Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROFESOR DE PSIHOPEDAGOGIE SPECIAL :
CLASA: I
ARIA CURRICULAR: Tehnologii
DISCIPLINA: Abilitare manual
UNITATEA DE NVARE: Activiti cu materiale sintetice-hrtia
SUBIECTUL LECIEI: Ornamente pentru bradul de Crciun
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderi
SCOPUL LECIEI: formarea priceperilor i deprinderilor specifice tehnicii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s denumeasc materialele i instrumentele necesare n realizarea lucrrii
propuse, preciznd caracteristici ale acestora(hrtie colorat, cartonat, fotografii ale
elevilor, lipici, creioane colorate cerate, carioci,sclipici, panglici colorate, lipici)
O2: s prezinte caracteristici ale anotimpului de iarn, pe baza planei sau din
experiena proprie
O3: s urmreasc explicaia i demonstraia modului de lucru;
O4 : s execute corect operaiile necesare realizrii lucrrii;
O5: s identifice modaliti de folosire a produsului finit;
O6: s participe, n grupuri de lucru la realizarea componentelor unui produs nou;
O7 : s aprecieze lucrarea proprie i a celorlali elevi, respectnd criteriile date.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, observaia, explicaia, demonstraia,
exerciiul, jocul didactic
MATERIALE: hrtie colorat, laptop, cd, flori naturale, plan cu etapele de
lucru, lucrare model
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
RESURSE:

UMANE: 25 de elevi;

TEMPORALE: 50

SPAIALE: sala de clas

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECIEI
1.Moment
organizatoric
2.Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
3. Captarea ateniei

CONINUTUL INSTRUCTIV- EDUCATIV

METODE

MATERIAL

FORME DE

I PROCE

DIDACTIC

ORGANIZA

DEE

RE

Se iniiaz o discuie asupra lucrrilor realizate anterior


utiliznd tehnica origami ( coroana, nufrul, barca, etc.).
Se discut materialele utilizate, tehnica de lucru.

conversa

frontal

Discuie frontal privind anotimpul primvara, semne


distincte ale anotimpului, care sunt lunile primverii, care sunt
florile care nfloresc primvara.
Se prezinta elevilor flori de primvar: narcise, zambile,
lalele, realizndu-se o conversaie asupra caracteristicilor lor
( form, culoare, etc).
Se insist asupra lalelelor.

conversa flori de

EVALUARE

Se asigur condiiile necesare unei bune desfurri a leciei.

ia

ia

frontal

primvar

observa
ia

4. Anunarea temei i a

Anun ca la ora de astzi vor nva cum s realizeze laleaua explica

obiectivelor

folosind tehnica origami.

ia

operaionale
5. Dirijarea nvrii

Se realizeaz intuirea materialelor de lucru.

observa

Hrtie

Capacitatea de

Se cere elevilor s identifice materialele pe care le au pe mas


( elevii clasei I au primit tulpinile realizate n prealabil).

ia

colorat

a preciza

a) Prezentarea
i intuirea
modelului

materialele de
lucru

Se prezint plana-model i se poart o discuie pe baza


conver

Plan

b) Explicarea
tehnicii de
lucru

acesteia.

saia

Prezint elevilor etapele de lucru necesare pentru realizarea


produsului finit :
Floare:
INDOIREA FORMEI PTRATE PE DIAGONAL
IINDOIREA FORMEI PTRATE PE A DOUA DIAGONAL
IIINDOIREA PE MIJLOC A PTRATULUI, OBINNDU-SE UN
IVVVIVIIVIIIIXXXIXIIXIIIXIVXVXVI-

model cu
etapele de
lucru

DREPTUNGHI
INTRODUCEREA
COLULUI
DIN
DREAPTA A
DREPTUNGHIULUI N INTERIOR
INTRODUCEREA COLULUI DIN STNGA A N INTERIOR,
OBINNDU-SE UN TRIUNGHI
PLIEREA PE LA JUMTATEA LATURII, SUPRAPUNND
COLURILE BAZEI SPRE VRFUL ACESTEIA
SE REPET PROCEDEUL PE VERSO

Apreciez
capacitatea de
a enumera
etapele de

PLIEREA LATURILOR PTRATULUI CA I CUM AM RSFOI


O CARTE
PROCEDEUL SE REPET I PE VERSO

lucru

NDOIREA PE LINIA PUNCTAT A UNEI LATURI


NDOIREA PE LINIA PUNCTAT A CELEI DE-A DOUA
LATURI
PROCEDEUL SE REPET I PE VERSO
INTRODUCEREA COLURILOR UNUL N ALTUL
PROCEDEUL SE REPET I PE VERSO
SUFLAREA UOAR N DESCHIZTURA BAZEI FLORII
PENTRU A O UMFLA
TRAGEREA SPRE EXTERIOR A COLURILOR LIBERE
PENTRU FORMAREA PETALELOR

Deprinderea
Laptop, cd

de a executa

Frunz i tulpin :
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXX-

PLIEREA PTRATULUI PE JUMTATE


COLUL DIN DREAPTA SE PLIAZ PE LINIA FORMAT
SE REPET PROCEDEUL PENTRU CELLALT COL
COLUL DEJA PLIAT SE PLIAZ DUP ACELAI
PROCEDEU
SE REPET PROCEDEUL PENTRU CELLALT COL,
LUND FORMA UNEI CRAVATE
COLUL DIN DREAPTA SE NDOAIE SPRE INTERIOR
SE REPET PROCEDEUL PENTRU CELLALT COL
PLIEREA FORMEI OBINUTE LA NIVELUL LINIEI
PUNCTATE
NDOIREA FORMEI PE JUMTATE PENTRU REALIZAREA
TULPINEI I A FRUNZEI
INTRODUCEREA FLORII N TULPIN

corect etapele
de lucru

demon
straia

Voi realiza demostrarea model a lucrrii.


c) Executarea
lucrrii de
ctre elevi

6. Asigurarea reteniei
i a transferului;
7.

Evaluarea

ncheierea activitii.

Cer elevilor s-i pregteasc materialele i s se apuce de


lucru.
exerci
Atenionez elevii cu privire la normele de protecie.
Etapa de executare a lucrrilor se va realiza pe un fond iul
muzical ce cuprinde cntece pentru copii.
Ofer indicaii suplimentare, dac este necesar.
Urmresc executarea lucrrilor.
- Ce materiale am folosit la tema de astzi?
- Ce tehnici am utilizat?
- Cu ce scop am realizat aceast lucrare?

pe grupe
individual

conver

Capacitatea

saia

de a identifica
modaliti de

Evaluarea se va realiza printr-un joc: La florrie. O elev va


fi vnztoarea iar ceilali elevi cumprtorii.
Ei vor trebui s cumpere o floare , explicnd i argumentnd jocul

utilizare a
produsului

alegerea fcut.
didactic
Ex. A dori s cumpr aceast lalea pentru c este lucrat
ngrijit, c este colorat plcut, etc.
Voi ncheia cu aprecieri generale i individuale asupra modului
de realizare a temei practice dar i asupra cureniei lsate n
clas.
Analiza lucrrilor se va face dup urmtoarele criterii:
1. Finalizarea lucrrii;
2. Corectitudinea lucrrii;
3. Aspectul estetic.

frontal
individual
Capacitatea de
evaluare a
lucrrilor

S-ar putea să vă placă și