Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Balș


Data: 18.03.2016
Profesor: Pădurariu Marius Ionuț
Clasa a VI-a
Aria curriculară: Om și Societate
Disciplina: Religie
Lecției: Binefacere şi recunoştinţă – Vindecarea celor zece leproşi
Tipul lecţiei: mixta
Scopul lecţiei: Însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral-
religios
Competenta generala:
Cunoașterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii si desăvârşirii omului;
Competente specifice:
Analizarea mesajului moral-religios din minunile Mântuitorului.
Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni.
Competente derivate:
1. să opereze cu noţiunile învăţate: minune, recunoştinţă, binefacere;
2. să povestească minunea vindecării celor zece leproşi, precizând datele esenţiale ale evenimentului;
3. sa comparare atitudinea leprosului recunoscător cu a celorlalţi nouă, nerecunoscători;
4. sa isi exprime recunoştinţa în relaţia cu Dumnezeu şi cu aproapele, în împrejurările vieţii.
Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, argumentarea, auditie, palariile ganditoare, explozia stelara,
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, prezentare power point, planse, minge, post-it-uri, palarii de hartie colorate.
Forme de organizare: activitate frontală/individuala, pe echipe, pe grupe.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VI-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a
2.Bibliografice: *** Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al BOR, București 2008;
1. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
2. Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a VI-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2012;
3.Temporale:
1. număr de lecții: 1
2. durata: 50 minute

1
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Com Evaluare


Timp Metode şi Mijloace de Forme de
crt Etapele lecţiei p. d. Conţinutul instructiv - educativ
/ min. procedee învăţământ organizare
.
5 Salutul. Rugǎciunea. Pregătirea clasei şi a conversaţia
Momentul
1. min. materialelor necesare. Rugaciunea Activitae frontala
organizatoric
10 Voi realiza actualizarea cunostintelor lectiei: Explicația
min. „Rasplata credintei si a ascularii –Pescuirea Evaluare
minunata” printr-un exercitiu de lucru in grup si formativă
exercitiu frontal/individual.
Astfel, impart elevii in sase grupe, fiecare
grupa desemnand cate un reprezentant pentru
palaria primita. Fiecare gup va raspunde
corespunzator cerintei palariei sale. ppt
Palaria alba/ Povestitorul: cerinta-Prezentati
continutul minunii „Pescuirii minunate”.
Palaria albastra/Ganditorul: cerinta-De ce Simon
Actualizarea
Petru, cu toate ca avea experienta in meseria sa, nu Palariile Palarii
2. cunoştinţelor
reusise sa prinda peste? ganditoare colorate din Activitate in grup
anterioare
Palaria galbena/ Creatorul: cerinta- Ce trebuie sa carton
faceti ca sa fiti asemenea Sfintilor Apostoli?
Palaria verde/Propunatorul: cerinta- Propuneti fapte
pe care trebuie sa le realizam ca sa Il descoperim pe
Dumnezeu asemenea pescarilor?
Palaria rosie/Psihologul: cerinta- Ce moment v-a
placut cel mai mult la aceasta minune?
Palaria neagra/ Precautie: cerinta- De ce l-a cuprins
spaima pe Simon Petru vazand pescuirea Conversatia Activitate frontala
minunata? euristica/
Apoi ii voi intreba pe elevi ce simbolizeaza RAI minge

2
„pestii”, „corabia”, „pescarii”, „mreaja”, „marea”,
„luntrea”.
3 Voi povestii elevilor o istorioară, pregătindu-i astfel
min. pentru noua lecţie:
„Se zice că Dumnezeu a chemat la masă toate
virtuţile şi s-au adunat: bunătatea, simplitatea,
adevărul, credinţa. Dragostea, nadejdea, mila,
generozitatea, smerenia, binefacerea, recunoştinţa. Lectura Scriere de Activitate Observatie
Captarea
3 Toate, pline de bunăcuviinţă, se cunoşteau şi Ivan frontala sistematica
atentiei
stăteau de vorbă ca bune prietene. Două însă, deşi Turgheniev
erau alături, nu prea se cunoşteau şi nu vorbeau
între ele. Acestea erau binefacerea şi recunoştinţa.
Le-a întrebat Dumnezeu: Voi de ce tăceţi? Ele au
răspuns: Nu prea ne cunoaştem, pentru că ne-am
întâlnit foarte rar.” (Turgheniev)
Vom călători astăzi spre Ierusalim, trecând
2 prin mijlocul Samariei şi Galileii unde vom învăţa
Anunţarea
min. importanţa virtuţii recunoştinţei in lectia: Observatie
titlului şi a activitate
4. „Binefacere şi recunoştinţă – Vindecarea celor Explicația ppt sistematica
obiectivelor frontală
zece leproşi"
propuse
Voi explica elevilor ce vor descoperi
parcursul lectiei: C1, C2, C3, C4.
C1 15 Pentru ca elevii sa înţeleaga mesajul activitate Observatie
min. scripturistic voi citi pericopa evanghelica de la Lectura Sfanta frontală sistematica
Luca XVII, 11-19. Scriplura
Comunicarea
Voi explica elevilor ca tema centrala a lectiei
/însuşirea
noastre este virtutea recunostintei si ca suntem explicația
5. noilor
datori sa ne atatam recunostinta fata de Dumnezeu,
cunoştinţe
multumindu-I pentru binefacerile pe care le trimite
neincetat asupra noastra in toate zilele si in fiecare
ceas si clipa, in casa, la scoala, la biserica, pe drum,
oriunde. Recunostinta este firescul demnitatii conversatia

3
omului. Elevii asculta cu atentie. catehetica
Ii intreb pe elevi daca stiu ce este lepra. Elevii
vor raspunde. Voi completa raspunsurile lacunare
ale elevilor, pentru a evidentia binefacerea realizata explicația activitate frontala
de Mantuitorul acestor zece leprosi prin tamaduire. Observatie
Voi evidentia dubla suferinta a celor leprosi: argumentare sistematica
degradarea corpului uman si izolarea de restul
comunitatii, singuratatea sufleteasca.
In continuare voi relua textul scipturistic Explicația
explicand savarsirea minunii vindecarii celor zece
leprosi, de catre Mantuitorul si motivele pentru care
i-a trimis sa se arate preotilor. Mantuitorul Hristos
nu ii vindeca pe loc, ci ii trimite sa se atate
preotilor, „dar pe cand ei se duceau, s-au curatit”.
Hristos respecta voia şi Legea dată de Tatăl Ceresc, Sfânta activitate frontala
(Levitic XII-XIV), adică i-a trimis la preoţi Scriptura
deoarece leproşii se prezentau periodic la preot –
cel ce era singurul abilitat să constate sensul
evoluţiei bolii, nu doctorii vremii. Leprosii au
devenit o mărturie vie în faţa preoţilor a lucrarii
minunate a Mântuitorului Iisus Hristos, iar cei ce
nu-L iubeau au fost nevoiti sa constate puterea
dumnezeiasca a lui Iisus Hristos. Preotii vremii
dupa ce constatau vindecarea certificau reintegrarea
leprosilor in societate.
Indemnul „Duceti-va si va atatati preotilor!” ne
este adresat si noua, atunci cand avem necazuri, dar Conversatie
si bucurii sa mergem la Sfanta Biserica, sa ne catehetica
infatisam preotilor.
C2 Urmeaza videcarea pe cale si intoarcerea celui Auditie
de alt neam samarinean la Hristos pentru a-si arata
recunostinta „cu glas mare slavind pe Dumnezeu.

4
Si a cazut cu fata la pamant la picioarele lui Iisus,
multumindu-I.”
Voi explicarea intelesul intrebarii fara de Aprecieri
C3 raspuns a Mantuitorului: „Dar cei noua unde sunt?” Prelegere activitate verbale
Toţi cei zece s-au bucurat de vindecare, însă ceilalţi frontala/individua
nouă, nu Ii multumesc Mantuitorului, ci se reintorc ppt la
in societate. De aici aflam ca toti s-au vindecat
trupeste, dar numai unul si sufleteste: „Scoala-te si
du-te, credinta ta te-a mantuit.” Mulțumind cu
recunoştinţă, primim de la Dumnezeu daruri
numeroase, ajutor în suferinţe şi necazuri şi cale Povestire
uşoară spre mântuire.
Voi intreba elevii: Care este cea mai înaltă
formă de mulţumire?”
Elevii vor raspunde, iar in urma audierii unui
fragment din Sfanta Liturghie vor intelege ca cea Prelegere
mai înaltă formă de rugăciune şi mulţumire este Auditie
Sfânta Liturghie prin care mulţumim lui Dumnezeu cantarea „Pe activitate frontala
pentru toate binefacerile ce ni Le-a dat şi ni Le va Tine te
da. Suntem datori ca in fiecare sarbatoare si mai laudam
ales duminica, sa participam la slujba Sfintei
Liturghii si sa multumim lui Dumnezeu pentru activitate
toate cate ne-a dat si ne da. „Fiti multumitori!” frontalala
Elevii asculta cu atentie, daca au nelemuriri pun
intrebari.
C4 În faţa atâtor binefaceri mici şi mari să nu ne
arătăm nerecunoscători ca cei nouă leproşi. Pana si
animalele îşi manifestă recunoştinţa faţă de
binefăcătorul lor. Aruncam, de pildă, câinelui un os
şi, pentru că nu are gură să ne spună „mulţumesc”,
dă din coadă. Şi nu doar câinele, ci şi alte animale
îşi manifestă recunoştinţa. Până şi natura, întregul

5
C4 univers e recunoscător Creatorului păstrând ordinea Observatie
pe care Acesta a instituit-o. sistematica
Din viaţa Sf. Gherasim cunoaştem, de
asemenea, scena de duioasă recunoştinţă a unui leu activitate
căruia cuviosul părinte îi scosese o ţeapă din laba Ppt frontalala
piciorului. După moartea sfântului, animalul fioros
al deşertului i-a rămas recunoscător până la sfârşit,
murind de durere deasupra mormântului
binefăcătorului lui.
Ceea ce leul şi alte fiinţe asemănătoare fac din
instinct, creştinul trebuie să împlinească din
conştiinţă şi credinţă, ca pe una din cele mai înalte
şi obligatorii porunci, ca expresie a inimii sale
simţitoare, delicate, atente şi credincioase, ca un
răspuns cu binecuvântări la binecuvântările primite.
Elevii asculta cu atentie, daca au nelemuriri pun
intrebari.
Recunoştinţa ar trebui să se întâlneacă mereu în
drumul său cu facerea de bine în viaţa creştinilor,
căci doar roadele lor leagă cele mai puternice
prietenii, urmează mereu căile dreptăţii, ale
adevărului şi se bucură de binefacerile luminoase
ale dragostei.
Invataturi: Ppt
Sa fim recunoscatori tuturor pentru toate!
Cand ne rugam, nu trebuie doar sa cerem, ci si sa-L
slavim pe Dumnezeu si sa-I multumim.
Activitate
Sfanta Liturghie este cea mai importanta rugaciune individuala
de multumire adusa lui Dumnezeu.
Elevii asculta cu atentie si noteaza invataturile
daca au nelemuriri pun intrebari.

6
C1 6 Voi ruga elevii sa raspunda la intebarile:
C2 min. 1. Cine este binefacatorul? Aprecieri
C3 2. Ce a facut pentru a-I se aduce activitate verbale
6. Tabla
Fixarea C4 multumire? Explozia frontala/individua
cunostintelor 3. Cum i-a vindecat pe cei zece leprosi? stelara la
4. Cand au vazut ca sunt vindecati ce au
facut cei noua?
5. Unde s-a dus samarineanul?
C4 4 Voi ruga elevii sa scrie pe post-it-uri multumiri Aprecieri
min. aduse lui Dumnezeu si oamenilor ( familiei, verbale
colegilor, profesorilor, etc.).
Asocierea, Plansa
Post-it-urile completate cu multumiri aduse lui Conversatia
7. generalizarea,
Dumnezeu vor fi aplicate pe linia vertical a crucii, Exercitiu Pe echipe
aplicarea Post-it-uri
iar cele cu multumiri fata de aproapele vor fi
aplicate pe linia orizontala a crucii.
Elevii vor nota si aplica multumirile.
Aprecieri
Aprecierea 2 Voi face aprecierile generale şi individuale referitor activitate verbale
explicaţia
8. activității min. la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea frontală/individua
elevilor lor in predarea noilor cunoștințe. la

Încheierea 3 Rugǎciunea activitate frontală


9. exerciţiul
activităţii min.

S-ar putea să vă placă și