Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.01.2021
Profesor: Chelcan Mihai - Florin
Școala Gimnazială „Gheorghe Banea” Măcin
Clasa a IV-a A
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Rolul profeților în Vechiul Testament
Tipul lecției: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Obiectivul cadru general:


 Cunoașterea învăţăturilor Sfintei Scripturi, a tradiţiilor religioase şi a istoriei Bisericii;
Obiective formative:
 Manifestarea interesului pentru lecturarea unor texte cu caracter religios din Biblie;
 Înțelegerea rolului Vechiului Testament în pregătirea lumii pentru venirea Mântuitorului;
 Conștientizarea rolului Vechiului Testament și a profeților în rolul Noului Testament și în raport cu Mântuitorul.
Obiective operaționale:
1. să povestească elemente sugestive din viaţa celor doi profeţi studiaţi;
2. să enumere minunile săvârșite de cei doi profeți;
3. să indice modalități de cinstire a profeților;
4. să explice importanța profeților în Vechiul Testament și rolul lor în raport cu Noul Testament.
Metode şi procedee folosite: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, argumentarea, observarea dirijată; feedback
Mijloace de învățare: Sfânta Scriptură, fișa de lucru, Caiete speciale de Religie, alte surse…
Forme de organizare: activitate frontală/individuală; activitate pe echipe unde este cazul;

Resurse folosite:
1. Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a IV-a1
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV- a
2.Bibliografice: Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 2005;
Ceaslovul, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1973;
Mica Biblie, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1993;
Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a IV-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2008;

1
Cf. http://patriarhia.ro/images/pdf/Invatamant_pdf/Programa_Religie_Cultul_ortodox_clasele_III_IV_aprobata_Omen_5001_02_12_2014.pdf
© Chelcan Mihai - Florin
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Obiective Metode şi Mijloace de Forme de


Conţinutul instructiv - educativ Evaluare
crt. lecţiei operaționale procedee învăţământ organizare
Momentul - Salutul către elevi/ răspunsul copiilor Conversația Activitate
1.
organizatoric - Rugăciunea „Tatăl Nostru” Exercițiul Frontală/individuală
Actualizarea
- Se adresează elevilor câteva întrebări cu privire la Profeții Conversaţia Evaluare
2. cunoştinţelor
Vechiului Testament explicația formativă
anterioare
Pregătirea
Profesorul precizează elevilor importanța rolului profeţilor în
3 aperceptivă a Explicația Activitate frontală
pregătirea lumii pentru venirea Mântuitorului.
elevilor

Profesorul adresează întrebări sugestive pentru realizarea


recapitulării şi sistematizării cunoştinţelor: activitate
„ – Cine au fost profeţii?” (Profeţii au fost …) frontală
Profeţii au fost oameni bineplăcuţi lui Dumnezeu prin care Explicația
Acesta şi-a exprimat Voia. Dintre aceşti oameni, noi îi Povestirea
cunoaștem pe Profetul Ilie şi Profetul Daniel.
„ – Care a fost rolul profeţilor în Vechiul Testament?” ( … să
pregătească lumea …)
Rolul general al Profeţilor în Vechiul Testament a fost sa
pregătească lumea de Venirea Mântuitorului Iisus Hristos. Conversaţia
Profeţii erau Vocea lui Dumnezeu prin care chema pe activitate
necredincioşi la credinţă. frontala/individuala
„ – De ce au fost pedepsiţi evreii de Dumnezeu?”
Evreii au fost pedepsiţi de Dumnezeu pentru greşelile lor şi explicația
Recapitularea
pentru îndepărtarea de credinţă.
şi
5. „ – Cum i-a chemat Profetul Ilie pe oameni la credinţă? Dar
sistematizarea
Profetul Daniel?” ( … au primit daruri …)
cunoştinţelor
Profeţii au primit ajutorul lui Dumnezeu pentru a-şi împlini activitate Evaluare
misiunea, cu darul de a face minuni. Astfel, Profetul Ilie a frontala/individuală formativă
oprit cerurile să nu mai dea ploaie, a înviat din morţi fiul povestirea orală
văduvei şi a deschis cerurile de ploaie. Profetul Daniel a
interpretat visul regelui Nabucodonosor, a explicat scrierea
de pe perete regelui Belşaţar şi a ieşit nevătămat din groapa activitate frontala
cu lei.
„ – Care sunt însuşirile sufleteşti ale lui Ilie şi Daniel ce i-au
făcut pe aceştia plăcuţi înaintea lui Dumnezeu?” conversația
Atât Ilie cât şi Daniel erau ascultători, smeriţi, şi iubitori de
Dumnezeu.
Pentru a afla mai multe însuşiri, profesorul cere elevilor să exerciţiul
facă exerciţiul 2, pagina 14, din Caietul special. Timp de activitate Evaluare
lucru: 3 minute. explicația frontala/individuală formativa

© Chelcan Mihai - Florin


Elevii au de colorat însușirile pozitive ale Profetului Daniel Orală/scrisă
din cuvintele exerciţiului.
observarea
„ – Aceste însuşiri ale Profetului Daniel sunt valabile si
Profetului Ilie? De ce?” dirijata
Da. Însuşirile descoperite la exerciţiul 2 sunt valabile şi activitate Evaluare
pentru Profetul Ilie, care a reprezentat un model pentru frontala/individuală formativa
Profetul Daniel. explicația orala
„ – Noi putem să avem aceste însuşiri ale Profeţilor?” Sfânta
Da. Şi noi putem fi prietenoşi, iubitori, înţelepţi, cumpătaţi, Scriptură
consecvenţi, sinceri, credincioşi, curajoşi ş.a..
„ – Ce devenim noi dacă avem aceste însuşiri?”
Noi devenim prietenii lui Dumnezeu şi astfel primim activitate Evaluare
binecuvântarea Sa. lectura biblică frontala/individuală formativa
Pentru sistematizare, profesorul va aplica cunoştinţele orala/Scrisă
recapitulate prin intermediul exerciţiului 1, pagina 15. Elevii
au de asociat întâmplările prezentate cu versete ale Sfintei exerciţiul
Scripturi. Timp de lucru: 7 minute.
„Ați observat, în cadrul acestei unități de învățare, că
Dumnezeu a purtat de grijă poporului evreu și, prin el, de
întreaga omenire. Profețiile și poruncile aveau scopul de a
îndrepta pe oameni înaintea lui Dumnezeu, de pregătire conversația Fișă de lucru –
6. Asocierea si O1
pentru primirea lui Hristos Mântuitorul. Toți cei care cred test de activitate Evaluare
generalizarea O2
astăzi în El sunt “seminție aleasă, (...) neam sfânt, popor exercițiul evaluare frontală/individuală formativă
O3
agonisit de Dumnezeu” (I Petru 2,9), popor din care sunt explicația formativă orală
O4
chemați să facă parte toți oamenii.”
Profesorul împarte elevilor fişa de lucru – test de evaluare
formativă, explicându-le cerinţele. Timp de lucru: 5 minute.

Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor


Aprecierea
la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea lor in explicaţia
7. activității activitate
predarea noilor cunoștințe.
elevilor frontală/individuala
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi
explicarea Se anunță și se explică tema pentru acasă:
8. explicația activitate
temei pentru Exercițiul 2 de la pagina 64.
frontală/individuala
acasă
Încheierea Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. activitate
9. exerciţiul
activităţii Salutul de bun-rămas. frontală/individuala

© Chelcan Mihai - Florin


Numele și prenumele:_____________________
Data:_____________________

FIȘĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ


(Rolul profeților în Vechiul Testament)

1. Completează spațiile libere cu informaţiile corecte:

• A scăpat viu și
Profetul nevătămat din
_______________.
______ • A tâlcuit visul regelui
Nabucodonosor.

• A fost hrănit de un
Profetul _______________.
• Dumnezeu l-a ridicat
______ cu trupul la cer.
Dumnezeu
2. Definește, în cuvinte proprii, ce este un profet.
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________

3. Dați trei exemple de modalităţi de cinstire a Profeţilor.


______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
4. Care a fost rolul Profeţilor în perioada Vechiului Testament?
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________

© Chelcan Mihai - Florin


5. Când îi sărbătorește Biserica Ortodoxă pe Profeții Ilie și Daniel?
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________
6. Cum vi s-a părut ora aceasta? Încercuiți cuvântul/ fața ce vă reprezintă starea de spirit!

FANTASTIC! SUPER! BINE! OK… NU MI-A PLĂCUT!

© Chelcan Mihai - Florin

S-ar putea să vă placă și