Sunteți pe pagina 1din 7

.

Proiect didactic

A.Algoritm introductiv

Unitatea de invatamant:Scoala gimnaziala Petelea-Scoala Gimnaziala Breaza

Profesor:

Clasa: a VI-a

Data:26.11.2015

Unitatea de învãţare: Iisus Hristos-Mantuitorul lumii

Lectia: Răsplata credintei si a ascultării - Pescuirea minunată

Tipul de lectie:Mixta

Locul de desfasurare:sala de clasa

Competente generale:

C.G.1.Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului;

C.G.2. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii;

C.G.3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.

Competenţe specifice:

4.1 Explicarea modului de aplicare în viaţa personală a învăţăturilor cuprinse în aceasta minune;

4.2 Argumentarea importanţei participării active la viaţa comunităţii;

4.3 Consolidarea deprinderilor de comportament moral religios.

1
Competenţe derivate:

Cognitive:

CO1: descrierea împrejurărilor in care a avut loc aceasta minune;

CO2: prezentarea minunii descrisă în fragmentul Luca 5,1-11; ;

Formative :CO3– identificarea în viaţa proprie, situaţiile în care au constatat intervenţia lui Dumnezeu într-un lucru pe care l-au săvârşit.

CO4: analiza unui text scripturistic dat;

Atitudinale:CO5: formularea de aprecieri obiective, argumentate, cu privire la rolul credinţei în viaţa noastră

Evaluarea: formativ-ameliorativă (de achiziţii, de proces, de produs)

Competenţe ale evaluării:

Cognitive:

C1: înţelegerea noţiunilor: minune,credinta;

Formative:

C2: competenţa de a interpreta şi argumenta un text religios;

C3: deprinderea de a utiliza tehnici de lucru individuale şi de grup;

Atitudinale:

C4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale, de a-şi asuma responsabilităţi.

2
Valori şi atitudini vizate:

- Relaţionare pozitivă cu ceilalţi;

- Gândire critică şi flexibilă

- Dezvoltarea trăsăturilor pozitive de caracter: dreptatea, milostenia, smerenia, blândeţea, ascultarea, recunoştinţa, statornicia în credinţă,
sfinţenia.

Strategii: dirijată, inductiv-deductivă, explicativ-conversativă, deductiv-inductivă, interactive.

Metode expozitiv-euristice: exercitiul, expunerea, lectura explicativă, conversaţia, explicaţia, meditaţia religioasă, exerciţiul, lectura.

Mijloace:laptop,boxe, videoproiector, fişa de lucru.

Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică, fişa de lucru

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.

Resurse: umane: 18 elevi

de timp 50 min

materiale: - oficiale: Programa şcolară; Proiectarea unităţilor de învăţare

- manuale: Religie creştin ortodoxă: caiet pentru elevi: clasa a VI-a, Ed. Sf. Mina, Iaşi, 2009

- izvoare narative: Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.O.R., Bucureşti, 1982;
- Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
- Opriş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.

3
SCENARIU DIDACTIC

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului


1.Moment Salutul
organizatoric Rugăciunea
Notarea absentilor si pregătirea pentru lectie.
2.Verificarea Se verifică lectia „ Minunea din Cana Galileii” prin chestionare orală: Răspund la întrebări.
cunostintelor însusite -Relataţi minunea din Cana Galileii.
- Motivaţi prezenţa Mântuitorului la această nuntă.
3.Pregătirea elevilor Profesorul reaminteşte că tinerii din Cana Galileii au primit acea binecuvântare Ascultă explicaţia P.
pentru receptarea de la Iisus pentru că L-au invitat la nunta lor. Respectul şi încrederea pe care au
noilor cunoştinţe avut-o în Iisus le-a adus o mare bucurie chiar în momentul întemeierii familiei lor.
Şi astăzi Iisus Hristos îşi revarsă binecuvântarea Sa atunci când tinerii credincioşi
Îl doresc în viaţa familiei lor. Despre importanţa credinţei care nu rămâne
niciodată fără răsplată, le-a vorbit Iisus Hristos deseori oamenilor atât prin
învăţături cât şi prin fapte.
4.Anunţarea titlului şi Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Răsplata credintei si a ascultării Notează în caiete.
a obiectivelor lecţiei - Pescuirea minunată
Se precizează obiectivele lecţiei.
5.Comunicarea noilor •P cere E să citeascădin manual textul Luca 5,1-11 si să delimiteze în fragmente ce Răspund.
cunoştinţelor contin unităti logice si să le prezinte oral: 1. versetele(1,2,3); 2.versetele(4,5); 3.
versetele(6,7); 4. versetul(8); 5. versetele(9,10), 6. versetul (11).
•P proiectează imagini PowerPoint pentru fiecare fragment. Scriu în caiete.
•P solicită E să formuleze prima idee principală ce va fi scrisă de P pe tablă. Observă Harta Palestina Noului
R: 1. Predica lui Iisus la Lacul Ghenizaret. Testament
•Se prezintă asezarea geografică a Lacului Ghenizaret folosind imagini

4
PowerPoint.
„Lacul Ghenizaret(Marea Galileii sau Marea Tiberiadei) este situat la est de
provincia Galileia, străbătut de la Nord la Sud de râul Iordan si este foarte bogat în
peste.”
Precizare: Unii comentatori ai Sf. scripturi spun că Iisus foloseşte barca lui Simon
Petru ca amvon, bolta cerească ţine loc de acoperiş al bisericii iar murmurul
valurilor e muzica sfântă ce însoţeşte cuvintele lui Iisus. Pentru a întări ceea ce El
îi învăţase, Iisus săvârşeşte o minune. „…Mână la adânc şi lăsaţi în jos
•Se cere E să citească fragmentul 2, adică îndemnul dat de Iisus lui Simon. mrejele voastre ca să pescuiţi.”
„…Învăţătorule, toată noaptea ne-
am trudit şi nimic nu am prins, dar
după cuvântul Tău voi arunca
mrejele.”
Precizare: Lui Simon Petru acest îndemn i se părea ciudat. Ca pescar care-şi Ascultă explicaţia.
cunoştea meseria ştia că peştele se prinde mai uşor către ţărm decât la adânc şi mai
bine noaptea, când peştii nu văd mrejele, decât ziua, însă fascinat de învăţăturile
lui Iisus, face aşa cum îi porunceşte El. Scriu în caiete.
•Se cere E să formuleze a doua idee principală ce va fi scrisă de P pe tablă.
R: 2. Convorbirea dintre Iisus şi Simon Petru despre pescuit.
•Se cere E să citească fragmentul 3 şi să formuleze ideea principală ce va fi scrisă Citesc şi scriu în caiete.
de P pe tablă.
R: 3. Ascultarea lui Petru şi binecuvântarea dată de Dumnezeu.
•Se proiectează icoana Pescuirea minunată ce ilustrează momentul pescuitului E observă.
îmbelşugat.
Precizare: Credinţa şi ascultarea lui Petru, a făcut posibilă acea pescuire în chip
minunat.
• Se cere E să citească fragmentul 4 şi să formuleze ideea principală ce va fi scrisă Citesc şi scriu în caiete.
de P pe tablă.
R: 4. Mărturisirea lui Petru.
•Se solicită E să precizeze şi să explice mărturisirea lui Petru. Simon Petru recunoaşte că Iisus
este „Domnul”, iar el este un om
păcătos.

5
• Se cere E să citească fragmentul 5 şi să formuleze ideea principală ce va fi scrisă
de P pe tablă.
R: 5. Investirea lui Petru cu demnitatea de Apostol („pescar de oameni”). Citesc şi scriu în caiete.
Precizare: Iisus înlătură cu blândeţe spaima lor, zicând lui Simon: „Nu te teme!”.
Prin Petru, acest îndemn este adresat de Mântuitorul Iisus tuturor celor care sunt
cuprinşi de nelinişte din cauza păcatelor, dar care văzând puterea lui Dumnezeu
sunt capabili să se îndrepte.
Credinţa, ascultarea şi smerenia lui Petru au fost răsplătite de Mântuitorul Iisus cu Ascultă explicaţiile.
peşte din belşug şi, mai mult, cu demnitatea de „pescar de oameni”(apostol).
„Marea” în care avea să pescuiască Petru simbolizează lumea, peştii simbolizează
oamenii, mreaja simbolizează predica iar luntrea simbolizează amvonul
(construcţie în biserică de unde se predică sau se citeşte Sfânta Evanghelie).
• Se cere E să citească fragmentul 6 şi să formuleze ideea principală ce va fi scrisă Citesc şi scriu în caiete.
de P pe tablă.
R: 6. Urmarea lui Iisus.
•Se adresează E întrebări:
-Cine erau persoanele care L-au urmat pe Iisus? „…Simon, Iacov şi Ioan.”
- De cine doreşte Domnul nostru Iisus Hristos să fie „urmat” mereu?
- Care sunt mijloacele prin care El ne îndeamnă să-L urmăm?
6.Fixarea şi •P solicită E să rezolve exercitiile 1a si 1b/19 şi 2/19 , se verifică oral. Rezolvă exerciţiile.
sistematizarea •Se solicită E să formuleze învăţăturile spirituale desprinse din lecţie. Răspund şi scriu în caiete.
cunoştinţelor •Se scriu învăţăturile spirituale la tablă de către P :
1. Ascultarea si urmarea cu încredere a „Cuvântului lui Dumnezeu” ne aduc
binecuvântare spirituală şi de multe ori şi pe cea materială.
2. Când conştiinţa ne este încărcată de păcate, nu trebuie să ne temem de
Dumnezeu şi să ne îndepărtăm de El, ci dimpotrivă să ne apropiem.
•Se cere E să precizeze mijloacele prin care ne putem apropia de Dumnezeu. Răspund.

7. Asocierea, •Se cere E să mediteze la viaţa lor şi să precizeze o situaţie în care au constatat Meditează şi răspund.
generalizarea şi intervenţia lui Dumnezeu pentru un lucru pe care l-au săvârşit.
aplicarea Concluzie:Credinţa este prima virtute care ne apropie de Dumnezeu. Din credinţă
izvorăşte ascultarea şi dragostea faţă de Dumnezeu care ne aduc roade

6
duhovniceşti.
8. Precizarea şi •Se anunţă tema pentru acasă: Scriu tema pentru acasă.
explicarea temei Comentaţi versetul:
pentru acasă „Fără credinţă nu este cu putinţă să fim plăcuţi lui Dumnezeu…”
9. Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale privind pregătirea E pentru lecţie şi
activităţii elevilor implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.
Se notează E care au participat la lecţie.
10. Încheierea Rugăciunea
activităţii Salutul

OGLINDA TABLEI
26.11.2015
Răsplata credintei si a ascultării - Pescuirea minunată
Idei principale:
1. Predica lui Iisus la Lacul Ghenizaret.
2. Convorbirea dintre Iisus şi Simon Petru despre pescuit.
3. Ascultarea lui Petru şi binecuvântarea dată de Dumnezeu.
4. Mărturisirea lui Petru.
5. Investirea lui Petru cu demnitatea de Apostol.
6. Urmarea lui Iisus.
Învătături spirituale:
1. Ascultarea si urmarea cu încredere a „Cuvântului lui Dumnezeu” ne aduc binecuvântare spirituală şi de multe ori şi pe cea materială.
2. Când conştiinţa ne este încărcată de păcate, nu trebuie să ne temem de Dumnezeu şi să ne îndepărtăm de El, ci dimpotrivă să ne apropiem.

S-ar putea să vă placă și