Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ : Școala Gimnazială ,,Regele Mihai I”


Profesor: Bogdan Constanța
Data: 21.02.2022
Clasa: a II-a A
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Dumnezeu este Tatăl nostru iubitor
Subiectul lecţiei: Minunile arată iubirea lui Dumnezeu față de om
Tipul lecţiei: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecţiei: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor despre minunile Mântuitorului, ca modalități de manifestare a iubirii lui
Dumnezeu faţă de om, în vederea formării virtuților creștine
Competenţe generale:
 1. Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă
Competenţe specifice:
 1.1. Explicarea unor aspecte specifice propriei credinţe religioase
Competenţe derivate:
La sfârşitul activităţii didactice, elevii :
 C 1- să definească termenul ,,minune”;
 C 2 – să ofere exemple de minuni;
 C 3 – să explice motivul pentru care Domnul nostru Iisus Hristos a săvârșit minuni;
 C 4 – să formuleze învățături necesare progresului vieții spirituale.
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, povestirea, observarea dirijată, exerciţiul, jocul didactic.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, manualul de religie/ manual digital, fise lucru, planșe cu Minunile Mântuitorului, flip-chart,
marker, post-it.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală și individuală.
Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
o Proiectarea unităţii de învăţare: Dumnezeu este Tatăl nostru iubitor
B. Temporale: durata lecţiei 40 minute.
C. Bibliografice:
1) Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2) Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3) Muha Camelia, Caiet de religie creştin-ortodoxă pentru clasa a II-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2014.
4) Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
5) Cergan, Daniel Marius; Ungureanu, Radu; Grigorcea, Daniela Iuliana; Bălan, Elena Mariana; Zărnescu Florin Religie –
manual pentru clasa a II-a , Ed. Didactică și Pedagogică, București, 2021;
Scenariul didactic
Nr. Etapele lecţiei CS Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme Evaluare
crt. (min.) şi procedee de învăţământ de organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. 3' Salutul Salutul
Momentul Rugăciunea Rugăciunea
organizatoric Notarea absenţelor
Pregatirea pentru începerea Pregatirea pentru începerea
lecţiei lecţiei

2. Precizarea 3'  Lecția despre care vom  Elevii scriu data şi Explicația Activitate
conținutului, a discuta astăzi se numește titlul în caiete şi frontală
competențelor “Minunile arată iubirea ascultă explicaţiile
urmărite și a
lui Dumnezeu față de profesorului.
planului de
recapitulare om”
 Precizez competențele
urmărite și notez titlul
lecției la tablă
3. Recapitularea CS 25'  Invit elevii la rezolvarea Rezolvă rebusul, venind Jocul Rebus Activitate Aprecieri
conținutului pe unui rebus : pe rând la tablă pentru a didactic frontală verbale
baza planului ( v. Anexa 1 - pe completa.
stabilit coloana AB – fapte
1 extraordinare pe care
numai Dumnezeu le
poate face).
 Fiecare elev va primi Elevii lucrează fișa Exercițiul Fișa de lucru Activitate Aprecieri
2 o fișă pe care trebuie primită și răspund individuală verbale
să stabilească solicitărilor
valoarea de adevăr a profesorului.
câtorva enunțuri.
Verificăm frontal
3 corectitudinea rezolvării
fișei.
 Pe catedră voi așeza Elevii vor veni în față,
12 bilețele pe care vor extrage un bilețel și- Jocul Planșa minunile și Activitate Aprecieri
sunt scrise 12 minuni l vor lipi în dreptul didactic bilețele. frontală și verbale
săvărșite de Domnul minunii individuală
nostru Iisus Hristos. corespunzătoare.
Pe o coală de carton avem
scrise cele trei feluri de
minuni făcute de
Mântuitorul.
Invit elevii să-și aleagă un
bilețel și să-l lipescă în
dreptul categoriei de minuni
din care face parte.
 Rog elevii să Elevii răspund Exercițiul Manualul Activitate
deschidă manualul la solicitărilor profesorului frontală
pagina 49 și îi invit
să rezolvăm
împreună exercițiul
1.
Vom afla care este scopul
minunilor, ce sunt ele, cine le
face și de câte feluri sunt.

4. Realizarea CS 5'  Lecturez din Biblie  Ascultă cu atenție Lectura Sfânta Scriptură Activitate Aprecieri
feedback-ului 4 Minunea vindecării frontală verbale
slăbănogului din
Capernaum( Marcu 2, 1-
12) și îi rog pe elevi să
formuleze învățături .  Formulează
 Deși nu putem face învățături
minuni, îi putem ajuta și
noi pe cei din jur,
urmând exemplul
Domnului Iisus Hristos.
Cum? Oferiți exemple!  Oferă exemple
5. Aprecierea 2'  Fac aprecierile generale  Ascultă cu atenție Activitate Apreci eri
activității şi individuale referitoare frontală verbale
elevilor la pregătirea elevilor
pentru lecţie, cat si
implicarea lor in
predarea noilor
cunostinte.
 Notez elevii care au
participat la lectie
6 Precizarea şi 1’  Precizez și explic tema  Ascultă Explicația Activitate
explicarea temei pentru acasă: Exercițiul explicațiile frontală
pentru acasă 3/49.  Notează
7 Încheierea 1’ Rostirea rugăciunii Rostirea rugăciunii Activitate
activităţii împreună cu elevii Salutul frontală
Salutul.

S-ar putea să vă placă și