Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Profesor Vleju Anioara


Data
Clasa a VIII-a
Disciplina: Religie ortodox
Aria curricular: Om Societate
Unitatea de nvare: Sfnta Scriptur izvor de nelepciune i iubire
Titlul leciei: Imnul dragostei cretine (I Corinteni 13)
Tipul leciei: mixt
Scopul leciei: - contientizarea elevilor asupra faptului c iubirea reprezint cea mai nalt virtute cretin i Sensibilizarea elevilor fa de cei aflai n suferin.

Competene generale:
C.G.1. Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului
C.G.4. Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor grupuri
C.G.5. Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii
Competene specifice:
1.2 Argumentarea importanei iubirii de Dumnezeu i de aproapele pentru dobndirea mntuirii
4.2 Exprimarea atitudinilor moral-cretine n diferite mprejurri ale vieii
5.1 Aplicarea nvturii cretine referitoare la iubirea de aproapele n relaiile cu personae aparinnd altor culturi, credine sau convingeri
Competene derivate (Obiective operaionale):
O1. S identifice n ,,Imnul dragostei (I Cor. 13), caracteristicile iubirii cretine adevrate;
O2. S precizeze modalitile concrete de iubire fa de Dumnezeu i fa de semeni;
O3. S defineasc iubirea cretin;
O4. S explice importana dobndirii virtuii dragostei pentru urcuul spiritual i mntuirea personal.
Strategia didactic:
1. Metode i procedee: conversaia, exerciiul, jocul didactic, explicaia, lectura, expunerea, audiia muzical, jurnalul reflexiv, metoda R. A. I., interpretare de
text;
2. Mijloace de nvmnt:, Biblia, fia cu rebus, fia pe care sunt scrise faptele milei trupeti i sufleteti, fia cu versetul biblic, fie pentru realizarea jurnalului
reflexiv;
3. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal, individual.
Resurse:
1.Oficiale: Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VIII-a;
Planificarea calendaristic orientativ;
Proiectarea unitii de nvare.
2.Temporale: numr de lecii: 1
durata: 50
3. Bibliografice:
*** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1982;
ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea , Alba Iulia, 2000.
Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.
Cucos, Constantin (coordinator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iasi, 1998

Plamadeala, Mitropolitul Ardelului, Antonie, Talcuri noi la texte vechi, Sibiu, 1989

Scenariul didactic
Nr.
Crt.

Etapele
leciei

1.

Momentul
organizatoric

2.

Reactualizare
a
cunotinelor

Ob.
op

Tim
p
(min
)
2

15

Coninutul instructive-educativ
Activitatea profesorului/activitatea elevilor
salutul
rugciunea
notarea absenelor
pregtirea pentru nceperea leciei.
Se verific tema pentru acas.
Solicit un elev s citeasc cerina temei:
Identificai n textul urmtor faptele milei trupeti (Matei
25, 34-40)
,,Atunci
,,Atunci va
va zice
zice mpratul
mpratul celor
celor de-a
de-a dreapta
dreapta Lui:
Lui: Venii,
Venii,
binecuvntaii
binecuvntaii Tatlui
Tatlui Meu,
Meu, motenii
motenii mpria
mpria cea
cea pregtit
pregtit
vou
vou de
de la
la ntemeierea
ntemeierea lumii.
lumii. Cci
Cci flmnd
flmnd am
am fost
fost i
i Mi-ai
Mi-ai dat
dat
s
s mnnc;
mnnc; nsetat
nsetat am
am fost
fost i
i Mi-ai
Mi-ai dat
dat s
s beau;
beau; strin
strin am
am fost
fost i
i
M-ai
M-ai primit;
primit; gol
gol am
am fost
fost i
i M-ai
M-ai mbrcat;
mbrcat; bolnav
bolnav am
am fost
fost i
i MMai
ai cercetat;
cercetat; n
n temni
temni am
am fost
fost i
i ai
ai venit
venit la
la Mine.
Mine.
Atunci
Atunci drepii
drepii ii vor
vor rspunde,
rspunde, zicnd:
zicnd: Doamne,
Doamne, cnd
cnd Te-am
Te-am
vzut
vzut flmnd
flmnd i
i Te-am
Te-am hrnit?
hrnit? Sau
Sau nsetat
nsetat i
i i-am
i-am dat
dat s
s bei?
bei?
Sau
Sau cnd
cnd Te-am
Te-am vzut
vzut strin
strin i
i Te-am
Te-am primit,
primit, sau
sau gol
gol i
i Te-am
Te-am
mbrcat?
mbrcat? Sau
Sau cnd
cnd Te-am
Te-am vzut
vzut bolnav
bolnav sau
sau n
n temni
temni i
i am
am
venit
venit la
la Tine?
Tine?
Iar
Iar mpratul,
mpratul, rspunznd,
rspunznd, va
va zice
zice ctre
ctre ei:
ei: Adevrat
Adevrat zic
zic vou,
vou,
ntruct
ntruct ai
ai fcut
fcut unuia
unuia dintr-aceti
dintr-aceti frai
frai ai
ai Mei,
Mei, prea
prea mici,
mici, Mie
Mie
Mi-ai
Mi-ai fcut.
fcut.

Metode i
procedee

exerciiul

conversaia

II

B
B
R
R

E
E

R
R
U
U

C
C E
E
T
N
T II
N

Elevii descoper: IUBIREA CRETIN

jocul
didactic

Forme de
organizare

activitate
frontal

Biblia

Elevii citesc tema.


Se precizeaz c aceste fapte sunt fcute din dragoste.
Astfel c li se propune elevilor un joc.
n cele dou cercuri sunt cte un grup de litere. Se
cere elevilor s le aranjeze astfel nct s obin dou
cuvinte:
A
A
II

Mijloace de
nvmnt

Evaluare

3.

Captarea
ateniei

10

Li se cere elevilor s formuleze enunuri scrise n care s


foloseasc aceast construcie, apoi se noteaz pe tabl
dou, trei enunuri.
Se citete din Sfnta Scriptur I Corinteni 13, a Sf. Ap.
Pavel;
- Elevii ascult cu atenie;
Ce virtui cretine sunt amintite n acest text?
dragostea, credina, ndejdea, i spune Sfntul Apostol
Pavel c dragostea este cea mai mare dintre ele.
Cine este modelul de iubire suprem?
Mntuitorul Hristos, care, prin jertfa Sa pe Cruce a
dovedit marea iubire fa de oameni, dndu-le posibilitatea
de a se mntui.
- Se citete Pilda samariteanului milostiv n
context biblic (Luca 10, 25-37)
,,i iat, un nvtor de lege s-a ridicat, ispitindu-L
i zicnd: nvtorule, ce s fac ca s motenesc viaa de
veci? Iar Iisus a zis ctre el: Ce este scris n Lege? Cum citeti?
Iar el, rspunznd, a zis: S iubeti pe Domnul Dumnezeul tu
din toat inima ta i din tot sufletul tu i din toat puterea ta
i din tot cugetul tu, iar pe aproapele tu ca pe tine nsui. Iar
El i-a zis: Drept ai rspuns, f aceasta i vei tri.
Dar el, voind s se ndrepteze pe sine, a zis ctre Iisus: i
cine este aproapele meu? Iar Iisus, rspunznd, a zis: Un om
cobora de la Ierusalim la Ierihon, i a czut ntre tlhari, care,
dup ce l-au dezbrcat i l-au rnit, au plecat, lsndu-l
aproape mort. Din ntmplare un preot cobora pe calea aceea
i, vzndu-l, a trecut pe alturi. De asemenea i un levit,
ajungnd n acel loc i vznd, a trecut pe alturi. Iar un
samarinean, mergnd pe cale, a venit la el i, vzndu-l, i s-a
fcut mil, i, apropiindu-se, i-a legat rnile, turnnd pe ele
untdelemn i vin, i, punndu-l pe dobitocul su, l-a dus la o
cas de oaspei i a purtat grij de el.Iar a doua zi, scond doi
dinari i-a dat gazdei i i-a zis: Ai grij de el i, ce vei mai
cheltui, eu, cnd m voi ntoarce, i voi da.
Care din aceti trei i se pare c a fost aproapele celui
czut ntre tlhari?Iar el a zis: Cel care a fcut mil cu el. i
Iisus i-a zis: Mergi i f i tu asemenea.

Elevii ascult cu atenie;


Cine este sproapele nostru?
orice om fr nici o deosebire, toi fiind creai dup
chipul lui Dumnezeu.
- Se discut pilda prezentat, evideniindu-se
importana iubirii fa de semenii notri.
Elevii rspund ntrebrilor adresate.

lectura
Biblia

activitate
frontal
aprecieri
verbale
activitate
frontal

conversaia

lectura

conversaia

Biblia

aprecieri
verbale

4.

Anunarea
temei i a
obiectivelor
propuse

Astzi, la ora de religie vom parcurge o alt lecie din


unitatea Sfnta Scriptur izvor de nelepciune i iubire
numit Imnul dragostei cretine, n care vom descoperi,
citind I Corinteni 13,

explicaia
activitate
frontal

,,De
,,De a
a gri
gri n
n limbile
limbile oamenilor
oamenilor i
i ale
ale ngerilor,
ngerilor, iar
iar
dragoste
dragoste nu
nu am,
am, fcutu-m-am
fcutu-m-am aram
aram suntoare
suntoare i
i chimval
chimval
rsuntor.
rsuntor. i
i de
de a
a avea
avea darul
darul proorociei
proorociei i
i tainele
tainele toate
toate
le-a
le-a cunoate
cunoate i
i orice
orice tiin,
tiin, i
i de
de a
a avea
avea atta
atta credin
credin
nct
nct s
s mut
mut i
i munii,
munii, iar
iar dragoste
dragoste nu
nu am,
am, nimic
nimic nu
nu sunt.
sunt.
i
i de
de a
a mpri
mpri toat
toat avuia
avuia mea
mea i
i de
de a
a da
da trupul
trupul meu
meu
ca
ca s
s fie
fie ars,
ars, iar
iar dragoste
dragoste nu
nu am,
am, nimic
nimic nu-mi
nu-mi folosete.
folosete.
Dragostea
Dragostea ndelung
ndelung rabd;
rabd; dragostea
dragostea este
este
binevoitoare,
binevoitoare, dragostea
dragostea nu
nu pizmuiete,
pizmuiete, nu
nu se
se laud,
laud, nu
nu se
se
trufete.
trufete. Dragostea
Dragostea nu
nu se
se poart
poart cu
cu necuviin,
necuviin, nu
nu caut
caut
ale
ale sale,
sale, nu
nu se
se aprinde
aprinde de
de mnie,
mnie, nu
nu gndete
gndete rul.
rul. Nu
Nu se
se
bucur
bucur de
de nedreptate,
nedreptate, ci
ci se
se bucur
bucur de
de adevr.
adevr. Toate
Toate le
le
sufer,
sufer, toate
toate le
le crede,
crede, toate
toate le
le ndjduiete,
ndjduiete, toate
toate le
le rabd.
rabd.
Dragostea
Dragostea nu
nu cade
cade niciodat.
niciodat.
Ct
Ct despre
despre proorocii
proorocii se
se vor
vor desfiina;
desfiina; darul
darul limbilor
limbilor
va
va nceta;
nceta; tiina
tiina se
se va
va sfri;Pentru
sfri;Pentru c
c n
n parte
parte cunoatem
cunoatem
i
i n
n parte
parte proorocim.Dar
proorocim.Dar cnd
cnd va
va veni
veni ceea
ceea ce
ce ee
desvrit,
desvrit, atunci
atunci ceea
ceea ce
ce este
este n
n parte
parte se
se va
va desfiina.
desfiina.
Cnd
Cnd eram
eram copil,
copil, vorbeam
vorbeam ca
ca un
un copil,
copil, simeam
simeam ca
ca
un
un copil;
copil; judecam
judecam ca
ca un
un copil;
copil; dar
dar cnd
cnd m-am
m-am fcut
fcut
brbat,
brbat, am
am lepdat
lepdat cele
cele ale
ale copilului.
copilului. Cci
Cci vedem
vedem acum
acum
ca
ca prin
prin oglind,@
oglind,@ n
n ghicitur,
ghicitur, iar
iar atunci,
atunci, fa
fa ctre
ctre fa;
fa;
acum
acum cunosc
cunosc n
n parte,
parte, dar
dar atunci
atunci voi
voi cunoate
cunoate pe
pe deplin,
deplin,
precum
precum am
am fost
fost cunoscut
cunoscut i
i eu.
eu. i
i acum
acum rmn
rmn acestea
acestea
trei:@
trei:@ credina,
credina, ndejdea
ndejdea i
i dragostea.
dragostea. Iar
Iar mai
mai mare
mare
dintre
dintre acestea
acestea este
este dragostea.
dragostea.

5.

Comunicarea
noilor
cunotine sau
dirijarea
nvrii

15
O1

caracteristicile iubirii adevrate, preciznd modalitile


concrete de iubire fa de Dumnezeu i fa de semeni,
definirea iubirii cretine i importana pe care o are
dobndirea de ctre noi, cretinii, a acestor virtui pentru
mntuire.
Elevii ascult i noteaz titlul leciei n caiete.
elevii au Biblia pe banc.
S identificm mpreun caracteristicile iubirii cretine din
I Corinteni 13.
,,-Cum este iubirea prezentat de ctre Sf. Apostol
Pavel?
,,- ndelung rabd, este binevoitoare, nu pizmuiete, nu
se laud, nu se trufete, nu se poart cu necuviin. ( I
Corinteni 13, 4-5)
Se discut textul biblic

explicaia
lucrul cu
Sf. Scriptur

Biblia

activitate
frontal
Aprecieri
verbale

O3

Elevii rspund ntrebrilor adresate.


Iubirea sau dragostea este virtutea fundamental a
cretinismului, virtute prin care cretinul intr n
comuniune cu Dumnezeu. La I Ioan 4, 16 ntlnim
expresia ,,Dumnezeu este iubire, iubirea fiind un atribut al
lui Dumnezeu, din iubire a creat lumea i tot din iubire ia trimis Fiul ca s mntuiasc aceast lume. Toi suntem
fiii aceluiai Tat ceresc, creai dup Chipul lui Dumnezeu
i avem aceeai chemare spre mpria Cerurilor.
Dragostea fa de Dumnezeu i fa de aproapele
reprezint Legea Nou. n ea sunt cuprinse toate poruncile
Sfintei Scripturi: ,,S iubeti pe Domnul Dumnezeul Tu
din toat inima ta i din tot cugetul tu, iar pe aproapele
tu ca pe tine nsui (Marcu 2, 31). Iubirea cretin ar
trebui s fie mai presus n viaa omului. Aceast iubire o
dovedim prin iubirea aproapelui. Iubirea adevrat se
exprim prin fapte, izvorte dintr-o inim curat, aa cum
spunea Mntuitorul Hristos:
,,Nu tot cel ce-Mi spune Doamne, Doamne, va intra
n mpria Tatlui Meu care este n cer (...), deci iat c
iubirea trebuie artat prin fapte.
Tot Mntuitorul spune la Matei 5, 40: ,,ntruct ai
fcut un bine unuia dintre aceti frai mai mici ai Mei, Mie
Mi-ai fcut. Ce nelegem de aici? n mna sracului s
vedem ntotdeauna mna lui Hristos.
,,-Care ar fi modalitile concrete de manifestare a
iubirii?
,,- fa de Dumnezeu: credin, iubire, post, participarea
la sfintele slujbe ale Bisericii, iertarea aproapelui.
,,- fa de semeni, ndeplinirea faptelor milei trupeti i
sufleteti.

conversaia
expunerea

expunerea

Aprecieri
verbale

conversaia
O2
O1

O4

Dragostea este cel mai nalt i mai profund sentiment


sdit n sufletul fiecrui om, este dezinteresat i ne aeaz
ntr-o relaie autentic, att cu Dumnezeu, ct i cu semenii
notri.Dragostea este cea mai important virtute cretin,
cu ea putem ctiga desvrirea sau sfinenia, putem intra
n comuniune cu Dumnezeu. Este o treapt n desvrirea
cretin, ea ne face mai buni, mai generoi, mai
nelegtori i mai sensibili la suferinele celor din jurul
nostru.
Elevii ascult i noteaz pe caiete.

exerciiul
expunerea

6.

Fixarea
cunotinelor

10

O2

O3
7.

Asociere,
generalizare
O4

8.

Activitate
suplimentar

9.

Aprecierea
activitii
elevilor
ncheierea
activitii

10.

Se cere elevilor efectuarea exerciiilor din fia de lucru.


Se discut apoi rezolvarea exerciiilor. Apoi se vor adresa
alte ntrebri.
Exemplu: care sunt modalitile concrete de iubire fa de
Dumnezeu i fa de semeni?
Ce este iubirea cretin?
cel mai nalt sentiment sdit n suflet de Dumnezeu
Cine este aproapele nostru?
orice om de pe pmnt pentru c toi purtm n noi
chipul lui Dumnezeu
Care este porunca Mntuitorului?
s-L iubim pe Dumnezeu din toat inima i pe
aproapele ca pe noi nine.
Elevii lucreaz, iar cei solicitai de profesor rspund
Se prezint elevilor un verset biblic:
,,Iubii pe vrjmaii votri, binecuvntai pe cei ce v
blesteam, facei bine celor ce v ursc i rugai-v
pentru cei ce v vatm i v prigonesc, ca s fii fiii
Tatlui vostru Celui din ceruri, c El face s rsar
soarele peste cei ri i peste cei buni i trimite ploaie peste
cei drepi i peste cei nedrepi.. (Matei 5, 44-45).
Se cere ca s aleag cuvinte din acel fragment din care s
construiasc un rebus care s aib pe verticala A-B
sintagma IUBIREA CRETIN.
- Elevii ascult cu atenie
ndemnul elevilor de a practica aceast virtute
cretin, artndu-se prin faptele noastre.
Se precizeaz tema pentru acas:
Realizai un jurnal n care s precizai ce sentimente vau trezit aceast lecie, care din ideile discutate i s-au
prut mai importante, dac ai putea s schimbi ceva n
comportamentu tu, ce ai schimba pentru a deveni i mai
bun cretin si precizeaz dac este important virtutea
dragostei pentru mntuirea ta.
Se fac aprecieri asupra desfurrii leciei, se
nominalizeaz elevii care au participat activ la or i se
noteaz.
rugciunea
salutul

exerciiul

Fie de
lucru

activitate
individual

Biblia

Aprecieri
verbale

interpretare
pe text

explicaia

Aprecieri
verbale

activitate
frontal

aprecieri
verbale

Fia de lucru:
1. Recitii I Corinteni 13, 4-8 i aezai n cele dou csue nsuirile definite prin afirmaie i nsuirile definite prin negaie ale
dragostei.
AFIRMAIE

NEGAIE

2. Reformulai versetul 6 astfel nct, mutnd prefixul ne de la termenul nedreptate la termenul adevr, s nu-i modificai sensul.

S-ar putea să vă placă și