Sunteți pe pagina 1din 15

1

PROIECT DIDACTIC

COALA:
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
PROFESOR:
CLASA:
DATA:
UNITATEA DE NVARE: Poezia liric
CONINUTUL :Teme i motive simboliste n poezia ,, Amurg violet de George Bacovia
SUBIECTUL: Receptarea textului
TIPUL LECIEI: de nsuire de noi cunotine
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor, n diferite situaii de comunicare
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare

COMPETENE SPECIFICE:

1.1 Identificarea particularitilor i a funciilor stilistice ale limbii n receptarea diferitelor tipuri de texte
2.3. Identificarea i analiza elementelor de compoziie i de limbaj n textul poetic
2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate

Obiective operaionale (Competene derivate):

O1 -s identifice n textele date trsturi ale liricii simboliste;
O2 -s recunoasc teme i motive simboliste;
O3 -s identifice i s explice simbolurile n poezia dat;
O4 s descopere principalele procedee artistice i relaia acestora cu ideea poetic a textului.

2
VALORI SI ATITUDINI:
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne

SCOPUL LECIEI:
identificarea specificului viziunii artistice simboliste n poezie, comparativ cu transpunerea tematic n poezia romantic

STRATEGII DIDACTICE:
de tip dialogat
bazat pe activitatea individual i de grup a elevilor

Metode i procedee:
Conversaia euristic, diagrama Venn, lectura expresiv a poeziei, exerciiul, analiza, explicaia, comparaia, expunerea.

Materiale didactice: manualul, volumul de poezii a lui G. Bacovia, fie de lucru.

Forme de organizare:
Activitate frontal
Activitate pe grupe de elevi

Resurse :
Temporale: 50 minute
Capacitile de nvare specifice elevilor de clasa a X-a M 1
Bibliografie:

-Bote, Lidia, Simbolismul romnesc, Bucuresti,1966;
-Jean Chevalier, Alain Gheerbrant, Dicionar de simboluri, vol. 2,3, Editura Artemis, Bucuresti;
-Dicionar analitic de opere literare romneti,vol3, coord.Ion Pop, Casa Cartii de Stiinta, Cluj-Napoca, 2001
-Ilie, Emanuela, Didactica literaturii romne, Collegium, Polirim, Iai, 2008
-Ghid de evaluare. Limba i literatura romn, Editura Aramis, Bucuresti, 2001
-Limba i literatura romn, Manual pentru clasa a X-a ,coord.Adrian Costache, Grup Ed. ART, 2005
-Lovinescu, Eugen, Istoria literaturii romne contemporane, Editura Minerva,1989;
- www.google.com
3


SCENARI U DI DACTI C

Momentele leciei Ob. Elementele de coninut i
activitatea profesorului
Activitatea elevilor Strategii dicactice Evaluare

Metode Mijloace/
Resurse
1. Moment organizatoric
1 min
Este organizat contextul
educativ, astfel nct demersul
didactic s ating un grad nalt
de eficien, se asigur linitea
n clas, se pregtesc
materialele necesare
desfurrii activitii.


Elevii pregtesc caietele i textul
suport
Conversaia

manual

2. Verificarea temei
5 min

Se verific efectuarea temei,
calitativ i cantitativ, prin
sondaj.
Elevii cer lmuriri n privina
lucrurilor ce nu au putut fi
rezolvate acas.


Conversaia



Caiete
Observa-
ie
curent
4
3. Actualizarea
cunotinelor anterioare

10 min



































Profesorul cere elevilor sa
defineasc simbolismul.

n paralel se cere unui elev s
defineasc parnasianismul.








Profesorul cere elevilor sa spun
care este manifestul literar al
simbolismului.













Se clarific diferena ntre
curent sau micare literar,
direcie, tendin.
Profesorul cere elevilor s
numeasc instrumentele teh-
nicii simboliste i principalele
teme i motive specifice acestui
curent literar.

Definiie : Simbolismul este
curentul (mpotriva unor curente)
modernist aprut n Frana i n
Belgia dup 1886 i rspndit
apoi n ntreaga Europ i care se
prelungete pn la Primul Rzboi
Mondial.
Simbolismul apare ca reacie
mpotriva poeziei retorice a
romanticilor i a impersonalitii
reci a parnasienilor.

Elevii rspund...: Manifestul
literar al simbolismului este
articolul lui J ean Moras,
publicat n suplimentul literar al
ziarului ,,Le Figaro la 18
septembrie 1886. Articolul ,,Le
symbolisme propune numele
noului curent, opus celui propus
de Paul Verlaine, i anume
decadentism.
Arta poetica a lui P. Verlaine i
Corespondentele lui Charles
Baudelaire anun i ele
elementele doctrinei simboliste.
Corespondena n artele plastice
este curentul mpresionism.
Curent relativ-unitar (coal
decadent i simbolismul de
esen intelectual) prin poezia
nvluit n mister i prin muzica
sa profund.
Elevii rspund menionnd c
tehnica simbolist const n
utilizarea simbolurilor, a
sugestiei, a aluziei, a
corespondenelor, a cromaticii



Conversaia
euristic

Explicaia

Argumentare


















Brainstorming


Conversaia
euristic



Textul
suport




Tabla












Manual











Textul



Evaluare
a
gradului
de
concen-
trare, a
atitudinii
(observa-
re)









Evaluare
a
cunotin-
elor
legate de
tema
abordat









5






































Se accentueaz faptul c
simbolul este un semn, un obiect
concret, o imagne, o cifr, un
cuvnt care substituie un
element abstract.
Sugestia este realizat prin
intermediul simbolurilor. Este o
tehnic secret ce se bazeaz pe
valenele conotative, ambigue,
aluzive ale cuvntului i are la
baz simbolul. Este o
coordonat de baz a
simbolismului.
Imagini vagi, clar-obscur
Versul liber genereaz un ritm
interior, o libertate n viziunea
poeziei ,,viitorului, n momentul
respectiv.
Monotonia imaginilor tehnica
repetiiei.
Sfritul continuu-lipsa
speranei
Gestica patetic-gestic
exagerat.

Profesorul cere ca elevii s
numeasc civa reprezentani
ai simbolismului francez, apoi
ai simbolismului romnesc.





Profesorul solicit elevii s
completeze diagrama Venn n
baza asemnrilor i
diferenelor dintre cele dou
tipice, a muzicalitii, a
imaginilor artistice preponderent
olfactive i auditive, a
sinesteziilor.
Ca teme se regsesc: condiia
poetului i a poeziei, solitudinea,
misterul, tristeea, trecerea
timpului, ntoarcerea n trecut,
singurtatea, evadarea, moartea,
natura ostil (cu motivul ploii
dezintegratoare i al
anotimpurilor nevrotice), oraul
de provincie, sufocant, iubirea
deprimant, scitoare.
Motive literare: cadrul nocturn,
obsesia parfumurilor, a
instrumentelor muzicale, a
culorilor i a pietrelor preioase,
spaii exotice, somnul, visul,
motivul iubitei bolnave, despletite,
toamna, motiv de reverie, de
nevroz, marile plecri, decorul
citadin, monotonia, melancolia,
spleenul, angoasa.
Elevii rspund:
Simboliti francezi: Stphane
Mallarm, Paul Verlaine, Charles
Baudelaire, Arthur Rimbaud,
Edgar Allan Poe, Rainer Maria
Rilke, J ules Laforgue.
Simboliti romni: George
Bacovia i Alexandru
Macedonski , I on Minulescu,
tefan Petic, Dimitrie Anghel i
Traian Demetrescu.

Elevii rspund i noteaz n caiete.










Brainstorming


Conversaia










Conversaia










Diagrama
Venn


suport




Tabla




Manual
















Cunotin-
ele
elevilor


Observa-
ie
curent





















Evaluare
a
capacit-
ilor de a
compara
i
sintetiza
aspectele
discutate





6



4.Captarea ateniei pentru
activitatea ce urmeaz
4 min
























curente literare cunoscute:
ROMANTISM VS. SIMBOLISM

Profesorul prezint succint date
despre viaa i opera poetului
reprezentativ al simbolismului
romnesc, G. Bacovia

Profesorul menioneaz i
premiile , distinciile poetului: -
n 1923 este premiat de
Ministerul Artelor pentru vol. De
debut ,,Plumb;
- n 1925 obine premiul
,,ex aeqvo pentru poezie,
alturi de Lucian Blaga,
distincie oferit de Societatea
Scriitorilor romni;
-1934 Premiul Naional pentru
Poezie acordat lui George
Bacovia i Tudor Arghezi.

Profesorul scrie pe tabl culori-
le alb, negru, galben, verde,
violet, bleu, roz i rou i i
ntreab pe elevi ce stri le
sugereaz acestea.







Profesorul anun titlul leciei
Amurg violet de G Bacovia.
Elevii trebuie s tie la sfritul
leciei urmtoarele:






Elevii noteaz volumele
semnificative: Plumb( 1916),
Scntei galbene(1926),
,,Poezii (1929), Cu voi (1930),
,,Comedii n fond (1936),
,,Opere(1944), Stane
burgheze(1946), ,,Poezii (1957)
Proz: ,,Cntec trziu, poeme n
proz.







Elevii rspund:
ALB nevroz, reverie, sfrit,
infinit
NEGRU moarte, dispariie, urt,
carbonizare
ROU boal, degradare, finalitate
VIOLET monotonie, crepuscul,
alienare
GALBEN dezndejde, dezolare,
tristee
GRI angoas, plictis
ROZ,VERDE,ALBASTRU-
nevroz, tristee









Expunerea




















Brainstor-
ming













































































Observa-
ie -
curent




7
5.Anunarea subiectului i
a obiectivelor
3 min

O1 -s identifice n textele date
trsturi ale liricii simboliste;
O2 -s recunoasc teme i
motive simboliste;
O3 -s identifice i s explice
simbolurile n poezia dat;
O4 s descopere principalele
procedee artistice i relaia
acestora cu ideea poetic a
textului.


Elevii scriu titlul leciei pe caiete
i pregtesc textul suport.







Conversaia




Tabla

Manual
















8
6.Dirijarea nvrii
20 min
Profesorul le spune elvilor c
poezia a fost scris i
publicat n revista Arta,
apoi integrat n volumul de
debut - Plumb. Aceast
poezie este reprezentativ
pentru G. Bacovia datorit
culorii violet, dar i pentru
atmosfera trist, melancolic
prezent n toate creaiile
sale. Se face legtura cu
elementul biografic care a
inspirat poezia.

Se cere re-lectura textului
poetic i ncadrarea ntr-o
specie literar. (pastel-poezie
descriptiv, totalmente
diferit de cea a lui V.
Alecsandri)
Se fac urmtoarele precizri:
cromatica n opera lui
Bacovia nu are statut de
figurant, ci de
protagonist; albul, ne-
grul, violetul ori gal-
benul i mpart mai
toata poezia autorului,
fiecare figurnd o
realitate totalitar, un
univers reconstituit cu
minuiozitate.
Bacovia nu realizeaz
sugestia printr-o tehnic
impresionist; nu exist
nuane n culorile
bacoviene; culorile sale
sunt concentrate, ele
devin strigte ale













Un elev realizaz lectura expresiv,
apoi cineva rspunde ncercnd s
recunoasc trsturile pastelului (prin
ntrebri adiacente).
Pastelul este specia literar n versuri
n care se descrie un tablou din
natur, iar poetul i exprim n mod
direct sentimentele trite n faa
peisajului.



















Audiia
moment
recitativ
George
Bacovia-
nregistra-
re Casa
Radio


Conversa-
ia
euristic

Lectura
explicativ






Conversai
a




Cubul



Convesaia
euristic













Tabla

creta




manu-
alul

text
suport



fia de
lucru















Observaia
curent










Evaluare
frontal







Observaia
curent













Evaluare
frontal


9
sufletului, ale tririi.
Se ncepe completarea fiei
aduse de profesor anexa 1
Ce impresie v-a lsat lectura
acestei poezii?
Se citesc citatele despre
opera bacovian pentru a da
un sens unanim acceptat n
privina viziunii artistice a
poetului.
Se discut tema i motivele
existente n aceasta.


1. DESCRIE:
Care sunt elementele
simboliste reprezentative
pentru aceast poezie?
Ce sentimente sugereaz
cuvntul toamna?




2. APLIC
Ce v sugereaz titlul acestei
poezii?








3. ANALIZEAZ
tema poeziei, structura
acesteia, nivelul lexical i

Elevii noteaz, apoi spun, prin sondaj,
prima impresie dup lectur: Cel mai
semnificativ aspect al poeziei este.......


Elevii ascult i fac conexiuni ntre
informaiile noi i cele deja cunoscute
despre simbolism i poezia bacovian.




Echipa cu nr. 1 prezint, prin persoana
desemnat, elementele care-i atrag
atenia eului liric evideniind intuiia,
producerea unor stri prin poezie i nu
doar transmiterea acestor (toamna,
plopii, mulimea, turnul). Cuvntul
toamna sugereaz starea interioar a
poetului, care este deprimant,
apstoare.

Echipa cu nr. 2 comenteaz structura
titlului( subst. + adj.) i combinaia de
culori care produce violetul, precum i
semnificaiile acestora. Tot ei explic
conotaiile subst. amurg. Titlul
poeziei sugereaz starea de depresie,
de halucinaie i prezint o imagine
vizual. Semnific un clar-obscur i l
proiecteaz pe poet ntr-un spaiu
halucinant, fr contur.


Tema este aceea a oraului, populat de
o lume lene, monoton, burgul
cuprins de somnolen ce i creeaz i

Expunerea







Lectura
explicativ







Explicaia




Explicaia


Cubul










Analiza






Tabla

creta




manual
ul

text
suport








Textul
















Observa-
ia curent















Evaluare
frontal







Observaia
curent








10
morfosintactic, precum i
mijloacele de realizare
artistic.




4. COMPAR
perspectivele specifice
fiecrui catren,
identific elementele
comune, cuvinte sau
versuri care se aseamn
sau se repet, planul
timpului prezent cu cel
al trecutului, interiorul
oraului cu exteriorul
acestuia, celestul i
terestrul.



5. ASOCIAZ
sentimentele i culorile
intens exprimate,
anotimpul i cromatica
simbolist, versurile-
refren cu imaginea
suprareal, oniric
fcnd legtura cu ideea
poetic (apocalipsa?!).
6. ARGUMENTEAZ
sugestivitatea utilizrii
refrenului.




omului o stare de depresie i chiar de
halucinaie.
Tema secundar este tendina de
evadare sau de izolare, precum
spirilele elitiste, geniile care au nevoie
de singurtate.

Strofa I- privirea se ndreapt ctre
deprtare unde se vd plopii, siluetele,
apostolii mbrcai n haine
violete.Violetul nu domin doar
prezentul, ci se extinde i n trecut.

Strofa a II-a perspectiva se apropie,
se vede mulimea violet, n prezent,
plictisit din cauza oboselii cotidiene.
Strofa a III-a readuce pendularea
dintre prezent i trecut, dintre
ngustimea oraului i deschiderea
cmpului, prin intermediul altei
realiti turnul.

Corespondenele realizeaz, prin
inuiie, o analogie profund. Violetul
obsedant i sfritul apropiat al lumii.




Refrenul marcheaz repetitivitatea
exasperat a aceluiai sentiment,
starea de depresie provocat de
contemplarea oraului ntr-un amurg
de toamn violet. Sunt versuri cu
valoare de simbol, reluate cu
insisten, evideniind o imagine
monocrom care transmite starea de
halucinaie de la care mai e foarte





Cubul









Comparaia







Cubul








Expunerea


















Evaluare
frontal







Observaia
curent



11








Finalizarea fiei de lucru.


puin pn la marele final! Aceste
versuri cu rol de laitmotiv creeaz
impresia unui spaiu nchis n care
fiina uman pare c agonizeaz.
Impresia de via este aproape anulat
n acest spaiu nchis. Apare motivul
claustrofobiei i al acuitii senzoriale
care opun realitii o lume a strilor de
spirit subiective decadentismul.

Cubul









Exerciiul

7.
Asigurarea feed-backului
4 min

Profesorul va cere elevilor s
prezinte oral principalele
trsturi simboliste prezente
n poezia lui Bacovia, astfel
ajungndu-se la definirea
bacovianismului (calitatea i
specificul poeziei sale, acea
stare poetic): expresia unui
orizont cenuiu, rece, nchis,
abolirea speranei, a
nostalgiei, a melancoliei,
incongruena notaiilor, a
imaginilor, referentul liricii-
Apocalipsa, natura tragic,
expresivitatea disonant,
atitudine existenial,
expresie individualizat a
neoromantismului. Universul
poeziei sale este precum o
cupol de plumb sub care
domnete nelinitea, spaima
de nefiin i izolare,
coloristica intens definind
un poet monocord, o poezie
pe o singur voce.


Elevii vor sintetiza oral trsturile
simboliste i vor completa fia de
lucru.


Conversaia


Textul























Evaluarea
formativ





Evaluarea
competen-
ei de a
sistemati-
za i a
exprima
cunotine
noi
12














8. Evaluarea activitii
2 min
La sfritul orei profesorul
va aprecia i va nota
rspunsurile elevilor i i va
ncuraja pe elevi pentru
participrile lor viitoare.
Activitate
frontal
Fia
evaluare
Evaluare
sumativ

9.Asigurarea reteniei i
transferului
1 min

Tema pentru acas:
- Citii alte cinci poezii
bacoviene cu titluri n
structura crora termenul
amurg devine termenul
esenial i analizai atmosfera
fiecruia, explicnd semni-
ficaia acordat de G.
Bacovia unei culori sau unei
realiti capabile a sugera o
anumit culoare. Avei n
vedere opiniile poetului din
fi cu citate, ct i celelalte
citate aparinand criticii
literare romneti.
-Vizionai piesa de teatru
,,BACOVIA VS. BACOVIA.





i vor nota tema pentru acas

13



FI DE LUCRU

1. Ce impresie v-a lsat lectura acestei poezii?

2. Citii nc o dat textul poeziei i identificai / descoperii cel puin trei trsturi
simboliste n configuraia poeziei.

5. Analizai lexicul. Ce fel de cuvinte gsii n poezie?


6. Explic semnificaia dublului epitet: ,,lume lene, cochet. Ce aspecte ale acestei lumi
sunt surprinse? Ce este inedit?


7. Extrage din text cuvintele care sunt nsoite de un determinant cromatic i arat ce semnificaie dobndete culoarea violet n text.

8. Explica utilizarea punctelor de suspensie i a liniilor de pauz.


9. Comentai acea ,,atmosfer de copleitoare dezolare (N. Manolescu) sau senzaia de ,,nimicire a fiinei (Lovinescu) din poezie.



10. ncercai s rescriei poezia ntr-o not optimist.



3. Care sunt cuvintele-cheie ale acestei poezii?
4. Ce imagini artistice gsii n text?

14



FI CU CITATE


,,n poezie m-a obsedat totdeauna un subiect de culoare. Pictur a cuvintelor sau audiie colorat().
Pictorul ntrebuineaz n meteugul sau culorile: alb, rou, violet. Le vezi cu ochii. Eu am ncercat s le redau cu
inteligena prin cuvinte. Fiecrui sentiment i corespunde o culoare. (George Bacovia)

,,n poemele de plumb, acolo sunt nentrecut. Ce singur m simeam n lume! (mrturisirea poetului)

,,Tabloul poetic e reprezentat printr-o singur culoare ce demarc un peisaj interior, o stare de spirit, un
spaiu ideal. (Adrian Marino)

,,La Bacovia, culoarea devine nu numai persistent i obsesiv, dar de o mare materialitate (...). Violetul, negrul, albul, rozul invadeaz
lucrurile ca nite prezene, erodeaz peisajele sau le ptez. Poetul pare a aplica vopselele pe pnz direct din tub sau cu latul cuitului. (Nicolae
Manolescu)

,,Bacovia este creatorul unei poezii de atmosfer de toamne reci, cu ploi putrede, cu arbori cangrenai ntre cimitir i abator [...], atmosfer de
plumb [...], n care plutete obsesia morii i a neantului. (Eugen Lovinescu)


,,n opera sa, decorul, oamenii, lucrurile au culoarea cenuie a plumbului fiindc peste tot domin tristeea, apsarea, dezgustul refulat, fie
pentru o lume stpnit de fore obscure, implacabile, covritoare, fie pentru mediul fizic care transmite n suflet oboseal, descompunere, contiina
mizeriei iremediabile sau nostalgia dureroas a evadrii. (Livia Bote, Simbolismul romnesc)







,,La Bacovia, sensibilitatea fuzioneaz cu tema liric; astfel actul liric devine un act existenial. ( Tudor Vianu)


15
Gril de evaluare a rspunsului oral:















Gril de (auto)evaluare oral
Grupe atelier
Nume i prenume elev: Data:
Clasa: Tema leciei:

Criterii de evaluare Punctaj Punctaj obinut Observaii

1. nelegerea textelor lirice studiate 2/1/0
2. Exprimarea i argumentarea unui
punct de vedere
2/1/0
3.Organizarea discursului (construirea
unui discurs clar, coerent,
personalizat)
1/0
4. Adaptarea la situaia de comunicare 2/0
5.Utilizarea limbii literare:
-corectitudinea grama-tical a
enunurilor;
-registrul de comunicare, stilul i
vocabularul.


1/0

1/0


Criterii Foarte bine
nota 9-10
Bine
nota 7-8

Satisfctor
nota 5-6
Nesatisfctor
sub 5
Adecvarea la coninutul vizat
Adecvarea la situaia de
comunicare

Adecvarea la scopul comunicrii
(informare, argumentare,
divertisment)

Adecvarea elementelor
nonverbale i paraverbale

Respect structura monologului
(introducere - cuprins -ncheiere)

S-ar putea să vă placă și