Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Unitatea școlara: Școala Gimnazială „Manolache Costache Epureanu” Bârlad


Profesor: Caracaș Elena
Data:
Clasa: a V-a
Disciplina: Educație tehnologică și abilități practice
Unitatea de învățare: Prepararea și servirea alimentelor
Tema lecției: Meniul. Criterii de întocmire a meniurilor.
Tipul lecției: de verificare a cunoștințelor și de comunicare/ însușire de noi cunoștințe
Timpul acordat: 50 minute
Competența generală: Realizarea practică de produse utile și/sau de lucrări creative pentru
activități curente și valorificarea acestora
Competențe specifice:
CS1: Analizarea produselor pe baza unor criterii stabilite de comun acord;
CS2: Selectarea produselor și a tehnologiilor din perspectiva păstrării calității mediului și a
sănătății .
Competențe derivate/Obiective operaționale:
Elevul va fi capabil:
O1: să definească meniul;
O2: să precizeze care sunt principalele tipuri de meniuri;
O3: să analizeze importanța diferitelor tipuri de meniuri;
O4: să identifice criteriile de întocmire corectă a unui meniu și importanța respectării
acestora;
O5: să întocmească meniuri pentru principalele mese ale zilei și pentru ocazii speciale ;
O6: să utilizeze termenii specifici în comunicare;
O7: să coopereze și să-și asume responsabilități în cadrul grupelor de lucru.
Forma de organizare: activitate frontală și pe grupe
Metode si procedee utilizate: conversația examinatoare, conversația euristică, explicația,
observația, învatarea prin descoperire, ciorchinele, exercițiul.
Mijloace de învățământ:
- manual de Educație tehnologică și aplicații practice - pentru cls. a V-a, Editura Litera, 2017,
autori: Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacșu;
- manual de Educație tehnologică- pentru cls. a V-a, Editura Aramis, 2005, autori: Gabriela
Lichiardopol, Viorica Stoicescu;
- note de curs - Cursuri postuniversitare de Educație tehnologică organizate de Univ. Tehnică
“Gh. Asachi” Iași;
- fișe de lucru;
- planșe
- prezentare PPT.
Desfășurarea lecției în timp:
1. Moment organizatoric (3 minute)
2. Verificarea cunoștințelor din lecția precedentă (10 minute)
3. Pregătirea elevilor pentru receptarea noilor cunoștințe (3 minute)
4. Precizarea titlului lecției și a obiectivelor (2 minute)
5. Comunicarea de noi cunoștinte cu realizarea obiectivelor operaționale (20 minute)
6. Fixarea și sistematizarea noilor cunoștințe (10 minute)
7. Notarea și concluzii finale (2 minute)
Desfășurarea lecției

Nr. Etapele lecției Obiec- Activitate desfășurată Activitate Metode și Mijloace Forme de Evaluare
crt. tive de profesor desfășurată de elevi procedee de învăță- organizare
opera- mânt a activităţii
ționale

1. Moment -verifică prezența elevilor; -își pregătesc caietele, -conversația frontală


organizatoric -cere elevilor să aibă pe bănci caietele de instrumentele de scris, introductivă
notițe, instrumentele de scris, portofoliile; portofoliile.
-verifică tabla, aspectul clasei.
2. Verificarea -adresează elevilor întrebări din lecțiile -ascultă întrebările -conversația frontală probă orală
cunoștintelor precedente: profesorului și formu- examinatoare -planșe
din lecția 1. Care sunt modurile de preparare a lează răspunsurile; -explicația
precedentă alimentelor? -corectează
2. Prin ce metode se realizează prepararea răspunsurile greșite
la rece a alimentelor? formulate de către
3. Care sunt metodele de preparare la cald colegi;
a alimentelor? -completează
4. Ce produse se obțin prin preparare la răspunsurile
rece? Dar la cald? incomplete;
5. Care sunt principalele metode de -sunt atenți la
conservare a alimentelor? completările făcute de
profesor;

-împarte fișe de lucru și cere elevilor să le -completează fișele de -ciorchinele -fișe de pe grupe observarea
completeze. lucru. lucru sistemică a
elevilor
3. Pregătirea -actualizează unele cunoștințe -ascultă explicațiile și -conversația -manual frontală observarea
elevilor pentru anterioare; participă activ la lecție introductivă -planșe sistemică a
receptarea -prezintă materialul didactic; răspunzând la elevilor
noilor -adresează întrebări referitoare la întrebările
cunoștințe alimentația corectă și importanța acesteia; profesorului;
4. Precizarea -profesorul comunică elevilor titlul lecției: -ascultă și notează în -conversația -manual frontală
titlului lecției „ Meniul. Criterii de întocmire a caiete. introductivă -planșe
și a meniurilor”
obiectivelor -precizează obiectivele: O1,O2……..O7
5. Comunicarea -comunică cunoștințele necesare realizării -ascultă explicațiile -explicația -manual frontală
de noi tuturor obiectivelor cu prezentarea profesorului și le -conversația -planșe
cunoștințe cu planșelor și a lecției Power Point: notează în caiete; euristică -prezentare
realizarea -participă activ la -învățarea prin PPT
obiectivelor O1 Meniul – este reprezentat de totalitatea predarea lecției și descoperire -calculator
operaționale felurilor de mâncare servite la o masă sau răspund la întrebările -observația -videopro-
într-o zi. adresate de profesor; iector
Există mai multe tipuri de meniuri: -adresează întrebări -ecran de
- meniuri pentru anotimpurile anului; profesorului solicitând proiecție
O2 - meniuri pentru principalele mese ale explicații
zilei; suplimentare;
- meniuri pentru ocazii speciale; -observă cu atenție
- meniuri dietetice; planșele și urmăresc
- meniuri pentru diferite categorii de prezentarea PPT.
O3 consumatori.
Pentru o alimentație sănătoasă și
echilibrată, la întocmirea unui meniu se
O4 ține seama de următoarele criterii:
1. asigurarea necesarului de hrană în
funcție de vârstă, sex, condiții de mediu și
de muncă;
O5 2. repartizarea rației calorice pe
principalele mese ale zilei;
3. asocierea alimentelor în meniu în
O6 funcție de conținutul în substanțe nutritive;
4. ordonarea felurilor de mâncare în
meniu;
5. evitarea monotoniei.

6. Fixarea și O1 -solicită elevii să răspundă la întrebări: -răspund la întrebările -conversația -planșe frontală observarea
sistematizarea . 1. Care sunt principalele tipuri de meniuri? puse de profesor; -prezentare sistemică a
noilor . 2. De ce este importantă respectarea PPT elevilor
cunoștințe O7 criteriilor de întocmire a meniurilor?
-împarte fișe de lucru și cere elevilor să le -completează fișele de -exercițiul -fișe de pe grupe
completeze. lucru. lucru
7. Notarea și -face aprecieri asupra răspunsurilor date de -ascultă explicațiile -explicația notarea
concluzii către elevi; profesorului
finale -notează elevii.
NUMELE ȘI PRENUMELE….......................................................
CLASA..................
Fișă de lucru:

1. Completați schema următoare:

Metode
de preparare a
alimentelor
2. Completați schema următoare:

Metode
de conservare a
alimentelor
Ciorchine de reflecție (fixare și sistematizare a cunoștințelor)

Metode
de preparare a
alimentelor

la rece la cald

prăjirea
tăierea
zdrobirea fierberea

frigerea coacerea
curățarea stoarcerea
Ciorchine de reflecție (fixare și sistematizare a cunoștințelor)

sterilizarea pasteurizarea

refrigerarea
afumarea

congelarea
Metode
uscarea de conservare a
alimentelor

sărarea
marinarea

zahararea
murarea
NUMELE ȘI PRENUMELE….......................................................

CLASA..................

FIȘĂ DE LUCRU

1. Întocmiți un meniu pentru o zi obișnuită, respectând principiile unei


alimentații sănătoase:

MENIU PENTRU O ZI OBIȘNUITĂ

MIC DEJUN DEJUN CINĂ


2. Întocmiți un meniu pentru masa de Paște:

MENIU PENTRU MASA DE PAȘTE

MIC DEJUN DEJUN CINĂ

S-ar putea să vă placă și