Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 12.XII.2013
Profesori: Nicolcea Cristian
Școala Gimnaziala „Grigore Moisil” Năvodari
Clasa a VI-a A
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Binefacere şi recunoştinţă – Vindecarea celor zece leproşi
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe.

Competenta generala:
Cunoașterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii si desăvârşirii omului;
Competente formative:
Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului.
Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni.
Obiective operaţionale
O1: să recunoască în minunile Mântuitorului, dumnezeirea Acestuia şi dragostea Sa faţă de oameni;
O2: să povestească minunea vindecării celor zece leproşi, precizând datele esenţiale ale evenimentului;
O3: să prezinte semnificaţia minunii vindecării celor zece leproşi şi actualitatea ei;
O4: să explice importanţa recunoştinţei şi a mulţumirii faţă de Dumnezeu;

Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijată;
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură;
Forme de organizare: activitate frontală/individuala.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VI-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-A
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al BOR, București 2005;
1. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
2. Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a VI-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2009;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Etapele lecţiei Conţinutul instructiv - educativ
crt. op. procedee învăţământ organizare
- Salutul; conversaţia
Momentul Activitate
1. - Rugăciunea
organizatoric Frontală/individuală
exerciţiul
Pornind de la următoarele citate, profesorul va actualiza
cunoştinţele anterioare ale elevilor: „ Despre trei lucruri nu te Evaluare
grăbi să vorbeşti: despre Dumnezeu, până ce nu-ţi întăreşti formativă
credinţa în El; despre păcatul altuia, până ce nu-l cunoşti pe al
Actualizarea
tău; şi despre ziua de mâine, până ce nu se luminează de Conversaţia
2. cunoştinţelor
ziuă.” – Sfântul Nicolae Velimirovici explicația
anterioare
„ Oamenii se roagă lui Dumnezeu să-i scape de necazuri, iar
Dumnezeu se roagă de oameni să părăsească păcatul. Acum
judecaţi, care şi de cine să asculte întâi: Dumnezeu de oameni
sau oamenii de Dumnezeu?” – Ierom. Arsenie Boca

Profesorul povesteşte elevilor o istorioară, din Caietul Explicația


elevilor, pregătindu-i astfel pentru noua lecţie: „Se zice că Activitate frontala
Dumnezeu a chemat la masă toate virtuţile şi s-au adunat:
bunătatea, simplitatea, adevărul, credinţa. Dragostea,
Pregătirea
speranţa, mila, generozitatea, smerenia, binefacerea, Lectura Activitate
3 aperceptivă a
recunoştinţa. Toate, pline de bunăcuviinţă, se cunoşteau şi frontală/individuală
elevilor
stăteau de vorbă ca bune prietene. Două însă, deşi erau
alături, nu prea se cunoşteau şi nu vorbeau între ele. Acestea
erau binefacerea şi recunoştinţa. Le-a întrebat Dumnezeu:
Voi de ce tăceţi? Ele au răspuns: Nu prea ne cunoaştem,
pentru că ne-am întâlnit foarte rar.” (Turgheniev)
Se notează de către profesor pe tablă titlul lecţiei noi:
Anunţarea
„Binefacere şi recunoştinţă – Vindecarea celor zece leproşi".
titlului şi a activitate
4. Vom călători astăzi spre Ierusalim, trecând prin mijlocul Explicația
obiectivelor frontală
Samariei şi Galileii unde vom învăţa importanţa virtuţii
propuse
recunoştinţei.
O1 Pentru a înţelege mesajul scripturistic, profesorul va citi activitate
fragmentul biblic: Luca XVII, 11-19: frontală
„Iar pe când Iisus mergea spre Ierusalim şi trecea prin
mijlocul Samariei şi al Galileii, intrând într-un sat, L-au
întâmpinat zece leproşi care stăteau departe, şi care au
Comunicarea
ridicat glasul şi au zis: Iisuse, Învăţătorule, fie-Ţi milă de noi!
/însuşirea noilor
5. Şi văzându-i, El le-a zis: Duceţi-vă şi vă arătaţi preoţilor. Lectura biblica
cunoştinţe
Dar, pe când ei se duceau, s-au curăţit. Iar unul dintre ei,
văzând că s-a vindecat, s-a întors cu glas mare slăvind pe
Dumnezeu. Şi a căzut cu faţa la pământ la picioarele lui Iisus,
mulţumindu-I. şi acela era samaritean. Şi răspunzând, Iisus a
zis: Au nu zece s-au curăţit? Dar cei nouă unde sunt? Nu s-a
găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât acesta,
O2 care este de alt neam? Si i-a zis: Scoală-te şi du-te; credinţa
ta te-a mântuit”.
Profesorul explică elevilor importanţa recunoştinţei faţă de cei
ce ne fac bine. Atât faţă de ei, cât şi faţă de Dumnezeu.
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
explicația
„ – Ce simbolizează lepra? Cum ne putem curăţa de lepră?”
Lepra reprezintă starea de păcat în care sufletul nostru stă. Ca
să ne putem curăţa de starea păcătoasă, noi trebuie să căutăm
cuvântul lui Dumnezeu, să-i urmăm poruncile şi să ducem o
viaţă curată înaintea Sa. Astfel, sufletul se va curăţa de
această „boală” şi noi vom primi harul lui Dumnezeu. Sfânta
„ – Cine sunt primitorii vindecării?” Scriptura activitate
Primitorii vindecării sunt cei zece leproşi, care au cerut frontala/individuala
ajutorul lui Dumnezeu.
„ – Cei zece leproşi îl cunoşteau pe Mântuitorul?”
Prin ridicarea glasului lor şi zicând: „Iisuse, Învăţătorule, fie- observarea
Ţi milă de noi!” se dovedeşte că-L cunoşteau şi credeau în
dirijata
puterea Lui de vindecare.
„ – De ce Mântuitorul Hristos i-a trimis la preoţi? De ce nu i-a explicația
vindecat pe loc?”
Mântuitorul Hristos respecta voia şi Legea dată de Tatăl
Ceresc, adică i-a trimis la preoţi deoarece leproşii se
prezentau periodic la preot – cel ce era singurul abilitat să
constate sensul evoluţiei bolii, nu doctorii vremii –. Astfel Evaluare
deveneau o mărturie vie în faţa preoţilor referitor la lucrarea formativa
minunată a Mântuitorului Iisus Hristos. orala
„ – De ce s-a întors doar unul din cei zece leproşi?”
Toţi cei zece s-au bucurat de vindecare, însă ceilalţi nouă, se conversația
remarcă prin urâţenia caracterului lor, fiind orbiţi de egoism,
mândrie şi o falsă bucurie.
„ – Ce datorie morală avem, după ce împlinim un ajutor?”
Datoria noastră faţă de binefacerea primită este mulţumirea
explicația
sinceră.
„ – Cum primim binefacerea lui Dumnezeu?” exerciţiul activitate
Noi primim binefaceri de la Dumnezeu prin rugăciune. Când frontala/individuala
ne rugăm, nu trebuie doar să cerem, ci şi să-L slăvim pe
Dumnezeu şi să-I mulţumim. observarea
„ – Ce primim de la Dumnezeu, mulţumind cu recunoştinţă?”
dirijata
O3 Mulțumind cu recunoştinţă, primim de la Dumnezeu daruri
numeroase, ajutor în suferinţe şi necazuri şi cale uşoară spre
mântuire.
explicația
„ – Care este cea mai înaltă formă de mulţumire?”
Cea mai înaltă formă de rugăciune şi mulţumire este Sfânta
Liturghie prin care mulţumim lui Dumnezeu pentru toate Evaluare
Explicația
binefacerile ce ni Le-a dat şi ni Le va da. formativa
„ – Este actuală minunea vindecării celor zece leproşi? De orala
ce?” activitate frontala
conversația
Da, minunea vindecării celor zece leproşi este foarte actuală,
O4 deoarece ne reaminteşte să mulţumim de fiecare dată când Argumentarea
primim binecuvântarea lui Dumnezeu.
Problematizare
„ – Trebuie să facem bine numai pentru a primi mulțumire?” activitate
Nu! Facerea de bine trebuie să fie necondiţionată, să vină din a frontala/individuala
sufletul şi dragostea noastră pentru cel aflat în nevoie.
Mulţumirea este bonusul pe care îl primim.
Se rezolva exercițiile 1, 2 şi 3/pag.22;
O1 Timp de lucru: 10 minute. Evaluare
O2 Profesorul va organiza trei cvintete (pe cele trei rânduri din activitate formativa
O3 clasă), folosind cuvintele: binefacere, recunoştinţă, credinţă. frontala/individuala orală
O4 Cvintetul este o poezie care impune sintetizarea unor conversația
6. Consolidarea
conţinuturi în exprimări clare, cu următoarele reguli: primul
cunoştinţelor
vers este format de cuvântul tematic (un substantiv), al doilea exercițiul
vers este format din două adjective, al treilea este format din explicația
trei verbe la gerunziu, al patrulea din patru cuvinte ce
formează o propoziţie prin care se afirmă ceva esenţial despre
cuvântul dat şi al cincilea vers – un verb care sintetizează
ideea/tema.
„ – Argumentează zicala: Cel ce dă, lui îşi dă!”
Prin această deviză înţelegem că binele făcut va avea
Asocierea,
7. rezonanţă atât în cel ce îl primeşte cât şi în noi. Dumnezeu
generalizarea
binecuvântează facerea de bine şi o iubeşte. Însă, la fel este i
reversul.

Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor activitate


Aprecierea
la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea lor in explicaţia frontală/individuala
8. activității
predarea noilor cunoștințe.
elevilor
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi Se anunţă şi se explică tema pentru acasă:


9. explicarea temei Exerciţiul 4/ 23. explicaţia activitate
pentru acasă frontală/individuala
Încheierea Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. activitate
10. exerciţiul
activităţii Salutul. frontală/individuala
„ Liturghia nu este o lucrare omenească, dragii mei. Nici îngerească. E direct divină!
Pentru că nu poţi tu să transformi tu acolo. El este Cel ce este.
Şi dacă ar fi cu putinţă să se deschidă cerurile şi chiar tavanul Altarului, n-ai vedea în cer mai multă lumină şi mai multă
aşezare cum este în Sfântul Altar, cu îngerii, căci Hristos este cu noi.” – Arhimandrit Arsenie Papacioc

OGLINDA TABLEI

Dragostea lui Dumnezeu este manifestată prin vindecarea celor zece leproşi.
Cei ce aduc mulţumire lui Dumnezeu pentru toate, primesc binecuvântarea Sa.
Sfânta Liturghie este cea mai importantă rugăciune de mulţumire adusă lui Dumnezeu.

S-ar putea să vă placă și