Sunteți pe pagina 1din 4

Semnătura profesorului:

PROIECT DE LECŢIE
Clasa: a IV-a „D”
Instituția: Liceul Teoretic ,,Gheorghe Asachi’’
Data: 05.04.2023
Disciplina: Dezvoltarea personală
Tema lecţiei: A fi sau nu voluntar
Tipul lecției: formare de priceperi si deprinderi
Unități de competență:
4.3. Aprecierea beneficiilor muncii și voluntariatului în contextul dezvoltării personale.

Obiective operationale: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili să:


-identifice conceptul de voluntariat
- descrie ṣi să analizeze experienţe personale sau ale cunoscuţilor în ceea ce priveṣte tema;
- înteleagă care sunt avantajele voluntariatului
- compare performanţele unor persoane care se ocupă voluntariatul și cele proprii
- lucreze în echipă folosind brainstormingul.
Forme de organizare: frontală, individuală
Metode și tehnici: discuţia colectivă, lectură, conversație,
Materiale didactice:fiṣe de lucru, markere, scheme ṣi panouri, materiale publicitare,
PPT, Laptop, Televizor,
Scenariul didactic:
Activitatea Activitatea elevilor Timp Metode Resurse Evaluare
Evenimente
profesorului
didactice
Se asigură condiţiile Elevii se pregătesc pentru 2 min. Conversaţia. Catalogul. prezenţa.
Reflecție
Evocarea

Momentul optime pentru buna începerea orei de


organizatoric desfăşurare a lecţiei. dirigenţie.

Profesorul prezintă 2 Elevii işi spun părerile. Brainstormin Imagini Frontala


1.Captarea imagini, elevii ăți 2 g
atenției exprimă impresia asupra
imaginii și să prezică
tema lecției
2. Anunţarea Tema: A fi sau nu Elevii notează în caiet 1 min. Expunerea. Caiete
temei voluntar tema. Tablă

Identificarea Invită elevii să Voluntariatul este un act 5 min Discutie Capacitatea de a


conceptul de definească termenul de voluntar al unui individ Definire da definiție la un
voluntariat voluntariat sau al unui grup care termen cunoscut
acordă liber timp şi muncă
Realizarea sensului

pentru serviciul în folosul


comunităţii.

Descrierea ṣi Elevilor li se acordă Elevii răspund la întrebări 5 min. Discuții Cunoștințe


să analiza întrebarea: Ați privind diferite
experienţelor participat vreodată în aspecte ale
personale activitate de dependentei
sau ale voluntariat(ziua verde)?
cunoscuţilor Dacă da, cum a fost?
în ceea ce Au prieteni, rude care
priveṣte se ocupă cu
tema voluntariatul?
Întelegerea Profesorul pune elevilor Elevii răspund, apoi fac o 20 min Lucru în Tabla Frontala
avantajelor întrebarea care sunt schemă pe tablă cu ideile echipa Creta
voluntariatul avantajele identificate, cuvântul cheie
ui voluntariatului, cerând fiind VOLUNTARIATUL
ca acestea să fie scrise
la tablă
Comparția Profesorul întreabă Elevii ajung la faptul că un 5 min Discuții Caiet Cunoștințe
performanţel elevii ce abilități sunt voluntar trebuie să fie asupra activității
e unor necesare pentru a fi un comunicativ, prietenos, de voluntariat.
persoane voluntar amabil, atent și
care se compătimitor.
ocupă
voluntariatul Se analizează activitatea
și cele prin întrebari tip feedback,
proprii folosind motivaţia pozitivă
pentru întărirea
comportamentelor
dezirabile, benefice ṣi
înlăturarea sau prevenirea
celor negative,
distrugătoare.
Tema pentru acasă: Își fac notițe 5 min Discuții Caiet
Reflecții

Profesorul pune
întrebarea: Imaginaţi-vă
că sunteţi membri în
echipa voluntarilor care
se ocupă cu salvarea
animalelor de stradă,
Cum vă veți manifesta
pentru a obține merite și
atenția conducătorilor?

S-ar putea să vă placă și