Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 28.09.2017
Clasa: a XII-a A
Disciplina: Limba si Literatura romana
Profesor: Givan Emilia
Unitatea de continut: Perioada interbelica. Poezia.
Subiectul lectiei: “Eu nu strivesc corola de minuni a lumii” de Lucian Blaga.
Tipul lectiei: Fixare şi sistematizare.

Competente generale:

2. Comprehensiunea si interpretarea textelor.


3. Situarea in context a textelor studiate prin raportare la epoca sau la curente culturale
/ literare.
4. Argumentarea orala sau in scris a unor opinii in diverse situatii de comunicare.

Competente specifice:

2.1 Adecvarea strategiilor de lectura la specificul textelor literare studiate, in vederea


intelegerii si interpretarii personalizate.
2.2 Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume,
despre conditia umana sau despre arta, reflectate in textele studiate.
2.3 Compararea propriei interpretari a textelor studiate cu altele, realizate de colegi
sau de critici si istorici literari.
3.2 Integrarea cunostintelor privind limba si literatura romana intr-o viziune coerenta
asupra culturii romanesti.
4.2 Compararea si evaluarea unor argumente diferite pentru formularea unor judecati
proprii.

Obiective operaţionale :
- Să recite poezia
- Să numească volume de poezii
- Să definească cele două tipuri de cunoaştere
- Să încadreze poezia într-un curent literar
- Să comenteze poezia

Metode si procedeee: analiza literara, activitati pe grupe, conversatia, invatarea prin


descoperire, metoda piramidei, eseul, portofoliul.

Resurse: text suport, volume de poezii, culegeri, manual, portofoliile elevilor

Desfăşurarea lecţiei

Evocare

Recitarea poeziei “ Eu nu strivesc corola de minuni a lumii “


Precizaţi volumul de versuri cu care debutează poetul.
Poetul debuteaza cu volumul: “Poemele luminii “
Numiti alte volume de poezii:
Alte volume: “Pasii profetului”
“In marea trecere”
“Lauda somnului”
“La cumpana apelor”
“La curtile dorului”
Numiti si cateva studii filozofice.

Studii filozofice: “ Cunoasterea luciferica”


“ Trilogia cunoasterii “
“ Pietre pentru templul meu”
Realizarea sensului
Citat:
“Cateodata datoria noastra in fata unui adevarat mister nu e sa-l lamurim, ci sa-l
adancim asa de mult incat sa-l prefacem intr-un mister si mai mare” (Lucian Blaga –
Pietre pentru templul meu).

Profesorul le da urmatoarele indicatii:


Citatul constituie crezul artistic al lui Blaga si se refera la cele doua concepte
filozofice:
Care sunt acestea?
Prin ce se caracterizează?
cunoasterea paradisiacă cunoasterea luciferică
poetică

- dezleagă tainele lumii -protejează tainele universului


- decifrează misterul - potenţează misterul
- de tip logic , rational -de tip intuitiv, se sprijina pe
imaginatie,
- are ca scop descoperirea -are ca scop sporirea,
misterului pe care astfel sa-l adancirea misterului si nu
reduca lamurirea lui
- specifica oamenilor de stiinta - specifica sensibilitatii
poetilor

-Pentru care tip de cunoastere credeti ca opteaza poetul?


Optand pentru cunoasterea luciferica, poetul desemneaza propria “cale”: adancirea
misterului si protejarea tainei prin creatie.

Poezia “ Eu nu strivesc corola de minuni a lumii “ face parte din seria artelor
poetice moderne din perioada interbelica
- Numiți înca doua poezii care fac parte din această serie, aparținând altor
poeți.
Poeziile: -“Testament”de Tudor Arghezi
- “Joc secund” de Ion Barbu
-Definiti conceptul de arta poetica.
Arta poetica este un text liric in care autorul isi exprima crezul liric, propriile
convingeri
despre arta literara si despre aspectele esentiale ale acesteia.O arta poetica poate
cuprinde sugestii
importante despre temele si motivele dominante ale operei autorului respectiv.
Profesorul subliniaza faptul ca noutatea pe care o aduce Lucian Blaga consta in
modificarea
conceptului clasic de arta poetica. Actul poetic nu mai este inteles in mod esential ca
mestesug
( latinescul ars), ci drep modalitate fundamentala a eului liric de a se situa in raport
cu lumea, cu universul. Interesul autorului este deplasat de la tehnica poetica la
relatia poet-lume si poet-cunoastere.

-În ce curent literar se încadrează poezia?

-Care sunt trăsăturile modernismului?


- predilecţia pentru poezia de cunoaştere şi preferinţa pentru artele
poetice
- ambiguitatea limbajului, ermetismul (limbaj dificil, codificat)
- poezia modernă se bazează pe metafore, fiind numită “poezia
metaforei”
- înnoirile prozodice, preferinţa pentru versul alb sau liber,
ingambamentul
- se impune “estetica urâtului”
- sunt prezente influenţe expresioniste: exacerbarea eului poetic

Explicati semnificatia titlului:

Titlul – metafora revelatorie (foarte sugestivă) care exprima ideea cunoasterii


luciferice.

“Eu nu strivesc corola de minuni a


lumii”
| | | |
| | | |
Pronumele personal Verbul la forma Metafora Univers:
“eu”: negativa “nu revelatorie: - metafora in
- persoana I, strivesc” exprima - imagine a metafora
numarul singular refuzul cunoasterii rotundului, simbol - universul material
evidentiaza de tip rational si al perfectiunii şi cosmic
prezenta eului liric; optiunea pentru lumii, prin ideea de deopotrivă
- asezat in fruntea cunoasterea cerc, de intreg;
primei poezii din luciferica încununare
primul volum (in - sens propriu,
fruntea operei); frumusete florala;
- sustine - semnifica
caracterul confesiv misterele
al operei; universale.
- lirismul
subiectiv.
- reluat de 5 ori-
exacerbarea eului

Prezinta semnificatia titlului in relatie cu textul poeziei.


Titlul este reluat in incipitul poeziei imbogatit prin lantul metaforic din versurile
finale:
“Eu nu strivesc corola de minuni a lumii/ […]/
caci eu iubesc
si flori si ochi si buze si morminte”
Metaforele enumerate surprind temele majore ale creatiei poetice, imaginate ca
petalele unei corole imense ce adaposteste misterul lumii.
Cautati semnificatia simbolica a fiecarui termen.

Activitate pe grupe

Desfasurati o activitate pe grupe (4/2 grupe), fiecare grupa alegandu-si un termen.


Folositi metoda piramidei.
Grupa 1 Grupa 2

- viata / efemeritatea / frumosul simbol al sufletului


- spatiul natural – existenta insasi omenesc;
a universului. cunoasterea / contemplatia
poetica a lumii (universul
“ochi” spiritual)
“flori” cunoaştere
viaţă

misterul lumii

“morminte iubire
moarte “buze”

Grupa 4 Grupa 3

moartea ca o componenta - dubla semnificatie de sarut,


structurala a existentei duale iubire, dar si de rostire, cuvant
si ciclice (viata – moarte), ca unic mijloc de comunicare.
care la Blaga nu este
sfarsitul dramatic, ci
constituie “marea trecere”
intr-o lume superioara;
tema mortii / eternitatea
- moartea nu se opune
vietii, ci o continua in alte
forme.

Ce credeţi? Ordinea lor este una întâmplătoare? Argumentaţi!

Precizati felul in care este structurat textul poetic.


Trei secvente poetice:
1. 1-5 : raportul dintre creator şi univers; atitudinea poetului faţă de cunoaştere
2. 6-18: opoziţia dintre cele două tipuri de cunoaştere
3. 19-20: concluzia discursului confesiv
Identificati relatiile de opozitie: eu-altii, “lumina mea – “lumina altora” si seriile
verbale simetric antitetice, facand trimitere la cele doua tipuri de cunoastere

cunoasterea luciferica cunoasterea paradisiaca

“eu” altii
“lumina mea” “lumina altora”
serii verbale simetric antitetice
“nu strivesc”-------------- -------------- strivesc
nu sugruma ------------ ---------------“sugruma”
“nu ucid”---------------- --------------- ucid
“sporesc”---------------- ----------- nu sporesc
‘ nu micsoreaza”---------- ----------- micsoreza
“ mareste”---------- -------- nu mareste
“imbogatesc”------------- --------- nu imbogatesc
“iubesc”----------------- ------------- > nu iubesc
Explicati metafora “calea mea”
“calea mea” (destinul poetic asumat).

Un cuvant – cheie al poeziei, dar si al altor texte din primul volum este lumina.
Ce credeti ca sugereaza aceasta metafora?
Metafora luminii sugereaza cunoasterea, creaţia, iubirea

Activitate pe grupe

Numiti trei sinonime ale cuvantului mister.


Mister = taina ,secret, enigma

Notiunea de mister apare cu insistenta in poezie, sub forma unor cuvinte / metafore /
sintagme. Stabiliti campul semantic al cuvantului “mister”.

“tainele”
“ne-ntelesuri si mai mari” “nepatrunsului ascuns”

mister
“ne-nteles” “a luminii taina”

“sfant mister” “taina noptii”


“intunecata zare”

Finalul constituie a treia secventa cu rol conclusiv.


Stabiliti sensul verbului “a iubi”.
“A iubi” inseamna a cunoaste,o cale de patrundere in misterele lumii
Identificat comparatia ampla.

Motivul lunii Eul poetic

sporeste necunoscutele
Nu identifica obiectele lumii;
aflate sub razele ei, ci le prezenta nocturna;
dilata contururile, dandu-le lumina lui e lunara;
forme nebaniute. soarele blagian e un soare
de noapte.
Explicaţi înnoirile prozodice.
- versul liber
- ingambamentul (continuarea ideii poetice în versul următor, marcată prin scrierea cu
literă mică la început de vers)
- metrica variabilă ( versuri lungi şi f. scurte: 2-15 silabe)
- strofă polimorfă
Argumentaţi că poezia “ Eu nu strivesc corola de minuni a lumii “ este “poezia metaforei”
Metafore: corola de minuni, calea mea, flori, ochi, buze, morminte, lumina,
nepătrunsul ascuns, întuneric etc.

Identificati tema poeziei:


Tema – o reprezinta atitudinea poetica in fata marilor taine ale Universului:
cunoasterea lumii este posibila numai prin iubire.

Reflecţia
Eseul de cinci minute ( la alegere)
a. Comentează în minimum 50 de cuvinte semnificaţiile textului poetic, evidenţiind
două trăsături ale modernismului.

b. Dihotomia “lumina mea” – “lumina altora” evidentiaza felul particular al poetului


de raportare la “corola de minuni a lumii”. Comenteaza aceasta deosebire in contextul ideii
exprimate de Sfantul Apostol Pavel in Epistola intai catre corinteni.
“Si de as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as
avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sant.”

Extinderea
Redactează un eseu de minimum 400 de cuvinte, în care să prezinţi particularităţi ale
unui text poetic studiat, aparţinând modernismului.

S-ar putea să vă placă și