Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Loc de desfăşurare: sala de clasă


Data: SĂPT. 26
Clasa: a V-a
Obiectul: Consiliere şi orientare
Subiectul: Cinstea – relaţii între colegi
Componenta: Managementul clasei, ca grup
Scopul.- cunoaşterea şi respectarea normelor şi valorilor grupului;
- formarea conştiinţei morale.
Obiective operaţionale:
O1 – să explice sensul cuvântului „cinste”şi să distingă cinstea, ca
fiind o calitate morală, dar şi obligaţie civică;
O2 – să desprindă, prin intermediul povestirilor, al exemplelor
date, aspecte privind comportamentul omului cinstit;
O3 – să identifice cât mai multe proverbe, cugetări despre cinste;
O4 – să participe afectiv la unele situaţii creeate pe parcursul orei.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, studiul de caz,
activitate frontală, pe echipe şi individuală
Resurse: fişe, planşe, marker,texte, dicţionar, CD-Player etc.

SCENARIUL DIDACTIC

Organizarea clasei
Împărţirea elevilor pe grupe (3-4, în funcţie de nr. elevilor din clasă);
Pregătirea pentru lecţie;
Afişez planşa „Cum mă simt astăzi?”
( elevii vor nota pe caiet/fişă cifra corespunzătoare „stării” pe care o au în acel
moment) şi au loc discuţii legate de starea lor de sănătate, de dispoziţia în care se află;
Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale
 Sunt reamintite câteva reguli de grup ce trebuie respectate pentru o activitate
performantă:
a. Punctualitate
b. Respect reciproc
c. Vorbim pe rând
d. Fără telefoane mobile
 Un elev va explica ce înseamnă cinste; un altul va citi explicaţia dată de dicţionar
 Pe catedră se află cartoane ilustrate cu reguli care trebuie respectate
de elevi (vor extrage câte unul, pe rând şi vor comenta, spunându-şi părerea).
 Se citesc alte cazuri
 Sarcină de lucru (Studiu de caz)
Pe tablă au fost scrise enunţurile(acoperite cu o coală):
1. Andrei a găsit un stilou în clasă şi-l ia.
2. Andrei vede că a căzut stiloul colegului său, îl ia pe furiş şi-l ascunde în
ghiozdanul său.
3. Andrei găseşte un stilou pe stradă şi-l ia.
Cer elevilor să le ordoneze, în funcţie de gravitatea faptelor săvârşite de Andrei.
(Fond muzical; activitate pe grupe; liderul ales de fiecare echipă anunţă rezultatul).
Au loc discuţii, apoi se dau şi alte exemple asemănătoare şi cum au fost ele
soluţionate.
Subliniez că cinstea e legată de adevăr şi dreptate; nu poţi să fii cinstit, fără să fii
drept şi să spui adevărul. Trebuie să fii cinstit cu tine insuţi, din convingere intimă şi
nu din teama de a nu fi dat de gol, din teama legilor, a opiniei publice.
Să fii cinstit înseamnă să-ţi respecţi promisiunile, să fii sincer, deschis, prietenos şi să-
ţi recunoşti greşelile.
Cinstea e o calitate morală, dar şi o obligaţie cetăţenească.
Necinstea înseamnă minciună, prefăcătorie, invidie, furt (a copia, a şopti).
 Reactualizarea povestirilor ” Negustorul din Florenţa şi Vodă Ţepeş” şi
„Coridorul ispitei” *Anexe .Discuţii.
 Se citesc alte cazuri, întâmplări, se spun anecdote, proverbe (dacă elevii ştiu).
 Elevii cântă „Mincinosul”,Cl. Auge (se vor da coli cu textul scris)*Anexe
 Se citeşte „Scrisoare adresată fiicei sale, Margareta” de Al. Vlahuţă.
Se extrage ideea: „Să nu faci nicio faptă, a cărei amintire te-ar putea face
vreodată să roşeşti”.Nu e triumf pe lume, nici sprijin mai puternic, nici mulţumire
mai deplină, ca o conştiinţă curată”. Elevii o scriu în caiete.

 Afişez pe tablă planşă cu regulile:


1. Îmi exprim sincer, cinstit, sentimentele;
2. Îmi asum responsabilităţi, nu învinuiesc pe alţii;
3. Respect drepturile altora;
4. Ofer soluţii pentru probleme, nu doar mă plâng!

 Împart elevilor coli pe care vor scrie sincer „cel mai grav „ lucru făcut de ei. Nu se
vor iscăli, decât dacă vor.

 Aprecieri, recomandări
Anexe
Mincinosul
Versuri:I.U.Soricu
Muzica: Cl. Auge

1. Sus, pe dealul de la Grui,


Niţu-şi paşte turma lui
Şi gândeşte ne-ncetat,
Cum să-şi bată joc de sat.

Refren:
Omul drept şi cinstit
E stimat şi e iubit,
Iar cel rău şi viclean
Singur lui îşi e duşman.

2. Niţu strigă-atunci cu zor:


-Vine lupul, ajutor!!!
Vin săteni să vadă ce-i,
Niţu râde-atunci de ei.
Refren:

3. Mergeţi, mergeţi înapoi,


Lupul n-a venit la oi,
Turma paşte liniştit;
Ha, ha, ha, v-am păcălit!
Refren:

4. Însă, iată că-ntr-o zi


Lupu-ntr-adevăr veni
Şi-n zadar Niţu strigă,
Nimeni nu-l mai ascultă.
Refren:

5. Iar lupul cel turbat


Pe păstor mi l-a mâncat;
Dacă minte n-a avut
Şi să mintă i-a plăcut!
Refren:
Coridorul ispitei
după Voltaire

Trăia demult un rege vestit prin bunătatea sa. Şi regele acela era înşelat, lăudat şi furat.
Într-una din zile, el cheamă pe înţeleptul înţelepţilor şi-i zise:
-- Dumneata, care ştii atâtea lucrurifrumoase, nu cunoşti un mijloc prin care să găsesc un
vistiernic care să nu mă fure?
-- De bună seamă, răspunse înţeleptul. Vei reuşi acest lucru, punându-i să joace pe toţi cei
care se vor înfăţişa pentru demnitatea de vistiernic. Cel ce va juca mai uşor, acela va fi omul
cel mai cinstit.
-- Glumeşti, zise regele. Ce legătură este între dans şi cinste? Dar, fie! Fă cum ştii!
S-au înfiinţat, în ziua fixată, un număr de şaizeci şi patru de bărbaţi. S-au adus şi
băuturi. Totul era pregătit pentru bal.
Ca să se ajungă la salonul de bal, trebuia să se treacă printr-un coridor întunecos.
Regele, care aflase planul, îşi întinsese în coridor comorile sale.
După ce au ajuns toţi în salon, Măria sa dădu semnalul de dans. Dar cum să danseze,
când toţi erau grei de ceea ce ascunseseră?!
-- Ce hoţi! Gândea regele.
Unul singur dintre ei, sprinten, ţinea fruntea sus, braţele libere, corpul drept.
-- Iată şi un om cinstit, zise regele.
Şi aşa a devenit vistiernic cel mai uşor jucător, iar galeria ce ducea spre sala dansului a fost
numită „Coridorul ispitei”.

S-ar putea să vă placă și