Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 09.XII.2013
Profesori: Nicolcea Cristian
Școala Gimnaziala „Grigore Moisil” Năvodari
Clasa a VI-a A
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Răsplata credinţei şi a ascultării – Pescuirea minunată
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe.

Competenta generala:
Cunoașterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii si desăvârşirii omului;
Competente formative:
Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului.
Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni.
Obiective operaţionale
O1: să recunoască în minunile Mântuitorului, dumnezeirea Acestuia şi dragostea Sa faţă de oameni;
O2: să povestească minunea Pescuirii minunate, precizând datele esenţiale ale evenimentului;
O3: să prezinte semnificaţia minunii Pescuirii minunate;
O4: să explice importanţa credinţei şi ascultării pentru mântuire;

Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijată;
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, planşe;
Forme de organizare: activitate frontală/individuala.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VI-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-A
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al BOR, București 2005;
1. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
2. Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a VI-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2009;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Etapele lecţiei Conţinutul instructiv - educativ
crt. op. procedee învăţământ organizare
- Salutul; conversaţia
Momentul Activitate
1. - Rugăciunea
organizatoric Frontală/individuală
exerciţiul
Actualizarea - Se adresează elevilor câteva întrebări cu privire la Minunea
Conversaţia
2. cunoştinţelor din Cana Galileii Evaluare
explicația
anterioare formativă
Pregătirea
Profesorul precizează elevilor rezultatul ascultării de Explicația Activitate frontala
3 aperceptivă a
cuvântul lui Dumnezeu – umplerea vaselor cu apă.
elevilor
Se notează de către cadru didactic pe tablă titlul lecţiei noi:
Anunţarea
„Răsplata credinţei şi a ascultării – Pescuirea minunată".
titlului şi a activitate
4. Vom face astăzi o plimbare pe malurile Lacului Ghenizaret Explicația
obiectivelor frontală
(sau Marea Galileii) în care vom vedea, cronologic, roadele
propuse
celor două virtuţi: credinţa şi ascultarea.
O1 1. Rolul minunilor în cadrul activităţii Mântuitorului; activitate
2. Importanţa minunilor; frontală
3. Cronologia evenimentelor.
1. Rolul minunilor în cadrul activităţii Mântuitorului
Minunile au dovedit dumnezeirea Mântuitorului nostru Iisus
Explicația
Hristos, prin ele arătând dragostea Sa faţă de oameni. De
asemenea, a avut si rolul de a transmite unele adevăruri Povestirea
creştine.
2. Importanţa minunilor:
Rolul minunilor este complex şi ţine de fiecare individ în
parte cum percepe mesajul acestora. Însă, principalele roluri
pe care le au minunile sunt întărirea în credinţă, nădejdea şi
Comunicarea împlinirea cuvântului lui Dumnezeu.
/însuşirea noilor O2 3. Cronologia evenimentelor
5.
cunoştinţe Pentru a înţelege mesajul scripturistic, profesorul va citi
fragmentul biblic: Luca V, 1-11:
„Pe când mulţimea Îl îmbulzea, ca să asculte cuvântul lui
Dumnezeu, şi El şedea lângă lacul Ghenizaret, a văzut două
corăbii oprite lângă ţărm, iar pescarii, coborând din ele,
spălau mrejele. Şi urcându-Se într-una din corăbii, care era a
lui Simon, l-a rugat s-o depărteze puţin de la uscat. Şi, şezând
în corabie, învăţa, din ea, mulţimile. Iar când a încetat de a
vorbi, i-a zis lui Simon: Mână la adânc şi lăsaţi în jos mrejele
Lectura biblica
voastre, ca să pescuiţi.
Şi răspunzând, Simon a zis: Învăţătorule, toată noaptea ne-
am trudit şi nimic nu am prins, dar, după cuvântul Tău, voi
arunca mrejele. Şi făcând ei aceasta, au prins mulţime mare
de peşte, că li se rupeau mrejele. Şi au făcut semn celor care
erau în cealaltă corabie, să vină să le ajute. Şi au venit şi au
umplut amândouă corăbiile, încât erau gata să se afunde. Iar activitate
Simon Petru, văzând aceasta, a căzut la genunchii lui Iisus, Sfânta frontala/individuala
zicând: Ieşi de la mine, Doamne, că sunt om păcătos. Căci Scriptura
spaima îl cuprinsese pe el şi pe toţi cei ce erau cu el, pentru
pescuitul peştilor pe care îi prinseseră.
Tot aşa şi pe Iacov şi pe Ioan, fiii lui Zevedeu, care erau explicația
împreună cu Simon. Şi a zis Iisus către Simon: Nu te teme; de
acum înainte vei fi pescar de oameni. Şi trăgând corăbiile la Evaluare
ţărm, au lăsat totul şi au mers după El”. formativa
Lacul Ghenizaret = cunoscut şi ca Lacul Tiberiada (Marea orala
Tiberiadei) sau Marea Galileii.
Se adresează elevilor următoarele întrebări:
„ – Când s-a petrecut acesta minune a Pescuirii minunate?”
(În timpul propovăduirii …)
În timpul propovăduirii la ţărmul Lacului Ghenizaret,
Mântuitorul observă două corăbii care nu prinseseră nici un
observarea
peşte.
„ – Ce simbolizează Marea? Dar peştii? Mreaja?” (Ele dirijata
O3 simbolizează …)
explicația
Marea în care avea să pescuiască Petru simbolizează lumea,
peştii suntem noi, oamenii, iar mreaja este cuvântul, predica
prin care oamenii Îl cunosc pe Dumnezeu.
„ – Ce reprezintă semnul lui Petru către cealaltă corabie?”
(Semnul reprezintă …)
Prin semnul lui Petru către corabia vecină înţelegem dorinţa de
a împărţi atât prada, cât şi Cuvântul lui Hristos.
„ – Ce semnifică corabia?”
Corabia este locul unde îl întâlnim pe Dumnezeu – Biserica. În Evaluare
Biserică primim învăţătura necesară mântuirii noastre, ne activitate formativa
întărim în credinţa şi primim cuvântul lui Dumnezeu. conversația frontala/individuala orala
„ – Cum era primit Cuvântul atunci? Cum primim noi
Cuvântul astăzi?“ (Oamenii veneau …)
Cuvântul predicii Învăţătorului Hristos era primit de mulţime Planşa
de oameni, care se strângeau sa primească învăţătura şi pe Pescuirii
explicația
care o transmiteau, mai departe prin viu grai. Si noi, astăzi, minunate
procedăm în acelaşi mod. Ascultăm în Corabia mântuirii -
Biserica Cuvântul Evangheliei lui Hristos în cadrul Sfintei
observarea
Liturghii, explicat de preot, iar noi avem datoria morală să
ducem mai departe Cuvântul, şi să-l înmulţim, devenind şi dirijata
noi, la rându-ne, „pescari de oameni”.
„ – Ce reprezintă vorbele lui Simon Petru: Ieşi de la mine,
Doamne, că sunt om păcătos ?” (Mărturisirea sinceră …)
Mărturisirea sinceră a stării de păcătoşenie a lui Simon Petru
explicația
reprezintă un model pentru noi toţi, prin care putem dobândi Sfânta
binecuvântarea şi belşugul date de Dumnezeu. Sciptură
„ – Ce au primit pescarii ca răsplată a credinţei şi ascultării
lor?” (Au primit binecuvântare …)
Pescarii, apoi Apostolii (ucenicii) lui Hristos, pentru credinţa conversația
O4 lor puternică şi pentru ascultarea de cuvântul lui Dumnezeu,
au primit binecuvântarea Sa si L-au urmat de atunci,
participând la toate minunile Acestuia. Argumentarea
„ – Care sunt condiţiile ca şi noi să primim binecuvântarea lui
Dumnezeu?” (Trebuie să fim ascultători …) activitate frontala
Noi trebuie să fim următori ai Sfinţilor Apostoli şi să ne
întărim în credinţă, făcând fapte bune fără a cere nimic în
Problematizare
schimb, participând cu regularitate la slujbele Bisericii –
pentru a primi cuvântul lui Dumnezeu – iubind pe aproapele a
şi tot ceea ce ne înconjoară, ascultând de cei mari şi de
Cuvântul Domnului, împlinind poruncile Sale şi astfel vom
primi binecuvântarea Sa.
„ – Sunt importante aceste calităţi pentru mântuirea noastră?”
Explicația
Da. Aceste calităţi – credinţa şi ascultarea – sunt foarte activitate
importante pentru mântuirea noastră. Ele ne ajută să ne frontala/individuala
apropiem de Dumnezeu şi să-I urmăm.
Profesorul specifica condițiile pe care trebuie sa le respecte
creștinii pentru a primi binecuvântarea lui Dumnezeu.

O1 conversația Evaluare
6. Consolidarea Se rezolva exercițiile 1a şi 1b/pag.19. şi 2/pag.19;
O2 activitate formativa
cunoştinţelor Timp de lucru: 10 minute.
O3 exercițiul frontala/individuala orală
O4 explicația

Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor activitate


Aprecierea
la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea lor in explicaţia frontală/individuala
7. activității
predarea noilor cunoștințe.
elevilor
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi Se anunţă şi se explică tema pentru acasă:


8. explicarea temei Exerciţiul 4/ 20. explicaţia activitate
pentru acasă frontală/individuala
Încheierea Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. activitate
9. exerciţiul
activităţii Salutul. frontală/individuala
„ Despre trei lucruri nu te grăbi să vorbeşti: despre Dumnezeu, până ce nu-ţi întăreşti credinţa în El; despre păcatul altuia,
până ce nu-l cunoşti pe al tău; şi despre ziua de mâine, până ce nu se luminează de ziuă.” – Sfântul Nicolae Velimirovici

„ Oamenii se roagă lui Dumnezeu să-i scape de necazuri, iar Dumnezeu se roagă de oameni să părăsească păcatul. Acum
judecaţi, care şi de cine să asculte întâi: Dumnezeu de oameni sau oamenii de Dumnezeu?” – Ierom. Arsenie Boca

OGLINDA TABLEI

Prin săvârşirea acestei minuni Iisus Hristos Îşi arată iubirea faţă de oameni , dumnezeirea Sa.
Credinţa şi ascultarea sunt calităţi (virtuţi) care ne ajută sa ne apropiem de Dumnezeu şi sunt necesare mântuirii.

S-ar putea să vă placă și