Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE CATEHETICĂ

Familia și împlinirea poruncii iubirii

Unitatea catehetică: _________________________


Data sustinerii: 1.II.2019
Tema catehezei: Familia și împlinirea poruncii iubirii
Susţinător: Angheluș Maria-Camelia
Parohia _________________________
Protopopiatul: _____________________
Metode de învăţare: studiul de caz, conversația, filmulețul didactic, lectura explicativă
Metode de evaluare: cubul, chestionar
Tipul activităţii: însușire de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi
Scopul activităţii: înțelegerea responsabilității vieții de familie și a împlinirii poruncii iubirii

SCENARIUL CATEHETIC

Organizarea activităţii:

➢ Organizarea spaţiului de lucru (Catehetul se va îngriji să aibă toate cele necesare


desfăşurării activităţii – material, aparatură etc.)
➢ Preotul se va îngriji ca fiecare participant să primească o foaie de hârtie pe care va nota
informaţiile noi transmise de către preot în timpul catehezei.
➢ Salutul şi
➢ Rugăciunea Împărate ceresc.

Desfăşurarea activităţii:

PREGĂTIREA APERCEPTIVĂ

➢ Introducerea în activitatea catehetică:


➢ Tema preccedentă a fost Viața în armonie cu ceilalți-îndemn al lui Dumnezeu. Putem
începe cu un joc care presupune ca fiecare să spună: Mă simt foarte bine în biserica mea
pentru că... Acest joc poate verifica și ce au înțeles participanții din ultima cateheză și îi
poate introduce și pe cei noi în temă.
➢ 2 întrebări pentru toată lumea:
➢ Care este porunca iubirii? (Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum
Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.-Ioan 13, 34)
➢ Cât de importantă este viața de familie? Parafrazându-l pe Sfântui Ioan Gură-de-Aur,
spunem că mamele au un rol fundamental în felul în care ajunge să fie o societate deoarece un
copil care are puse bazele corecte și bune de acasă va ajunge un om integru și responsabil.

ANUNŢAREA TEMEI

➢ Anunţarea temei şi a scopului acesteia: Tema de astăzi se numește Familia și


împlinirea poruncii iubirii. Scopul este de a înțelege responsabilitatea vieții de familie.

TRATAREA

1
1. După ce catehetul a anunţat tema care urmează a fi discutată, continuă cu prezentarea
unor noţiuni generale despre subiect.

În primul rând, fiecare participant va primi o foaie cu un fragment din slujba Sfintei
Cununii-Anexa 1. În acest timp, catehetul va pune un videoclip cu o parte din slujba
Cununiei, pentru a-i introduce pe oameni în atmosferă și pentru a-i ajuta să înțeleagă
măreția slujbei în sine și a binecuvântării lui Dumnezeu.
În al doilea rând, împreună cu participanții, catehetul va porni o conversație cu ajutorul
căreia se vor descoperi sensurile cununiei, axându-se pe următoarele idei principale:
căsătoria monogamă (Adam și Eva), oprirea căsătoriei între rude (motivația esențială
a interzicerii de a contracta căsătorii între consângeni, în linie directă, este că Legiuitorul
Suprem cunoaște în chip desăvârșit nu numai principiile morale, ci și tainele eredității și a
oprit omul de la uniri nefirești, vrând să-l cruțe de mari neajunsuri ereditate-Pr. Petre
Semen), menirea femeii de a deveni o mamă bună, creșterea copiilor în respectul și
grija față de părinți, păstrarea respectului în familie și modalități de a face aceasta.
În cazul în care sunt și copii, ei trebuie implicați în discuție în felul următor: dacă tu ai fi
tatăl în familie, sau mama, după caz, cum ar trebui să te comporți în anumite situații
concrete? Mai departe, dacă nu primești o astfel de atitudine sau un astfel de
comportament din partea părinților tăi, ce poți face tu pentru a remedia situația? (copiii
întotdeauna știu care este atitudintea corectă, au nevoie doar de impulsuri pentru a
acționa ca atare).

RECAPITULAREA

➢ Fixarea informaţiilor
Fiecare dintre participanți va enunța cel puțin o idee pe care a reținut-o pentru a putea fixa
principalele informații, folosind metoda CUBUL. Sarcinile de lucru pot fi următoarele (în funcție
de numărul de participanți):

 Descrie minunea din Cana Galileii.


 Analizează pe scurt rugăciunea 2 din Anexa 1.
 Asociază cel puțin o învățătură de azi cu o întâmplare din viața de zi cu zi.
 Compară ideea de căsătorie monogamă cu cea de căsătorie poligamă.
 Aplică cel puțin o idee despre creșterea copiilor desprinsă din rugăciunile Tainei Sfintei
Cununii într-o situație propusă de un alt participant ad-hoc.
 Argumentează de ce responsabilitatea principală a femeii este de a fi o mamă bună.
 Argumentează de ce bărbatul este capul femeii și de ce Hristos este capul bărbatului,
după cum se spune în Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel.
 Argumentează de ce în familie este nevoie de Dumnezeu.
 Descrie felul în care părinții ar trebui să împlinească porunca iubirii în raport cu copiii
lor.
 Descrie felul în care copiii ar trebui să împlinească porunca iubirii în raport cu părinții
lor.
 Argumentează de ce Hristos este modelul nostru în ceea ce privește împlinirea poruncii
iubirii.

ASOCIEREA

2
Pe scurt, catehetul va prezenta viața Sfinților Mucenici Timotei și Mavra, prăznuiți pe data de 3
mai-Anexa 2, pentru a putea înțelege că pe celălalt îl putem iubi cu adevărat numai în Duhul lui
Dumnezeu.

GENERALIZAREA

Discuția va fi adusă în zona epocii contemporane și participanții vor primi Anexa 3 deoarece
aceasta cuprinde câteva sfaturi pentru familiile din zilele noastre.
Catehetul încearcă să desprindă din discuție ideile principale discutate.

APLICAREA

Se va propune ca temă pentru acasă meditația la jertfa de sine a Sfinților Timotei și Mavra,
dorind să se ajungă la concluzia că fericirea dată de Dumnezeu este deplină și nu se compară nici
pe departe cu liniștea lumească.
În plus, fiecare trebuie să vină data viitoare cu modalități de a păstra familia unită și în Duhul lui
Dumnezeu.
PS: Cele două cărți recomandate pot să vină în ajutorul celor interesați!

➢ Concluzii
Concluzia principală: Familia are un rol fundamental deoarece ne poate aduce mai aproape de
Dumnezeu prin iubirea celui de lângă noi și, în plus, copiii crescuți ăn sânul unei familii care
degajă iubire, vor ști să dea și ei la rândul lor iubire celor de lângă ei.
Aprecieri individuale şi generale asupra implicării în activitate a membrilor grupului.

Încheierea activităţii

Exprimarea impresiilor despre conţinutul activităţii de către unii dintre participanţi (prin
completarea unui chestionar-Anexa 4)

Rugăciunea de încheiere Cuvine-se cu adevărat de toţi participanţii.

S-ar putea să vă placă și