Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Profesor: Ghemea Oana Maria


Obiect: Literatura română
Clasa: a X-a B
Data: 22. 11. 2020
Tema lectiei: “Ion” de Liviu Rebreanu
Tipul lectiei: Lectie de însușire de noi cunoștințe
Obiectiv general: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor. Trezirea
gustului pentru lectură.
Obiective operationale:
a) cognitive:

1. să cunoască geneza romanului


2. să înteleagă tema romanului
3. să explice diferite simboluri din roman cum ar fi: drumul,
crucea, hora;
4. să povesteasca secvențe memorabile din roman;
5. să argumenteze circularitatea romanului;
6. să alcătuiască un eseu cu conluziile lectiei.
b) afective:
1. să dovedeasca receptivitate afectiv- intelectiva față de substanța
romanului;
2. să-și fixeze preferential atentia asupra unor fragmente din
romanul “Ion” și să-si motiveze preferințele.

Strategii didactice

a) Resurse:
 romanul “Ion” de Liviu Rebreanu;
 capacitătile receptive ale elevilor;
 timp - 40 min.

b) Metode si procedee:
 Lectura expresiva
 Lucrul cu manualul
 Lectura selectiva
 Conversatia euristica
 Invatarea prin descoperire
 Problematizarea
 Eseul de cinci minute
 Aritmogriful

c) Mijloace de invatamant:
 fise
 romanul “Ion”
 instrumente digitale

c) Material bibliografic:
 George Calinescu “Istoria literaturii romane de la origini
pana in prezent”, Ed. Minerva, Bucuresti, 1982
 Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si
liceu, Vistian Goia, Ed.DaciaCluj –Napoca, 2002
Organizarea clasei (1 min.): notarea absentelor, stabilirea ordinii,
asigurarea celor necesare lectiei.

I Actualizarea cunostintelor anterioare(2 min.)


Actualizarea cunostintelor anterioare se va face prin activitate
frontal.
 Ce este romanul?
 Care sunt trasaturile romanului?
 Cum clasifica Nicolae Manolescu romanul in “Arca lui
Noe”?
II Captarea atentiei (2 min.)
Se va realiza printr-un aritmogrif.
Nicolae Manolescu, in volumul “Arca lui Noe”,
conceptualizeaza romanul pe baza a trei modele principale ale
genului:
1. Roman modern de analiza psihologica
2. Roman traditional ce descrie o lume omogena
3. Romanul care prezinta ludicul, ironia, mitul si
absurdul.

I O N I C
D O R I C
C O R I N T I C

III Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor(1 min)


Pornind de la afirmatia lui Eugen Lovinescu, ca romanul “Ion”
este cea mai puternica creatie obiectiva a literaturii romane si de la
afirmatia lui Mihail Dragomirescu ca este “cel mai frumos roman
romanesc si una dintre cele mai tipice opere de acest fel din
literatura universala”, vom incepe astazi studierea primului roman
realist modern si obiectiv.

IV Dirijarea invatarii(25min.)
“Ion” de Liviu Rebreanu este primul roman realist obiectiv din
literatura romana si a aparut in anul 1920 dupa o lunga perioada de
elaborare, asa cum insusi autorul mentioneaza in finalul operei intre
martie 1913-iulie 1920. Aparitia primului roman obiectiv
directioneaza literatura romana catre valoarea europeana. Vorbind
de romanul realist sa ne amintim trăsăturile realismului . Pe ecran va
fi expus un poster cu trăsăturile realismului pe care un elev il va citi.

Geneza romanului. Rebreanu marturiseste ca in lunga sa truda


de creatie, in cei 7 ani in care a lucrat la roman, un rol important l-a
avut pe de-o parte “ impresia afectiva”, emotia, iar pe de alta parte
acumularea de material documetar. Va fi prezentat materialul din
anexa 1 la retroproiector.
Prima varianta a romanului “Ion” a fost o schita scrisa de
Rebreanu in 1908, care purta titlul ”Rusinea”, subiect reluat in alta
proza, “Zestrea” in care contureaza portretul lui Ion si schiteaza
intalnirea dintre flacau si Ileana.
Tema romanului “Ion” este o monografie a satului ardelean de
la inceputul secolului al XX-lea, ilustrand conflictul generat de lupta
apriga pentru pamant intr-o lume in care statutul social al omului
este stabilit in functie de averea pe care o poseda, fapt ce justifica
actiunile personajelor.
Structura compozitionala. Elevii vor folosi volumul “Ion” si vor
analiza structura compozitionala a romanului.
Care este semnificatia simbolica a celor doua secventa epice?
Romanul are doua mari parti cu titluri sugestive “Glasul pamantului”
si “Glasul iubirii” care semnifica aspiratiile personajului principal,
fortele contrare ce-l stapanesc: cea demonica, de posedare a
pamantului si cea angelica, dragostea pentru Florica. In aceasta lupta
dintre contrariile ce se atrag, in finalul romanului personajul este
distrus.
Titlurile celor 13 capitole sunt si ele semnificative. Incercati sa
gasiti cateva din semnificatiile acestor titluri.
Subiectul romanului. Elevii vor deschide volumul la capitolul I
si vor citi primul fragment. Voi cere sa identifice spatiul si timpul
cadru al romanului. Se vor explica simbolurile drumului si al crucii.
Hora reprezinta o alta scena importanta deoarece aici sunt prezente
personajele esentiale ale romanului: Ion, George, Ana, Florica,
Savista.
Dintre elevii care au citit romanul vor fi solicitati cativa pentru
a povesti cate o secventa ce li s-a parut deosebita.
O altă scenă esentială a romanului este aceea a sărutarii
pamantului. Ion ingenuncheaza si saruta cu evlavie, aproape religios
pamantul. Este o dovada a pasiunii neobisnuite pe care acest țăran
sărac dar harnic o simte față de pământ.
Tehnica romanului este circulară. Voi cere elevilor să
demonstreze aceasta circularitate cât și simbolul drumului și al horei
din final.
V Asigurarea feedback-ului:
Feedback-ul a avut loc permanent pe parcursul conversației și se
concretizează prin aprecieri verbale.

VI Evaluare formativa (7 min)


Evaluarea se va realiza prin metoda “Eseului de cinci minute”.
Fiecare elev va alcatui un eseu in care să sintetizeze și să
concluzioneze ceea ce s-a discutat în oră.
VII Asigurarea retentiei si a transferului(2 min)
Tema pentru acasă. Ca temă elevii vor avea de alcătuit un eseu
nestructurat în care să prezinte elementele de circularitate ale
romanului.

S-ar putea să vă placă și