Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Institutia de invatamant: Colegiul National Doamna Stanca

Data: 28.01.2020

Disciplina: Religie Ortodoxa; Clasa a XI –a G; Profesor : Pop Radu

Unitatea de invatare: Istoria religiilor;

Subiectul lectiei: “Religiile monoteiste : Crestinismul”

Tipul lectiei: mixt ( insusire de noi cunostinte, sensibilizare si atitudine crestina);

Scopul lectiei: Cunoasterea datelor istorice, de invatatura, moralitate specifice religiilor


monoteiste
propuse spre studiu;
Competente derivate:
 sa prezinte principalele caracteristici ale iudaismului si
crestinismului;
 sa constientizeze si sa evidentieze superioritatea crestinismului
fata de iudaism;
 sa stie ce inseamna religie relevata de Dumnezeu si de
crestinismul este din acest punct de vedere o religie revelata;
Valori si atitudini:

 sa-si insuseasca un mod corect notiuni de baza din domeniul Istoriei


religiilor;
 sa-si dezvolte un puternic sentiment de atasament fata de propria lor
credinta crestina ortodoxa;
Resurse:
1. Oficiale:
 Programa scolara pentru disciplina Religie Ortodoxa, clasa a XI –a;
 Planificarea calendaristica orientativa, clasa a XI-a;

2. Temporale:
 Numar de lectii: 1
 Durata: 50 min
3. Bibliografice:
 *** Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de
Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982.
 Cucos, Constantin, Educatia religioasa, Editura Polirom, Iasi,
1999.
 Muha, Corneliu, RELIGIE Clasa a XI-a Auxiliar didactic pentru elevi,
Editura Sf. Mina, Iasi, 2009.

Strategia didactica

1. Metode si procedee: Expunerea, explicatia, conversatia, meditatia


religioasa,
problematizarea, intuitia, demonstratia.

2. Mijloace de invatamant: Fisa de lucru, textul biblic si patristic, icoane,


laptop, vide-proiector, boxe.

3. Forme de organizare a activitatii elevilor: Activitate frontala, activitate


individuala.

SCENARIUL DIDACTIC

1. Momentul organizatoric ( 2’): - salutul;


- rugaciunea;
- notarea absentelor;
- pregatirea pentru inceperea lectiei.

2. Actualizarea cunostintelor (7’):

 Se actualizeaza cunostintele despre Iudaism. Se


adreseaza urmatoarele cerinte:
- dati cateva repere istorice si geografice
privind religia
iudaica;
- prezentati cateva notiuni referitoare la
specificul iudaismului: ( locasuri de cult, carti sacre,
sacerdotiul, sarbatorile, marturisirea de credinta, morala);
- precizati care este principala deosebire
intre iudaism si crestinism;

3. Anuntarea titlului si a competentelor lectiei (2’):

 Se face precizarea ca urmeaza a fi studiata Religia


crestina – religie revelata de Dumnezeu prin Persoana
Fiului Sau, Mesia Hristos.
 Se anunta si se noteaza titlul lectiei pe flip-chart.
 Se precizeaza competentele urmarite.

4. Secventele tratarii temei :

Precizare : Lectia se va desfasura in Capela “ Sf. Nicolae” a Colegiului, de


aceea , pe parcursul lectiei se vor face trimiteri la acest lacas de cult ca material
didactic potrivit temei anuntate.

Se va prezenta continutul lectiei in mod succinct dupa urmatorul


plan de
idei: (15’)

 Intemeierea crestinismului, date istorice generale;


 Persoana si lucrarea Mantuitorului Hristos
( prezentare cronologica succinta a vietii pamantesti
a Mantuitorului Hristos, conform referatului biblic);
 Accentuarea ultimei parti din viata pamanteasca a
Mantuitorului Hristos datorita perioadei sfinte a
Postului Mare in care ne aflam;
 Enuntarea si enumerarea principalelor aspecte legate
de :
-invatatura de credinta;
- biserica crestinilor ( trimiteri la locul de
desfasurare a
lectiei);
-Revelatia divina si modalitati de
transmitere a Revelatiei ( minunile si profetiile);

 Prezentarea unei scurte cronologii legate de


istoria Bisericii crestine – de la inceputuri si pana
in prezent;
Mentiune: dat fiind faptul ca majoritatea notiunilor le sunt deja familiare elevilor,
modalitatea de predare a noilor cunostinte se va face interactiv ( si cu ajutorul elevilor).
Capela “Sf. Nicolae “ , nefiind prevazuta cu banci, ci doar cu scaune, nu permite
elevilor sa-si ia notite, de aceea se va insista ca elevii sa studieze pentru acasa suportul
de curs din auxiliarul didactic.
-

5.Fixarea si sistematizarea cunostintelor: (10’)

 Se propune elevilor analiza urmatoarelor citate despre


crestinism:
1.

6. Asocierea, generalizarea ( 3’): Se pleaca de la o fraza dintr-o rugaciune a


Pavecernitei:
“In Biserica slavei Tale stand in cer a sta ni se pare,
Nascatoare de
Dumnezeu…”. Se va desprinde ideea conform careia
prin frumusetea
estetica si prin maretia harului ce se coboara la sf.
Slujbe, Biserica
crestina, in sensul de lacas de cult , este o pregustare a
fumusetii
estetice si spirituale din Imparatia lui Dumnezeu.

7. Aprecierea activitatii elevilor ( 3’):


Se fac aprecieri generale si individuale privind
pregatirea elevilor pentru
lectie cat si implicarea lor in predarea noilor cunostinte.
Sunt notati elevii care s-au remarcat prin raspunsuri
deosebite.

8. Precizarea si explicarea temei (2’) : Alcatuiti un portofoliu cu titlul “ Viata


Mantuitorului Hristos in imagini” in care sa surprindeti principalele evenimente din
viata Mantuitorului Hristos ( Icoanele celor 12 Praznice Imparatesti) cu descrierea
succinta a fiecarui fapt in parte.

9. Incheierea activitatii (2’): Rugaciunea “Cuvine_se cu adevarat”;


Salutul;

S-ar putea să vă placă și