Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Borcea Alexandru - Vlăduț


Data: 25.02.2020- 03.03.2020
Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazială nr. 1 Voinești, sat Voinești
Clasa: a VIII- a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: om şi societate
Unitatea de învăţare: „Sfânta Scriptură – izvor de înțelepciune și iubire”
Titlul lecţiei: „Iubirea față de Dumnezeu și de aproapele – Legea desăvârșită a Noului Testament”
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - dezvoltarea orizontului de cunoaştere al elevilor despre cea mai mare poruncă dată de Iisus Hristos, și anume
iubirea..
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C1 – să cunoască ce înseamnă iubirea, in sens teologic;
C2 - să explice importanţa dobândirii virtuţii dragostei pentru urcuşul spiritual şi mântuirea personală;
C3 - să specifice modalităţile concrete de iubire faţă de Dumnezeu şi faţă de aproapele;
C4 - să explice rolul iubirii jertfelnice în viaţa creştinului;
C5 - să enumere cel puţin patru acţiuni prin care oamenii îşi dovedesc iubirea faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, manual, fișă de lucru.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse:

1
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VIII-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VIII-a;
- Planificarea unităţii de învăţare „Sfânta Scriptură – izvor de înțelepciune și iubire” pentru disciplina Religie ortodoxă,
clasa a VIII-a.
2. Temporale:
- număr de lecţii: 2
- durata: 50’x 2
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi,
1998;
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
5. Todoran, Pr. Prof. Dr. Isidor, Zăgrean, Arhid. Prof. Dr. Ioan, Teologia Dogmatică, Manual pentru Seminariile teologice, Editura
I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1991.

2
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Activitate
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru frontală
 Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Pregătirea Legea veche a Vechiului  Elevii ascultă cu atenţie
elevilor Testament se completează cu cea profesorul.
pentru desăvârșită a Noului Testament. Explicaţia Activitate
receptarea Dacă legea veche interzicea în a frontală
noilor nu mai face ceva anume, Legea
cunoştinţe cea nouă dată de Iisus Hristos
învață și propovăduiește iubirea;
atât iubirea față de Dumnezeu, cât
și cea față de aproapele.
3. Anunţarea  Se anunţă şi se scrie pe tablă  Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei: lecţiei în caiete şi ascultă
obiectivelor „Iubirea față de Dumnezeu și de explicaţiile profesorului Explicaţia Activitate
lecţiei aproapele – Legea desăvârșită a frontală
Noului Testament”.
 Se precizează competenţele
lecţiei.
4. Comunicare ,,Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul  Elevii ascultă cu atenţie
a / însuşirea Tău din toată inima ta şi din tot explicaţiile profesorului şi Lectura
noilor cugetul tău, iar pe aproapele tău ca le notează în caiete. expresivă Biblia
cunoştinţe C1 pe tine însuţi” (Marcu II, 31). Activitate Aprecieri
Iubirea creştină ar trebui să fie mai frontală verbale
presus în viaţa omului. Această
iubire o dovedim prin iubirea
aproapelui.
Iubirea adevărată se exprimă
3
prin fapte, izvorăşte dintr-o inimă
curată, aşa cum spunea
Mântuitorul Hristos: ,,Nu tot cel ce
- Mi spune Doamne, Doamne, va
C2 intra în împărăţia Tatălui Meu care
este în cer” (...), deci iată că
iubirea trebuie arătată prin fapte.
Tot Mântuitorul spune la Matei V,
40: ,,Întrucât aţi făcut un bine Explicaţia
unuia dintre aceşti fraţi mai mici ai
Mei, Mie Mi-aţi făcut”. Ce
înţelegem de aici? În mâna Manual Activitate Aprecieri
săracului să vedem întotdeauna frontală verbale
mâna lui Hristos.
C3 Care ar fi modalităţile
concrete de manifestare a iubirii
faţă de Dumnezeu şi faţă de
semeni?
… faţă de Dumnezeu: credinţă,
iubire, post, participarea la sfintele  Elevii răspund la
slujbe ale Bisericii, iertarea solicitările profesorului şi
aproapelui. ascultă explicaţiile date.
… faţă de semeni, îndeplinirea
faptelor milei trupeşti şi sufleteşti.
Dragostea este cel mai înalt şi
mai profund sentiment sădit în Activitate Aprecieri
sufletul fiecărui om, este frontală verbale
C4 dezinteresată şi ne aşează într-o  Elevii ascultă cu atenţie
relaţie autentică, atât cu precizarea făcută de
Dumnezeu, cât şi cu semenii profesor.
noştri.
Dragostea este cea mai
importantă virtute creştină, cu ea Explicaţia
putem câştiga desăvârşirea sau
sfinţenia, putem intra în Biblia
comuniune cu Dumnezeu. Este o
treaptă în desăvârşirea creştină, ea
4
ne face mai buni, mai generoşi, Activitate
mai înţelegători şi mai sensibili la frontală
suferinţele celor din jurul nostru.
Iubirea pe care i-o acordam lui
Dumnezeu este o iubire răspuns:
„Ale Tale dintru ale Tale, Ție Îți
aducem de toate și pentru toate” Aprecieri
fragment din Sfânta Liturghie. verbale
Căci, I se oferă lui Dumnezeu
Cinstitele Daruri, pâinea și vinul,
care sunt pregătite pentru
prefacerea în Trupul și Sângele
Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Explicaţia
și acestea sunt ale lui Dumnezeu Activitate
din ceea ce ne dă Dumnezeu, și pe frontală
acestea I le aducem, reprezentând
tot ce putem aduce și pentru toate
câte ne dă Dumnezeu. Primirea
Sfintei Împărtășanii alături de
celelalte Sfinte Taine îl duce pe Biblia
creștin spre mântuire.
Iubirea creştină este greu de
definit. Sfântul Ioan Teologul ne
C5 spune că iubirea este Dumnezeu:
„Cel ce nu iubeşte n-a cunoscut pe
Dumnezeu, pentru că Dumnezeu
este iubire”(I Ioan 4,8). Dar tot Aprecieri
Sfântul Ioan ne spune că verbale
„Dumnezeu este lumină” (I Ioan
1,5). Dacă nu putem spune ce e
dragostea, pentru că virtutea
aceasta mai curând se
experimentează decât se
teoretizează, putem spune ce e
lumina. Şi, prin similitudine, vom Explicaţia
spune ce e iubirea. Se ştie că
lumina albă este amestecul sau
5
combinaţia a şapte culori: roşu,
galben, verde, albastru, indigo şi Activitate
violet. Aceasta este spectrul Biblia frontală
luminii alcătuit din şapte culori.
După ploaie, când lumina se
descompune trecând prin picăturile
de apă, putem admira curcubeul
care nu este altceva decât spectrul
luminii. Spectrul dragostei este Aprecieri
alcătuit dintr-o combinaţie de verbale
virtuţi. Trăsăturile dragostei le Explicaţia
aminteşte Sfântul Apostol Pavel în
minunatul imn al dragostei.
5. Fixarea şi  Profesorul cere elevilor să  Elevii răspund solicitării
sistematizare răspundă la următoarele cerinţe: profesorului:
a - Care este Legea Noului - Legea Noului Testament Activitate Aprecieri
cunoştinţelor Testament? este legea dată de Iisus Conversaţia frontală verbale
Hristos. Legea cea vechea
a fost înlocuită de cea
nouă. Iisus Hristos ne
învață cea mai mare
poruncă, cea a iubirii
-Ce este iubirea creştină? - Cel mai înalt sentiment
sădit în suflet de
Dumnezeu. Iubirea
adevărată se exprimă prin
fapte, izvorăşte dintr-o
inimă curată. Activitate Aprecieri
-Care este referatul biblic ce se - ,,Să iubeşti pe Domnul Conversaţia frontală verbale
referă la iubirea față de Dumnezeu Dumnezeul Tău din toată
și cea față de aproapele? inima ta şi din tot cugetul
tău, iar pe aproapele tău ca
pe tine însuţi” (Marcu II,
31).
-Care ar fi modalităţile concrete de - Față de Dumnezeu:
manifestare a iubirii faţă de credinţă, iubire, post,
Dumnezeu şi faţă de semeni? participarea la sfintele
6
slujbe ale Bisericii, iertarea
aproapelui.
Faţă de semeni: fapte bune
față de cei săraci, bolnavi, Aprecieri
flămânzi, milostenie. verbale
- De ce este important să-l iubeşti - Ajutându-l pe aproapele Conversaţia Activitate
pe aproapele tău ca pe tine însuţi? nostru devenim oameni frontală
mai buni şi ne păstrăm
sufletul curat.
6. Asocierea, Voi solicita citirea Imnului „binevoitoare, nu gândeşte
generalizare dragostei ( I Corinteni 13, 1-8) răul, nu se bucură de Conversaţia
a, aplicarea din Sfânta Scriptură apoi se cere nedreptate, ci se bucură de
Ora a 2- a elevilor să identifice atributele adevăr, toate le suferă,
care descriu dragostea adevărată. toate le rabdă, etc.”
… binevoitoare, nu gândeşte răul,
nu se bucură de nedreptate, ci se
bucură de adevăr, toate le suferă,
toate le rabdă, etc.
Precizare:
Aceste atribute reprezintă
trăsăturile sau culorile ce Aprecieri
alcătuiesc spectrul dragostei. Fișă de verbale
Învățături: Domnul Iisus Hristos îi lucru
învaţă pe creştini că cea mai mare
poruncă este iubirea lui Dumnezeu
şi a aproapelui.
Iubirea este dovedită de creştini
prin faptele pe care le fac şi prin Activitate
cuvintele pe care le rostesc. frontală

Citiţi textul de la I Cor 13, 4-8,


înlocuind cuvântul dragoste cu Exercițiul
prenumele vostru. Cum se
modifică sensul textului?
Argumentează.
7. Aprecierea  Se fac aprecieri generale şi  Elevii ascultă aprecierile
activităţii individuale, privind atât pregătirea făcute de profesor.
7
elevilor elevilor pentru lecţie, cât şi Explicaţia Activitate Aprecieri
implicarea lor în predarea noilor frontală verbale
cunoştinţe.
 Se notează elevii care au
participat la lecţie.
8. Precizarea  Se anunţă şi se explică  Elevii notează tema în
şi explicarea tema pentru acasă: caiete şi ascultă explicaţiile
temei - Redaţi, în scris, două profesorului.
pentru momente sau întâmplări în Explicaţia Activitate
acasă care aţi simţit că aţi fost cu frontală
adevărat iubiţi
necondiţionat.
9. Încheierea  Rugăciunea  Rugăciunea
activităţii  Salutul  Salutul

8
Fișă de lucru

1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu- m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar
dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.

S-ar putea să vă placă și