Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA:
CLASA: a VIII-a
PROF.
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:
DISCIPLINA: Religie
TITLUL LECŢIEI: Iubirea faţă de Dumnezeu şi aproapele-legea desăvârşită a Noului Testament
TIPUL DE LECŢIE: mixtă
SCOPUL LECŢIEI: - conştientizarea elevilor asupra faptului că iubirea reprezintă cea mai înaltă virtute creştină;
Sensibilizarea elevilor faţă de cei aflaţi în suferinţă.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 : să precizeze modalităţile concrete de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni;
O2 : să definească iubirea creştină;
O3: caracteristicile iubirii creştine adevărate;
O4: explicarea caracteristicilor relaţiei om-Dumnezeu şi a relaţiei dintre semeni, fundamentate pe valorile moralei creştine;
O5: să explice importanţa dobândirii virtuţii dragostei pentru urcuşul spiritual şi mântuirea personală.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, explicaţia, lectura, expunerea,interpretare de text;
2. Mijloace de învăţământ: casetofon – Biblia, fişa cu rebus, fişa pe care sunt scrise faptele milei trupeşti şi sufleteşti, fişa cu versetul biblic,
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală.
Resurse:
1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;
• Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VIII-a;
• Proiectarea unităţii de învăţare: Sfânta Scriptură-izvor de înţelepciune şi iubire
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 50’
3. Bibliografice:
1. *** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin:Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Iaşi, 1998
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.
4. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a VIII-a, Editura „Sf. Mina", Iaşi, 2009.

1
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.

Scenariul didactic

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului şi de învăţă- organi- Evaluare
crt. Lecţiei op.
procedee mânt zare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- Profesorul salută elevii - Salută
- Rosteşte rugăciunea cu elevii - Rostesc rugăciunea
Momentul - Notează absenţele - Se pregătesc pentru înce-
1. organiza- 2' - Realizează managementul clasei pentru perea lecţiei; Activitate
toric începerea lecţiei frontală

Se reactualizează cunoştinţele dobândite


despre Imnul Dragostei Creştine: - Ceilalţi elevii ascultă cu
-elevii au Biblia pe bancă. atenţie
Să identificăm împreună caracteristicile iubirii Elevii răspund întrebărilor
creştine din I Corinteni 13. adresate.
- Se discută textul biblic
Lectura
Reactuali-
Se numeşte un elev să citească din Sfânta
zarea
Scriptură I Corinteni 13, a Sf. Ap. Pavel; Activitate Aprecieri
2. cunoştin- 5' Conver- Biblia
… dragostea, credinţa, frontală verbale
ţelor saţia
- Ce virtuţi creştine sunt amintite în acest text? nădejdea, şi spune Sfântul
insuşite
Apostol Pavel că dragostea
este cea mai mare dintre ele.
- Cum este iubirea prezentată de către Sf. … îndelung rabdă, este
Apostol Pavel? binevoitoare, nu pizmuieşte,
nu se laudă, nu se trufeşte,
nu se poartă cu necuviinţă.

2
- Se citeşte Pilda samariteanului - Elevii ascultă cu atenţie.
milostiv (Luca 10, 25-37)
- Se discută pilda prezentată, … orice om fără nici o
evidenţiindu-se importanţa iubirii faţă deosebire, toţi fiind creaţi
de semenii noştri. după chipul lui Dumnezeu.
Elevii răspund întrebărilor adresate.
Pregătirea ... iubirea noastră faţă de
elevilor - Cine este aproapele nostru? Dumnezeu şi aproapele, Activitate
pentru sacrificiul nostru în slujba lui frontală
3. 2' - Ce se înţelege prin ,,iubire jertfelnică”? conver-
receptarea Dumnezeu şi a aproapelui.
saţia Aprecieri
noilor
- Cine este modelul de iubire supremă? verbale
cunoştinţe
… Mântuitorul Hristos, care,
prin jertfa Sa pe Cruce a
dovedit marea iubire faţă de
oameni, dându-le
posibilitatea de a se mântui.

Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul - Elevii notează titlul lecţiei


lecţiei:Iubirea faţă de Dumnezeu şi iubirea în caiete.
de aproapele- Legea desăvârşită a Noului
Testament
- Se precizează obiectivele lecţiei;
Anunţarea -caracteristicile iubirii adevărate, să precizăm
titlului şi a modalităţile concrete de iubire faţă de Explica- Activitate
4. 2'
obiectivelor Dumnezeu şi faţă de semeni, să definim ţia frontală
lecţiei iubirea creştină şi ce importanţă are
dobândirea de către noi creştinii a acestor
virtuţi pentru mântuire.

3
5. Comunicare 15' - Iubirea sau dragostea este virtutea - Elevii ascultă cu atenţie Activitate
a /însuşirea fundamentală a creştinismului, virtute prin frontală
noilor care creştinul intră în comuniune cu
cunoştinţe O2 Dumnezeu. La I Ioan 4, 16 întâlnim Expune-
expresia ,,Dumnezeu este iubire”, iubirea fiind rea
un atribut al lui Dumnezeu, din iubire a creat Elevii ascultă cu atenţie.
lumea şi tot din iubire Şi-a trimis Fiul ca să
mântuiască această lume.
- Toţi suntem fiii aceluiaşi Tată ceresc, creaţi
după chipul lui Dumnezeu şi avem aceeaşi
chemare spre împărăţia cerurilor.
- Dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de Povesti –
aproapele reprezintă Legea Nouă. În ea sunt rea
cuprinse toate poruncile Sfintei Scripturi: ,,Să
iubeşti pe Domnul Dumnezeul Tău din toată
inima ta şi din tot cugetul tău, iar pe
aproapele tău ca pe tine însuţi” (Marcu 2,
31).
Iubirea creştină ar trebui să fie mai presus
în viaţa omului. Această iubire o dovedim prin
iubirea aproapelui.
- Iubirea adevărată se exprimă prin fapte,
izvorăşte dintr-o inimă curată, aşa cum spunea
Mântuitorul Hristos: ,,Nu tot cel ce-Mi spune
Doamne, Doamne, va intra în împărăţia
Tatălui Meu care este în cer” (...), deci iată că
iubirea trebuie arătată prin fapte. Tot
Mântuitorul spune la Matei 5, 40: ,,Întrucât aţi
făcut un bine unuia dintre aceşti fraţi mai mici
ai Mei, Mie Mi-aţi făcut”. -...În mâna săracului să
- Ce înţelegem de aici? vedem întotdeauna mâna lui
Hristos

4
… faţă de Dumnezeu:
- Care ar fi modalităţile concrete de credinţă, iubire, post,
manifestare a iubirii faţă de Dumnezeu şi faţă participarea la sfintele slujbe
de semeni? ale Bisericii, iertarea
aproapelui.
Prin iubirea de aproapele noi ajungem la … faţă de semeni,
iubirea de Dumnezeu. îndeplinirea faptelor milei
Dragostea este cel mai înalt şi mai profund trupeşti şi sufleteşti
sentiment sădit în sufletul fiecărui om, este
dezinteresată şi ne aşează într-o relaţie
autentică, atât cu Dumnezeu, cât şi cu semenii
noştri.
Dragostea este cea mai importantă virtute
creştină, cu ea putem câştiga desăvârşirea sau
O2 sfinţenia, putem intra în comuniune cu Conversa
Dumnezeu. Este o treaptă în desăvârşirea ţia
creştină, ea ne face mai buni, mai generoşi, Elevii ascultă şi notează pe
mai înţelegători şi mai sensibili la suferinţele caiete.
celor din jurul nostru.

10’ -...Îl iubim pe Dumnezeu Conver- Activitate


Elevii sunt dirijaţi de către profesor spre a atunci când numai Lui ne saţia frontală
răspunde la întrebări. închinăm, în El ne punem
nădejdea şi când numai pe El
îl mărturisim, participăm la
Care sunt modalităţile concrete de iubire faţă sfintele slujbe; îl iubim pe
de Dumnezeu şi faţă de semeni? aproapele nostru cînd îi
dorim binele vremelnic dar
Ce este iubirea creştină? şi veşnic
O3 - … cel mai înalt sentiment
sădit în suflet de Dumnezeu

5
Cine este aproapele nostru? -… orice om de pe pământ
pentru că toţi purtăm în noi
chipul lui Dumnezeu

-… să-L iubim pe Dumnezeu


din toată inima şi pe Activitate
Care este porunca Mântuitorului? aproapele ca pe noi înşine. frontală

De ce este important să-l iubeşti pe aproapele -....Ajutându-l pe aproapele


tău ca pe tine însuţi? nostru devenim oameni mai
buni şi ne păstrăm sufletul
curat

Se distribuie elevilor fişe cu sarcină:


04 Realizaţi un jurnal în care să precizaţi ce
Fixarea şi
sentimente v-au trezit această lecţie, care din
sistemati-
ideile discutate ţi s-au părut mai importante, Elevii completează fişa.
zarea
dacă ai putea să schimbi ceva în
6. cunoştinţe-
comportamentu tău ce ai schimba pentru a
lor
deveni şi mai bun creştin si precizează dacă
este importantă virtutea dragostei pentru
măntuirea ta. (două, trei lucrări sunt citite la
clasă)
exerciţiul
-elevii lucrează, iar cei solicitaţi de profesor
răspund Activitate
frontală
şi în grup

Aprecieri
verbale

7. Asocierea şi Se prezintă elevilor un verset biblic: ,,Iubiţi pe  Elevii ascultă cu Conver- Biblia Activitate

6
vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă atenţie Saţia frontală
blesteamă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi
generalizarea rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă
4’
cunoştinţelor prigonesc”. (Matei 5, 44). Interpreta
Se explică versetul punându-se accent pe re text
faptul că iubirea se reflectă şi asupra
duşmanilor sau a celor ce ne vor răul.
Îndemnul elevilor de a practica această virtute
creştină, arătându-se prin faptele noastre.

Activitate - Profesorul împarte elevilor fisa de lucru cu - Elevii completează Fişa de


8. 7'
suplimentară rebus rebusul. lucru

Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale ,  Elevii ascultă Explica- Activitate


activităţii privind pregărirea elevilor pentru lecţie , cât şi aprecierile făcute de ţia frontală
9. 1’
elevului implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe . profesor
Se notează elevii care au participat la lecţie
- Rugăciunea - Rugăciunea
Încheierea
10. 2’ - Salutul. - Salutul.
activităţii

S-ar putea să vă placă și