Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: Cazacioc Nadejda

Disciplina: Educație civică

Data: Clasa: a VIII a

Tema: Tradiții populare , valori naționale și perene.

Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și priceperilor

Competențe specifice

 Aprecierea nivelului de respectare a valorilor naţionale şi europene în comunitate;

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O1 – să difineasca noțiunea de tradiție, obicei, valoare

O2 - să caracterizeze tradițiile și obiceiurile din mediul local;

O3 - să enumere tradiții si obiceiuri populare

O4 - să argumenteze necesitatea respectării tradițiilor și transmiterea acestora din generația în generație

Strategii didactice:

a) Metode didactice: acrostih, cinquain, discuție ghidată, păianjen, problematizarea, prezentarea

b) Mijloace didactice: postere A3, marchere

c) Forma de organizare: individual, în perechi


Desfășurarea activității

Strategii didactice
Obiective operaţionale
Evenimente Predare - învăţare

Dozarea
instrucţional Activitatea învăţătorului- elevilor

Metode şi

Forme de
activitate
procedee
e

1 2 3 4 5 6
Evocare Profesorul salută clasa şi organiyeayă elevii pentru ore. La tablă din timp este notat cuvîntul 5 Acrostih Individual
Valoare şi Tradiţie se propune elevilor să alcătuiască cîte un acrostih din aceste litere, timpul de
min
lucru 5 minute, se ascultă cîteva poieioare scrise de copii.

Realizarea Deci tema lecţiei noastre este Tradiții populare , valori naționale și perene 15
sensului Profesorul intervine cu întrebarea: -Cum credeți de ce este important să cunoașteți obiceiurile și
min
tradițiile populare?
Se acceptă răspunsurile copiilor şi se ghidează discuţia spre legătura dintre valorile naţionale şi
tradiţiile întîlnite pe teritoriul Republicii Moldova, se conduce discuţia spre diferenţierea
naţionalităţilor întîlnite în ţară şi se accentuiază faptul ca îndependenţă d enaţionalitate variază Discuţia Frontal
tradiţiile şi obiceiurile oamenilor. ghidată
Care sunt cele mai cunoscute sărbători în Moldova?
Cele mai cunoscute sărbători din Moldova sunt:Crăciunul, Anul Nou, Sfântul Vasile,
Boboteaza, Paștele, Paștele Blajinilor, Rusaliile, Hramul localității.
Acum trebuie să completăm clusteringul sărbătorilor populare.

Anul Nou
Sânzâene Crăciun Clustering

Sărbători
Floriile Paștele

Rusaliile Mărțișor

Paştele blajinilor

Şi în acelaşi timp fiecare pereche de copii cum stau în bănci descriu tradiţiile legate de aceste
sărbători.
 În timpul acestei sărbători pe la case merg cete de colindători care vestesc nașterea
Domnului Iisus Hristos.
Crăciunul
 Casele tuturor credincioșilor sunt sfințite cu aghiazmă de preotul comunității.
Boboteaza
 În curțile bisericilor au loc procesiuni cu crenguțe de salcie înflorită, ramurile fiing
păstrate cu sfințenie de credincioși la grădina casei.
Floriile
 Fetele nemăritate adună de pe câmpuri zânzâene galbene și împodobesc cu ele porțile și
streșinile caselor ca să le aducă noroc
Sânzâene
 De această sărbătoare oamenii îsi împodobesc casele cu ramuri verzi de tei sau nuc
Rusaliile

Reflecție Se formează grupuri a cîte 4-5 persoane şi lucrează la o prezetare la tema Tradiţii popolare, 20 Lucru în Grup
valori naţionale. Se oferă copiilor posibilitatea să îşi prezente creaţia.
min grup
prezentare
Extensie După cum au lucrat în grupuri le revine pentru acasă misiunea să studieze mulţimea de tradiţii şi 5
obiceiuri întilnite la noi în tară îndependenţă de etniile întîlnite, îndependenţă de regiune.
min
*Opţional se poate efectua o vizită la muzeul din sat, pentru a discuta cu doamna Bocancea
despre tradiţii şi obiceiuri.

S-ar putea să vă placă și