Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECTIE

Propunator:
Scoala:
Data:
Clasa: a-VII-a
Disciplina: Religie
Subiectul lectiei: Puterea credintei si a prieteniei – Vindecarea
slabanogului din Capernaum
Tipul lectiei: lectie de transmitere si insusire de noi cunostinte
Scopul lectie: Consolidarea comportamentului moral-religios prin
stimularea virtutilor crestine
Competente generale:
 C.G. 1 Cunoasterea si iubirea lui Dumnezeu ca fundament al
mantuirii si desavarsirii omului
Competente specifice:
 C.S.1.2 Recunoasterea iubirii lui Dumnezeu pentru oameni in
minunile si invataturile Sale
Competente derivate:
 C1 - argumentarea necesitatii credintei si a dragostei de aproapele
pentru mantuire
 C2 - identificarea lui Iisus ca adevaratul Doctor al sufletelor noastre
 C3 - precizarea faptelor care pot ,,imbolnavi” sufletul
 C4 - formularea de invataturi necesare progresului vietii spirituale
Strategia didactica:
1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, lectura,
problematizarea, demonstratia cu substitute, dezbaterea,
povestirea, exercitiul;
2. Mijloace de invatamant: harta Palestina Noului Testament ,
Sfanta Scriptura, plansa ,,Vindecarea slabanogului din
Capernaum”prezentari PPS, fise de lucru, videoproiector,
ecran de proiectie, laptop;
3. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala,
activitate individuala
Resurse:
1. Oficiale: * Programa scolara pentru Religie – clasa a-VII-a
* Planificarea calendaristica
2. Temporale: *Nr. de lectii - 1
*Durata - 50 de minute
3. Bibliografice: *Muha, Camelia, Caiet de Religie crestin-ortodoxa
pentru clasa a-VII-a, Editura ,,Sf. Mina”, Iasi, 2000
*Sebu , Pr. Prof. dr. Sebastian , Metodica predarii
Religiei, Editura ,,Reintregirea”, Alba Iulia , 2000
*Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului
Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane,
Bucuresti, 1988
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei Com Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de
Crt. elevilor Procedee învăţământ organizare/
Evaluare
1. Momentul - saluta elevii - raspund la salut Video
Organizatoric - rosteste rugaciunea impreuna - rostesc rugaciunea proiector,
cu elevii - anunta absentele
Conversatia ecran
- noteaza absentele - asculta prezentarea
3 min - prezinta sfintii. Zlei - se pregatesc pentru proiectie,
inceperea orei laptop
2. Pregatirea  Adreseaza elevilor  Asculta cu atentie
pentru intrebari: si raspund la intrebari.
,,- Prin ce s-au remarcat sfintii ,, ....prin faptul ca au savarsit
receptarea
pomeniti astazi de Biserica minuni.”
noilor Ortodoxa?” Aprecieri
cunostinte ,,- Mai cunoasteti si alti sfinti ,, ....Sfantul Apostol Petru, verbale
care au savarsit minuni?” Sfantul Pavel, Sfantul Conversatia
5 min. Ilie.................. Activitate
,,- Dar cele mai multe minuni ,,.....Domnul nostru Iisus frontala
cine le-a savarsit?” Hristos”.
 Precizare: Astazi vom
vorbi despre una din Explicatia
minunile savarsite de
Mantuitorul in timpul
activitatii Sale pe pamant.
3. Anuntarea - Anunţă şi scrie pe tablă titlul - Scriu in caiete titlul
lectiei noi si lecţiei; lectiei noi.
,,Puterea credintei si a
precizarea Expunerea Activitate
rugaciunii – Vindetarea
obiectivelor slabanogului din frontala
2 min Capernaum”(Mc. 2, 1-12)
- Precizează - Asculta enuntarea
competentele lecţiei. competentelor
4. Comunicarea /  Precizeaza si  Asculta cu atentie
insusirea noilor noteaza pe tabla textele precizarile facute de
scripturistice in care este profesor.
cunostinte Explicatia Sfanta
redata minunea vindecarii
slabanogului: Mc.2, 1-12; Mt. Scriptura
20 min. 9, 1-8; Lc.5,18-26
 Solicita elevilor sa  Citesc textul Activitate
citeasca expresiv textul scripturistic indicat de Lectura frontala
minunii. profesor.
 Adreseaza intrebari  Raspund la
Conversatia
elevilor: intrebarile adresate.
,,-Unde se petrece minunea ,,- in Capernaum”
vindecarii slabanogului?’ Aprecieri
 Cere elevilor sa  Localizeaza pe Demonstrati Harta verbale
identifice pe harta Palestina harta orasul Capernaum. a cu Palestina
Noului Testament localitatea substitute Noului
Capernaum.
Testament
 Face precizari  Asculta cu atentie
referitoare la orasul precizarile facute.
Capernaum:
Orasul Capernaum se afla pe
malul de nord-vest al lacului
Ghenizaret din Galileea. Explicatia
Acest tinut se numara
printre cele mai rodnice si
mai populate tinuturi din
tara. Mantuitorul a facut mai
multe minuni in acest oras.
,,_ Mai cunoasteti vreo minune ,,- Invierea fiicei lui Iair.”
facuta de Mantuitorul in
Capernaum?” ,, - In timpul activitatii
Conversatia
,,- Cand are loc minunea Mantuitorului pe pamant.”
vindecarii slabanogului din
Capernaum?”
Precizare: Aceasta minune
are loc la inceputul anului al
doilea de activitate a
Mantuitorului. El revenise in
Capernaum dupa o calatorie
misionara şi se odihnea într-o
casă. Populaţia, aflând de
întoarcerea Lui, a umplut
Explicatia
curtea casei şi strada,
dornică de a asculta
învăţătura Sa şi de a vedea
minunile.
,,- Cine au fost martorii acestei ,,- Slabanogul, cei 4 prieteni
minunii savarsite de catre ai sai, carturarii, multimea de
Iisus Hristos ?” oameni.
 Pentru a descoperi
mesajul textului evanghelic in Sfanta
care se prezinta minunea se Scriptura
propune urmatorul plan:
1.Intoarcea Domnului in
Capernaum si aducerea
slabanogului.
Dezbaterea
2.Vindecarea sufletului acelui
slabanog.
3.Atitudinea carturarilor.
4.Vindecarea minunata si
imediata.
,,- Care sunt versetele  Identifica
corespunzatoare fiecarui punct versetele corespunzatoare
din planul dezbaterii?” punctelor din planul
dezbaterii (vs.1-4; vs.5; vs 6-
9; vs.10-12).
,,- De ce prietenii slabanogului ,,...pentru ca nu reuseau sa
au desfacut acoperisul casei?” ajunga la Mantuitorul din
cauza multimii.”
 Precizare: Casele din
Palestina din acea vreme
erau construite simplu si Imaginea ,,
aveau acoperisul plat. Vindeca
 Prezinta imaginea in  Privesc imaginea Demonstrati rea
care este ilustrat momentul in si asculta explicatiile. a cu slabanogu
care cei patru prieteni il substitute lui din
coboara pe slabanog inaintea
Capernaum
lui Iisus prin acoperisul casei.
,,- De ce virtuti au dat dovada
cei patru prieteni ai Conversatia
slabanogului prin straduinta lor ,,...- de credinta in dragostea
de a ajunge la Mantuitorul?” si puterea vindecatoare a
Mantuitorului si de dragoste
,,-De ce credeti ca nu s-a grabit de aproapele.”
Mantuitorul sa-l vindece pe
paralitic de la distanta? Nu stia ,,- Pentru a incerca credinta
El oare ce se petrecea afara?Nu slabanogului si a prietenilor Problemati
auzea ce se intampla pe sai.”
zarea
acoperis?
 Precizare: prietenii
slabanogului l-au dus pe
acesta la Hristos invingand
toate piedicile. Explicatia
Acolo unde este o astfel de
credinta , nicio piedica nu
este luata in seama , nicio
putere potrivnica nu poate
zadarnici atingerea scopului.

,,- Cum rasplateste Mantuitorul


credinta slabanogului si a ,,...iertand pacatele
prietenilor sai ?” slabanogului.”
 Precizare: Credinta
slabanogului in Mantuitorul,
l-a facut demn sa fie numit
fiu al lui Dumnezeu.
5. Fixarea si  Adreseaza intrebari  Raspund la intrebari.
sistematizarea elevilor.
,,- Cum s-a petrecut minunea
cunostintelor Povestirea Activitate
vindecarii slabanogului din Povestesc minunea.
Capernaum?” frontala
10 min. ,,- Pornind de la virtutile de
care au dat dovada cei patru
prieteni ai slabanogului, Argumen
C1 argumentati necesitatea tarea
acestora pentru mantuire.”
,,- De ce Mantuitorul ii spune
slabanogului ,,Iertate iti sunt Aprecieri
pacatele tale”Doar nu a fost Problema verbale
adus acolo pentru a i se ierta
tizarea
pacatele ci pentru a se vindeca
de paralizie?”
 Precizare: Asa cum
doctorul combate mai intai
cauza bolii pentru ca apoi sa
dispara si efectele, tot asa a Explicatia
facut si Mantuitorul,
C2
Doctrorul atotstiutor. El stia
ca pacatul era cauza
paraliziei. Prin cuvintele
,,Iertate iti sunt pacatele
tale” Domnul Iisus l-a ajutat
pe slabanog sa vada cauza
bolii sale si sa simta ca
pacatul, boala sufletului , i-a
adus si suferinta trupeasca.
Boala i-a adus astfel pocainta
si iertarea pacatelor. ,...- prin Sfanta Taina a
,,- Noi cum putem primi Spovedaniei.” Activitate
C3 iertarea pacatelor?” Conversatia frontala
,,- Daca Mantuitorul poate ,,Doctor al sufletelor si al
vindeca sufletele si trupurile trupurilor noastre”
noastre cum Il puitem nimi?”
,,- Cine din cei prezenti la ,,...carturarii”
minune au pus la indoiala
autoritatea Mantuitorului de a
ierta pacatele?” ,,...gandind ca Mantuitorul Aprecieri
,,- Cum si-au exprimat huleste , ca numai Dumnezeu
verbale
indoiala”? poate ierta pacatele”

,,- De ce credeti ca intreaba Problema


Mantuitorul ,,De ce cugetati  Asculta cu atentie. tizarea
acestea in inimile voastre?”
 Precizare:
Aceasta intrebare a
Domnului dovedea ca El
cunostea pe deplin gandurile
launtrice ale carturarilor.
Mantuitorul a facut mai intai
dovada logica a dumnezeirii
Sale. ,,...vindecandu-l si trupeste
,,- Cum dovedeste practic pe slabanog” Conversatia
dumnezeirea Sa?” ,,...o impresie profunda ,
,,- Ce impresie a facut aceasta incat toti erau uimiti si Il
minune celor prezenti?” slaveau pe Dumnezeu
6. Asocierea,  Cere elevilor sa  Identifica cele trei Exercitiul Activitate
generalizarea, identifice in textul scripturistic fraze rostite de Mantuitorul: individuala
care reda minunea, trei fraze ,,-Fiule, iertate iti sunt
aplicarea
esentiale rostite de pacatele tale!”
Mantuitorul, aflate in corelatie ,,- Tie iti zic scoala-te!” Activitate
6 min. cu puterea facatoare de minuni ,,- Ia-ti patul tau si mergi la frontala
a celui ce le-a rostit. casa ta!”

 Precizare: Aceste trei  Asculta cu atentie


fraze au transformat trupul precizarile facute.
nemiscat si paralizat intr-un
trup sanatos. Explicatia
Prima arata slobozirea de
pacate, a doua – eliberarea
din lantul pacatelor si
transformarea in lucrator al
virtutii, iar a treia il intoarce
la Casa sa – Biserica lui
Hristos.  Elevii formuleaza
,,- Ce invataturi desprindem invataturi: Aprecieri
C4 din aceasta minune?” ,,- Sa-i ajutam pe cei bolnavi verbale
si sa ne rugam pentru
acestia.”
,,- Sa avem credinta
lucratoare prin iubirea fata de
semeni.” Conversatia
,,- Sa-i multumim lui
Dumnezeu pentru toate.”
 Precizare: Este bine
sa-i ajutam nu numai pe cei
care ne fac bine ci si pe  Asculta cu atentie.
ceilalti, pentru ca
Mantuitorul a spus: ,,Mai
mare dragoste decat aceasta
nimeni nu are , ca sufletul lui Explicatia
sa si-l puna pentru prietenii
sai.”
 Precizare: Adevarata
prietenie reiese din fapte, iar
Sfantul Grigorie de Nazianz
spunea ca :,,Ceea ce are omul
dumnezeiesc in el este
putinta de a face bine.”
 Citeste povestirea ,,Cei
trei prieteni” pentru a sublinia
Lectura
cele precizate mai sus.
7. Aprecierea  Face aprecieri
activităţii generale si individuale Asculta aprecierile Explicatia Aprecieri
elevilor privind pregatirea elevilor si facute de profesor. verbale
implicarea lor in lectie.
 Noteaza elevii
1 min
8. Precizarea şi  Precizeaza tema Noteaza tema si
explicarea pentru acasa si da explicatii asculta explicatiile. Explicatia Activitate
temei referitoare la rezolvarea ei. frontala
Redactati un eseu de 1 pagina
cu titlul ,,Prietenul la nevoie
2 min se cunoaste”
9. Încheierea Rugaciunea Rugaciunea
lecţiei Salutul Salutul
1 min
OGLINDA TABLEI
PUTEREA CREDINTEI SI A PRIETENIEI –
VINDECAREA SLABANOGULUI DIN CAPERNAUM
(Mc.2, 1-12)

 Sa-i ajutam pe cei bolnavi si sa ne rugam pentru acestia!


 Sa avem credinta lucratoare prin iubirea fata de semeni!
 ,,Ceea ce are omul dumnezeiesc in el este putinta de a face
bine.”
(Sfantul Grigorie de Nazianz)

S-ar putea să vă placă și