Sunteți pe pagina 1din 10

Universitatea Lucian Blaga Sibiu

Facultatea de Teologie Ortodox Sfntul Andrei aguna

PROIECT LA DIDACTICA RELIGIEI

Student: Gavru Firmilian

1
Anul II

Proiect didactic
DATA:
CLASA: a VII-a
UNITATEA DE NVMNT:
PROPUNTOR:
DISCIPLINA: Religie
UNITATEA DE NVARE: Spiritualitate i via cretin
TITLUL LECIEI: Modele de iubire fa de semeni
TIPUL DE LECIE: predare-nvare/transmitere i nsuire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: - cultivarea iubirii fa de semeni prin urmarea unor modele sfinte .
DURATA: 50

Competene specifice:
argumentarea importanei participrii active la viaa comunitii;
participarea activ la aciuni civice alturi de persoane care au alte credine sau convingeri religioase;

Competene derivate:
La sfritul orei elevii:
C1 identific modele ale iubirii fa de semeni;
C2 rezum aspectele semnificative din viaa Sfinilor Trei Ierarhi;

2
C3 realizeaz portretul fizic i moral al Sfinilor Trei Ierarhi;
C4 formuleaz nvturile morale pornind de la modelele prezentate;
C5 enumer modaliti de ajutorare a semenilor n viaa comunitii.

Strategia didactic:
1. Metode i procedee: conversaia, problematizarea, explicaia, expunerea, povestirea.
2. Mijloace de nvmnt: laptop, videoproiector, prezentare power-point, fie.
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, pe grupe.

Resurse:
1.Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;
Planificarea calendaristic orientativ;
Proiectarea unitii de nvare.
2.Temporale: numr de lecii: 1
durata: 50
3. Bibliografice:
*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2008;
Manualul pentru clasa a VII-a, editura Sfntul Mina, Iai, 2013
Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.
*** Vieile Sfinilor de peste tot anul dup Mineie, Editura Biserica Ortodox, Alexandria, 2002

3
Desfasurarea lectiei
Nr. Comp. Timp Coninutul instructiv- Metode i Mijloace de Forme de
Etapele leciei Evaluare
crt. derivate min educativ procedee nvmnt organizare
Salutul/Rugciunea Tatl
nostru .
- noteaz absenele i
realizeaz managementul
clasei pentru nceperea Activitate
Momentul Conversaia
1 2 activitii didactice care frontal
organizatoric
urmeaz s se desfoare;
- elevii rspund la salut, spun
rugciunea i se pregtesc
pentru nceperea activitii
didactice;
2 Pregtirea elevilor 5 Dragii mei, Mntuitorul Explicaia
pentru receptarea este Modelul de sfinenie prin
noilor cunotine excelen. El nva cu fapta Activitate
i cu cuvntul i ne cere frontal
tuturor s fim asemntori
lui: ,,nvai de la mine c
sunt blnd i smerit cu inimia
i vei afla odihna sufletelor
voastre (Matei 11,29). El ne
C1 aduce n lumin faptul c
trebuie s ne iubim
aproapele, iar n acest sens Problemati-
ne-a dat ca pild pe zarea
samarineanul milostiv. Cum Activitate Aprecieri
se ncheie aceast pild? frontal verbale
Aceast pild se ncheie prin
4
cuvinte rsuntoare pentru
nvtorul de lege ,,dute i f
i tu asemenea (Luca 10,37),
adic s manifeste o iubire
milostiv fa de aproapele
aflat n nevoie. Pentru aceasta
C1 trebuie s vedem ce oameni l-
au urmat pe Iisus
ndeaproape, n fapt i n
cuvnt? Sfinii.
Unitatea de nvare:
Spiritualitate i via
cretin
Titlul leciei de astzi este:
Modele ale iubirii fa de
semeni
La sfritul orei elevii:
C1 identific modele ale
Precizarea iubirii fa de semeni;
unitii de nvare C2 rezum aspectele
3 a titlului i a 3 semnificative din viaa Explicaia
competenelor Sfinilor Trei Ierarhi;
derivate ale leciei C3 realizeaz portretul
fizic i moral al Sfinilor Trei
Ierarhi;
C4 formuleaz nvturile
morale pornind de la
modelele prezentate;
C5 enumer modaliti de
ajutorare a semenilor n viaa
comunitii.

5
Ce nelegei voi prin Conversaia Activitate Aprecieri
,,model? Elevii rspund. euristic frontal verbale
C1 Voi ce modele avei ? Dar
dintre sfini ? Considerai c
acetia pot fi modele pentru
noi?
Dintre sfinii care voi i-ai
enumerat v voi prezenta
viaa a trei sfinti prini ai
Comunicarea Bisericii:
4 20 - Sfntul Vasile cel Mare; Povestirea Prezentare
noilor cunotine Activitate
C1 - Sfntul Grigorie Teologul; Power Point frontal
- Sfntul Ioan Gur de Aur.
Profesorul mparte clasa n
C2 trei grupe. Fiecare grup are
C3 datoria de a pregti informaii
despre unul din sfini. Fiecare
grup i alege un lider, care
va prezenta n faa clasei
ideile centrale ale leciei.
5 Fixarea i 12 Profesorul cere fiecrui Explicaia Fi de lucru Activitate Aprecieri
sistematizarea lider s prezinte fia frontal/ verbale
cunotinelor completat n cadrul grupei. pe grupe

Observaie:
n timp ce liderii prezint
rezolvarea exerciiului din
C2 fia de lucru, ceilali elevi
C3 completeaz n caiete ideile
principale, astfel nct la
C4 sfritul leciei vor avea date

6
semnificative despre Sfinii
Trei Ierarhi.
Se cere elevilor s desprind
nvturi pentru sufletul lor.
Se accentueaz importana Aprecieri
C1 iubirii fa de aproapele verbale
Asocierea i C4 avnd ca modele pe Sfinii Conversaia Activitate
6 5
generalizarea Trei Ierarhi. Explicaia frontal
C5 Ce aciuni civice putem
face pentru semenii notri?
Elevii rspund: strngerea de
fonduri, haine, mncare.
Se fac aprecieri generale i
individuale privind
implicarea n predarea noilor
Aprecierea
7 1 cunotine.
activitii elevilor
Se noteaz elevii care s-au
evideniat pe parcursul
ntregii lecii.
Redactai o compunere n
C5 care s prezini cteva
8 Tema pentru acas 1 modaliti prin care tu poi Explicaia Activitate
s-I slujeti lui Dumnezeu. frontal
Da-i un titlu potrivit.
Solicit elevilor s spunem
rugciunea Toi cu inima
ncheierea
9 1 curat cerndu-ne astfel
activitii
iertare pentru tot ce am greit.
Salutul.

7
Anexa 1
Sfntul Vasile cel Mare

S-a nascut:
- anul:
- localitatea:

A studiat:

Cursuri:

Fapte ale iubirii fata de aproapele ale Sfntului Vasile:


-
-
-
-

n Biserica Ortodox este srbtorit la data:

Portretul fizic:

Portretul moral:

8
Sfntul Grigorie Teologul

S-a nascut:
- anul
- localitatea

Studiaz:

Hirotonia:

n Biserica Ortodox este srbtorit la:

Portretul fizic:

Portretul moral:

9
Sfntul Ioan Gur de Aur

S-a nscut:
- anul
- localitatea

Viaa Sfntului Ioan Gur de Aur:

Portretul fizic:

Portretul moral:

n Biserica Ortodox este srbtorit la:

10

S-ar putea să vă placă și