, urmând apoi să le pun un cântecel referitor la vremea de
afară. După întâlnirea de dimineață, urmează să le ofer indicii legate despre tema din
săptămâna respectivă, arătându-le imagini cu diferite flori de toamnă și oferindu-le
posibilitatea să miroasă o crizantemă. (poza nr. 1- pozele sunt reale, făcute de mine, la grupa
mare, grupa Curajoșilor).
Figura nr. 1
Page |4

Activitatea o încep printr-un moment organizatoric, în cadrul căruia, amenajez spațiul


pentru a le arăta copiilor și de a le vorbi despre părțile componente ale unei flori. (poza nr. 2).
Necesit ajutorul unei fetițe din grupă, care să mă ajute să descoperim împreună părțile
componente. După identificarea elementelor, îi pun pe fiecare să repete și să arate încă o dată
ceea ce le-am explicat înainte. Având 7 copii la grupa mare, 4 dintre ei au înțeles imediat ce
le-am transmis, iar restul de 3 copii, au necesitat ajutor și sprijin. Pe cei care au înțeles din ce
este compusă o plantă, le-am oferit o fișă de lucru, în care să coloreze, să denumească părțile
plantei, să decupeze și să lipească corespunzător etichetele.

Figura nr. 2
Page |5

Pe ceilalți copilași care au necesitat sprijin, i-am așezat la o masă, le-am explicat din
nou care sunt părțile componente ale unei flori, arătându-le imagini corespunzătoare, după
care, am construit împreună din plastilină, folosind tehnica modelajului, o crizantemă. (poza
nr. 3)
Lucratul intens cu cei 3 curajoși a dat roade. Pentru mine, succesul realizării optime a
unei instruiri diferenţiate l-a constituit modul în care am reușit să aleg, să combin şi să
organizez într-o ordine cronologică ansamblul de metode, materiale şi mijloace în vederea
atingerilor obiectivelor, deci a alegerii strategiilor didactice celei adecvate. . Pentru instruirea
diferenţiată a preşcolarilor în activităţile de modelaj, activităţi manuale, pe lângă metodele
folosite ca explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia, anumitor copii le-am dat sfaturi,
sugestii, ajutor prin unele întrebări sau prin orientarea percepţiei asupra unor amănunte ale
modelului sau a raporturilor proporţionale ori făcând apel la memoria copiilor.

Figura nr. 3
Page |6

Vrând să le captez atenția, în continuare am desfăsurat un experiment care a avut


denumirea de:“ CRIZANTEMA COLORATĂ”. (poza nr. 4).

Figura nr. 4

La explorarea mediului, le-am povestit curajoșilor despre experimentul de colorare a


florii de toamnă, în care le-am arătat resursele pe care urma să le folosim, ghicind ei înșiși
ingredientele secrete: 2 crizanteme, 2 pahare, colorant alimentar: albastru și apă. Pas cu pas,
i-am ghidat cum să procedeze (poza nr. 5).
Page |7

Figura nr. 5

Am lăsat experimentul deoparte, urmând ca a doua zi să observăm împreună schimbările


apărute.

Figura nr.6 (poza e făcută a doua zi)


Page |8

Prin fixarea noțiunilor esențiale, antrenându-ne motricitatea fină, am reușit să realizăm


cele mai frumoase vaze cu flori, astfel rezumând și sistematizând volumul de informații.
(poza nr. 7). Unii copii au necesitat ajutor, în urma căruia le-am ușurat activitatea, ajutându-i
să potrivească florile în vază. Le-am explicat și le-am arătat, pas cu pas, cum se introduc
tulpinile prin cerculețele făcute. La final, am primit un “ Mulțumesc” și multe zâmbete de
recunoștință.

Figura nr. 7
Page |9

În urma activității desfășurate, copiii au primit feed-back. La final de zi, am plantat cu


dragoste, cu grijă și atenție, cele mai drăguțe flori de toamnă. După prezentarea plantării unei
plante, pe rând copiii au plantat flori, iar acolo unde s-a cerut sprijin, am intervenit cu
blândețe, cu noi explicații, iar la final rezultatele au fost excelente. Toți curajoșii au fost
încântați și bucuroși de noile realizări.( poza nr. 8)

Figura nr. 8
P a g e | 10

Din cele expuse se poate concretiza că succesul instruirii diferenţiate depinde de tactul
pedagogic, de măiestria educatoarei în alegerea unei strategii adecvate, în alegerea şi
combinarea metodelor, procedeelor şi mijloacelor de învăţământ încât să realizeze cu succes
obiectivele prevăzute de program.

S-ar putea să vă placă și