Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
Data:
Clasa: a V-a
Diriginte: Bărzoiu Ionela-Florentina
Disciplina : Consiliere și dezvoltare personală
Subiectul: Credințe și valori
Obiective operaţionale :
-Să identifice noţiunea de valoare;
-Să analizeze din diverse perspective valorile universale;
-Să-şi expună punctul de vedere vis-a- vi de importanţa valorilor;
- Să determine rolul valorilor în viaţa personală.
STRATEGII DIDACTICE:
BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ:
1
ȘCOALA GIMNAZIALA CIULNIȚA
I.Moment organizatoric:
Se verifica prezenta la ora de curs si se consemneaza absentele in catalog.
Se defineşte cuvîntul valoare conform DEX-ului:
1Ce înseamnă
2.Importanţa
Valoare? Valorii?
VALOÁRE, valori, s.
f. I. 1. Însușire a unor lucruri, fapte, idei, fenomene de a corespunde necesităților sociale și
idealurilor generate de acestea; suma calităților care dau preț unui
2
ȘCOALA GIMNAZIALA CIULNIȚA
obiect, unei ființe, unui fenomen etc.; importanță, însemnătate, preț, merit .
Lucrul în grup :
Elevii extrag un cartonaş ,pe care este indicat o valoare caracterizatoare întregului grupul şi
le definesc, dar şi argumentează importanţa fiecăruia.
gr I-Familia este celula de bază a societăţii. Este statornicie. Familia este locul în care vrei sa fii
atunci cand eşti departe de casa. Sentimentul de singuratate confirmă adevărata ei valoare.
Familia este şcoala care ne învaţă că dreptatea este relativă şi că o problema se poate rezolva din
mai multe puncte de vedere.
gr II-Frumuseţea-valoare estetică ,care place şi este pentru armonia fiecărui suflet. Este arta
care ne face mai buni şi mai deschişi la suflet.
Ansamblu de calități care desfată privirea sau auzul.
gr III- Pacea-. Stare de bună înțelegere între popoare, situație în care nu există conflicte armate
sau război între state, popoare. Mai este şi armonia care dă naştere la tot ceea ce este nou şi care
oferă siguranţă.
Activitatea frontală:
Portretul robot al unui om cu valoare
3
ȘCOALA GIMNAZIALA CIULNIȚA
Solicit fiecărui elev să-şi deseneze pe o foaie conturul palmei sale apoi,împreună cu un
coleg ,schimbând colile ,atribuindu-vă cîte 5 valori pe care le va scrie în interiorul conturulul
fiecărui deget.La sfîrşit revin la colile lor şi citesc în glas valorile pe care le-au observat colegii
la el.
Apoi ,continuă după model: Mulţumesc ,dar consider că...
„Adevăratele valori nu fug de lumină, învăluindu-se în mister. Numai putregaiul are nevoie de
întunerec pentru a straluci.”