Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

coala: Gimnaziul Carol I


Loc de desfurare: sala de clas
Data: 10.12.2008
Clasa: a V-a B
Profesor: Savu Vasilica
Obiectul: Consiliere i orientare
Subiectul: Cinstea relaii ntre colegi
Componenta: Managementul clasei, ca grup
Scopul.- cunoaterea i respectarea normelor i valorilor grupului;
- formarea contiinei morale.
Obiective operaionale:
O1 s explice sensul cuvntului cinstei s disting cinstea, ca
fiind o calitate moral, dar i obligaie civic;
O2 s desprind, prin intermediul povestirilor, al exemplelor
date, aspecte privind comportamentul omului cinstit;
O3 s identifice ct mai multe proverbe, cugetri despre cinste;
O4 s participe afectiv la unele situaii creeate pe parcursul orei.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, studiul de caz,
activitate frontal, pe echipe i individual
Resurse: fie, plane, marker,texte, dicionar, CD-Player etc.

SCENARIUL

DIDACTIC

Organizarea clasei
mprirea elevilor pe grupe (3-4, n funcie de nr. elevilor din
clas);
Pregtirea pentru lecie;
Afiez plana Cum m simt astzi?
( elevii vor nota pe caiet/fi cifra corespunztoare strii pe
care o au n acel moment) i au loc discuii legate de starea lor
de sntate, de dispoziia n care se afl;
Anunarea temei i a obiectivelor operaionale
Sunt reamintite cteva reguli de grup ce trebuie respectate pentru o
activitate performant:
a. Punctualitate
b. Respect reciproc
c. Vorbim pe rnd
d. Fr telefoane mobile
Un elev va explica ce nseamn cinste; un altul va citi explicaia dat de
dicionar
Pe catedr se afl cartoane ilustrate cu reguli care trebuie respectate
de elevi (vor extrage cte unul, pe rnd i vor comenta, spunndu-i
prerea).

Se citesc alte cazuri


Sarcin de lucru (Studiu de caz)
Pe tabl au fost scrise enunurile(acoperite cu o coal):
1. Andrei a gsit un stilou n clas i-l ia.
2. Andrei vede c a czut stiloul colegului su, l ia pe furi i-l ascunde
n ghiozdanul su.
3. Andrei gsete un stilou pe strad i-l ia.
Cer elevilor s le ordoneze, n funcie de gravitatea faptelor svrite de
Andrei.
(Fond muzical; activitate pe grupe; liderul ales de fiecare echip anun rezultatul).

Au loc discuii, apoi se dau i alte exemple asemntoare i cum au fost ele
soluionate.
Subliniez c cinstea e legat de adevr i dreptate; nu poi s fii cinstit, fr
s fii drept i s spui adevrul. Trebuie s fii cinstit cu tine insui, din
convingere intim i nu din teama de a nu fi dat de gol, din teama legilor, a
opiniei publice.

S fii cinstit nseamn s-i respeci promisiunile, s fii sincer, deschis,


prietenos i s-i recunoti greelile.

Cinstea e o calitate moral, dar i o obligaie ceteneasc.


Necinstea nseamn minciun, prefctorie, invidie, furt (a copia, a opti).
Reactualizarea povestirilor Negustorul din Florena i Vod epe i
Coridorul ispitei *Anexe .Discuii.
Se citesc alte cazuri, ntmplri, se spun anecdote, proverbe (dac elevii
tiu).
Elevii cnt Mincinosul,Cl. Auge (se vor da coli cu textul scris)*Anexe
Se citete Scrisoare adresat fiicei sale, Margareta de Al. Vlahu.
Se extrage ideea: S nu faci nicio fapt, a crei amintire te-ar putea face
vreodat s roeti.Nu e triumf pe lume, nici sprijin mai puternic, nici
mulumire mai deplin, ca o contiin curat. Elevii o scriu n caiete.

Afiez pe tabl plan cu regulile:


1. mi exprim sincer, cinstit, sentimentele;
2. mi asum responsabiliti, nu nvinuiesc pe alii;
3. Respect drepturile altora;
4. Ofer soluii pentru probleme, nu doar m plng!

mpart elevilor coli pe care vor scrie sincer cel mai grav lucru fcut de
ei. Nu se vor iscli, dect dac vor.
Fond muzical:De srbtori, Talisman, care anun i tema urmtoare, Tradiii de Crciun i Anul
Nou

Aprecieri, recomandri.

Anexe
Mincinosul
Versuri:I.U.Soricu
Muzica: Cl. Auge

1. Sus, pe dealul de la Grui,


Niu-i pate turma lui
i gndete ne-ncetat,
Cum s-i bat joc de sat.
Refren:

Omul drept i cinstit


E stimat i e iubit,
Iar cel ru i viclean
Singur lui i e duman.
2. Niu strig-atunci cu zor:
-Vine lupul, ajutor!!!
Vin steni s vad ce-i,
Niu rde-atunci de ei.
Refren:

3. Mergei, mergei napoi,


Lupul n-a venit la oi,
Turma pate linitit;
Ha, ha, ha, v-am pclit!
Refren:

4. ns, iat c-ntr-o zi


Lupu-ntr-adevr veni
i-n zadar Niu strig,
Nimeni nu-l mai ascult.
Refren:

5. Iar lupul cel turbat


Pe pstor mi l-a mncat;
Dac minte n-a avut
i s mint i-a plcut!
Refren:

Coridorul ispitei
dup Voltaire

Tria demult un rege vestit prin buntatea sa. i regele acela era nelat,
ludat i furat.
ntr-una din zile, el cheam pe neleptul nelepilor i-i zise:
-- Dumneata, care tii attea lucrurifrumoase, nu cunoti un mijloc prin care s
gsesc un vistiernic care s nu m fure?
-- De bun seam, rspunse neleptul. Vei reui acest lucru, punndu-i s joace pe
toi cei care se vor nfia pentru demnitatea de vistiernic. Cel ce va juca mai uor,
acela va fi omul cel mai cinstit.
-- Glumeti, zise regele. Ce legtur este ntre dans i cinste? Dar, fie! F cum tii!
S-au nfiinat, n ziua fixat, un numr de aizeci i patru de brbai. S-au
adus i buturi. Totul era pregtit pentru bal.
Ca s se ajung la salonul de bal, trebuia s se treac printr-un coridor
ntunecos. Regele, care aflase planul, i ntinsese n coridor comorile sale.
Dup ce au ajuns toi n salon, Mria sa ddu semnalul de dans. Dar cum s
danseze, cnd toi erau grei de ceea ce ascunseser?!
-- Ce hoi! Gndea regele.
Unul singur dintre ei, sprinten, inea fruntea sus, braele libere, corpul drept.
-- Iat i un om cinstit, zise regele.
i aa a devenit vistiernic cel mai uor juctor, iar galeria ce ducea spre sala
dansului a fost numit Coridorul ispitei.

S-ar putea să vă placă și