Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor:
Data:
Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială
Clasa: a IV-a
Disciplina: Religie
Unitatea de învățare: Sfințenia, cale spre Dumnezeu
Subiectul: Sfântul Ioan Iacob de la Neamț
Tipul de lecție:comunicare/ însușire de noi cunoștințe

Competențe specifice:
1.1. Compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații de
viață
1.2. Sintetizarea principalelor îndatoriri ale unui creștin, pe baza valorificării unor situații din viața
cotidiană, a exemplelor unor persoane din Biblie și a unor sfinți
3.1. Analizarea semnificației unor evenimente religioase din viața comunității apropiate și a
societății

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:
O1- să determine principalele aspecte din viața Sfântului Ioan Iacob de la Neamț;
O2- să identifice unele virtuți din viața sfântului;
O3- să enumere modalități de cinstire a Sfântului Ioan Iacob;
O4- să recunoască sfântul pe baza reprezentărilor iconografice, precizând un element specific;
O5- să manifeste interes pentru a integra în propriul comportament exemplul de credință și iubire
față de Dumnezeu a Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația,explicația, lectura explicativă, vizionarea unei prezentări Power
Point, metoda Cubul, metoda Același nume-altă persoană/ semnificație, observarea dirijată,
argumentarea, demonstrația cu substitute, planșa cu expresii, dezbaterea, rugăciunea în comun.
2. Mijloace și resurse materiale: videoproiector,prezentare Power Point, fișă de lucru, cubul, fișe
de lucru,icoana cu Sfântul Ioan Iacob de la Neamț, CD-ul cu versiunea digitală a manualului.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitatefrontală, individuală, pe grupe.
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
- Planificarea calendaristică orientativă;
- Proiectarea unităţii de învăţare.
2. Temporale:- număr de lecții:1
- durata: 50’
3. Bibliografice:
 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 1982;
 Achim, Mihaela, Daiu, Anișoara, Ioniță, Dragoș, Moldoveanu, Maria, Nicula, Florentina,
Manualul pentru clasa a IV-a, Religie Cultul Ortodox, Semestrul al II-lea, Editura Corint
Educațional, București, 2016;
 Achim, Mihaela, Ioniță, Dragoș, Nicula, Florentina,Caietul elevului, Religie Cultul Ortodox,
Clasa a IV, Semestrul al II- lea, Editura Corint Educațional, București, 2016;
 Șebu, Preot prof. univ. dr. Sebastian, Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metodica
predării Religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000;
 Opriș, Prof. Monica, Opriș, Prof. Dorin, Metode active de predare-învățare- modele și
aplicații la religie , Editura Sfântul Mina, Iași, 2008;
 Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, Hrană duhovnicească, Editura ,,Lumină din Lumină,
București, 2006;
Scenariul didactic
Nr. Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode și procedee Mijloace de Forme de Evaluare
învățământ organizare
crt.
1. Momentul  Salutul
organizatoric  Rugăciunea
 Notarea absențelor
 Pregătirea pentru începerea orei
2. Pregătirea  Pornind de la textul scris de Lucian Blaga: Activitate Aprecieri
aperceptivă ,,Tinere, să-ți faci patria scumpă și sfântă ca și frontală verbale
mama! S-o iubești și s-o respecți din adâncul
sufletului tău. De dragostea și de respectul tău
pentru ea să nu faci vreodată reclamă sau
paradă”,folosind metodabrainstorming,
profesorul solicită elevii să precizeze care sunt
modalitățile prin care pot să iubească și să
respecte patria. Elevii vor prezenta răspunsurile
prin raportare frontală.
 Precizare:
Pământul strămoșesc este presărat cu biserici,
mănăstiri, sfinte moaște, peșteri sfinte, urme ale Conversația
viețuirii sfinților și ale mărturisirii credinței
creștine pe aceste meleaguri.
,,- Ce sfinți români cunoașteți sau care au moaștele Dezbaterea
pe teritoriul țării noastre?”
 Astăzi vom învăța și vom afla mai multe despre
viața unui sfânt al secolului XX.
3. Anunțarea temei noi  Se anunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: Activitate
și a competențelor Sfântul Ioan Iacob de la Neamț. frontală
 Se precizează competențele lecției.
4. Comunicarea noilor  Se prezintă aspectele semnificative din viața Lectura explicativă
cunoștințe Sfântului Ioan Iacob de la Neamț, prin citirea
explicativă a textului lecției.
,,Este un sfânt român, sărbătorit la 5 august. În Activitate
copilărie a fost crescut de bunica lui, de la care a frontală
deprins dragostea de Dumnezeu. La școală s-a
evidențiat, fiind elev premiant. S-a călugărit la 20 de
ani la Mănăstirea Neamț, de unde a plecat în Țara
Sfântă. A călcat prin locurile cândva umblate de
Mântuitorul. A viețuit în valea Iordanului, unde Iisus
a fost botezat de Sfântul Ioan Botezătorul, și apoi la o
mănăstire din Betleem – orașul Nașterii Domnului. În
final, s-a retras în ținutul Hozeva, în peștera unde a
locuit și Sfântul Proroc Ilie. După 20 de ani de la
chemarea sa la Domnul, moaștele Sfântului Ioan au
Aprecieri
fost descoperite și așezate, spre cinstire, la
verbale
mănăstirea din Hozeva.”
 Citirea explicativă a lecției se face pe baza
următoarelor idei:
- Cine este Sfântul Ioan Iacob de la Neamț;
- Ce fel de copil a fost;
-În ce mod și-a manifestat dragostea față de
Dumnezeu de-a lungul vieții;
- Unde se găsesc sfintele sale moaște. Vizionarea unei Videoproiecto
 Profesorul prezintă un material Power Point prezentări Power r
despre viața Sfântului Ioan Iacob de la Neamț. Point Computer
 Profesorul adresează elevilor următoarea
întrebare?
,,- Ce ați aflat nou din acest material?” Învățarea prin
descoperire
5. Fixarea și  Profesorul împarte clasa în șase grupe și folosind Metoda Cubul Fișe de lucru Activitate Aprecieri
consolidarea metoda cubul, fiecare dintre acestea va trata tema pe grupe verbale
cunoștințelor pe baza celor șase instrucțiuni scrise pe fețele
cubului:
1. Descrie icoana Sfântului Ioan Iacob de la Neamț.
2. Compară viața Sfântului Ioan Iacob de la Neamț cu
cea a Sfântului Proroc Ilie, stabilind cel puțin două
asemănări și deosebiri.
3. Asociază diferiți termeni cu momente din viața
Sfântului Ioan Iacob.
4. Analizează modul în care și-a manifestat Sfântul
Ioan Iacob dragostea față de Dumnezeu.
5. Aplică. Cum poate fi cinstit Sfântul Ioan Iacob de
către creștini?
6. Argumentează de ce Sfântului Ioan Iacob de la
Neamț este numit ,,Românul ” și ,,Hozevitul”.
6. Asocierea,  Profesorul comunică elevilor faptul că, la ora de Metoda Același Activitate Aprecieri
generalizarea și Religie, elevii au învățat despre alte persoane nume-altă persoană/ pe grupe verbale
aplicarea sfinte care poartă numele de Ioan. Cere elevilor să semnificație
dea câteva exemple.
R: ,,... Sfântul Ioan Botezătorul, Sfântul Ioan cel Nou
de la Suceava, Sfântul Ioan Evanghelistul, apostolul
Mântuitorului.
 Formulați în scris câte o propoziție referitoare la
viața fiecăruia dintre aceștia.
 Profesorul cere elevilor să facă aprecieri cu
privire la lecție, utilizând următoarele expresii: Planșa cu
- Gândul pe care-l iau cu mine acasă... expresii
-Am înțeles că.... Activitate
-M-a impresionat... individuală
-Am admirat ...
-Aș vrea...
-N-am înțeles...
-Îmi propun...

7. Aprecierea activității  Se fac aprecieri generale și individuale privind


elevilor pregătirea elevilor pentru lecție și implicarea lor
în predarea noilor cunoștințe.
8. Precizarea si  ,,Condeiul binecuvântat”- Sfântul Ioan Iacob a Explicația
explicarea temei compus o poezie adresată Maicii Domnului.
pentru acasă Formând echipă cu un coleg continuă poezia,
adăugând cel puțin o strofă. Scrieți, pe rând câte
un vers.
,,Preasfântă Maică și Fecioară,
Nădejdea sufletului meu,
Tu ești a mea mijlocitoare
La milostivul Dumnezeu.” (La ușa milostivirii)
9. Încheierea activității  Rugăciunea
 Salutul

S-ar putea să vă placă și