Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 29.09.2022

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic „Nicolae Titulescu”-Slatina

Clasa: a II-a

Practicant: Cirjaliu Maria Cristina

Învățătoare:Pîrșcoveanu Elena

Profesor coordonator: Monica Davidoiu

Profesor metodist: Șerban Anca Gabriela

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea de învățare: „ Toamna, doamna ruginie’’

Subiectul: „Scrierea cuvintelor cu î si â’’

Tipul lecției: Însușire de priceperi și deprinderi

• Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare

• Competențe specifice:

1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat.

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.

2.2. Transmiterea unor informații printr-o suită de enunțuri înlănțuite logic.

2.3 Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare.

• Obiective operaționale:

O1. Să răspundă la întrebările adresate

O2. Să citească în mod conștient, corect, fluent și expresiv;

O3. Să transcrie textul dat așezându-l corect în pagina caietului.

O4. Să utilizeze corect regulile pentru așezarea corectă a literelor in cuvinte ;

O5. Sa participe cu interes la lectie

Strategia didactică:

Metode și procedee: exercițiul, explicația, conversația, observația, jocul

Materiale didactice:fise , videoproiector, joc didactic, calculator, caiet


Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 50 de minute

Loc de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:

Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa Pregătitoare, clasa I și
clasa a II-a

Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013

https://manuale.edu.ro/https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IIa/Comunicare%20in
%20limba%20romana/RWRpdHVyYSBEaWhY3Rp4/

Etapele lectiei Continut stiintific Strategii didactice

*Moment Se asigură condițiile necesare unei desfășurări optime


organizatoric a lecției: aerisirea sălii de clasa, pregătirea
materialelor

1.Verificarea temei Se verifica tema calitativ si cantitativ. Conversatia ,


observatia
2.Captarea atentiei Le arat copiilor o fisa cu literele „ Îî” apoi alta ,dar cu Conversatia , fise
literele „Ââ’’. II voi pune pe copii sa le recunoasca , explicatia
apoi ii voi intreba daca cunosc situatiile in care le
folosim , cand scriem cu î? dar cu â? ulterior sa mi dea
exemple pentru fiecare caz .

3.Anuntarea temei Le voi spune copiilor ca astazi la comunicare in limba Conversatia


romana vom invata despre „Scrierea literelor î si â’’

4.Dirijarea invatarii Ii voi ruga pe copii sa si deschida cartile la pagina 27 si Conversatia , caiet
caietele , sa si noteze data si titlul . Simultan voi face si observatia ,
eu acelasi lucru la tabla. Voi pune copiii sa citeasca exercitiul ,
chenarele din dreapta „Stim !’’ si „Retinem!’’le voi mai Explicatia
mentiona faptul ca : ‚’se va scrie î si in interiorul
cuvintelor compuse ,formate de la un cuvant care
incepe cu î’’, apoi eu voi nota aceste notiuni pe tabla ,
iar copiii in caiete .
Ne vom uita apoi in partea stanga a paginii si vom
proceda conform primei cerinte : sa citim enunturile
rostite de copii `si sa observam scrierea cuvintelor
marcate .
Vom trece la primul exercitiu : sa selectam din text ,
cate doua cuvinte care se scriu cu î sau â, Urmand sa
trecem la cel de al doilea exercitiu care ne cere sa
completam casetele cu î sau â .
5. Obtinerea Le voi proiecta copiilor un joculet asemanator cu Jocul , conversatia ,
performantei exercitul 2 : sa completam casetele cu î sau â . exercitiul , videoproiector,
explicatia joc didactic,
https://voxvalachorum.ro/reguli-si-exemple-cand- calculator
scriem-cu-a-respectiv-cu-i/
6. Incheierea lectiei Ii intreb pe copii ce am facut noi astazi la comunicare Conversatia
in limba romana apoi voi face aprecieri asupra
modului de participare al elevilor la activitate .

Fisele pentru captarea atentiei :

S-ar putea să vă placă și