Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Școala Gimnazială Borosoia

Data: 21.XI.2019

Disciplina: Educație socială-Educație interculturală

Aria curriculară: Om și Societate

Unitatea de învățare: Caracteristici ale societății contemporane

Titlul lecției : Tradițiile și obiceiurile

Tipul lecției: predare-învățare-evaluare

Clasa a VI-a

Timpul: 50 minute

Locul de desfășurare: sala de clasă

Competențe specifice:
1.2. Identificarea propriilor repere de identitate culturală, prin raportare la sisteme de referință culturale variate

2.3. Rezolvarea în echipă a unor sarcini de lucru referitoare la viața într-o societate interculturală

3.1. Manifestarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți, față de identitatea culturală proprie și față de
identitatea celor care aparțin unor culturi diferite

Competențe derivate.
La sfârșitul orei elevul va f capabil să :

C1- definească tradițiile, obiceiuriurile,meștesugurile.

C2- clasifice obiceiurile .

C3- descrie tradițiile/obiceiurile comunității din care face parte.

C4- identifice deosebirile și asemănările intre traditiile si obiceiurile diverselor comunități dobrogene.

C5- ințeleagă importanța păstrării tradițiilor și transmiterea lor generațiilor următoare.

C6- adopte o atitudine pozitivă față de tradițiile ce aparțin unor alte comunități.

Strategii didactice

Metode și procedee didactice : conversația, explicația, expunerea, învățarea prin descoperire, lucrul în echipă,
Mijloace de învăţământ: tabla şi creta, fişele de lucru,texte literare,imagini din manual.

Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe;

Evaluarea: continuă(formativă), prin fișe de evaluare,observarea sistematica a elevilor, sumativă

Bibliografie:

Manualul de Educație socială ,clasa a VI-a , autori: V.Bratu,A.Bratu,E. Lupșa, Editura Didactică și Pedagogică,2018.

Petru,Liliana, Tradiții și obiceiuri românești,Editura Flacăra ,2015.

Călărașu,Cristina,Tradiții românești de nuntă,Editura Universității din București.

Manualul Istoria minorităților din România,Editura Didactică și Pedagogică,2009.

Desfășurarea lecției
Nr. Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea Strategii şi Forme şi
crt și timpul afectat elevilor procedee instrumente
didactice de evaluare

1. Momentul Consemnează absenții. Comunică Conversația


organizatoric (2`) absenții.
Stabilește climatul socio-afectiv necesar
desfăşurătrii lecţiei, pregătesc materialele Pregătesc
necesare desfăşurării lecţiei. materialele
necesare
desfășurării
orei.

2 Anunțarea lecției .
noi (1`) Traditiile si obiceiurile.

3 Dobândirea Profesorul prezintă elevilor noțiunile de bază Sunt atenți la Explicația


noilor cunoștințe ale lecției Traditiile definesc si precizările
(30`) profesorului Expunerea
individualizeaza un popor,ele sunt rezultat al
experientei poporului,sunt un ansamblu de
datini,credinte transmise prin viu grai din
generatie in generatie.Clasifică obiceiurile in

 Obiceiuri care marcheaza diferite


evenimente ce se desfasoara de-a
lungul anului:sarbatori religioase(sunt
ciclice)

Obiceiuri care marcheaza moment importante


din viata omului:nastere,casatorie,moarte.
Aprecierea
Cu ajutorul manualului elevii sunt rugati să Identifică Conversația verbală a
identifice mestesugurile prezentate in imagini,să meștesugurile, răspunsurilor
prezinte în ce constă acel mestesug si daca au elevilor
cunostinte care practica : olăritul, țesutul,sculptura
Fișă de lucru
in lemn,etc. Răspund la
Discuție : Obiceiurile si traditiile mele preferate întrebări Evaluare
formativă
Clasa este împărțită in 4 grupe,fiecare
primeste un material si o fisa de lucru 13 min. Învățarea prin
descoperire
1. Obiceiuri de nunta
2. Obiceiuri si traditii de iarna Observarea
Colaborează
3. Obiceiuri si traditii de Pasti sistematică a
pentru
4. Traditii imprumutate din alte parti. elevilor
rezolvarea
Fiecare grupă are la dispzitie 15 minute pentru cerințelor
completa fișele de lucru .

4 Realizarea feed- Profesorul cere leaderului fiecarei echipe să Elevii prezintă Conversația Evaluare
back-ului (15`) prezinte rezolvarea fișei de lucru. Ceilati elevi pot rezultatele euristică sumativă
aduce completări . muncii in
echipă

5 Aprecierea Se fac aprecieri generale și individuale privind Conversatia


activității elevilor/ implicarea elevilor în predarea noilor cunoștințe.
Tema pentru Subiect de gândire pentru ora următoare: Cât
acasă. (2`) de importantă este păstrarea traditiilor si
obiceiurilor?
Activitatea pe grupe.

Fișe de lucru,Texte literare.

GRUPA 1………………………………………………………………………..

0BICEIURI SI TRADITII DE PASTI

CITITI TEXTUL: ”Practicat dupa Paste - Obiceiul consta in fabricarea unei papusi de lut, ce era ingropata in camp, ca apoi
dupa o perioada de timp sa fie deshumata, rupta in bucati si imprastiata pe camp, simbolizand fertilitatea, belsugul
culturilor si regenerarea vegetatiei”.(TEXT 1)

”Practicat in a treia zi de Pasti in localitatile Niculitel, Luncavita, Vacareni, Jijila – Obiceiul consta in stropirea cu apa a
unui alai de tinere sau de femei batrane, impodobite cu flori sau cu ramuri verzi, ce intra din curte in curte. Tinerele sau
batranele, danseaza si canta pentru ploaie, apoi sunt udate de gazda sau se uda intre ele”. (TEXT 2)

1. CARE ESTE NUMELE OBICEIURILOR DESCRISE IN TEXTE?


1..........................................................2........................................................................
2. CE SEMNIFICA ACEST
OBICEI?........................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................
3. SCRIETI ALTE OBICEIURI SI TRADITII DE PASTI
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………….
4. SCRIETI CATEVA TRADITII CULINARE DE
PASTI………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………..
GRUPA 2………………………………………………………………………..

0BICEIURI SI TRADITII DE IARNA

CITITI TEXTUL: ” mersul cu Mos Ajunul, practicat in seara Ajunului de Craciun este un obicei pe care il intalnim si azi,
practicat in general de copii care reiau colindele cantate altadata de cetele de feciori si barbati”

" practicate in seara Ajunului de Craciun - obiceiuri al colindatului cu masti, ce se mai practica in localitatile Niculitel,
Valea Teilor, Greci, Enisala”.

1. CARE ESTE NUMELE OBICEIULUI DESCRIS IN TEXT ?.....................................................................


2. CE SEMNIFICA ACEST
OBICEI?........................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................
3. SCRIETI ALTE OBICEIURI SI TRADITII DE
IARNA……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………….
4. SCRIETI CATEVA TRADITII CULINARE DE
IARNA……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………….……………………………………………………………………………
………………………………………………………………………...
GRUPA 3………………………………………………………………………..

0BICEIURI SI TRADITII DE NUNTA

” Împreună cu nașii și întreg alaiul, mirii vor merge mai apoi spre biserică, dar nu înainte de a rupe turta miresei, pe
care nașa o va împărți celor prezenți, dar și de a juca hora miresei purtată cu trei pași înainte și trei înapoi conform
tradiției populare”

DESCRIETI IN CATEVA CUVINTE OBICEIURILE SI TRADITII DE NUNTA

1. ……………………………………………………………………………………………………………………

.................................................................................................................................

2………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………….

3………………………………………………………………………………………………………………………………………….

4………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………
GRUPA 4………………………………………………………………………..

0BICEIURI SI TRADITII IMPRUMUTATE DIN ALTE PARTI

CITITI TEXTUL : ”Specific pentru Halloween este dovleacul sculptat care reprezintă Lanterna lui Jack. Cu ocazia acestei
sărbători copiii se maschează în vrăjitori, mumii sau alte personaje și colindă pe la case întrebând „Trick or Treat?”
(Păcăleală sau dulciuri?), ca o amenințare că dacă nu li se dau dulciuri, persoanei colindate i se va juca o farsă. În alte țări
Halloween este serbat prin parade și carnavaluri”.

1.CE SARBATOARE ROMANEASCA SE ASEAMANA CU HALLOWEENUL?

…………………………………………………………………………………………………………………………

2.CUM ESTE SARBATORIT LA ROMÂNI


Halloweenul?............................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................

3.SCRIETI ALTE SARBATORI PRELUATE RECENT DE ROMÂNI DIN ALTE


PĂRTI.........................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................................................
..........................................................................................

S-ar putea să vă placă și