Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: .11.2017
Scoala Gimnaziala Cosambesti
Clasa: a VIII-a
Disciplina : Matematica
Profesor: Teodorescu Ionela-Florentina
Tema lectiei : Teorema celor trei perpendiculare
Tipul lectie : Asimilare de noi cunostinte

Competente generale:
CG3-3. Utilizarea proprietăţilor referitoare la drepte şi unghiuri în spaţiu pentru analizarea poziţiilor
relative ale acestora
CG4-3.Exprimarea prin reprezentări geometrice a noţiunilor legate de drepte şi unghiuri în plan şi în
spaţiu
CG5-3.Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării descrierii configuraţiilor
spaţiale şi în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente şi de măsuri de unghiuri
CG6-3.Interpretarea reprezentărilor geometrice şi a unor informaţii deduse din acestea, în corelaţie cu
determinarea unor lungimi de segmente şi a unor măsuri de unghiuri
Competente specifice:
 să reproducă corect enunţul teoremei
 sa exemplifice utilitatea ei;
 sa aplice in determinarea de distante de la un punct la o dreapta sau distanta de la un punct la
un plan

Strategii didactice

a)Metode si procedee :
explicatia, exemplificarea, conversatia, exercitiul,algoritmizarea,problematizarea,demonstratia didactica,

b)Mijloace de realizare : - instrumente geometrice, tabla şcolară, cretă, Manual clasa a VIII-a Editura Teora,
fise de lucru;

c)Forme de organizare : frontala , individuala, pe grupe ;


DESFASURAREA LECTIEI

I.Moment organizatoric:
Se verifica prezenta la ora de curs si se consemneaza absentele in catalog.
Profesorul se asigura ca dispune de toate materialele necesare pentru desfasurarea lectiei;

II. Captarea atenţiei:


Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasa , prin sondaj
Pentru exercitiile care au creat dificultati elevii sunt invitati sa iasa la tabla pentru discutarea acestora ;

III. Anunţarea temei şi a obiectivelor:


Teorema celor trei perpendiculare
IV. Reactualizarea şi fixarea cunoştinţelor
Profesorul adreseaza intrebari din lectiile anterioare in vederea reactualizarii cunostintelor;
 Cand spunem ca o dreapta este perpendicular pe un plan?
 Cand doua plane sunt perpendicular?
 Cand doua plane sunt paralele?
 Care este distant de la un punct la un plan?

V.Prezentarea continutului noii lectii si dirijarea invatarii :


Enuntul teoremei Fie :
 un plan α
 o dreapta d , d ¿ α , d ¿ α ={ O}
 o dreapta a, a ⊂ α
 dreapta OA ¿ a , A ∈ a
 un punct M ∈ d

Atunci MA ¿ a.

a
O
A
α

Demonstratie MO ¿ α (ipoteza)
a ⊂ α (ipoteza) ⇒ MO ¿ a ⇒ a ¿ MO
OA ¿ a ⇒ a ¿ OA ⇒ a ¿ (MOA)
MO ¿ OA = {O } MA ⊂ (MAO) ⇒ a ¿ MA
EXERCITIU:
În vârful A al triunghiului dreptunghic ABC (m(<A)=90o) se ridică perpendiculara pe planul triunghiului,
pe care se ia AM = 10 cm. Ştiind că AB = 40 cm şi AC = 30 cm, să se determine distanţa lui M laBC.
M

A
40
30

B
D
C
m (<A )= 90o

AB = 40 cm

AC = 30 cm

AM  (ABC)

AM = 10 cm
____________________

d (M ; BC ) = ?
____________________

REZOLVARE:
Trebuie sa construim perpendiculara din M pe BC.

Ducem AD  BC
Avem: MA  (ABC)  MD  BC (din T3  ) 
AD, BC  (ABC)  d(M;BC) = MD

In ABC , m (<A )= 90o , aplicam teorema lui Pitagora :

BC 2 = AB 2 + AC 2

BC 2 = 40 2 + 30 2 = 2500 

 BC = 2500  BC = 50 cm

Inaltimea corespunzătoare ipotenuzei ABC este :

AB  AC 40  30
AD    24cm
BC 50
Avem : MA  (ABC)
 MA  AD
AD  (ABC)

In MAD aplicam teorema lui Pitagora :

MD 2 = MA 2 + AD 2

MD 2 = 676

MD 2 = 676 = 26 CM

d ( M ; BC ) = 26 cm

VI.Asigurarea retentiei si realizarea feedback-ului


Elevii vor primi fise cu exercitii si vor iesi la tabla sa rezolve cateva sub indrumarea profesorului.

VII.Tema pentru acasa: - se noteaza elevii care au activat


-restul exercitiilor din fisa vor fi luate ca tema pentru acasa;
FISA DE LUCRU

1.Pe planul triunghiului isoscel ABC , AB = AC= 15 cm si BC = 18 cm, se ridica perpendiculara


AM egala cu 12 3 cm. Sa se afle distanta de la punctul M la dreapta BC.
2. Pe planul triunghiului echilateral ABC de latura AB = 24 cm se ridica perpendiculara NA = 12
cm. Se cere sa se calculeze distanta de la N la dreapta BC.
3. Pe planul pătratului ABCD cu AB = 4 cm ridicam perpendiculara DE = 3 cm. Calculaţi distantele
de la E la dreptele AB, BC SI AC.
4. Pe planul rombului ABCD , in vârful A se ridica perpendiculara AM = a. Se ştie ca BD = a
si m (<B)= 120o . Sa se afle distantele de la M la laturile rombului, la diagonale si la vârfurile rombului.
5. ABCDA’B’C’D’ este un paralelipiped dreptunghic cu AA’ = 65, AB = 16 si d (B’, CD) =
97. Calculaţi aria lui ABCD.
6. ABCDA’B’C’D’ este un paralelipiped dreptunghic cu BC = 8, AA’ = 72 si volumul 37440.
Calculaţi d ( D’ , BC ).
7. VABC este o piramida triunghiulara regulata, VO este inaltime, VO = 12 iar inaltimea
triunghiului ABC este 15. Aflaţi d( V , BC ).
8. VABC este o piramida triunghiulara regulata, VO este inaltime, VO = 40, d ( V, BC ) = 41.
Aflaţi raza cercului circumscris bazei.

FISA DE LUCRU

1.Pe planul triunghiului isoscel ABC , AB = AC= 15 cm si BC = 18 cm, se ridica perpendiculara


AM egala cu 12 3 cm. Sa se afle distanta de la punctul M la dreapta BC.
2. Pe planul triunghiului echilateral ABC de latura AB = 24 cm se ridica perpendiculara NA = 12
cm. Se cere sa se calculeze distanta de la N la dreapta BC.
3. Pe planul pătratului ABCD cu AB = 4 cm ridicam perpendiculara DE = 3 cm. Calculaţi distantele
de la E la dreptele AB, BC SI AC.
4. Pe planul rombului ABCD , in vârful A se ridica perpendiculara AM = a. Se ştie ca BD = a
si m (<B)= 120o . Sa se afle distantele de la M la laturile rombului, la diagonale si la vârfurile rombului.
5. ABCDA’B’C’D’ este un paralelipiped dreptunghic cu AA’ = 65, AB = 16 si d (B’, CD) =
97. Calculaţi aria lui ABCD.
6. ABCDA’B’C’D’ este un paralelipiped dreptunghic cu BC = 8, AA’ = 72 si volumul 37440.
Calculaţi d ( D’ , BC ).
7. VABC este o piramida triunghiulara regulata, VO este inaltime, VO = 12 iar inaltimea
triunghiului ABC este 15. Aflaţi d( V , BC ).
8. VABC este o piramida triunghiulara regulata, VO este inaltime, VO = 40, d ( V, BC ) = 41.
Aflaţi raza cercului circumscris bazei.

S-ar putea să vă placă și