Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Borcea Alexandru- Vlăduț


Data: 24.10.2019
Unitatea de învăţământ: Şcoala gimnazială Obârșenii- Lingurari, sat Lingurari, comuna Voinești
Clasa: a IV- a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: om şi societate
Unitatea de învăţare: „Credinţa creştină”
Titlul lecţiei: „Nevoia de a primi îndrumare în viață”
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - dezvoltarea orizontului de cunoaştere al elevilor despre cine trebuie și este bine să ne de-a sfatul pentru alegerea
a ceea ce este corect și bun.
Competenţe vizate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C1 – să precizeze când avem nevoie de sfaturi;
C2 – să prezinte cine ne poate îndruma în viață;
C3 – să descrie de ce are nevoie omul să fie sfătuit în viață.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, manual.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a IV-a;
1
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a IV-a;
- Planificarea unităţii de învăţare „Credinţa creştină” pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a IV-a.
2. Temporale:
- număr de lecţii: 1
- durata: 45’
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi,
1998;
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
5. Todoran, Pr. Prof. Dr. Isidor, Zăgrean, Arhid. Prof. Dr. Ioan, Teologia Dogmatică, Manual pentru Seminariile teologice, Editura
I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1991.

Desfăşurarea lecţiei:
2
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Activitate
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru frontală
 Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Verificarea 5’  Profesorul solicită elevii să  Elevii răspund la
cunoştinţelor răspundă la următoarele întrebări: întrebări:
însuşite - Ce este Biblia? -Biblia nu este o singură Conversaţia
carte, ci o colecție de cărți.
În paginile acestei cărți
sfinte este cuprins Activitate Aprecieri
Cuvântul lui Dumnezeu frontală verbale
îmbrăcat în cuvinte
omenești. Cărțile Bibliei au
fost scrise de proroci,
apostoli și alți oameni
inspirați de Dumnezeu
pentru a cunoaște și
înțelege adevărurile
-Ce conține Biblia? descoperite.
- Biblia cuprinde adevăruri
de credință, norme de
purtare, rugăciuni, precum
-Câte părți are Biblia? și unele relatări istorice.
- Biblia se mai numește
Sfânta Scriptură și este
compusă din două părți:
Vechiul Testament și Noul
-Ce rol are Biserica? Testament.
- Biserica este cea care Aprecieri
pune în aplicare Conversaţia Activitate verbale
învățăturile din Biblie și frontală
are rolul de a le arăta
oamenilor calea spre
3
-Cum ne arată Biserica și Biblia Dumnezeu.
calea spre Dumnezeu - Respectând învățăturile
Bibliei, dar și pe cele ale
Bisericii, putem să fim mai
aproape de Dumnezeu.

3. Pregătirea 5’ „Cereți și vi se va da; căutați și  Elevii ascultă cu atenţie


elevilor veți afla; bateți și vi se va explicaţiile profesorului.
pentru deschide. Că oricine cere ia, iar cel Explicaţia Activitate
receptarea ce caută află și celui ce bate i se va frontală
noilor deschide. ” Matei 7, 7-8.
cunoştinţe
4. Anunţarea 3’  Se anunţă şi se scrie pe tablă  Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei: lecţiei în caiete şi ascultă
obiectivelor „Nevoia de a primi îndrumare în explicaţiile profesorului Explicaţia Activitate
lecţiei viață”. frontală
 Se precizează competenţele
lecţiei.
5. Comunicare C1 15’ „Afară este o zi minunată de Elevii notează în caiete.
a / însuşirea toamnă; toată natura râde și cântă,
noilor doar fruntea micuță a Ilincăi este Biblia
cunoştinţe înnourată. Îi este greu să ia o Activitate Aprecieri
decizie. Dintr-odată, gândul i-a frontală verbale
zburat la bunicul ei. Doar este cel
mai înțelept! Îi va scrie o scrisoare
pentru a cere îndrumare. Lectura
„Bunicule, am nevoie de sfatul tău. expresivă
Nu știu dacă să mă înscriu la
cursul de balet sau la cel de înot.
Mi-aș dori să merg la ambele,
pentru că îmi place să înot, dar și
baletul îmi place la fel de mult. Ce
să fac? Aștept cu nerăbdare să-mi
scrii. ” Bunicul a primit scrisoarea
nepoatei și i-a răspuns: „Draga
mea Ilinca, eu te sfătuiesc să te
rogi, iar Dumnezeu îți va lumina
4
C2 mintea și vei alege ce este mai
bine pentru tine. Prin rugăciune, Manual Activitate Aprecieri
putem cere sfatul îngerului păzitor, frontală verbale
sfântului protector, sfi nților și în
special lui Dumnezeu, ca să ne
lumineze mintea și să alegem ce
C3 este mai bine pentru noi. Mă bucur
că mi-ai cerut sfatul, dar când nu
știi ce ai de făcut poți să ceri
îndrumarea părinților, preotului
duhovnic, nașilor, doamnei
învățătoare, profesorilor sau altor Explicaţia Activitate Aprecieri
persoane de încredere. De sfaturile frontală verbale
acestor persoane trebuie să ții
seama. Orice om are nevoie de
îndrumare în viață, de aceea
trebuie să ceară sfatul persoanei
potrivite”.
6. Fixarea şi 10’  Profesorul cere elevilor să  Elevii răspund solicitării
sistematizare răspundă la următoarele cerinţe: profesorului:
a - Când avem nevoie de sfaturi? -De sfaturi avem nevoie Activitate Aprecieri
cunoştinţelor atunci când suntem în Conversaţia frontală verbale
impas și nu știm sau nu
putem alege dintre două
variante.
- Cine ne poate îndruma în viață? -Îndrumarea trebuie cerută
părinților, preotului
duhovnic, nașilor, doamnei
învățătoare, profesorilor
sau altor persoane de
încredere.
- De ce are nevoie omul să fie -Prin rugăciune, putem
sfătuit în viață? cere sfatul îngerului
păzitor, sfântului protector, Activitate Aprecieri
sfi nților și în special lui Conversaţia frontală verbale
Dumnezeu, ca să ne
lumineze mintea și să
5
alegem ce este mai bine
pentru noi.
7. Asocierea, 10’ Pentru a înțelege mai bine lecția Elevii citesc exercițiile și le
generalizare profesroul împreună cu elevii vor rezolvă. Lectura Aprecieri
a, aplicarea rezolva exercițiul 1 de la pagina Activitate verbale
24: - „Tu nu minţi, tu nu Manual frontală
- Citește lectura și fura!/ Să o respecţi
precizează ce sfaturi pe mama ta!/ Tu să-
primește copilul din partea ţi iubești Conversaţia
mamei. aproapele,/ Să îl
privești cu
dragoste!”.

Persoanele care ne îndrumă în Manual Aprecieri


viață sunt: părinții, bunicii, preotul Activitate verbale
duhovnic, nașii, profesorii și frontală
persoanele de încredere.
Dumnezeu, îngerul păzitor și
sfinții sunt cei care ne luminează
mintea pentru a alege binele în
viață. Pentru a primi îndrumare în
viață, trebuie să ceri sfatul
persoanei potrivite.
8. Aprecierea 2’  Se fac aprecieri generale şi  Elevii ascultă aprecierile
activităţii individuale, privind atât pregătirea făcute de profesor.
elevilor elevilor pentru lecţie, cât şi Explicaţia Activitate Aprecieri
implicarea lor în predarea noilor frontală verbale
cunoştinţe.
 Se notează elevii care au
participat la lecţie.
9. Precizarea 2’  Se anunţă şi se explică tema  Elevii notează tema în
şi explicarea pentru acasă: caiete şi ascultă explicaţiile
temei -Aveți de rezolvat exercițiile profesorului.
pentru numărul 2 și 3 de la pagina 24. Explicaţia Activitate
acasă frontală
10 Încheierea 1’  Rugăciunea  Rugăciunea
activităţii  Salutul  Salutul
6
7

S-ar putea să vă placă și