Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.02.2023
UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădinița P.P. Nr.5, Hunedoara
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Mărțișorul
TEMA ACTIVITĂȚII: Ghiocelul
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ADE – DȘ Cunoașterea mediului
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: observare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor despre venirea anotimpului
Primăvara și părțile componente a unei plante (rădăcina, tulpină, frunze, flori) și funcțiile
principale ale acestora. Cunoașterea condițiilor de creștere a plantei, a modului de îngrijire și a
utilității ei.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
Conceptul de sine
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Mesaje orale în diverse situații de comunicare
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc) în interacțiunea cu mediul apropiat
Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici
specifice
Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unei idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii
Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – Să denumească planta;
O2 – Să descrie părțile componente ale ghiocelului (rădăcină, tulpină, frunze, floare)
O3 – Să precizeze care este mediul de viață a ghiocelului și modul de îngrijire;
O4 – Să prețuiască frumosul din natură și să-și exprime dorința de a participa activ la realizarea
și menținerea lui;
O5 – Să realizeze sarcinile de lucru din fișele puse la dispoziție.

1
STRATEGII DIDACTICE:
Metode didactice: conversația, observația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire
Mijloace didactice: Ghiocel în pahar, imagini cu ghiocei și părțile componente, fișe de lucru,
creioane colorate, tablă magnetică, magneți, TV, laptop, stimulente.
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse temporale: 20 de minute
Bibliografie:
Curriculum pentru educația timpurie, București, 2019
SUPORT pentru explicitare si înțelegerea curric.ET
Piramida Cunoașterii, Editura Diamant, Pitești, 2014

DEMERSUL DIDACTIC

Moment organizatoric:
Voi aerisi sala de grupă, voi aranja mobilierul și voi pregăti materialul didactic.
Captarea atenției:
Cu ajutorul unei ghicitori, voi face captarea atenției:
„Eu alung iarna din țară
Și aduc frumoasa primăvară
Sunt micuț și frumușel
Și mă cheamă....Ghiocel”
Le voi arăta ghiocelul în pahar (sau imaginea).
Enunțarea temei și a obiectivelor:
Le voi spune copiilor că astăzi la cunoașterea mediului, vom observa ghiocelul:
componentele lui, mediul lui de viață și cum putem avea grijă de el. Apoi, vom
avea o fișă de lucru unde ne vom verifica cunoștințele.
Dirijarea învățării/prezentarea conținutului:
Le voi arăta ghiocelul și o vom observa: din ce este compusă: rădăcina, tulpină,
frunze, floare, culoare, mărime, formă, numărul petalelor etc.Le voi spune
foloasele și modul de îngrijire a plantei.
Obținerea performanței:
Cu ajutorul fișelor, copilașii vor avea de îndeplinit mici sarcini. Voi ajuta și ghida
unde va fi necesar.
Încheierea activității:
Voi aprecia individuale și colective asupra modului de lucru și voi împărți
stimulentele.

S-ar putea să vă placă și